piątek, 21 października 2016

19 października obchodziliśmy nasz kolejny jubileusz. Zaczęliśmy w kościele pw. św. Bonifacego od porannej mszy w intencji zmarłych oraz byłych i obecnych bibliotekarzy. Uroczystość jubileuszowa odbyła się w gościnnych progach domu kultury. Było sporo wspomnień i wzruszeń, nie brakowało jednak także radości i uśmiechu.

17 października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Jesienne spotkania w bibliotece”, tym razem odwiedzili nas uczniowie klasy II a i b ze Szkoły Podstawowej „Prymus”. Na wstępie dzieci wysłuchały utworu Antonio Vivaldiego z cyklu "Cztery pory roku" – Jesień. Następnie zastanawiały się czy można i w jaki sposób można zatrzymać jesień. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz odpowiadały na pytania, dlaczego lubią tę porę roku i co ona nam daje. Z odpowiedzi uczniów dowiedzieliśmy się że Jesień można zatrzymać w słoikach , w obrazach, w poezji, w opowiadaniach, na zdjęciach, w muzyce. Na zakończenie każdy uczeń wykonał prace plastyczną „Jesienne drzewo”.

15:48, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

12 października odwiedziliśmy przedszkolaków w Kasztankowym Przedszkolu. Tematem spotkania była „Jesień w ogrodzie”, rozmawialiśmy o tym jak wygląda jesień na wsi, w ogrodzie, w sadzie , w lesie. Zastanawialiśmy się jakie przetwory można wykonać z darów jesieni owoców i warzyw. Dzieci w skupieniu  wysłuchały wiersza pt. Na straganie Jana Brzechwy i Dary Jesieni Anny Tomaszewicz. Na zakończenie wykonali plakat, przyklejając na nim warzywa.

15:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 21 października (piątek) 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Bohaterów Getta 1 będzie nieczynna w godzinach 12.30 - 15.00. Za utrudnienia przepraszamy.

08:33, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 października 2016

"Dzisiaj, w poniedziałek, na początek tygodnia, naddajmy się ciutkę Duchowi. Biblioteka miejska w Zgorzelcu obchodzi 70, ma 5 lat więcej niż ja. Panie bibliotekarki zapytały mnie czy w jubileuszowym katalogu mogą wykorzystać tekst, który publikowałem w gazetach sporo lat temu. A mając lat naście, pochłaniałem książki tak, jak nakazywał ulubiony mój pisarz, Sandor Marai. Niedawno poznałem w jego Dzienniku zdanie, że „Czytać należy tak, jakbyś w celi śmierci czytał ostatnią książkę, którą ci przyniósł strażnik więzienny”. W latach 60. byłem pryszczatym zbuntowanym podrostkiem. Ale książki pochłaniałem jak recydywista."

Więcej refleksji i wspomnień pisarza na temat naszego jubileuszu przeczytać można we wpisie na jego blogu http://bbd.pl/blog/ostatnia-ksiazka-w-celi-smierci/

11:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 18 października (wtorek) 2016 r. Filia nr 3 (ul. Baczyńskiego 1) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz.15.00. 

10:31, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 października 2016

Informujemy, że dnia 19 października (środa) 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna oraz filie będą nieczynne. Przepraszamy.

11:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 października 2016

Dokładnie 15 września 1946 roku Irena Machel, kierowniczka pierwszej polskiej książnicy w Zgorzelicach, zaprosiła czytelników do biblioteki przy ulicy Koszarowej 1 (dzisiaj Bohaterów Getta). Minęło 70 lat, zmienił się i wzbogacił księgozbiór – wzrósł z niespełna 3 do 80 tysięcy woluminów - zmienił się warsztat pracy, kolejne pokolenia bibliotekarzy służą zgorzelczanom w udostępnianiu i poszukiwaniu książek, czasopism i wszelkiej informacji; organizowane są spotkania literackie, imprezy kulturalne, lekcje biblioteczne, zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych.


Jubileusz MBP odbędzie się 19 października o godz. 11.00 w Miejskim Domu Kultury. Rozpoczynamy uczestnictwem w Mszy św. w kościele pw. św. Bonifacego (godz. 9.00). W programie uroczystości jubileuszowej (w MDK) znajdują się m.in. koncert Basi Stępniak-Wilk z zespołem oraz wystawy fotograficzne: „Biblioteka. Miejsce tajemnicy” i „70 Lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu”.

11:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 października 2016

10 października gościliśmy uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej „Prymus” z wychowawczynią Katarzyną Wojciechowską. Podczas spotkania dzieci poznały tajemniczy świat książek i płynące z niego korzyści. Dowiedziały się jakie zasady panują w bibliotece, jak można zapisać się do biblioteki, dlaczego każda książka ma swoją kartę, skąd się biorą książki. W dalszej części spotkania uczniowie wysłuchali opowiadania Grzegorza Kasdepke pt. "Zarozumiała marchewka", następnie wykonali zakładki do książek. Było to nasze pierwsze spotkanie, które zapoczątkowało comiesięczny cykl lekcji bibliotecznych.

14:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

6 października Bibliotekę odwiedziła grupa pięciolatków z Przedszkola nr 2 z wychowawczynią Aliną Lenczewską. Podczas spotkania rozmawialiśmy z dziećmi na temat dobrego zachowania, obyczajów, tolerancji. Przedszkolaki brały aktywny udział w dyskusji, dowiedziały się co to jest savoir-vivre, wysłuchały opowiadania Grzegorza Kasdepke pt. „Czyste ubranie” z książki „Bon czy ton. Savoir-vivre” oraz "Miko nie chce się myć" - Brigitte Weninger, Stephanie Roehe. Następnie wykonały myszki z papieru.

14:49, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

5 października bibliotekę odwiedziła młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat obecnej pory roku, kolorów jesieni, czytaliśmy wiersze. Na zakończenie każdy z uczestników wykleił z liści paletę jesiennych kolorów.

14:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

5 października gościliśmy grupę sześciolatków z Kasztankowego Przedszkola z wychowawczynią Teresą Walczak. Podczas spotkania rozmawialiśmy o jesieni, rozwiązywaliśmy zagadki, czytaliśmy opowiadania pt. „Jestem Kacperek i wolę kasztankowe przedszkole” ze zbioru „Baju. Baju. Baj...” Geny Rosołowskiej. Następnie z papieru i liści dzieci zrobiły leśne skrzaty.

13:13, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 października 2016

W dniu dzisiejszym (czwartek 6.10.2016) z powodu awarii prądu CZYTELNIA jest nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy. 

16:26, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 października 2016

30 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rodziców. Podczas spotkania wspominaliśmy letnie przygody, czytaliśmy opowiadanie pt. „Martynka na wakacjach”, następnie dzieci wspólnie z rodzicami wykonały ramki na zdjęcia.

11:14, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 października 2016

Pierwsza wizyta w bibliotece grupy 3-4 latków z Panią Jolantą Kotwicką z Kasztankowego Przedszkola.

 

12:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 52
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa