czwartek, 29 marca 2018

15:05, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

27 marca na zaproszenie pani Jolanty Kotwickiej odwiedziliśmy grupę przedszkolaków w Kasztankowym Przedszkolu nr 2. Podczas spotkania rozmawialiśmy o przygotowaniach do zbliżających się Świąt Wielkanocnych, następnie dzieci wysłuchały opowiadania Agnieszki Galicy o budzącej się do życia wiośnie pt. Bajeczka Wielkanocna. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne podczas których przedszkolaki wykonały baranki, które są ozdobą na tablicy w przedszkolu. Dziękujemy za miłe spotkanie.

15:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Bez wody nie byłoby życia na naszej Ziemi. Oglądając zdjęcia wykonane w przestrzeni kosmicznej widzimy błękitną planetę, większość to przecież woda. Jest ona jednym z czterech żywiołów, równie potężna jak pozostałe, daje nam szanse na życie, od niej wszystko się zaczyna. Potrafi być także niebezpieczna, posiada niszczycielską siłę, nęka ludzi powodziami. Woda spełnia bardzo ważną rolę we wszechświecie, wpływa na proces formowania się gwiazd, wszystkie procesy jakie zachodzą na naszej planecie zależą od niej.

Występuje w trzech stanach skupienia: cieczy, ciała stałego i gazu. Jest podstawą naszego życia. Wodę pijemy, gotujemy, robimy pranie, kąpiemy się w niej, jest niezbędna w wielu procesach produkcyjnych. Dzięki niej wielkie elektrownie wodne dostarczają nam energii, funkcjonuje transport rzeczny czy morski. Nie możemy też zapomnieć, że woda jest ważnym składnikiem naszego organizmu, ciało człowieka w 70 procentach składa się z wody. Gdyby nagle jej zabrakło nastąpiłaby światowa katastrofa, a życie na naszej planecie przestałoby istnieć.

22 marca ustanowiony został Światowym Dniem Wody. W okolicach tego wydarzenia organizowane są liczne, akcje i kampanie na całym świecie. Mają one na celu popularyzację tematyki ekologicznej, a także uświadomienie ludziom jak cennym bogactwem jest woda. Światowe zasoby wody kurczą się, ekolodzy biją na alarm, planeta wysyła sygnały. Szanujmy wodę, gospodarujmy tym darem umiejętnie.

Podczas lekcji bibliotecznej popularyzującej ochronę środowiska i żywioł jakim jest woda uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. im Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą.

14:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wpisując się w miejski program obchodu jubileuszu, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała bogatą ofertę dla wszystkich naszych czytelników. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki "Literiada" podczas swojego spotkania mieli możliwość obejrzenia prezentacji pt. Od arystokratki do żołnierza-welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości, a także zapoznania się ze zbiorami naszej biblioteki związanymi z okresem zaborów i walki o niepodległość. Podczas prezentacji przybliżyliśmy kilka postaci, którym los Ojczyzny nie był obojętny, które poprzez swoją pracę, zdolności czy strategię działania podejmowały walkę o niepodległość; oto one: Izabela Czartoryska, Emilia Plater, Katarzyna Sowińska, Maria Konopnicka, Helena Modrzejewska, Maria Skłodowska-Curie.

środa, 28 marca 2018

W sobotę /24.03/ w Miejskim Domu Kultury odbył się po raz drugi Miejski Kiermasz Wielkanocny, w którym uczestniczyli pracownicy naszej Biblioteki. W trakcie kiermaszu odbyły się warsztaty rękodzielnictwa, podczas których można było wykonać różnorodną techniką ozdoby świąteczne: kolorowe kwiaty z bibuły, kartki, pisanki, wianuszki i wiele innych wyrobów świątecznych, które przyozdobią nasze stoły wielkanocne.

09:54, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 marca 2018

Informujemy, że dnia 30 marca 2018 r. (piątek) Biblioteka będzie czynna do godz. 16:00.

11:27, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 marca 2018

Informujemy, że dnia 27 marca 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

15:26, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 marca 2018

Informujemy, że dnia 26 marca 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:30 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada”).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:01, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 marca 2018

W rocznicowym cyklu imprez niepodległościowych Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprosiła Joannę Kuciel-Frydryszak, autorkę biografii Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie. Spotkanie (12 marca) z wrocławską pisarką spełniło wszelkie oczekiwania i przybliżyło zebranym wiele nieznanych szerzej faktów i informacji o tej niezwykłej postaci.

16 marca bibliotekę odwiedziła grupa maluszków z Przedszkola „Zaczarowany domek” z opiekunkami, była to ich już druga wizyta w naszej bibliotece. Podczas spotkania rozmawialiśmy o zbliżających się świętach wielkanocnych i wiośnie. Następnie przedszkolaki wysłuchały opowiadania Agnieszki Usakiewicz „O kurczaczku, który był wyjątkowo puchaty” i bajki Władimira Sutiejewa „Kogucik i kaczorek”. W dalszej części spotkania dzieci zrobiły papierowe kurczaczki, które zabrały do przedszkola. Dziękujemy za miłą wizytę, spotkamy się już za miesiąc.

12:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 marca 2018
czwartek, 08 marca 2018

7 marca bibliotekę odwiedziła grupa czterolatków z opiekunkami z Przedszkola Baby City. Podczas spotkania maluchy obejrzały teatrzyk Kamishibai, wysłuchały opowiadania Nathalie Dargent pt. Mój przyjaciel Kemushi o przemianach w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku. W trakcie czytania poznajemy malutką gąsienicę mieszkającą w małym domku na drzewie. Całą zimę poczwarka rośnie i dojrzewa schowana pod ciepłą kołderką, a na wiosnę budzi się ze snu. Kiedy owocowe drzewa przekwitają a płatki spadają na ziemię Kemushi staje się pięknym motylem. Przedstawiona bajka bardzo podobała się dzieciom a ilustracje do książki wykonane przez Mandane Sadat pobudziły w dzieciach wyobraźnię i pięknie ozdobiły własne motyle, które zabrały do przedszkola.

11:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 marca 2018

W ramach cyklu imprez związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką biografii Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie (1892-1983). 12 marca (godz. 17), sala MDK.

poniedziałek, 05 marca 2018

Podczas marcowego spotkania klubowiczów DKK rozmawialiśmy o książkach z serii „Martusia”. Są to opowiadania o wesołej i pomysłowej dziewczynce, która ma wielu ciekawych przyjaciół i zawsze znajduje sposób na świetną zabawę. Tym razem wspólnie z rodzicami poczytaliśmy opowiadanie pt. Martusia jest zakochana, wiersze Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk pt. Kwiatki dla pań, Rycerz oraz wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. Wiersz na Dzień Kobiet.

Dodatkową atrakcją spotkania dla dzieci były zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy wykonywali laurki dla swoich mam z okazji Dnia Kobiet.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 6 kwietnia.

17:00, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 marca 2018

Nie tylko tradycyjne książki drukowane mają swoje święto. Książki i czasopisma elektroniczne od 2004 roku z inicjatywy kanadyjskiej pisarki Rity Y. Toews też doczekały się uznania i popularności. Każdego roku w marcu obchodzony jest Tydzień Książki Elektronicznej. W bieżącym roku w dniach 4-10 marca odbędzie się wiele akcji mających na celu popularyzację e-książki i e-czytania. W tym czasie dystrybutorzy książek elektronicznych przedstawiają wiele promocji, aby zainteresować czytelników swoją ofertą.

Na świecie istnieje wiele bibliotek, muzeów, archiwów cyfrowych. W internecie można odnaleźć wiele źródeł z dostępem do bezpłatnych e-booków. W ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu też istnieje taka propozycja. Czytelnicy naszej biblioteki mogą otrzymać bezpłatnie kody dostępu do usług Legimi i IBUK Libra. Po odbiór kodów zapraszamy do Czytelni Dla Dorosłych (ul. Boh. Getta 1/I. piętro) oraz do Filii nr 1 Multimedialnej Biblioteki Popkulturalnej (ul. E. Orzeszkowej 30a).

16:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 74
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa