piątek, 11 maja 2018

27 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu.

Tematem zajęć była wiosna. Podczas spotkania dzieci wykazały się dużą wiedzą o tej porze roku. Potrafiły wymienić wiosenne kwiaty, ptaki, rozmawialiśmy o wiosennej pogodzie i wiosennych zwyczajach. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania Joanny Wachowiak pt. Pajęcza pułapka i wykonali plakat.

13:06, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 14 maja 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:22, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 maja 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Kiedy w 1795 roku po trzecim rozbiorze Polska zniknęła z mapy Europy nikt nie przypuszczał, że dopiero po ponad stu latach na nowo będziemy budować swoje państwo.

Podejmowano wiele prób odzyskania wolności, na różne sposoby walczono i okazywano swoje niezadowolenie. Walce o niepodległość zawsze towarzyszyła pieśń zarówno podczas powstań narodowych, jak i na frontach I wojny światowej.

Pieśń dawała wiarę, nadzieję i odwagę. Wytwarzała niesamowitą więź i siłę.

Już od pierwszych dni wolności kilka z nich pretendowało do miana hymnu narodowego m.in. Rota, Warszawianka, Boże coś Polskę, My Pierwsza Brygada, Jeszcze Polska nie zginęła.

Toczono wiele sporów i dyskusji, każda pieśń wzbudzała silne emocje i szacunek. Dopiero w 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie uznany za nasz hymn państwowy.

W opracowaniu Wacława Panka "Marsz, marsz Polonia - pieśni, z którymi szliśmy do niepodległości" znajdziemy wiele informacji na temat najbardziej popularnych pieśni historycznych, które towarzyszyły Polakom w drodze ku niepodległości.

14:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 maja 2018

Informujemy, że dnia 10 maja 2018 r. (czwartek) Biblioteka przy ul. Bohaterów Getta 1 oraz jej filie (Filia nr 1 przy ul. Orzeszkowej 30a, Filia nr 2 przy ul. Iwaszkiewicza 12, Filia nr 3 przy ul. Baczyńskiego 1) będą nieczynne (szkolenie pracowników).

11:30, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 maja 2018

Zapraszamy na jedyne i niepowtarzalne wydarzenie w kinie Kino PoZa NoVa! 10 maja 2018 r. o godzinie 18.01, Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu wraz z Kinem PoZa Nowa zapraszają na seans w ramach konkursu głównego 6-tego Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji (https://polskaanimacja.wordpress.com, Polska Animacja).

Zadaniem widzów będzie zagłosowanie na trzy filmy spośród ośmiu prezentowanych produkcji zrealizowanych w polskich studiach filmowych.

Z listą filmów można zapoznać się tutaj : https://polskaanimacja.wordpress.com/kategoria-studyjna-3/

Wstęp bezpłatny. Przyjdź, zobacz, zagłosuj!

10.05.2018 - Kino PoZa NoVa godz. 18:01 - zapraszamy!


Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec

17:08, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 maja 2018

27 kwietnia Filię nr 2 w Zgorzelcu odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola Raj Malucha, aby  wspólnie poczytać i wziąć udział w zajęciach plastycznych. Podczas spotkania rozmawialiśmy o obecnej porze roku, dzieci odgadywały zagadki i udzielały prawidłowych odpowiedzi. Towarzyszyły nam także wiersze o tematyce wiosennej.

Ponadto przedszkolaki miały okazję obejrzeć księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek. Wędrując pośród półek z książkami, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Na koniec dzieci wykonały wiosenny plakat, który zabrały do przedszkola.

Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale jak zapewniały nie ostatnia.

Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze.

13:01, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

26 kwietnia Bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat ochrony środowiska. Czytaliśmy wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej pt. Raj na Ziemi.

W dalszej części spotkania młodzież wykonała plakat pt. Nasza Planeta Ziemia.

12:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 kwietnia 2018

Dnia 24 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na zaproszenie Izabeli Adamowskiej odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Łagowie. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania i obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. Mój przyjaciel Kemushi Nathalie Dargent. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których dzieci wykonały papierowe motyle.

15:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

24 kwietnia odbyło się spotkanie z dziećmi z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania Joanny Wachowiak pt. Wielkie marzenie małej żabki ze zbioru opowiadań Opowiastki dla małych uszu. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały żabki.

14:56, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 kwietnia 2018

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedzili uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej "Tęcza" z wychowawczynią Małgorzatą Marut. Na zajęciach dzieci poznały drogę książki od pisarza do czytelnika i zapoznały się z takimi pojęciami jak: autor, pisarz, ilustrator, księgarnia, biblioteka, czytelnik. Następnie dowiedziały się jak zbudowana jest książka i co to są prawa autorskie.

Podczas spotkania dzieci z ciekawością oglądały książki edukacyjne i obrazkowe. Z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania Joanny Wachowiak pt. Pajęcza pułapka ze zbiorku Opowiastki dla małych uszu, do którego zaprojektowali plakat.

Spotkanie miało na celu promocję czytelnictwa i ochrony praw autorskich.

13:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 kwietnia 2018
poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu wspiera rodzimych twórców kultury. Gościem kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada” była znana malarka Krystyna Adler. Powodem spotkania było ukazanie się wydanej w tym roku książeczki Słowa i obrazy, która jest tomikiem wierszy ilustrowanych autorskimi pracami plastycznymi.

W notce biograficznej czytamy m. in.: „Krystyna Adler – zodiakalna Waga – mieszka w Zgorzelcu. Ukończyła studia plastyczne we Wrocławiu i Legnicy oraz filologiczne we Wrocławiu. Tworzy niemal od 40 lat, działa w Grupie Plastyków Zgorzeleckich „euroart”. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą – w Niemczech (Görlitz, Niesky, Zentendorf, Löbau) i we Francji (Sainte-Genevieve-des-Bois). Jest artystką wszechstronną, wykorzystującą liczne techniki plastyczne odzwierciedlające pełne spektrum jej uzdolnień. Możemy podziwiać wychodzące spod jej rąk akwarele, grafiki, obrazy olejne, monotypie, linoryty, pastele, kolaże, obrazy na skórze, malarstwo witrażowe. Chętnie pracuje w glinie tworząc anioły, renowuje stare tkaniny oraz projektuje i wykonuje biżuterię. Zrealizowała serię graficznych kart pocztowych o tematyce architektury Zgorzelca i Görlitz. Jest ilustratorką książki Dzwony nad Nysą/Glocken an der Neisse.

Czytelnia zgorzeleckiej biblioteki z trudem pomieściła wszystkich sympatyków twórczości Krystyny Adler. W grupie ponad 30 osób znaleźli się przyjaciele, koledzy z DKK oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Korelin. Urząd Gminy w Zgorzelcu wsparł finansowo ten projekt wydawniczy.

16:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

19 kwietnia bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej Cogito z wychowawcami Aleksandrą Pietrańczyk i Piotrem Zarębskim. Lekcja, w której uczestniczyli zatytułowana była Droga książki od autora do czytelnika. Jakie są kolejne etapy powstawania książki? Jakie osoby pracują nad książką nim trafi ona do rąk czytelnika? Czym zajmuje się pisarz, ilustrator, redaktor, korektor, drukarz, wydawca, księgarz, bibliotekarz, antykwariusz czy introligator?  O tym rozmawialiśmy po obejrzeniu prezentacji multimedialnej.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zwiedzić naszą bibliotekę, zapoznać się z księgozbiorem, z działami biblioteki (oddziałem dla dzieci i młodzieży, wypożyczalnią dla dorosłych i czytelnią) oraz dowiedzieli się jak zostać czytelnikiem, jak znaleźć książkę w katalogu i na półce, gdzie szukać informacji o bibliotece.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wszystkich informacji. Byli zaskoczeni tak dużą liczbą książek na półkach. Aby zaspokoić swoją ciekawość, zadawali różne pytania dotyczące pracy w bibliotece, ilu czytelników jest zapisanych do biblioteki, i ile książek jest w bibliotece. Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości o pracy bibliotekarza oraz poznali wartość książki i zalety czytania.

16:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 78
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa