piątek, 23 września 2016

Tak zatytułowany jest tegoroczny konkurs literacki na wspomnienie lub opowiadanie oparte na faktach, a które dotyczy życia mieszkańców i naszego miasta. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu – organizator konkursu – informuje, że ostateczny termin składania prac konkursowych, zgodnych z wymogami regulaminu, upływa 21 października 2016 roku. Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie, który ma na celu m.in. utrwalenie i zachowanie ulotnych chwil z życia, ciekawych zdarzeń, zwykłych i niezwykłych historii, ludzi itd. Regulamin konkursu znajdziecie Państwo na bibliotecznym blogu mbpzgorzelec.blox.pl. Warto utrwalić nasze przeżycia, spostrzeżenia i obserwacje zanim bezpowrotnie znikną w niepamięci. Pamięć ludzka jest zawodna, a jak potwierdzają najnowsze badania, najtrwalszym nośnikiem informacji jest papier. Stary, poczciwy papier.

Regulamin konkursu literackiego >>>

10:07, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 września 2016

14.09.2016. Bibliotekę odwiedziła  Kl. III a ze Szkoły Podstawowej nr 3 z wychowawczynią Agnieszką Brzozowską. Uczniowie zwiedzili bibliotekę i poznali „drogę książki od autora do czytelnika”.

 

17:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 września 2016
Informujemy, że dnia 14 września 2016 r. (środa) Czytelnia Dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 11.30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci)

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do ODDZIAŁU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

11:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 września 2016

 

Przy rzymskiej pogodzie, w uroczym, parkowym otoczeniu, a co najważniejsze – w doskonałym towarzystwie – przebiegło V Narodowe Czytanie w naszym mieście. Przez Rzym I w. naszej ery oraz przez powieść Henryka Sienkiewicza Quo vadis po mistrzowsku poprowadził nas tym razem aktor i dyrektor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, Tadeusz Wnuk.

Nasze widowisko słowno-muzyczne trwało dwie godziny. W tym czasie przeczytano 15 przygotowanych fragmentów najpopularniejszej polskiej powieści wszechczasów – przetłumaczonej na 50 języków i wydanej w 80 krajach – Quo vadis. Wykonawcy dołożyli starań; wielu wykazało dużą odwagę i talent sceniczny, a wszyscy prawdziwą miłość do literatury. Cieszymy się ogromnie, że zgorzeleckie czytanie wykracza poza tradycyjne szablony, poza pożyteczną – rzecz jasna - funkcję popularyzacji czytelnictwa, i daje ludziom szansę na dobrą zabawę i niekłamaną radość wynikającą ze wspólnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.    

Muzycznymi przerywnikami fragmentów powieści były piosenki i utwory instrumentalne (Jana A. P. Kaczmarka i Piotra Rubika) z najnowszej ekranizacji Quo vadis (w reż. Jerzego Kawalerowicza). Po czytanym fragmencie literackim padało – nawiązujące doń -  konkursowe pytanie, a każdy, kto przedstawił  prawidłową odpowiedź, otrzymał nagrodę, oczywiście książkową.

Zdaniem uczestników była to kolejna udana impreza miejska. Niewątpliwie bez pomocy przyjaciół z Miejskiego Domu Kultury, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Schroniska Św. Brata Alberta, Centrum Sportowo Rekreacyjnego i CHR Plaza, to święto polskiej literatury nie byłoby tak okazałe. Za pomoc w realizacji NC 2016 serdecznie podziękowała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu, Danuta Korejke. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych naszych imprezach i w Narodowym Czytaniu 2017.

czwartek, 01 września 2016
To już trzecia edycja! 2 września 2016 roku po raz kolejny oddamy w Wasze ręce Kulturę Na Widoku. Jako Fundacja prowadząca działania edukacyjne w zakresie legalnych źródeł kultury, często słyszymy: "Oglądałbym filmy z legalnych źródeł, gdyby były dostępne i gdybym wiedział, gdzie ich szukać." Ale ten argument stracił już na aktualności, bo od trzech lat Kultura jest Na Widoku. A w tym roku dodatkowo oferuje jeszcze więcej utworów i lokalizacji, z których można je pobrać i z nich korzystać - gdziekolwiek, kiedykolwiek.

poniedziałek, 29 sierpnia 2016

31.08.2016 - Zakończenie wakacji

25.08.2016 - Dzień Mody

23.08.2016 - Spotkanie z pszczelarzem

13:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 sierpnia 2016
Informujemy, że dnia 23 i 25 sierpnia 2016 r. (wtorek i czwartek) Czytelnia Dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna od godziny 11.00 do 13.00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci)

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do ODDZIAŁU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

09:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 sierpnia 2016

18.08.2016 - Z plecakiem przez świat

16.08.2016 - Smoki, elfy i syrenki

13:36, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 sierpnia 2016
Sienkiewiczowskie Quo vadis będzie literacką materią kolejnego spotkania popularyzującego kulturę czytelniczą, właściwie pojęty patriotyzm i solidarność społeczną, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu. Tradycyjnie już, spotkamy się na skwerze ks. Jerzego Popiełuszki w pierwszą sobotę września (3. 09.), a o szczegółach tegorocznego programu poinformujemy Państwa na plakatach.

wtorek, 16 sierpnia 2016
W ramach corocznego święta Jakuby 2016, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na kolejną podróż do bezkresnej krainy filozofii. Tym razem przybywa do nas Marcin Gokieli, wykładowca na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawi wykład pt. „Budowanie wartości”. Spotkanie odbędzie się 26 sierpnia (godz. 16,30) w Domu Jakuba Boehme.

11.08.2016 - Sztuki magiczne w wykonaniu Marcina

9.08.2016 - W indiańskim wigwamie

09:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Jest już dostępna nowa, lepsza wersja katalogu DOLNOŚLĄSKIEGO ZASOBU BIBLIOTECZNEGO ! 


Dostęp do nowej wersji katalogu jest możliwy TUTAJ.
Nowa tzw. multiwyszukiwarka PRIMO ułatwi czytelnikom dotarcie do różnych źródeł informacji gromadzonych w bibliotekach DZB tj. opisów katalogowych książek, czasopism, artykułów, dokumentów życia społecznego i zagadnień; zeskanowanych materiałów wchodzących w skład biblioteki "Cyfrowy Dolny Śląsk", e-book'ów ofefowanych przez Wydawnictwo PWN na platformie LibraIbuk.pl i innych. Mimo tej różnorodności (w przyszłości planowane jest dołączenie kolejnych źródeł) wyszukiwanie w PRIMO jest łatwe i intuicyjne dzięki możliwosci ograniczania dowolnie dużych wyników, za pomoca okienek (tzw. faset) po prawej stronie ekranu. Wyszukane wyniki można zawężać wg. wielu kryteriów np.: typu dokumentu, daty wydania, tematy, autora itp.

Na szczególną uwagę użytkowników zasługują dwie opcje przydatne w wyszukiwniu:
 
  • Pierwsza to znajdujaca się po lewej stronie przycisku "szukaj" lista "wszystkie biblioteki". Pozwala ona ograniczyć wyszukiwanie do wskazanej biblioteki.
  • Druga, to widoczna po lewej stronie ekranu faseta "Pokaż tylko" dzieki której możemy zdecydować czy wyświetlamy wyniki dotyczące materiałów dostępnych w przeszukiwanej bibliotece, czy wszystkich materiałówdostępnych online (e-book'ów).
Dotychczasowa wyszukiwarka zasobów DZB nadal bedzie dostępna na stronie www.dzb.pl. Jej wyłączenie nie jest planowane. Użytkownicy moga korzystać z dowolnej wyszukiwarki aby docierać do interesujacych informacji i materiałów w sposób jak nawygodniejszy, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i przyzwyczajeniami. Podobnie jak w dotychczasowej przegladarce zasobów DZB, w PRIMO wszystkie materiały możemy zamawiać, drukować i przesyłac na wskazany adres e-mail zestawienia bibliograficzne, przegladać konto czytelnika z aktualnymi informacjami o ew. zaległościach itp.

Do nowej wyszukiwarki dodaliśmy krótką ankietę (tylko dwa pytania). Zachęcamy użytkowników do podzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami i uwagami.

Udanych poszukiwań w PRIMO yes
08:59, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 sierpnia 2016

2.08.2016 - Detektyw na tropie dobrej książki

4.08.2016 - Latawce

czwartek, 28 lipca 2016

 

"Przysłowia polskie"

wtorek, 26 lipca 2016
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 51
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa