Blog > Komentarze do wpisu

Najstarsza księga miejska zgorzelecka

5 września zbiory Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu wzbogaciła wyjątkowa pozycja książkowa. W imieniu wydawcy – Towarzystwa Naukowego "Societas Vistulana" – dar przekazali dr Krzysztof Fokt i dr Maciej Mikuła.

Liber Vetustissimus Gorlicensis. Das älteste Görlitzer Stadtbuch. Najstarsza księga miejska zgorzelecka 1305-1416 (1423) Cz. 1 (1305-1343) w opracowaniu Krzysztofa Fokta, Christiana Speera oraz Macieja Mikuły to edycja naukowa zgorzeleckiej księgi miejskiej zwanej Czerwoną Księgą.

Czerwona Księga jest najstarszą (pierwszą) księgą miejską Zgorzelca (Görlitz), jest ona również jedną z najstarszych i najobszerniejszych niemieckich ksiąg miejskich. Do 1943 r. należała do zasobu zgorzeleckiego Archiwum Rady (Ratsarchiv). Współcześnie Czerwona Księga przechowywana jest w Archiwum Państwowym we Wrocławiu w Oddziale w Bolesławcu co czyni ją jednocześnie najstarszą niewydaną dotychczas księgą miejską znajdującą się w polskich zbiorach rękopiśmiennych.

Prezentowana edycja jest pierwszą z zapowiadanych trzech części. Zawiera pierwsze 1 768 zapisków i obejmuje okres do 1343 r. Pisana w języku niemieckim i łacińskim zawiera opis czynności prawnych przeprowadzanych przed radą miejską i sądem ławniczym. Jest bezcennym źródłem informacji na temat średniowiecznego prawa prywatnego oraz życia mieszkańców Zgorzelca, z której możemy poznać nazwiska zgorzeleczan z XIII i XIV w. oraz dowiedzieć się między innymi jak zawierali kontrakty, umowy kupna-sprzedaży czy też zarządzali swoim majątkiem.

Publikacja Liber Vetustissimus Gorlicensis. Das älteste Görlitzer Stadtbuch. Najstarsza księga miejska zgorzelecka powstała w ramach projektu badawczego „Fontes Iuris Lusatiae Superioris Vetustissimi” finansowanego w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki". Wydana została w Krakowie w 2017 r. w ramach serii wydawniczej „Fontes Iuris Polonici”.

poniedziałek, 08 października 2018, mbpzgorzelec

Polecane wpisy

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa