Blog > Komentarze do wpisu

Monika Hyla o św. Bracie Albercie

W ramach zgorzeleckich obchodów Roku św. Brata Alberta Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła z prezentacją „Być dobrym jak chleb. Krakowski szlak śladami św. Brata Alberta” Monikę Hyla. Sala przy kościele św. Józefa Robotnika (2 marca) oraz aula Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa (3 marca) wypełniły się po brzegi.

Coroczne spotkania z mieszkańcami zgorzeleckiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn stały się już tradycją. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu dziękuje w ten sposób za udzielaną wszechstronną i niezawodną pomoc. Także i tym razem głównym adresatem spotkania poświęconego ich patronowi byli nasi Przyjaciele ze Schroniska.

Monika Hyla jest krakowskim przewodnikiem turystycznym, absolwentką Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończyła także Cracovianistykę Wydziału Historycznego UJ, posiada uprawnienia do oprowadzania grupowych pielgrzymek i turystów indywidualnych w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Jest rodowitą krakowianką, dla której szlak św. Brata Alberta stał się prawdziwą misją.

Oba spotkania – 2 marca z udziałem m.in. Starosty Urszuli Ciupak oraz księdza Dziekana Macieja Wesołowskiego – wywołały duże zainteresowanie. Uczestnicy z uwagą i często z zapartym tchem słuchali opowieści o burzliwym życiu artysty malarza Adama Chmielowskiego, który po wewnętrznej przemianie bezgranicznie poświęcił się służbie najuboższym i bezdomnym. Niezwykły życiorys, który obfituje w czasem sensacyjne wręcz wydarzenia (powstanie 1863 r., ucieczka z niewoli, życie artystów polskich w Monachium, Paryżu, Warszawie, Krakowie) i całkowity przełom w życiu Adama, zakon Albertynów, służba najuboższym – przemawiają do wyobraźni. Także młodzieży, co szczególnie cieszy.

Nie często się zdarza by biografia świętego, który na dodatek zmarł ponad 100 lat temu (1916 r.), tak zainteresowała młodzież szkolną. Duża w tym zasługa – obok fascynującego życiorysu św. Brata Alberta - prowadzącej spotkanie Moniki Hyla. Bogata merytorycznie prezentacja wzbogacona została ciepłą i przyjazną narracją. Słowa uznania należą się także młodzieży, bibliotekarzom, nauczycielom i dyrekcji „Górnika”, za stworzenie wspaniałej, pełnej godności i życzliwego zainteresowania atmosfery.

Oba spotkania zostały zorganizowane przez bibliotekarzy MBP w Zgorzelcu w ramach współpracy z Towarzystwem Pomocy św. Brata Alberta – Koło Zgorzeleckie. To jednak dopiero początek zgorzeleckich obchodów Roku św. Brata Alberta. W mediach ogłoszone zostały konkursy (literacki i plastyczny), których rozstrzygnięcie zostanie ogłoszone 17 czerwca, w kościele św. Józefa Robotnika podczas uroczystości zwieńczenia Roku, 35. rocznicy powołania Towarzystwa i 24. Rocznicy utworzenia Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Zgorzelcu. O tych zamierzeniach wspólnie informowali 2 marca prezes Andrzej Ługowski oraz dyrektor biblioteki Danuta Korejke.

środa, 08 marca 2017, mbpzgorzelec

Polecane wpisy

  • Pomocy, mała żabko !

    15 czerwca bibliotekę odwiedziła grupa czterolatków z Przedszkola nr 2. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Christiana Wilsdon pt. Pomocy, mała żabk

  • Happening niepodległościowy

    8 czerwca (piątek) w parku ks. Popiełuszki odbyło się spotkanie dla dzieci i młodzieży nawiązujące do 100-lecia odzyskania niepodległości. Młodzi zgorzelczanie

  • Polska na szóstkę

    To było hasło tegorocznej XV edycji Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. W ramach cyklu, dolnośląskie mias

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa