poniedziałek, 29 sierpnia 2016

25.08.2016 - Dzień Mody

23.08.2016 - Spotkanie z pszczelarzem

13:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 sierpnia 2016
Informujemy, że dnia 23 i 25 sierpnia 2016 r. (wtorek i czwartek) Czytelnia Dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna od godziny 11.00 do 13.00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci)

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do ODDZIAŁU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

09:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 sierpnia 2016

18.08.2016 - Z plecakiem przez świat

16.08.2016 - Smoki, elfy i syrenki

13:36, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 sierpnia 2016
Sienkiewiczowskie Quo vadis będzie literacką materią kolejnego spotkania popularyzującego kulturę czytelniczą, właściwie pojęty patriotyzm i solidarność społeczną, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu. Tradycyjnie już, spotkamy się na skwerze ks. Jerzego Popiełuszki w pierwszą sobotę września (3. 09.), a o szczegółach tegorocznego programu poinformujemy Państwa na plakatach.

wtorek, 16 sierpnia 2016
W ramach corocznego święta Jakuby 2016, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na kolejną podróż do bezkresnej krainy filozofii. Tym razem przybywa do nas Marcin Gokieli, wykładowca na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawi wykład pt. „Budowanie wartości”. Spotkanie odbędzie się 26 sierpnia (godz. 16,30) w Domu Jakuba Boehme.

11.08.2016 - Sztuki magiczne w wykonaniu Marcina

9.08.2016 - W indiańskim wigwamie

09:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Jest już dostępna nowa, lepsza wersja katalogu DOLNOŚLĄSKIEGO ZASOBU BIBLIOTECZNEGO ! 


Dostęp do nowej wersji katalogu jest możliwy TUTAJ.
Nowa tzw. multiwyszukiwarka PRIMO ułatwi czytelnikom dotarcie do różnych źródeł informacji gromadzonych w bibliotekach DZB tj. opisów katalogowych książek, czasopism, artykułów, dokumentów życia społecznego i zagadnień; zeskanowanych materiałów wchodzących w skład biblioteki "Cyfrowy Dolny Śląsk", e-book'ów ofefowanych przez Wydawnictwo PWN na platformie LibraIbuk.pl i innych. Mimo tej różnorodności (w przyszłości planowane jest dołączenie kolejnych źródeł) wyszukiwanie w PRIMO jest łatwe i intuicyjne dzięki możliwosci ograniczania dowolnie dużych wyników, za pomoca okienek (tzw. faset) po prawej stronie ekranu. Wyszukane wyniki można zawężać wg. wielu kryteriów np.: typu dokumentu, daty wydania, tematy, autora itp.

Na szczególną uwagę użytkowników zasługują dwie opcje przydatne w wyszukiwniu:
 
  • Pierwsza to znajdujaca się po lewej stronie przycisku "szukaj" lista "wszystkie biblioteki". Pozwala ona ograniczyć wyszukiwanie do wskazanej biblioteki.
  • Druga, to widoczna po lewej stronie ekranu faseta "Pokaż tylko" dzieki której możemy zdecydować czy wyświetlamy wyniki dotyczące materiałów dostępnych w przeszukiwanej bibliotece, czy wszystkich materiałówdostępnych online (e-book'ów).
Dotychczasowa wyszukiwarka zasobów DZB nadal bedzie dostępna na stronie www.dzb.pl. Jej wyłączenie nie jest planowane. Użytkownicy moga korzystać z dowolnej wyszukiwarki aby docierać do interesujacych informacji i materiałów w sposób jak nawygodniejszy, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i przyzwyczajeniami. Podobnie jak w dotychczasowej przegladarce zasobów DZB, w PRIMO wszystkie materiały możemy zamawiać, drukować i przesyłac na wskazany adres e-mail zestawienia bibliograficzne, przegladać konto czytelnika z aktualnymi informacjami o ew. zaległościach itp.

Do nowej wyszukiwarki dodaliśmy krótką ankietę (tylko dwa pytania). Zachęcamy użytkowników do podzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami i uwagami.

Udanych poszukiwań w PRIMO yes
08:59, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 sierpnia 2016

2.08.2016 - Detektyw na tropie dobrej książki

4.08.2016 - Latawce

czwartek, 28 lipca 2016

 

"Przysłowia polskie"

wtorek, 26 lipca 2016

 

"Przygoda Czerwonego Kapturka"

poniedziałek, 25 lipca 2016

 

 

 

Biblioteka w Mieście Dzieci 2016

To była już 7. edycja lokalnego projektu, którego celem jest praktyczna lekcja wychowania obywatelskiego oraz współpracy polsko-niemieckiej, adresowana do dzieci w wieku 7-14 lat, mieszkających po obu stronach Nysy Łużyckiej. Tegoroczne Miasto Dzieci – Kinderstadt rozlokowało się w ogrodach wokół goerlitzkiej Stadthalle, tuż przy moście granicznym.

Miasto Dzieci jest miniaturą organizmu miejskiego z instytucjami samorządowymi, zakładami pracy, placówkami kulturalnymi, usługowymi i handlowymi. Przebywające tu dzieci biorą udział (dobrowolny) w wyborach samorządu, uczestniczą w codziennych zebraniach mieszkańców i rozwiązywaniu zaistniałych problemów, pracują i wydają zarobione pieniądze (w tym roku naszą walutą była żaba)  na towary, usługi i rozrywkę. Tradycyjnie już, biblioteka Miasta Dzieci – zorganizowana i prowadzona pod kierunkiem profesjonalnych bibliotekarzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu – była jedną z instytucji kultury i jednocześnie miejscem zatrudnienia dzieci.

Bawiąc - uczyć, ucząc - bawić

- Dzieci zatrudnione u nas zorganizowały prawdziwą bibliotekę – mówi Krystyna Radzięta z MBP w Zgorzelcu. – Pod naszym nadzorem opracowały zgromadzone na tę okazję książki i czasopisma, tworzyły profesjonalne dokumenty: karty książki, karty czytelnika; udostępniały zbiory; instruowały odwiedzających nas mieszkańców jak w praktyce wygląda wypożyczanie materiałów w bibliotece, także za pośrednictwem komputerowego systemu bibliotecznego. Mieliśmy prawdziwą listę obecności, a do kart pracy wpisywano przepracowane godziny, co było podstawą do otrzymania w banku wynagrodzenia. Współczesna biblioteka nie jest jedynie miejscem wypożyczania zbiorów, lecz staje się także ważnym ośrodkiem oświatowo-kulturalnym, miejscem relaksu i przyjemnego spędzania czasu, tzw. trzecim miejscem w życiu człowieka (dom-praca-biblioteka, wg założeń międzynarodowej federacji bibliotek - IFLA) i ta światła idea przyświeca całej naszej działalności, nie tylko w Mieście Dzieci – dodała Krystyna Radzięta.

Warsztaty, konkursy, nagrody

W trakcie warsztatów tworzono kwiatki z papieru, zakładki do książek; dzieci prowadziły także kronikę, wykonały też plakaty i zaproszenia na Wielkie Otwarcie Biblioteki (6 lipca). W konkursie plastycznym na projekt okładki ulubionej książki nagrodzono: Sandrę Walter (I m.), II m. zajęła Antonina Depa, III m. Oliwia Grochala. Konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater z książki” także wygrała Sandra Walter, II m. Victoria Piskorz, III m. Michelle Pietryszek i Sharusel. Komisję konkursową tworzyły wyłącznie dzieci. Na zakończenie wykonano koperty i kartki z pozdrowieniami dla bliskich. Bibliotekę Miasta Dzieci odwiedzili m.in. nadburmistrz Goerlitz Siegfried Deinege i burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

 

Marek Żytomirski /Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu

czwartek, 21 lipca 2016

 

W ramach XIX Festiwalu Piosenki Greckiej – niejako w jego intelektualnym
dopełnieniu – Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła z prelekcją do Zgorzelca Adama
Tuszyńskiego, autora pracy Obóz jeniecki w Goerlitz (1914-1919).Ten mało znany – także w Grecji - epizod składa się na zdumiewającą historię greckich związków z miastem (po 1945 roku - miastami) nad Nysą Łużycką.

Adam Tuszyński jest zgorzelczaninem z urodzenia, a zainteresowania historią, także, a może
przede wszystkim historią lokalną - są skutkiem dobrych relacji szkolnych z nauczycielem
historii, entuzjastą odkrywania przeszłości naszego miasta, Romanem Zgłobickim. Obecnie
A. Tuszyński mieszka i pracuje w Bad Nauheim (Niemcy), gdzie powstała jego unikatowa i
cenna książka o żołnierzach IV korpusu armii greckiej, którzy zrządzeniem losu trafili do
Goerlitz w okresie I wojny światowej. Przebywali tu na zaproszenie cesarza Wilhelma II więc
ich status był zupełnie inny od doli jeńców wojennych. Ślady ich pobytu nad Nysą Łużycką
zaciera czas więc książka Tuszyńskiego jest ważnym elementem badania i ocalania XX-
wiecznej historii miasta, w której Grecy – także po II wojnie światowej - odegrali znaczącą
rolę.

Środowe (8 lipca) spotkanie z historią – z uwagi na festiwalowe okoliczności – ubarwiły
przepiękne dźwięki buzuki, które dla publiczności wydobywał – z maestrią – Spiros
Serwinowski. Jak zapowiedziała dyrektor MBP Danuta Korejke, prelekcja Adama
Tuszyńskiego jest początkiem cyklu spotkań popularno-naukowych o Grekach i Grecji
towarzyszących Festiwalowi Piosenki Greckiej. Do zobaczenia w przyszłym roku.

 

"W krainie dinozaurów"

 

"Bakterie i zarazki", pod takim hasłem odbyło się czwartkowe, wakacyjne spotkanie dla dzieci, które prowadziły przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgorzelcu, Panie Grażyna Niedziele i Maria Podolska. 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 51
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa