wtorek, 21 sierpnia 2018

Tegoroczne święto literatury narodowej odbywa się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tą okolicznością przedmiotem czytania będzie w tym roku nie tylko lektura główna, którą z woli internautów jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, lecz także zaproponowana przez patronującą wydarzeniu Parę Prezydencką „Antologia Niepodległości”. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza wszystkich Państwa do aktywnego udziału w naszym Narodowym Czytaniu – 8 września (sobota, godz. 16), skwer ks. Jerzego Popiełuszki. (W przypadku opadów deszczu czytanie odbędzie się w pobliskim MDK). Czytanie tym razem poprowadzi urodzony w Zgorzelcu aktor Teatru Kamienica w Warszawie Paweł Koślik, absolwent zgorzeleckiego LO im. Braci Śniadeckich oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Chętni do publicznego czytania proszeni są o zgłaszanie się do wypożyczalni MBP (ul. Bohaterów Getta 1, parter), gdzie czekają – do godz. 16 w piątek, 31 sierpnia - przygotowane fragmenty Przedwiośnia. Liczba fragmentów jest ograniczona, więc kto pierwszy ten lepszy.

13:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

To tytuł warsztatów filozoficznych, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu. Warsztaty odbędą się 25 sierpnia (godz. 14) w ramach Święta Starego Miasta Jakuby 2018, a tytułową prelekcję wygłosi dr Sławomir Barć z Zakładu Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego – patrona IX bibliotecznych spotkań z filozofią. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do namiotu biblioteki, który znajdziecie Państwo nad Nysą, na tradycyjnym terenie corocznych Jakubów.

09:57, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

Książka "Wielka wojna o Polskę" autorstwa Dariusza Wizor i Lecha Wyszczelskiego, wydana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, to publikacja rekomendowana przez wielu historyków. W sposób niezwykle przystępny opisuje fakty, wydarzenia, osoby lat 1914-1918, które miały wpływ na odrodzenie się naszego państwa. Wydarzenia prezentowane w książce stanowią cenne źródło w poznaniu historii Polski i narodu polskiego. Zarówno historyk jak i pasjonat znajdzie w niej wiele informacji dotyczących odradzania się naszej ojczyzny. Niezwykle barwny przekaz, fakty opisane z wielką precyzją, klarowna treść, daty, zdjęcia. Zapraszamy.

08:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 sierpnia 2018

14.08.2018

Portret Jakuba Böhme, filozofa ze Zgorzelca

16.08.2018

Okładka do mojej ulubionej książki

12:26, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 sierpnia 2018

07.08.2018

Pocztówka z wakacji - zajęcia plastyczne

09.08.2018

Akademia kreatywnego dziecka - sznurkowe maskotki - warsztaty twórcze

12:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 sierpnia 2018
31.07.2018
„Wrocławskie krasnale historie prawdziwe” – czytanie książki M. Urbanka
- zajęcia plastyczne

02.08.2018
Zaginione skarby w bibliotece – warsztaty edukacyjne

13:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 sierpnia 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

 

"Grzmią pod Stoczkiem armaty,

błyszczą białe rabaty,

a Dwernicki na przedzie,

na Moskala sam jedzie"

 

Pieśń ta często śpiewana była w okresie zaborów. Nazywano ją także "Mazurem Dwernickiego". Sławiła męstwo i odwagę generała Dwernickiego w bitwie pod Stoczkiem 14 lutego 1831 roku. Utwór ten śpiewano także w wolnej Polsce w czasie rocznicowych uroczystości i obchodów.

Generał Józef Dwernicki, Józef Orłowski, Tadeusz Kościuszko, Stefan Okrzeja, Karol Gajdzik to kilku z wielu bohaterów książki Marka Boruckiego "Bohaterowie Polskich Powstań Narodowych" Niezłomni, bohaterscy, waleczni. Znani i zapomniani, wielcy patrioci, nigdy nie pogodzeni z utratą niepodległości, których dążeń do wolności nikt nie mógł powstrzymać. Publikacja znajduje się w Czytelni MBP, wydana w 2018 roku, stanowi nowy nabytek naszej biblioteki. Zapraszamy.

13:11, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 lipca 2018
24.07.2018
Kirigami – zajęcia konstrukcyjne z wykorzystaniem materiałów recyklingowych

24.07.2018
Bezpieczne i zdrowe wakacje – prelekcja pracowników z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgorzelcu

26.07.2018
Ziemia, Wszechświat oraz życie na innych planetach – zajęcia edukacyjne i plastyczne

12:09, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 lipca 2018

Już po raz czwarty Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu gościła w wakacyjnym miasteczku zarządzanym przez dzieci. Pomiędzy 3 a 12 lipca na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu przy ul. Prusa 17, odbyła się kolejna edycja polsko-niemieckiej inicjatywy Miasto Dzieci - Kinderstadt, organizowanej w ramach międzynarodowego projektu “nasze miasto - unsere stadt”. Motywem przewodnim zajęć były “Zapomniane zawody”, w związku z czym zgorzelecka biblioteka zaoferowała pracę w kilku zawodach związanych z tworzeniem rękodzielniczej książki artystycznej.

poniedziałek, 23 lipca 2018

Informujemy, że dnia 24 lipca 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godz. 11:00-13:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 lipca 2018
17.07.2018
Smokolandia – planeta smoków

19.07.2018
Przez lądy i oceany – poznajemy kontynenty

14:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 lipca 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

Tradycje walk w obronie naszej ojczyzny sięgają dziesiątego stulecia. Już kronikarze w swoich zapiskach informują o najazdach wrogów i zmaganiach naszego wojska. Minione stulecia opowiadają nam potomnych jak wiele razy trzeba było stawać w obronie naszego kraju, toczyć wojny, brać udział w powstaniach, bitwach. Wojowie, rycerze, legioniści pięknie wpisują się w historię. Każdy okres w dziejach naszego państwa to momenty radości i smutku. Niemniej w czasach, kiedy Polska znika z mapy świata i rozpoczyna się okres zaborów a tym samym walk o niepodległość, kształtują się też pięknie polskie tradycje wojskowe.

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się wielotomowe dzieło " Polskie Tradycje Wojskowe". Publikacja opowiada o tradycjach i walkach obronnych toczonych przez wojsko polskie na przestrzeni stuleci. W książce można przeczytać o walkach obronnych z najazdami Krzyżaków, Szwedów, Turków, Tatarów, a także wszelkich zrywach wyzwoleńczych "Za naszą i waszą wolność".

Zapraszamy do lektury.

11:13, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 lipca 2018
10.07. 2018
O literki raban wielki – zabawy i zagadki z alfabetem polskim, gimnastyka dla języka.

12.07. 2018
Moje miasto - moja mała ojczyzna.

12:03, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 lipca 2018

Popbiblioteka Multimedialna jest czynna przez całe wakacje, w godzinach 9-16. Zgodnie z jej nazwą, na miejscu można wypożyczyć książkę w formie papierowej, ale również audiobooka na płycie czy kasecie, film na DVD czy grę. W zbiorach znajduje się też spora kolekcja płyt winylowych z muzyką, od klasycznej, przez jazz, po polskie pieśni patriotyczne i poezję śpiewaną. Można je pożyczyć lub posłuchać na miejscu przy użyciu jednego z dostępnych gramofonów i dołączonych słuchawek. Istnieje możliwość skorzystania z komputera na jednym z pięciu stanowisk. Jest też konsola do gier oraz dotykowy stół interaktywny, cieszący się dużą popularnością wśród najmłodszych czytelników. Filia Multimedialna przy ul. Orzeszkowej 30a jest też miejscem, gdzie czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu mogą otrzymać darmowe kody dostępu do usług Ibuk Libra oraz Legimi, zawierających książki w formie elektronicznej.

11:16, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 80
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa