wtorek, 05 czerwca 2018

4 czerwca bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego Baby City w Zgorzelcu. Podczas spotkania rozmawialiśmy o cyklu powstawania motyla, o gąsieniach, które tworzą kokony wewnątrz których formują się poczwarki. Następnie poczwarka przeobraża się w dorosłego motyla i tak dorosły motyl ponownie składa jajeczka i cały cykl zaczyna się od nowa. W dalszej części spotkania dzieci wysłuchały i obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. Mój przyjaciel Kemushi autorki Nathalie Dargent. Jest to francuska książka opowiadająca o przemianach w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku. Kemushi po japońsku to gąsienica. W tekście zostały przepięknie, bardzo poetycko wykorzystane ilustracje autorstwa Mandana Sadat. Na zakończenie przedszkolaki malowały motyle.

14:39, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 czerwca 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

Jak pieśń wojskowa stała się naszym hymnem narodowym?

Napisana została po przyjeździe Józefa Wybickiego do miejscowości Reggio, gdzie stacjonował ze swoimi legionami jego przyjaciel generał Jan Henryk Dąbrowski. Wielu Polaków w tym czasie śpieszyło na wezwanie Dąbrowskiego, by walczyć pod sztandarami Legionów. Dokładna data powstania tej pieśni nie jest znana. Na pewno napisana została pomiędzy 15 a 21 lipca 1797 roku, zrobiła największą karierę z polskich pieśni historycznych. Towarzyszyła podczas wszystkich walk o wolność naszej ojczyzny. Dawała wiarę i nadzieję na zwycięstwo. Umacniała marzenia wielu milionów Polaków skazanych na niewolę, nędzę i tułaczkę. Jeszcze Polska nie umarła... te słowa przez długie lata pozostawały na ustach i w sercach Polaków.

Książka "Mazurek Dąbrowskiego" autorstwa Dionizy Wawrzykowskiej-Wierciochowej nie tylko przybliża czytelnikowi postać generała Jana Henryka Dąbrowskiego czy Józefa Wybickiego, ale dostarcza wielu cennych informacji i ciekawostek dotyczących genezy i historii naszego hymnu narodowego. Zapraszamy do lektury.

14:03, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 czerwca 2018

Informujemy, że dnia 8 czerwca 2018 r. (piątek) Czytelnia Dla Dorosłych i Oddział Dla Dzieci i Młodzież przy ul. Boh. Getta 1 będą czynne od godz. 14:00.

Dnia 8 czerwca 2018 r. (piątek) Filia nr 1 Multimedialna Biblioteka Popkulturalna przy ul. Orzeszkowej 30a będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

15:17, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

30 maja bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały i obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. Mój przyjaciel Kemushi. W dalszej części spotkania dzieci rysowały wycinały i naklejały motyle.

15:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

28 maja bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 3. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat naszej ojczyzny, języka ojczystego, symboli narodowych. Następnie dzieci wysłuchały legendy „O Lechu, Czechu i Rusie ”. W dalszej części odbyły się warsztaty plastyczne.

12:14, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

25 maja w Filii nr 2 w Zgorzelcu odbyły się zajęcia dla dzieci z Przedszkola "Raj Malucha". Podczas spotkania rozmawialiśmy o życiu dinozaurów, czytaliśmy opowiadanie pt. Franek Dinozaur, w dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wycinały dinozaury.

12:07, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 maja 2018

Przyczyn upadku państwowości polskiej w XVIII wieku istniało wiele, historycy poszukując prawdy przeprowadzili wiele badań, śledząc źródła historyczne, analizując materiały. Fakt pozostaje niezaprzeczalny - w 1795 roku Polska na ponad 100 lat zniknęła mapy Europy, a tym samym świata. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni.

W bieżącym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu przygotowali z okazji tego jubileuszu edukacyjne lekcje historyczne. W miesiącu maju uczniowie zgorzeleckich gimnazjów i szkół podstawowych mieli możliwość wysłuchania następujących tematów: 1. Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości 2. Towarzysz walk o niepodległość. Jak pieśń wojskowa stała się hymnem 3. Patrioci języka polskiego połączonych z warsztatami sprawdzającymi wiedzę na temat historii Polski. Zapraszamy na kolejne lekcje biblioteczne.

 

14:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 maja 2018

Informujemy, że w dniach 29 maja i 30 maja 2018 r. (wtorek-środa) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

13:09, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 maja 2018

Przy okazji Tygodnia Bibliotek, dnia 8 maja Filię nr 3 odwiedziła grupa maluszków z Przedszkola Publicznego nr 9 „Pod Brzozami” w Zgorzelcu przy ul. Powstańców Śl. 62.

Dzieci słuchały w wielkim skupieniu jak wypożycza się książki, według jakich zasad są one umieszczane na półkach i gdzie mogą szukać bajeczek, wierszyków czy opowiadań dla najmłodszych.

W specjalnym kąciku dla czytelników dzieci wysłuchały bajeczki jak to Tupcio Chrupcio szedł do przedszkola i jaki to był z niego przedszkolak na medal (Eliza Piotrowska „TUPCIO CHRUPCIO – Przedszkolak na medal”).

Maluszki uznały, że przedszkole jest fajne i lubią tam chodzić.

12:07, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 maja 2018

Informujemy, że dnia 25 maja 2018 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

18 maja bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego Baby City oraz z Przedszkola nr 9.

Podczas spotkania mali uczestnicy z wielkim zainteresowaniem poznawali tajniki pracy pszczół i pszczelarzy. Dowiedzieli się między innymi o tym, jak wygląda życie w ulu oraz o tym, jaka panuje w nim hierarchia, jak perfekcyjnie zorganizowane są rodziny pszczele, o ich pracowitości oraz dyscyplinie. Podczas spotkania dzieci obejrzały akcesoria pszczelarskie. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki malowały i wycinały pszczoły. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja ciasteczek smarowanych świeżym miodem.

Grupa przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego Baby City

Grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 9

14:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 maja 2018

17 maja Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola Baby City z opiekunkami Sabiną Majewską i Joanną Malec. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. Gołębica i mrówka z zbioru opowiadań pt. Historyjki i opowiastki. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne podczas których dzieci wycinały gołębie i zrobiły mrówkę.

15:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Muzeum Łużyckie zaprasza na Noc Muzeów 2018


 


Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec

15:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 80
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa