poniedziałek, 18 lutego 2019

Światowy Dzień Kota to święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech (od 1990 r.) i w Polsce (od 2006 r.). Celem obchodów tego dnia jest podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. To okazja, aby rozwijać empatię oraz propagować szacunek dla kotów.

Właśnie z tej okazji Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedziła grupa sześciolatków z Przedszkola nr 2. Podczas spotkania przedszkolaki zapoznały się z historią święta, dowiedziały się o potrzebie niesienia pomocy kotom bezdomnym, zwyczajach kotów i ciekawostkach z ich życia. Wysłuchały i obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. Kotka Milusia autorki Eleny Molisani. Następnie dzieci rozwiązywały obrazkowe zagadki i wyklejały kota.

15:53, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 lutego 2019

Walentynki to czas radości, życzliwości, przyjaźni i miłości. To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe niespodzianki.

Z tej okazji 14 lutego bibliotekę odwiedziła grupa czterolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 z opiekunkami Beatą Kasińską i Małgorzatą Gil. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak obchodzimy święto zakochanych, poznały opowiadania o miłości dedykowane dzieciom, wysłuchały wierszy Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk ze zbioru Wiersze dla dzieci na każdą okazję. Na zakończenie spotkania wykonały piękne kartki walentynkowe dla najbliższych.

13:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 lutego 2019
wtorek, 12 lutego 2019

11 lutego bibliotekę odwiedziła grupa pięciolatków z Punktu Przedszkolnego Baby City z opiekunkami. Podczas spotkania rozmawialiśmy o zimie, o ssakach morskich, dzieci obejrzały książki przyrodnicze Z życia zwierząt, wysłuchały bajki Urszuli Kozłowskiej pt. Pingwinek. Podczas warsztatów plastycznych malowały foki.

15:50, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Gdybym spotkał Ciebie znowu pierwszy raz,

Ale w innym sadzie, w innym lesie

Może by inaczej zaszumiał nam las

Wydłużony mgłami na bezkresie....

 

Może innych kwiatów wśród zieleni bruzd

Jęłyby się dłonie dreszczem czynne

Może by upadły z niedomyślnych ust

Jakieś inne słowa - jakieś inne...

 

Może by i słońce zniewoliło nas

Do spłynięcia duchem w róż kaskadzie,

Gdybym spotkał Ciebie znowu pierwszy raz,

Ale w innym lesie, w innym sadzie....

Bolesław Leśmian

 

Miłość jest silną emocją o wielu znaczeniach, uczuciem postrzeganym niejednoznacznie – dla większości miłość jest uważana za bardzo pozytywne przeżycia, dla innych – negatywne. Spotykamy ją w literaturze, poezji, sztuce, życiu codziennym.

14 luty to popularne „Walentynki” - Dzień Zakochanych, któremu patronuje Św. Walenty. Tajemnicą pozostaje, jak św. Walenty został patronem zakochanych. Próbują to tłumaczyć różne legendy. Według jednej z nich Walenty uwięziony za szerzenie wiary chrześcijańskiej, wzruszył się prośbami swego dozorcy i przywrócił wzrok jego niewidomej córce. Gdy Walentego prowadzono na ścięcie, przesłał dziewczynie list podpisany od Twojego Walentego. I tak powstała walentynkowa tradycja wysyłania kartek. Według innej legendy, za czasów cesarza Klaudiusza II, kiedy imperium potrzebowało jak najwięcej żołnierzy, cesarz zabronił udzielania ślubów. Wbrew cesarskiemu edyktowi Św. Walenty udzielał ich potajemnie. Do Polski kult Walentego przywędrował z Niemiec, gdzie w średniowieczu Walenty został patronem wyłącznie epileptyków. Wizerunki świętego Walentego zawieszano nad łóżkami chorych na epilepsję, zwaną też chorobą świętego Walentego. Do niego modlono się o zdrowie dla nich. Ale rzucano też przekleństwa: „Bodaj cię świętego Walentego niemoc dopadła”, „A bodajże cię święty Walenty ciskał”. Epilepsję poczytywano za dzieło szatana i mówiono też o niej „wielka choroba”, „święta choroba” czy „opętanie”. Wierzenia ludowe upatrywały źródła epilepsji tak jak i miłości właśnie w opętaniu.

Podczas lutowego spotkania klubowicze DKK „LIteriada” wysłuchali opowieści połączonej z prezentacją multimedialną o miłości, szczęściu i fortunie „ Dopomóc Fortunie. Jak dawniej próbowano zapewnić sobie szczęście i miłość oraz oddalić zły los”.

Bibliotekarze zaprezentowali także wybrane wiersze z tomików poezji miłosnej znajdujących się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu.

15:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 lutego 2019

Informujemy, że dnia 13 lutego 2019 r. (środa) biblioteka będzie NIECZYNNA (szkolenie pracowników).

Za utrudnienia przepraszamy.

14:11, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

04.02.2019

Dzień Przytulania z Misiem Tulisiem

06.02.2019

Duch Gór – Karkonosz - Liczyrzepa

08.02.2019

Bezpieczne ferie

Zajęcia poprowadził Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgorzelcu Andrzej Kellner

08.02.2019

Teatrzyk Kamishibai

12:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Od stycznia 2017 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu, uczestniczy w projekcie bezpłatnej prenumeraty magazynu żydowskiego CHIDUSZ - czasopisma o kulturze, historii i tradycji żydowskiej wydawanego we Wrocławiu od 2013 roku.

Sponsorem projektu bezpłatnej prenumeraty dla bibliotek i instytucji kultury jest firma PITax.pl Łatwe Podatki.

08:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 lutego 2019

Informujemy, że dnia 8 lutego 2019 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie NIECZYNNA W GODZ. 11:30-13:30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

13:56, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 lutego 2019
wtorek, 05 lutego 2019

Informujemy, że dnia 7 lutego 2019 r. (czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:30 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Literiada").

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
28.01.2019
Kraina lodu

30.01.2019
Składanki i łamigłówki

01.02.2019
Mistrz Krabat dobry łużycki czarodziej

10:35, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 lutego 2019

21 stycznia na zaproszenie Grażyny Szałańskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu Dyrektor Danuta Korejke oraz Małgorzata Dziurman-Fitas z naszej biblioteki dołączyły do jury Konkursu Recytatorskiego „Strofy o ojczyźnie”, zorganizowanego w internacie SOSW. W konkursie uczestniczyło kilkunastu podopiecznych SOSW oraz Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu. Zaproszonym gościem była również Aleksandra Fitas, uczennica Liceum Europejskiego w Zgorzelcu i czytelniczka MBP, która przeczytała autorski tekst o swojej małej ojczyźnie – Jerzmankach.

10:37, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 stycznia 2019

25 stycznia bibliotekę odwiedziła grupa sześciolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu. Dzieci wraz ze swoimi opiekunkami są częstymi gośćmi w naszej bibliotece. Mali czytelnicy obejrzeli książki o tematyce zimowej, wysłuchali wierszy: Cztery pory roku i Cztery miał córki tato-rok. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wycinali i malowali wesołe parasole na każdą porę roku.

10:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 stycznia 2019

24 stycznia bibliotekę odwiedziła Pani Agnieszka Kuriata, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu z uczniem. Podczas lekcji bibliotecznej rozmawialiśmy o zimie, czytaliśmy wiersze i opowiadanie Adama Bahdaja pt. Mały pingwin Pik-Pok.

Na zakończenie spotkania Max zrobił wesołego Pingwinka.

15:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 88
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa