piątek, 30 listopada 2018
Misiowe spotkanie z uczniami klasy I ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu
29.11.2018 r.

13:42, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
Misiowe spotkanie z przedszkolakami z Przedszkola Zaczarowany Domek
28.11.2018 r.

13:42, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Czas Bożego Narodzenia niesie ze sobą wiele radości, czaru i uśmiechu.

Magiczne światełka, piękna choinka, prezenty przywołują wspomnienia, niekiedy tęsknotę, ale też radość.

Od wielu stuleci czas ten był niezwykle magiczny i owiany tajemnicą. Dzieci zawsze czekały na prezenty, chociaż przed wiekami były one o wiele skromniejsze - obdarowywano się słodkościami, orzechami, jabłkami.

Wielu pisarzy swoje wiersze, baśnie czy opowieści wiązało z Bożym Narodzeniem.

Maria Konopnicka w jednym ze swoich wierszy opisywała choinkę rosnącą w lesie, Jan Chrystian Andersen napisał wzruszającą baśń „Dziewczynka z zapałkami”. O wielkiej przemianie w życiu człowieka pisał Charles Dickens w znanej współcześnie na całym świecie „Opowieści wigilijnej” (A Christmas Carol, 1843).

O magicznych świętach, pełnych radości, świętym Mikołaju, jego historii, jak również o wielu innych utworach związanych z tematyką bożonarodzeniową dowiedzieli się uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu podczas lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Czytelni MBP w Zgorzelcu. Niech ten magiczny czas i nastrój pozostanie z nami przez cały kolejny rok.

13:41, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Nasze wystawy niepodległościowe – „Chłopcy malowani” wg scenariusza Justyny Polakowskiej oraz pokonkursowa „Polska w moim domu” – można oglądać w Galerii MDK od 27 października do 2 grudnia. Oprócz osób indywidualnych do Galerii przychodziły także grupy zorganizowane. Jedną z nich była kilkunastoosobowa grupa pensjonariuszy DPS Jutrzenka pod opieką Pani Doroty Frazik. Zwiedzanie wystaw – 27 listopada – połączone było w tym przypadku z udziałem bibliotekarek z Czytelni MBP w Zgorzelcu, które przybliżyły zwiedzającym historyczne wydarzenia 1918 roku, opowiedziały także o wszystkich działaniach biblioteki związanych z obchodami rocznicowymi: o konkursach literackim i plastycznym, happeningu plastycznym z czerwca bieżącego roku kiedy to powstała nasza niepodległościowa instalacja przestrzenna, o cyklu lekcji bibliotecznych poświęconych kobietom naszej niepodległości.

11:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 listopada 2018

Informujemy, że dnia 30 listopada 2018 r. (piątek) Filia nr 2 na ul. Iwaszkiewicza 12 będzie czynna do godz. 16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

15:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 listopada 2018

Informujemy, że dnia 30 listopada 2018 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz. 15:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Za utrudnienia przepraszamy.

15:29, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego Raj Malucha w dniu 26 listopada uczestniczyły w spotkaniu w bibliotece. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z historią powstania maskotki Misia. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała w 1902 roku w Nowym Jorku, na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań uratował młodego niedźwiadka) została nazwana „Teddy’s Bear”. Obecnie pluszowe misie są jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie. Następnie dzieci wysłuchały opowiadała pt. Nowy przyjaciel niedźwiadka, odgadywały zagadki, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki o misiach, a także prezentowały „okrzyk misiowy”. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wyklejały misie. Misiowe spotkanie zakończyła wspólna sesja zdjęciowa.

13:21, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

23 listopada odbyło się kolejne spotkanie dla dzieci i rodziców w ramach spotkań DKK. Tematem spotkania były Misie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, które przypada 25 listopada. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy na temat niedźwiadków prawdziwych i tych znanych nam z książek i telewizji. Dzieci miały także okazję zapoznać się z książeczkami o misiach, które można znaleźć na bibliotecznych półkach. Następnie wspólnie z rodzicami czytaliśmy opowiadania Uśmiechnij się misiu i Nowy przyjaciel niedźwiadka. W dalszej części spotkania odbyły się zajęcia plastyczne polegające na wykonaniu misia z kawałków papieru. Na pamiątkę tego dnia każde dziecko otrzymało specjalnie przygotowaną nalepkę, przedstawiającą pluszowego misia, oraz misiową zawieszkę, którą ufundował Burmistrz Miasta Zgorzelec.

Uśmiechnięte i zadowolone twarze wszystkich dzieci były najlepszym i największym podziękowaniem za zorganizowane spotkania.

11:57, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 listopada 2018

Informujemy, że dnia 29 listopada 2018 r. (czwartek) Filia nr 3 na ul. Baczyńskiego 1 będzie czynna do godz. 16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:16, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 28 listopada 2018 r. (środa) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Za utrudnienia przepraszamy.

09:14, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Przyczyn upadku państwowości polskiej w XVIII wieku istniało wiele, historycy poszukując prawdy przeprowadzili wiele badań, śledząc źródła historyczne, analizując materiały. Fakt pozostaje niezaprzeczalny - w 1795 roku Polska na ponad 100 lat zniknęła mapy Europy, a tym samym świata. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni.

W listopadowe popołudnie w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu uczniowie wysłuchali wykładu przygotowanego przez bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu „Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości”. Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej, Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiet, którym los naszej ojczyzny nie był obojętny, które poprzez swoją działalność przypominały o Polsce i jej losie pod zaborami. Spotkanie podsumowały ćwiczenia sprawdzające wiedzę na temat prezentowanych postaci i historii Polski.

Zapraszamy na kolejne lekcje biblioteczne.

08:55, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 listopada 2018

W Zgorzelcu rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. W dniach 3-7 grudnia mieszkańcy Zgorzelca będą mogli pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.

Jak napisać taki list?

To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5. podstawowymi zasadami:

- piszemy krótko,

- jesteśmy uprzejmi,

- opieramy się na faktach,

- mamy pozytywne nastawienie,

- i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny.

Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Wszystkie materiały niezbędne do napisania listu w obronie konkretnej osoby będą dostępne w dniach 3-7 grudnia w godzinach pracy Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Bohaterów Getta 1 / I piętro).

11:36, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Już od 116 lat Teddy Bear (pluszowy miś) funkcjonuje w zbiorowej świadomości. Legenda głosi, że pierwowzorem ulubieńca milusińskich - na całym świecie i do dnia dzisiejszego - jest mały niedźwiadek, ułaskawiony przez prezydenta USA Teodora Roosevelta na jednym z polowań. Historia małego misia od razu trafiła na łamy prasy, i tak mocno zadziałała na wyobraźnię, że stał się on symbolem przyjaciela dzieci, najlepszym kumplem i najmilszą przytulanką. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu z okazji Dnia Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada, co roku zaprasza dzieci ze zgorzeleckich przedszkoli i przedstawicieli władz samorządowych Zgorzelca do wspólnego czytania książek. W piątek 23 listopada dzieciom pięknie czytała Pani Jolanta Ptak, Sekretarz Miasta i Pełnomocnik ds. Systemu Zarządzania Jakością UM.

Przedszkolakom z Kasztankowego Przedszkola czytała Pani Jolanta Ptak
23.11.2018 r.

Grupa Misiów z Kasztankowego Przedszkola
22.11.2018 r.

Misiowe spotkanie w Filii nr 2 z dziećmi z Przedszkola nr 12
22.11.2018 r.

11:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 85
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa