poniedziałek, 29 października 2018

Informujemy, że dnia 30 października 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:30 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach Programu "Globalnie w Bibliotekach").

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

09:56, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Wpisując się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w tą jakże ważną dla Polaków rocznicę przygotowali wiele działań upamiętniających to wydarzenie.

Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii wiele ważnych dat i wydarzeń. Pamiętamy słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni, były też inne sposoby manifestowania swojego niezadowolenia z zaistniałej sytuacji, przywdziewano czarny strój. Panie nosiły czarne suknie rozpięte na krynolinie, do tego noszono odpowiednią biżuterię np. bransoletki w kształcie kajdan.

Podczas październikowego poranka uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu mogli się przenieść w świat literatury i historii. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Spotkanie podsumowały ćwiczenia sprawdzające wiedzę na temat prezentowanych postaci i historii Polski, a także niezwykle interesujące warsztaty plastyczne nawiązujące do tematyki niepodległości i naszych symboli narodowych. Uczniowie mieli za zadanie w naszych barwach narodowych wykleić mapę Polski, uwzględniając na niej największą rzekę Wisłę. Warsztaty zostały przygotowane przez Panią Genowefę Laszczak, kierownik Oddziału dla Dzieci MBP w Zgorzelcu.

Zapraszamy na kolejne spotkania z historią i literaturą.

09:09, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 października 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza wszystkich Państwa na kolejne – coroczne – Zaduszki Poetyckie. 27 października w Miejskim Domu Kultury (godz. 17:00) wspominać będziemy urodzonego w Zgorzelcu dziennikarza, pisarza, działacza kultury, aktora i człowieka o wielu nietuzinkowych obliczach – Zdzisława Smektałę. O tym kim był „Zdzichu” opowiadać będą jego zgorzeleccy i wrocławscy przyjaciele, współpracownicy, znajomi oraz krewni. Serdecznie zapraszamy.

15:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W roku 2018 przypada jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Włączając się aktywnie w tą jakże ważną dla Polaków rocznicę, bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu przygotowali wiele działań przypominających to wydarzenie: wystawy, lekcje biblioteczne, wykłady.

Podczas 21 edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pod hasłem „Na tropach wiedzy” dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zgorzelcu został wygłoszony wykład połączony z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Spotkanie z historią i literaturą stało się okazją do przybliżenia dziejów i ciekawostek z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiet w których życiu i działalności nie zabrakło patriotyzmu, odwagi, wrażliwości na krzywdę i niesprawiedliwość społeczną.

14:27, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 października 2018

Październik to miesiąc, w którym możemy cieszyć się pięknem kolorowych liści, dojrzałych,  owoców i warzyw. 19 października bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały wierszy Heleny Bechlerowej O jeżyku i kasztanach, Jana Brzechwy Jeż, Michała Jankowiaka Jeż, Zofii Poletyło Jesień Jeżyka.

Po wysłuchaniu wierszy dzieci odpowiadały na jesienne zagadki, rozpoznawały warzywa i owoce. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonali prace plastyczne.

10:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 października 2018
środa, 17 października 2018

W roku 2018 przypada jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Włączając się aktywnie w tą jakże ważną dla Polaków rocznicę, bibliotekarze przygotowali wiele działań przypominających to wydarzenie.

Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni.

Podczas październikowego popołudnia wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu mogli się przenieść w świat literatury i historii. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Spotkanie podsumowały ćwiczenia sprawdzające wiedzę na temat prezentowanych postaci i historii Polski.

Zapraszamy na kolejne spotkania z historią i literaturą.

09:39, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 października 2018

16 października Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu. Podczas lekcji bibliotecznej rozmawialiśmy o Jesieni. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami jesieni i jej darami. Uczniowie chętnie brali udział w pogadance, odpowiadali na zadawane im pytania i odgadywali zagadki. Następnie wysłuchali opowiadania Rachel Bright pt. „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”.

Jest to historia o dwóch wiewiórkach. Zwierzątka mają bardzo różne charaktery - Beztroski Cyryl całą jesień spędza na zabawie, a później odkrywa, że nie ma nic do jedzenia, podczas gdy Skrzętny Błażej ma już sporo zapasów na zimę, ale chce mieć ich jeszcze więcej. Nagle na drzewie zauważają ostatnią w tym sezonie szyszkę! Rozpoczyna się szaleńczy wyścig. Komu uda się dostać smakołyk?

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania i oglądali piękne ilustracje w książce. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których wykonali wiewiórki i jesienne dekoracje.

15:35, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

15 października Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedziły przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego Baby City. Tematem przewodnim spotkania była aktualna pora roku - Jesień. Podczas spotkania rozmawialiśmy o jesieni - jak wygląda, czym się charakteryzuje. Omówiliśmy ciekawostki z życia zwierząt, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci wykazały się dużą aktywnością i wiedzą. Chętnie odpowiadały na zadawane im  pytania i odgadywały jesienne zagadki. Z wielką uwagą słuchały jesiennych wierszy. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały prace plastyczne, nawiązujące do omawianej jesiennej tematyki.

15:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 października 2018

Informujemy, że dnia 15 października 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz. 15:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Za utrudnienia przepraszamy.

12:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 października 2018

8 października bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej Prymus w Zgorzelcu. Podczas spotkania dzieci zwiedziły bibliotekę, wysłuchały informacji o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Uczniowie dowiedzieli się jak można zostać czytelnikiem biblioteki, jak należy dbać o książki, poznali zasady wypożyczania książek. Dyskutowaliśmy na temat „Drogi książki od autora do czytelnika”. W trakcie lekcji bibliotecznej uczniowie dowiedzieli się, kim jest i czym zajmuje się autor, jak wydaje się książkę, kim jest wydawca, redaktor, ilustrator, grafik komputerowy, drukarz, introligator, księgarz i bibliotekarz. Następnie czytaliśmy fragmenty opowiadania Zofii Staneckiej pt. Basia i biblioteka. Na zakończenie spotkania każdy uczeń wykonał zakładkę do książki.

15:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 października 2018

5 października odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie klubowiczów DKK. Tematem spotkania była Jesień, jej kolory, barwy, liście, oraz dary jakie przynosi ze sobą ta pora roku.

Podczas spotkań czytaliśmy wiersz Marii Terlikowskiej pt. Idzie jesień z pełnym koszem, wiersz Doroty Gellner Jesienny spacer oraz wiersz Heleny Bechlerowej O jeżyku i kasztanach. Natępnie dzieci odgadywały jesienne zagadki, rozpoznawały dary jesieni poprzez dotyk, degustację.

Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których klubowicze wykonali jesienne ptaki.

15:50, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

5 października bibliotekę odwiedziła grupa sześciolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu. Tematem lekcji była Jesień, jej kolory, barwy, liście, oraz dary jakie przynosi ze sobą ta pora roku: warzywa, owoce, grzyby, orzechy, kasztany, żołędzie. Podczas spotkań dzieci wysłuchały opowiadania Marii Terlikowskiej pt. Idzie jesień z pełnym koszem oraz wierszy Jabłonka, Kasztany, Muchomór. Odgadywały jesienne zagadki, rozpoznawały dary jesieni poprzez dotyk, degustację, segregowały je według rodzaju.

Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których dzieci wyklejały słoiki i kosz zapasów na zimę.

15:37, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

5 października 2018 r. pięciolatki z Przedszkola nr 8 w Zgorzelcu odwiedziły naszą bibliotekę. Tematem spotkania była obecna pora roku Jesień. Na początku zajęć dzieci opowiadały z czym kojarzy im się jesień, jak się zmienia przyroda, jakie dary przynosi ta pora roku. Odgadywały jesienne zagadki, rozpoznawały dary jesieni poprzez dotyk, degustację, segregowały je według rodzaju.

Następnie wysłuchały opowiadania Marii Terlikowskiej pt. Idzie jesień z pełnym koszem. Na zakończenie każde dziecko wykonało drzewko z owocami.

15:26, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 82
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa