Blog > Komentarze do wpisu

Narodowe Czytanie 2013

W drugiej edycji Czytania – jakże pożytecznej akcji czytelniczej, zaproponowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - wziął udział także Zgorzelec. Zjednoczone siły pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Domu Kultury, Urzędu Miasta i Muzeum Łużyckiego zaowocowały ciekawym wydarzeniem kulturalnym, które w sobotę zgromadziło blisko 100 osób.

Tegoroczna akcja popularyzacji czytelnictwa oparta była na twórczości najwybitniejszego polskiego komediopisarza wszechczasów Aleksandra Fredry. Szczęśliwie się złożyło, że hrabia Fredro, jako 20-letni kapitan Wielkiej Armii Napoleona, 200 lat temu przebywał w Zgorzelcu i okolicach. Być może przemierzał nawet trakt dzisiaj zwany Przedmieściem Nyskim – gdzie zebrali się w tym roku miłośnicy literatury - albo Most Staromiejski. Fakt ten był dodatkowym dopingiem, by zgorzeleckie Czytanie zawierało także nieco akcentów historycznych.

Wyszedł niezły happening

O historycznych związkach Fredry z naszym miastem czytali burmistrz Rafał Gronicz i Maria Kret (MBP), a przekazane informacje pochodziły z książek: Fredro z paradyzu Bogdana Zakrzewskiego oraz Trzy po trzy Aleksandra Fredry. Później było już zdecydowanie zabawowo. Rej wodził niezniszczalny w sobotę Papkin (z iście huzarskim humorem i temperamentem kreowany przez Janusza Pawula - MDK). Czytelnicze popisy zgorzelczan przerywane były oryginalnymi kompozycjami (reggae i elementy muzyki elektronicznej) do tekstów Fredry. Specjalnie na Czytanie przygotowane utwory wykonali Grzegorz Dusza i Łukasz Dinort (MBP) czyli zespół Jabbadub.

Czytanie jednak najważniejsze

Do udziału w Narodowym Czytaniu 2013 udało się pozyskać przedstawicieli czterech pokoleń, najmłodszy „czytelnik” (4,5-letni Mikołaj) wydeklamował wiersz Osiołkowi w żłoby dano z pamięci, bo jeszcze nie czyta…

W sobotnim czytaniu udział wzięli m.in.: Gabrysia Kuźmińska, Ola Fitas, Julia Piotrowska, Mikołaj Piotrowski, Natalia Duda, Kamil Smuch oraz Iza Jung, Jolanta Długa, Jadwiga Sobol, Erna Wilim, Jerzy Żurawski oraz uczennice SP w Osieku Łużyckim Weronika Stankiewicz i Michalina Cejnar (opiekun Artur Burdosz) i uczniowie z SP nr 5 w Zgorzelcu Zosia Ratajczak, Julia Boreyko i Hubert Grabowski (opiekunka Dorota Baranowska). Czytali także inni, anonimowi zgorzelczanie. Impreza udała się znakomicie. Dopisała pogoda i frekwencja. Do zobaczenia i usłyszenia na Narodowym Czytaniu 2014.

wtorek, 10 września 2013, mbpzgorzelec

Polecane wpisy

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa