środa, 16 stycznia 2019

Od wielu lat w czasie Finału WOŚP spotykają się w naszej czytelni uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada”. W niedzielę 13 stycznia (27. Finał Orkiestry Jurka Owsiaka) gościem zaproszonym DKK był Jerzy R. Szulc, który opowiadał o swej najnowszej (trzeciej już) książce Nić równowagi, o przebytej drodze literackiego rozwoju i o nieprzemijającej miłości do koni. Jerzy R. Szulc należy do grona najciekawszych zgorzeleckich twórców literatury. Każdy jego udział w konkursach literackich jest zauważony przez jury. W ostatnim bibliotecznym konkursie pt. „Polska w moim domu” opowiadanie Jerzego R. Szulca zdobyło I miejsce. Opowiadanie to (pt. „Pierwsza świeczka”) weszło w skład najnowszej jego książki wydanej w 2018 roku oraz zostało opublikowane w biuletynie „Nasz Zgorzelec”. Jak każdego roku bibliotekę odwiedzili także wolontariusze WOŚP, a do ich puszek trafiły hojne datki przybyłych członków DKK „Literiada”. W sympatycznym jak zawsze spotkaniu uczestniczyło ponad 20 osób.

15:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 stycznia 2019

11 stycznia bibliotekę odwiedziła grupa sześciolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2. Spotkanie rozpoczęliśmy od zimowych zagadek. Przedszkolaki bardzo szybko zorientowały się, że bohaterem spotkania będzie Śniegowy bałwan i wysłuchały wiersza Wandy Chotomskiej Dziesięć bałwanków. W dalszej części spotkania dzieci wykonały piękne bałwanki z papieru. Pomiędzy poszczególnymi etapami zajęć chętnie śpiewały zimowe piosenki, a na zakończenie wizyty w bibliotece umówiły się na następne zajęcia.

16:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 stycznia 2019

10 stycznia bibliotekę odwiedziła grupa dzieci wraz z opiekunkami, z Punktu Przedszkolnego Akademia Malucha w Zgorzelcu. Była to ich pierwsza wizyta wśród tylu książek. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, szczególnie zainteresował ich dział z kolorowymi książkami dla najmłodszych, książkami przyrodniczymi w 3D i książki-zabawki. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki i jak należy się w niej zachować. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania, dzieci wysłuchały wiersza Wandy Chotomskiej pt. Dziesięć bałwanków. Następnie odgadywały zagadki związane z obecną porą roku, a podczas warsztatów wyklejały bałwanki.

Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i obietnicą, że wróci do nas, aby móc się zapisać i korzystać z biblioteki.

10:42, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 stycznia 2019

9 stycznia na zaproszenie Pani Lucyny Szustak odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” w Zgorzelcu. Podczas spotkania rozmawialiśmy i wspominaliśmy przeżycia z minionego roku. Następnie pensjonariusze wysłuchali baśni pt. Kwiat paproci ze zbioru opowiadań Joanny Laskowskiej pt. Europa pełna baśni. Na zakończenie spotkania złożyliśmy życzenia noworoczne życząc wszystkim dużo zdrowia, uśmiechu i pogody ducha.

16:27, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 stycznia 2019

Nowe kody aktywacyjne do usługi LEGIMI będą dostępne od 8 stycznia 2019 r. Kody można odebrać w Czytelni dla dorosłych (ul. Bohaterów Getta 1; I piętro) oraz w Filii nr 1 Multimedialnej Bibliotece Popkulturalnej (ul. Orzeszkowej 30a). Kody należy odebrać osobiście, okazując kartę biblioteczną.

Liczba kodów ograniczona.

11:53, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 stycznia 2019

To kolejna Orkiestra, z którą zagra Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu. Zgorzeleccy bibliotekarze od lat wspierają szlachetną akcję charytatywną wymyśloną i organizowaną przez niezastąpionego i jedynego w swoim rodzaju Jurka Owsiaka.

13 stycznia 2019 roku zapraszamy do biblioteki przy ul. Bohaterów Getta 1, gdzie – w Wypożyczalni, w godzinach 11-14 - będzie można oddać przetrzymane książki bez regulaminowej kary, a jedynie za wpłatę do puszki WOŚP. Gorąco zachęcamy do skorzystania z kolejnej abolicji, zwłaszcza tych, którzy przetrzymują nasze książki od wielu, wielu lat.

W Czytelni odbędzie się (w godz. 12-14) spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada”. Gościem spotkania będzie znany literat zgorzelecki, autor wielu wydanych książek, laureat licznych konkursów literackich (m.in. I miejsce w konkursie MBP pt. „Polska w moim domu”) – Jerzy R. Szulc.

W Miejskim Domu Kultury – przez cały czas trwania Orkiestry – będziemy prowadzić coroczną loteryjkę, w której każdy los wygrywa, a każdy zebrany grosz zasili puszkę WOŚP.

W Multimedialnej Filii nr 1 (ul. Orzeszkowej) w godz. 11-14 będzie można wziąć udział w warsztatach programowania plotera tnącego oraz w wycinaniu z papieru i folii grafik i szablonów nawiązujących do 27. Finału WOŚP. Zajęcia, na które zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych przebiegać będą pod hasłem Ostre Cięcie Serc Z Chirurgiczną Precyzją. Zagrajmy razem!

14:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 grudnia 2018

12:09, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W czasie Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Görlitz, oprócz stoisk handlowych i gastronomicznych, na scenie przed ratuszem odbywały się programy artystyczno-muzyczne dla dzieci, można też było posłuchać świątecznych bajek i obejrzeć prezentację multimedialną. Bajki czytały bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu i Stadtbibliothek Görlitz w języku polskim i niemieckim, w ramach współpracy obu miast.

12:08, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 grudnia 2018

Informujemy, że dnia 31 grudnia 2018 r. (poniedziałek) Biblioteka przy ul. Bohaterów Getta 1 oraz jej filie (Filia nr 1 przy ul. Orzeszkowej 30a, Filia nr 2 przy ul. Iwaszkiewicza 12, Filia nr 3 przy ul. Baczyńskiego 1) będzie czynna do godz. 14:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:10, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 31 grudnia 2018 r. (poniedziałek) oraz 2 stycznia 2019 r. (środa) Filia nr 4 na ul. Mickiewicza 13 (Miejski Klub Seniora) będzie NIECZYNNA.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 24 grudnia 2018 r. (poniedziałek) Biblioteka będzie NIECZYNNA.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:01, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 grudnia 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu od 2001 roku tworzy Biblioteczkę Profilaktyki Uzależnień, organizujemy spotkania z terapeutami, psychologami, lekcje biblioteczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Współpracujemy ze szkołami i organizacjami: m.in. Stowarzyszeniem Profilaktyki i Profesjonalnej Pomocy Osobom Uzależnionym. W tym roku w październiku, listopadzie i grudniu odbyły się wykłady i warsztaty, które prowadził terapeuta Leopold Lisicki. Na spotkania zaprosiliśmy również młodego człowieka Remigiusza, który opowiedział młodzieży o tym jak łatwo wpaść w sidła uzależnień a jak trudno z nich wyjść.

Program z zakresu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii finansowany jest przez Wydział Spraw Społecznych przy Urzędzie Miasta Zgorzelec.

Spotkanie w Łużyckiej Szkole Podstawowej

Spotkanie w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. Janusza Korczaka

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie

Spotkanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej
w Zgorzelcu

13:01, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 grudnia 2018

14 grudnia bibliotekę odwiedziły dzieci z Kasztankowego Przedszkola w Zgorzelcu. Wkrótce święta Bożego Narodzenia - ulubione święto wszystkich dzieci - dlatego tematyka zajęć nie mogła być inna, niż świąteczna. Czas poprzedzający święta jest okazją do zapoznania dzieci z tradycjami i obyczajami. Na wstępie przedszkolaki obejrzały dużą kolekcję świątecznych książek. Poznały tradycje świąt Bożego Narodzenia i wysłuchały opowiadania Gill Guile Cudowne Boże Narodzenie. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały dekoracje świąteczne.

10:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 grudnia 2018

Z okazji tygodnia mikołajkowych spotkań czytelniczych bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I, II i III ze Szkoły Podstawowej Prymus w Zgorzelcu.

W czasie zajęć dzieci wysłuchały prawdziwej historii o Mikołaju, gdzie mieszka, kiedy przynosi prezenty dzieciom w innych krajach. Następnie przeczytaliśmy opowiadania Svena Nordqvist Niezwykły Święty Mikołaj.

Podczas warsztatów plastycznych uczniowie wykonali papierowe aniołki. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy życzenia świąteczne i zaproszenie na Jasełka.

15:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

12 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki uczniów klasy I ze szkoły Podstawowej PRYMUS. Podczas spotkania uczniowie zostali wprowadzeni w zaczarowany świat bajek i baśni. Przed złożeniem ślubowania pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem oraz zasadami zachowania się w bibliotece. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci własnoręcznie wykonały zakładki do książek oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Pasowanie na Czytelnika to uroczyste i oficjalne przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników biblioteki. Głównym jego celem jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów, do czytania i samodzielnego wypożyczania książek.

15:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 86
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa