piątek, 08 marca 2019

Informujemy, że dnia 12 marca 2019 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz. 14:00 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Literiada").

Za utrudnienia przepraszamy.

11:01, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W środę 27 lutego 2019 r. Filię nr 3 ul. Baczyńskiego 1 odwiedziła grupa dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Wyspa skarbów” w Zgorzelcu.

Tematem głównym była zbliżająca się dużymi krokami wiosna.

Podobno wiosna sprzyja zakochanym, dlatego też z tomiku wierszy Kaliny Jerzykowskiej pt. „W moim ogrodzie mieszka czarodziej” zapoznaliśmy się z historią miłości sowy do bociana (Zakochana sowa), jak to sowa chciała upodobnić się do bociana. Rozmawialiśmy o zwierzętach, które wiosną budzą się do życia. I nie jest to tylko sowa. Każde z dzieci otrzymało maskę zwierzątka, które można spotkać w lesie. Dzieci same kolorowały je. Były też zagadki o wiośnie, na które dzieci odpowiadały śpiewająco.

Dzieci zapoznały się również z zasadami korzystania z biblioteki, z podziałem księgozbioru, sposobem ułożenia go na półce i możliwością wypożyczenia na zewnątrz.

Grupa opuściła mury biblioteki w dobrych humorach. Były to pierwsze ale nie ostatnie spotkanie biblioteki z „Wyspą skarbów”.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie!

11:00, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 marca 2019

Zachęcamy do udziału w konkursie poetyckim "Młody Poeta Dolnego Śląska" przeznaczonym dla wszystkich grup wiekowych i społecznych oraz w konkursie na opowiadanie dla seniorów pt. "Moja ulubiona książka z dzieciństwa".

09:39, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Światowy Dzień Kota to święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech (od 1990 r.) i w Polsce (od 2006 r.). Celem obchodów tego dnia jest podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie na los porzuconych i bezdomnych zwierząt, aby rozwijać empatię oraz propagować szacunek dla kotów. Z tej okazji 1 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Rodziców. W trakcie jego trwania omówiliśmy książkę Ewy Nowak pt. Kot, który zgubił dom. Jest to opowieść o rodzinie uciekającej z Iraku, która wyruszyła do Europy wraz ze swoim pupilem, Kunkushem. W trakcie wędrówki zaginął ukochany zwierzak. Czy odnajdzie się kot? O tym dowiedzą się dzieci czytając książkę. Podczas spotkania dyskutowaliśmy również na temat roli domowego pupila oraz uczuć jakie są związane z posiadaniem domowego zwierzaka. O przyjaźni, która niejednokrotnie zawiązuje się pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Następnie klubowicze wysłuchali i obejrzeli Teatrzyk Kamishibai pt. Kotka Milusia autorstwa Eleny Molisani. Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne w czasie których dzieci rysowały, wyklejały i wycinały koty.

09:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 marca 2019

Obchodzony w Polsce od 2006 r. Dzień Kota ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym dachowcom, uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu od dwóch tygodni prowadzi spotkania dla dzieci związane z kocim tematem. 1 marca odwiedzili nas uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu z wychowawczyniami. Tematem spotkania były koty w literaturze dziecięcej. Najbardziej rozpoznawalnymi kotami wśród dzieci są: Kot w butach, Filemon i Bonifacy, Garfield, Klakier, Sylwester oraz Tom i Jerry. Wyjątkową gratką dla dzieci okazał się teatrzyk kamishibai w formie ilustrowanych kart autorstwa Eleny Molisani pt. Kotka Milusia. Podczas warsztatów plastycznych uczniowie malowali, wycinali i kleili kocią rodzinę.

11:10, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 28 lutego 2019

26 lutego Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola Raj Malucha. Na początku spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania skąd się wzięły koty, a następnie odpowiadały na zadawane pytania. Maluchy z chęcią opowiadały o swoich kotkach, jak mają na imię, jakiego są koloru, co lubią najbardziej robić, odgadywały zagadki i brały udział w zabawie naśladowania kotków. Podczas rozmowy dowiedziały się co to znaczy: żyć jak pies z kotem, koty za płoty, kot spada na cztery łapy, kupić kota w worku, bawić się jak kot z myszką, mieć kota na punkcie czegoś, odwracać kota ogonem. Następnie wysłuchały wierszy o kotach i obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. Kotka Milusia. Na zakończenie spotkania przedszkolaki malowały marzenia i sny Kota.

13:00, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 27 lutego 2019
wtorek, 26 lutego 2019

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu wpisując się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowała wiele wydarzeń, także lekcji bibliotecznych.

Podczas lutowego poranka uczniowie Liceum Europejskiego w Zgorzelcu mogli się przenieść w świat literatury i historii, wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej wielkiej miłośniczki kultury, twórczyni Świątyni Sybilli, pierwszego na ziemiach polskich muzeum pamiątek po słynnych Polakach, generałowej Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie.

Prezentacja zawierała wiele, opartych na źródłach naukowych informacji i mało znanych ciekawostek dotyczących życia tych niezwykłych kobiet. Nakreślono obraz czasów niewoli, panujące wśród Polaków tej doby obyczaje oraz dążenia do niepodległości. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii wiele ważnych dat i wydarzeń. Pamiętamy słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni, były też inne sposoby manifestowania swojego niezadowolenia z zaistniałej sytuacji, przywdziewano czarny strój. Panie nosiły czarne suknie rozpięte na krynolinie, do tego noszono odpowiednią biżuterię np. bransoletki w kształcie kajdan.

Zapraszamy na kolejne spotkania z historią i literaturą.

08:29, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 lutego 2019

25 lutego bibliotekę odwiedziła grupa pięciolatków z Przedszkola nr 8 Pod Słonkiem w Zgorzelcu z opiekunkami Alicją Zajączkowską i Natalią Frasunkiewicz. Tematem spotkania były koty w literaturze dziecięcej. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały wierszy Marty Wysockiej Jóźwiak pt. Taki kot oraz Agnieszki Nożyńskiej Demianiuk pt. Kot. Następnie obejrzały i wysłuchały kocich opowieści w teatrzyku Kamishibai Elena Molisani pt. Kotka Milusia. Podczas warsztatów plastycznych przedszkolaki rysowały koty i zastanawiały się o czym kot marzy podczas snu.

15:53, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasze starania o zapewnienie ciągłości pracy Filii nr 3 (ul. Baczyńskiego 1) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu zakończyły się powodzeniem. W związku z tym Filia nr 3 będzie pracować – także po 1 marca - wg poprzedniego rozkładu tj.:

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek – 10:00 – 17:00,

środa – 10:00 – 16:00.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i korzystania z księgozbioru Filii nr 3 przy ul. Baczyńskiego 1.

11:17, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 lutego 2019

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO 7 listopada 1999 r. W Polsce obchody tego święta mają na celu promowanie języka polskiego i podkreślenie ochrony dziedzictwa językowego.

W ramach obchodów odwiedziliśmy uczniów w Szkole Podstawowej Prymus w Zgorzelcu, aby wspólnie porozmawiać o słownictwie. Przytaczaliśmy ciekawostki z historii języka polskiego, czytaliśmy wiersze Agnieszki Nożyńskiej - Demianiuk pt. Ojczysta Mowa i wiersz Stop !. Kolejnym punktem zajęć były przygotowane na tę okazję Przysłowia polskie oraz hasła na kalambury z kategorii przysłowia.

Największą jednak frajdę sprawiły uczniom zmagania z łamańcami językowymi, z którymi poradzili sobie całkiem nieźle. Zaproponowane ćwiczenia i zabawy cieszyły się zainteresowaniem i miejmy nadzieję, że przyczyniły się do wyeliminowania najczęściej popełnianych przez uczniów błędów językowych.

15:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Podczas lutowego spotkania wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu wysłuchali opowieści połączonej z prezentacją multimedialną o miłości "Walentynki – święto zakochanych".

Bibliotekarze zaprezentowali także wybrane wiersze z tomików poezji miłosnej znajdujących się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu. Młodzież mogła wysłuchać historii o wielkiej miłości króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się opowieść o św. Walentym i kartkach walentynkowych. Za pierwszą pisemną walentynkę uważa się list, który napisał do żony Bony książę Karol Orleański w 1415 r. Zaczyna się on słowami: Jestem już chory z miłości, moja bardzo delikatna Walentynko.

Na koniec spotkania można było własnoręcznie wykonać kartkę wzorem XVIII i XIX wiecznych oryginałów.

14:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 lutego 2019

Z okazji Światowego Dnia Kota Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zorganizowała spotkanie dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej Przyjaciel Dzieci. Na wstępie rozmawialiśmy o potrzebie niesienia pomocy kotom bezdomnym, o ciekawostkach z życia i zwyczajów kotów. Dzieci bardzo chętnie rozmawiały o swoich puszystych pupilach, o ich przyzwyczajeniach i o tym jak wspaniale potrafią się z nimi bawić. Następnie wysłuchały i obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. „Kotka Milusia” autorstwa Eleny Molisani i Aleksandro Sanna, oraz książeczki poświęcone kotom, czytaliśmy również wiersze Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk pt. Taki kot i Kot. Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonywały koty z gazet.

17:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 lutego 2019

Informujemy, że dnia 21 lutego 2019 r. (czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz. 15:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Za utrudnienia przepraszamy.

10:17, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 88
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa