Blog > Komentarze do wpisu

Dzięki, że byłeś i jesteś

Wieczorne spotkanie (piątek, 17 marca) w Filii nr 1 MBP w Zgorzelcu było ciekawym i niecodziennym wydarzeniem. W zaaranżowanym na popart wnętrzu, w którym unosił się jeszcze gwar oficjalnego otwarcia z godzin południowych, a w powietrzu wyczuwalny był zapach nowego, multimedialnego sprzętu, Mirosław Dzięciołowski Maken opowiadał o swoim zgorzeleckim życiu. Mówił o muzycznych fascynacjach i wynikających z nich przyjaźniach, o życiu muzycznym miasta w latach 80. i 90., które animował.

Dzisiaj Maken mieszka w Warszawie, jest znanym i cenionym w kraju i za granicą dziennikarzem muzycznym, prowadzi swoją autorską audycję w Programie Czwartym Polskiego Radia. Organizuje festiwale, koncerty i trasy zagranicznych grup – zwłaszcza tych spod znaku muzyki alternatywnej, jest także cenionym producentem. Wielokrotnie wybierany Człowiekiem Roku w polskim reggae, nagrodzony odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest aktywnym DJ-em ciągle działającego Joint Venture Sound System, którego jest współzałożycielem (do spółki z Mariuszem Dziurawcem, cenionym producentem dźwięku – dziś także mieszkającym w Warszawie).

Maken na spotkanie przygotował obszerną prezentację, którą pokazał w piątkowy wieczór swym znajomym i kolegom – oni to bowiem stanowili większą część audytorium. Były więc wspomnienia z grzecznego (serio!) dzieciństwa i pierwszych buntów szkolnych w „Energetyku” (dzisiaj ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa). Mirek wybrał wówczas alternatywną drogę życiową i muzyczną. Szedł pod prąd. To oczywiście przysparzało kłopotów i w szkole, i w domu. Były konflikty z milicją (później policją), z armią, do której stracił dziecięcy zapał, był także na celowniku SB. Wszystkie te przygody kończyły się jednak szczęśliwie, Maken idzie dalej wytyczoną wówczas ścieżką. Dzisiaj jest łatwiej. Nosi dredy, gra co chce, nie ma i nie będzie miał – jak zapewnia – garnituru. Nikogo to nie burzy i nie gorszy – dzisiaj… Ma swoją muzyczną „bajkę”, a nas cieszy, że zawsze i wszędzie podkreśla swój zgorzelecki rodowód. Dziękujemy.

poniedziałek, 20 marca 2017, mbpzgorzelec

Polecane wpisy

  • UWAGA CZYTELNICY CZYTELNI DLA DOROSŁYCH

    Informujemy, że w dniach 23 listopada (czwartek) oraz 24 listopada 2017 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz.

  • Niezwykłe miejsca i zjawiska na Ziemi

    Mieszkamy na niezwykłej planecie, która potrafi nie tylko zachwycić nas przepięknymi krajobrazami, ale także wieloma zjawiskami przyrodniczymi. W Nowej Zelandii

  • W świecie baśni

    W świecie baśni czas płynie inaczej. Spotykamy magiczne zwierzęta, czarodziejki, piękne księżniczki i dzielnych rycerzy. Niektóre opowieści nas rozśmieszają, in

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa