Blog > Komentarze do wpisu

Zamki i pałace Dolnego Śląska

To temat kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada”, które dobyło się 21 lutego w czytelni naszej biblioteki. Uczestnicy zapoznali się z przygotowaną prezentacją multimedialną oraz zbiorami regionalnymi, dotyczącymi tego ciekawego i obszernego tematu.

Dość powiedzieć, że w samej tylko Czytelni MBP znajduje się zbiór ponad 40 tytułów poświęconych zamkom i pałacom naszego regionu. Są to zarówno opracowania naukowe, popularnonaukowe jak i wydawnictwa popularne z pogranicza geografii, turystyki, a nawet sensacji. Historia Śląska jest doskonałym przykładem wielokulturowości. Na przestrzeni wieków powstawały tu budowle o znaczeniu obronnym jak i cywilizacyjnym, kulturowym. Czasy panowania Piastów Śląskich, Czechów, Niemców a także obecność Anglików i Holendrów pozostawiły po sobie bogaty ślad ówczesnej myśli architektonicznej, kultury i sztuki.

Jednym z niezwykłych obiektów, któremu poświęcono więcej uwagi był wspaniały pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, którego budowę rozpoczęła w 1838 roku Marianna Orańska, córka króla Niderlandów Wilhelma oraz Wilhelminy, córki króla Prus Fryderyka Wilhelma II. Niezwykłe losy królewny Marianny oraz wyjątkowa uroda i ogrom budowli, którą zbudowała szczególnie zainteresowały klubowiczów DKK.

Podobnie wyglądało zainteresowanie pałacem w pobliskich Radomierzycach, nieistniejącym już pałacem w Jerzmankach oraz licznymi zabytkami Kotliny Jeleniogórskiej – m.in. Wojanów, Łomnica, Karpniki.

piątek, 03 marca 2017, mbpzgorzelec

Polecane wpisy

  • UWAGA CZYTELNICY CZYTELNI DLA DOROSŁYCH

    Informujemy, że w dniach 23 listopada (czwartek) oraz 24 listopada 2017 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz.

  • Niezwykłe miejsca i zjawiska na Ziemi

    Mieszkamy na niezwykłej planecie, która potrafi nie tylko zachwycić nas przepięknymi krajobrazami, ale także wieloma zjawiskami przyrodniczymi. W Nowej Zelandii

  • W świecie baśni

    W świecie baśni czas płynie inaczej. Spotykamy magiczne zwierzęta, czarodziejki, piękne księżniczki i dzielnych rycerzy. Niektóre opowieści nas rozśmieszają, in

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa