Blog > Komentarze do wpisu

Kolejny krok ku Europie

17 marca otwarto multimedialną filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu. Ciekawa – popartowska - aranżacja niewielkiego, kameralnego wręcz wnętrza, dobry sprzęt oraz nadążające za współczesnymi trendami oprogramowanie, składają się na unikatowy charakter tej placówki. Jednej z pierwszych tego typu na Dolnym Śląsku.

W otwarciu filii uczestniczyli m.in. burmistrz Rafał Gronicz, wiceburmistrz Radosław Baranowski, Beata Jasiak i Renata Słowik z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Elżbieta Zienowicz przewodnicząca Okręgu Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Aleksandra Wochal z Biura Poselskiego Zofii Czernow, radny Sejmiku Dolnośląskiego Kazimierz Janik, zastępca burmistrza Lwówka Śl. Lesław Krokosz wicewójt Marek Wolanin i wiele innych osób.

Filia nr 1 znajduje się na osiedlu przy ul. Orzeszkowej nr 30a. Przed laty także mieściła się tu filia biblioteczna. Po utworzeniu w 2002 roku Gimnazjum nr 2, w budynkach rozformowanej w 1995 r. jednostki wojskowej JW 2885, na prośbę ówczesnej dyrektor szkoły, filia została przeniesiona do budynku szkolnego. Lokal pod nr 30a został opuszczony i przez lata stał zupełnie niewykorzystany.

Mierz siły na zamiary…

Kilka lat temu dyrektor MBP w Zgorzelcu zaproponowała samorządowi miejskiemu – właścicielowi przedmiotowego obiektu – stworzenie nowej placówki bibliotecznej, bazującej na nowoczesnych technologiach multimedialnych. Nowa filia miała sprostać rosnącym wymaganiom młodych zgorzelczan, stać się popkulturalnym centrum, z zadaniami edukacyjnymi, wychowawczymi i rozrywkowymi. Władze miasta – zarząd i rada - poparły ten zamysł i wyasygnowały, jako wkład własny przebudowy i modernizacji obiektu, ponad 200 tys. zł. Kolejne środki pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (350 tys. zł) oraz Instytutu Książki w Krakowie (blisko 180 tys. zł). Autorem projektu modernizacji i aranżacji wnętrz jest wrocławska firma Rea Design Sławomira Czecha. I trzeba obiektywnie stwierdzić, że Filia nr 1 wygląda efektownie i wykracza poza standardowe wyobrażenia biblioteki. Graficzne nawiązanie do ikon popkultury lat 60. i 70. XX wieku, stanowi ukłon w stronę tych, którzy pamiętają tamte czasy, i jednocześnie pomost łączący pokolenia odbiorców kultury i informacji.

Jak powiedziała na otwarciu Danuta Korejke, ten odważny zamysł spotkał się z przychylnością wielu instytucji i osób. Wsparcia w realizacji projektu Filii nr 1 udzielili także: wójt Kazimierz Janik (obecny radny Sejmiku Dolnośląskiego), senator Jan Michalski, poseł Zofia Czernow, Kinga Hartmann-Wóycicka (wiceprezes Meetingpoint Music Messiaen), samorządy powiatu i gminy Zgorzelec.

Od Marleya do Makena

Jednym z charakterystycznych elementów graficznych nowej filii jest podobizna Boba Marleya. Do ikony jamajskiego i światowego reggae nawiązywał w swym słowno-muzycznym wystąpieniu Maken - pochodzący ze Zgorzelca DJ, współtwórca (z Mariuszem Dziurawcem) Joint Venture Sound System, manager, organizator koncertów muzycznych; radiowy, prasowy i telewizyjny dziennikarz muzyczny. A przede wszystkim chłopak z naszego miasta, cieszący się uznaniem krajowej sceny muzycznej, zawsze podkreślający swą zgorzelecką proweniencję. Mimo upływu lat mieszkający w Warszawie Maken (Mirosław Dzięciołowski) jest ciągle pamiętany, popularny i lubiany w Zgorzelcu.

Filia nr 1 na początku swej działalności skupi się na pracy z grupami zorganizowanymi. Środowiska seniorów, uczniów i osób z niepełnosprawnością będą zapraszane do zajęć edukacyjnych, dotyczących najpełniejszego wykorzystania zgromadzonego tu sprzętu i oprogramowania. Niestety, filia nie posiada jeszcze kompletnych zbiorów cyfrowych. Stąd jej działania będą na starcie ograniczone.

poniedziałek, 20 marca 2017, mbpzgorzelec

Polecane wpisy

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa