piątek, 23 lutego 2018

23 lutego bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej z wychowawczynią Beatą Czabaj. Podczas spotkania dzieci miały okazję obejrzeć i posłuchać opowiadania Kumiko Yamamoto pt. „Szukając Marudka”. Jest to historia pieska Marudka i jego przyjaciela. Dzieci z uwagą wsłuchiwały się w historię zagubionego pieska. Barwne ilustracje rozbudziły wyobraźnię dzieci, które chętnie uczestniczyły w rozmowie o prezentowanym teatrzyku. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych i wykonali pieski metodą orgiami.

17:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 26 lutego 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godz. 11:30-13:30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 lutego 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej „Strofy o Ojczyźnie”

„ Ojczyzna – to samo życie.

Jak krew bije w tętnach,

Jak serce w piersiach uderza,

Jak myśl w mózgu przepływa-

Tak w nas żyje ojczyzna”

Stefan Żeromski

„Strofy o Ojczyźnie” to antologia wierszy, których wyboru i opracowania dokonał Stanisław Ryszard Dobrowolski.

Publikacja zawiera wiele interesujących utworów począwszy od epoki polskiego Odrodzenia gdzie Mikołaj Rej czy Jan Kochanowski mówią o ojczyźnie z troską, miłością, radością i oddaniem.

Tematyka patriotyczna spotykana jest w twórczości wielu poetów. Książka stanowi przykład jak na przestrzeni stuleci kształtował się nasz patriotyzm oraz jak ważne miejsce w sercu zajmowała Ojczyzna. Wiersze ułożone są w porządku chronologicznym, a więc w czasie kiedy datuje się ich powstanie.

Na szczególną uwagę zasługują utwory okresu zaborów.

Czytelnik może w nich zauważyć tęsknotę, żal, ból za utraconą wolnością. Ojczyzna dla wielu poetów, zwłaszcza tych na emigracji staje się ideałem, uosobieniem marzeń.

Zapraszamy do lektury wierszy Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i wielu innych poetów.

14:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

21 lutego Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedziła grupa pięcio i sześciolatków z Przedszkola Pajacyk wraz z opiekunkami. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej.

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, bardzo podobały się im kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądali. Jednak dużo radości sprawiło im oglądanie książeczek z trójwymiarowymi ilustracjami. Podczas spotkania dzieci obejrzały i wysłuchały teatrzyk Kamishibai - Kumiko Yamamoto. pt. Szukając Marudka oraz bajkę Elizy Piotrowskiej pt. Tupcio Chrupcio. Urodzinowy prezent. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak wykonał zakładkę do książki.

Spotkanie odbywało się w miłej i pełnej wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w bibliotece ale na pewno nie ostatnia.

11:18, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 lutego 2018

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie z historykiem, przyrodnikiem

i podróżnikiem Waldemarem Beną.


15:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Z okazji Dnia Dinozaura w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu 20 lutego odbyły się zajęcia dla grupy pięciolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2.

Na początku spotkania dzieci wysłuchały opowieści o prehistorycznych zwierzętach, dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat tych stworzeń. W trakcie wspólnej zabawy przedszkolaki poznały historię życia dinozaurów oraz przyczyny ich wyginięcia. Z książek dowiedziały się czym się żywiły, jak były zbudowane, jak sobie radziły z wrogami oraz jak wychowywały swoje potomstwo. Następnie wysłuchały wierszy Marty Wysockiej-Jóźwiak pt. Wycieczka i Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk pt. Dinozaur ze zbioru Wiersze dla dzieci na każdą okazję oraz opowiadań Małgorzaty Strzałkowskiej Dinozaur Romek ze Świerszczyka nr 4/2014 i Marcina Przewoźniaka Gad przy gadzie ze Świerszczyka nr 3/2017

W dalszej części spotkania dzieci malowały, wycinały i tworzyły swoje własne papierowe dinozaury, które będą ozdobą na wystawie w Przedszkolu z okazji Dnia Dinozaura.

13:32, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 lutego 2018

17 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Kota. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu corocznie obchodzi to święto z przedszkolakami. W tym roku odwiedziła nas grupa pięcio i sześciolatków z Przedszkola Zaczarowany Domek.

Dzieci bardzo chętnie rozmawiały o swoich pupilach, ich przyzwyczajeniach, jak wspaniale potrafią się z nami bawić i oczywiście jak je pielęgnują.

Podczas spotkania przedszkolaki poznały nowinki z życia kotów i wysłuchały bajeczki Władimira Sutiejewa pt. Trzy kotki oraz wiersza Marty Wysockiej-Jóżwiak pt. Taki kot. Przedszkolaki odpowiadały również na pytanie: Jakie znają bajki, gdzie bohaterem jest kot? Okazało się, że znają dużo opowiadań o kotkach takich jak Kot w butach, Kot Prot, Kot Filemon, Kot Garfield, Kot Tom, Kot Klakier.

Następnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych, w czasie których każdy wykonał kolorowego kota i zabrał ze sobą do domu.

14:37, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 21 lutego 2018 r. (środa) oraz 22 lutego 2018 r. (czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 lutego 2018

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy corocznie 21 lutego od 1999 roku.

Święto to zostało ustanowione podczas 30 sesji Konferencji Generalnej UNESCO w celu upamiętnia wydarzenia roku 1952, kiedy to w mieście Dhace, obecnej stolicy Bangladeszu, zginęło pięciu studentów, którzy podczas pokojowej demonstracji domagali się, aby język bengalski otrzymał status jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim w tamtym czasie przynależnym do Pakistanu. W 1956 rząd Pakistanu uznał język bengalski za urzędowy. Obecnie 21 lutego to święto narodowe w Bangladeszu.

Dzień Języka Ojczystego niesie też inne przesłanie. Zwraca uwagę na różnorodność językową, promuje troskę o język ojczysty, podkreśla problem związany z wymieraniem języków i kultur.

W zbiorach Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu znajdują się interesujące książki, które mogą przybliżyć tematykę wielojęzyczności, historii i rozwoju języków świata. "Encyklopedia językoznawstwa ogólnego" pod redakcją Kazimierza Polańskiego, czy "Atlas języków. Pochodzenie i rozwój języków świata" to publikacje warte polecenia i uwagi.

Pielęgnujmy i dbajmy o piękno języka ojczystego.

13:49, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

15 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zorganizowała lekcję biblioteczną pt. Przysłowie prawdę ci powie dla klasy trzeciej a ze Szkoły Podstawowej Tęcza. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na obecność przysłów w naszym codziennym życiu, rozbudzenie zainteresowania nimi, wskazanie możliwości oraz źródeł ich poznania i wyszukiwania w książkach. Podczas lekcji uczniowie głośno czytali poszczególne przysłowia, skupiali uwagę na ich znaczeniu i bardzo chętnie włączyli się do dyskusji. Następnie odgadywali kalambury przysłowia na podstawie rysunków oraz rozwiązywali krzyżówki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania wykonali zakładki do książek.

09:13, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 lutego 2018

13 lutego Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedzili uczniowie klasy III b ze szkoły Podstawowej Tęcza z wychowawczynią Pauliną Pawlikowską. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat języka ojczystego z okazji zbliżającego się święta Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest dla podkreślenia różnorodności językowej świata. Następnie przytaczaliśmy ciekawostki z historii języka polskiego. W dalszej części spotkania czytaliśmy przysłowia polskie i staraliśmy się rozszyfrować znaczenie niektórych z nich. Poszczególne konkurencje wymagały od dzieci dokończenia przysłowia, odgadnięcia powiedzenia na podstawie wylosowanego rekwizytu, czy rozwiązania krzyżówki.

Uczniowie wykazali się dużą wiedzą. Doskonale wiedzieli, komu wieje wiatr w oczy, blisko czego pada jabłko, dlaczego zbiera się ziarnko do ziarnka..... , i wiele innych. Największą trudność sprawiło dzieciom odpowiedzenie na pytanie, które zwierzę swój ogon chwali.

11:54, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 lutego 2018

Mirosław „Maken” Dzięciołowski to dziennikarz muzyczny, DJ, promotor, od 30 lat związany z reggae i world music. Nic więc dziwnego, że wspomnienia z podróży odbytych na Jamajkę zajmują wyjątkowe miejsce w jego sercu. W środę (7.02.18) odwiedził rodzinny Zgorzelec, żeby podzielić się swoją miłością do tej wyspy ze słuchaczami Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzieżą szkolną oraz fanami i przyjaciółmi, którzy licznie stawili się na spotkanie w Miejskim Domu Kultury.

Jamajka widziana oczami naszego gościa jest miejscem kolorowym i pełnym muzyki. Mimo widocznych na pierwszy rzut oka nierówności społecznych i niskiego standardu życia przyjezdni mogą czuć się tu bezpiecznie. Ludzie są uśmiechnięci i pogodni, a ulice tętnią życiem. Maken sam tego doświadczył, choć, jak podkreśla, na Jamajce nigdy nie był w roli turysty. Każda podróż, a było ich pięć, wiązała się z realizacją muzycznych projektów.

Najgłośniejsze były wyprawy z Kamilem Bednarkiem, kiedy pomagał młodemu twórcy w nagraniu płyty, wykorzystując swoje doświadczenie i wcześniej zdobyte na wyspie kontakty. Opowiadał o tym przed publicznością, wśród której obecni byli niewiele młodsi od Bednarka uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków, szkoły, do której sam Maken uczęszczał wiele lat temu.

Historia polskiej muzyki reggae zaczęła się jednak kilka dekad wcześniej. Żeński zespół wokalny Alibabki wydał w 1965 roku album zatytułowany „W rytmach Jamajca Ska” (pisownia oryginalna), co było wtedy w naszym kraju pionierskie. W 50. rocznicę wydania płyty Alibabki spotkały się ponownie, by zagrać wspólnie na festiwalu Ostróda Reggae Festiwal, udowadniając, że muzyka łączy pokolenia. Udowodnił to też nasz gość, opowiadając nam historię, która przemówiła zarówno do licealistów, jak i słuchaczy TUTW.

Marcin Baran

10:29, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 lutego 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu ma nowych czytelników. Dnia 12 lutego 2018 r. odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy I i II ze Szkoły Podstawowej Prymus. Podczas spotkania dzieci wysłuchały wiadomości na temat naszej biblioteki, zapoznały się z księgozbiorem. Następnie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, że będą dbać i szanować książki, a poprzez dotknięcie ramienia księgą bajek zostały zaliczone w poczet czytelników naszej biblioteki. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz zakładkę.

15:05, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 lutego 2018

9 lutego bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I i II ze Szkoły Podstawowej Prymus z wychowawczyniami Urszulą Jasińska i Anną Gulmanowicz. Po krótkiej prezentacji i zapoznaniu się z księgozbiorem biblioteki, uczniowie dowiedzieli się jak korzystać z bibliotecznych zbiorów, poznali różnice między biblioteką a księgarnią. Następnie rozmawialiśmy na temat Drogi książki od autora do czytelnika. Spotkanie w bibliotece miało na celu zachęcić dzieci do zapisania się do Miejskiej Biblioteki Publicznej i do samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

14:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 lutego 2018

8 lutego bibliotekę odwiedziła grupa młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu, z wychowawczyniami Izabelą Kitajgrodzką i Anną Mikołajczyk. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z księgozbiorem w bibliotece. Następnie czytaliśmy wiersz Kaliny Jerzykowskiej pt. Zakochana sowa ze zbioru W moim ogrodzie mieszka czarodziej i wiersz Wandy Chotomskiej Po co krowie rogi na głowie? ze zbioru Podróże na piórze. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali kartki walentynkowe.

14:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 72
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa