piątek, 09 lutego 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu ogłasza konkurs literacki oraz plastyczny pod wspólnym tytułem „Polska w moim domu”. Konkursy nawiązują do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i mają charakter otwarty. Oczekujemy prac przedstawiających dawne i współczesne zwyczaje kultywowane w naszych rodzinach oraz wydarzenia historyczne wpisane w losy naszych krewnych, bliskich, znajomych. Prace przygotowane z zachowaniem wszystkich wymogów formalnych, zgodnych z regulaminem, należy złożyć do 30 kwietnia 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu, ul. Bohaterów Getta 1. Oceny zgłoszonych do konkursu prac dokona jury powołane przez organizatora.

REGULAMIN KONKURSÓW >>>

 

10:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 lutego 2018

6 lutego na zaproszenie Pani Jolanty Kotwickiej odwiedziliśmy dzieci w Kasztankowym Przedszkolu nr 2. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały wiersza Wiesława Drabika ze zbioru opowiadań Odjazdowy zwierzyniec pt. Awantura na podwórku. Jest to wierszyk o zwierzątkach domowych, które pokłóciły się o to, które z nich ma największą władzę na podwórku i dlaczego. Każde, z sobie wiadomych względów, chciało być przywódcą i rządzić w gospodarstwie. Dopiero gospodarz rozstrzygnął niepotrzebnie wywołany spór. W trakcie czytania bawiliśmy się w naśladowanie zwierzęcych odgłosów. Na zakończenie dzieci stworzyły plakat.

15:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 lutego 2018

5 lutego bibliotekę w Zgorzelcu odwiedzili uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej Tęcza z wychowawczynią Agatą Polis. Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej lekcji bibliotecznej prezentującej naszą bibliotekę, następnie rozmawialiśmy na temat historii Polski z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Głównym tematem zajęć były „Przysłowia polskie”. Na wstępie uczniowie poznali pojęcie ,,przysłowie’’, wyszukując w słowniku znaczenie tego słowa. W trakcie lekcji podawaliśmy cechy przysłów, zastanawialiśmy się nad pochodzeniem i znaczeniem niektórych z nich np. czytaliśmy wiersze Wandy Chotomskiej „Makaron” - On był kąpany w gorącej wodzie!, wiersz „Dziadek” - Gadał dziadek do obrazu, a ten obraz ani razu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w naszej wspólnej zabawie, na zadawane pytania dobrze znali odpowiedzi. Celem lekcji było utrwalenie znanych dzieciom przysłów w formie zabawy w kalambury.

15:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 lutego 2018

2 lutego odbyło się kolejne spotkanie dla rodziców i dzieci w ramach spotkań DKK. Tym razem spotkanie poświęcone było miłości i przyjaźni. Podczas spotkania rozmawialiśmy o różnych uczuciach: sympatii do rodzeństwa, rodziców, dziadków oraz kolegów. Okazją do dyskusji jest zbliżające się Święto Zakochanych Walentynki.

Na początku zajęć klubowicze wysłuchali opowiadania Katarzyny Ziemnickiej pt. Hipacy chce się zakochać. Autorka opowiada o Kocie Hipacym, który ma już dość samotności – postanawia znaleźć sobie miłą towarzyszkę na resztę życia. Okazuje się, że nie jest to takie proste. Następnie przeczytaliśmy kilka wierszy ze zbioru pt. Wiersze dla dzieci na każda okazję. Książki bardzo się dzieciom spodobała, bo okazało się, że wcale nie trzeba czekać na święto, aby powiedzieć komuś, że się go lubi.

W trakcie spotkania oglądaliśmy książki, a na zakończenie mali klubowicze wykonali papierowe ozdoby serc.

11:25, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 lutego 2018

2 lutego bibliotekę odwiedziła grupa czterolatków z Przedszkola Zaczarowany Domek. Podczas spotkania dzieci wysłuchały bajki pt. Złotowłosa i trzy misie. Następnie rozmawialiśmy o głównych bohaterach bajki, o tym jak zachowała się Złotowłosa. Na zakończenie przedszkolaki wycinały misie. Dziękujemy za miłe spotkanie.

17:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 lutego 2018

1 lutego bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy III a i b ze Szkoły Podstawowej „Prymus” z wychowawczyniami. Tematem zajęć były „Przysłowia polskie”. Na wstępie uczniowie poznali pojęcie „przysłowie”, wyszukując w słowniku znaczenie tego słowa. W trakcie zajęć podawaliśmy cechy przysłów, zastanawialiśmy się nad pochodzeniem i znaczeniem niektórych z nich np. czytaliśmy wiersze Wandy Chotomskiej: „Makaron” - On był kąpany w gorącej wodzie! oraz „Dziadek” - Gadał dziadek do obrazu, a ten obraz ani razu. Analizowaliśmy również wiersze Agnieszki Frączek „Gdy przy słowie jest przysłowie”, oraz uświadomiliśmy sobie jak ważną rolę odgrywają przysłowia w życiu codziennym i jak często ich używamy. Celem lekcji było także utrwalenie znanych już dzieciom przysłów w formie zabawy w kalambury i inscenizując scenki pantomimiczne.

15:41, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 5 lutego 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

08:30, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 stycznia 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na kolejne spotkanie z Mirosławem Dzięciołowskim „Makenem” dziennikarzem muzycznym, promotorem i propagatorem reggae i world music w Polsce. Sala widowiskowa MDK, 7 lutego godz. 11.

Maken jest wywodzącym się ze Zgorzelca, znanym w kraju fanem muzyki reggae, animatorem sceny muzycznej, dziennikarzem radiowym – w programie IV Polskiego Radia od ponad 10 lat prowadzi autorską audycję Strefa Dread. Jego Joint Venture Sound System był jednym z pierwszych w naszym kraju. Organizuje koncerty, trasy koncertowe oraz festiwale – m.in. Ostróda Reggae Festival. Był współproducentem sesji nagraniowej polsko-jamajskiego projektu Rastasize, uczestniczył w jamajskich sesjach nagraniowych Kamila Bednarka, odpowiadał za program Muzycznych Wypraw na Jamajkę z Makenem organizowanych przez projekt najamajke.pl – travel & life style. To tylko niektóre z jego aktywności zawodowych.

- Jamajka to wyjątkowe i bardzo inspirujące miejsce. Za każdym razem to dla mnie wielki zbiór doświadczeń. Z prawdziwą przyjemnością podzielę się swoimi stamtąd wspomnieniami, dźwiękami i filmami – zapowiada Maken.

Szykuje się magiczna, pełna dźwięków i barw podróż. Zapraszamy.

15:24, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 stycznia 2018
22.01.2018 - Reporterka Nela na Kole podbiegunowym

24.01.2018 - Przysłowia polskie - Czy przy słowie jest przysłowie

26.01.2018 – Szukając Marudka, Kotka Milusia
Zakończenie ferii: wręczenie nagród, oglądanie zdjęć z spotkań, gry i zabawy.

16:11, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 stycznia 2018
15.01.2018 – Zima z polarnym niedźwiedziem

17.01.2018 - Wróżki i czarownice mają swoje tajemnice

19.01.2018 - Bakterie, wirusy, zarazki - Prelekcja Grażyny Niedziela i Marii Podolskiej

z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgorzelcu

19.01.2018 – Zakładka i laurki dla babci i dziadka

12:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 stycznia 2018

Jest już wieloletnią tradycją, że Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu wspiera ten fenomen, wymyślony i z niezwykłym powodzeniem realizowany przez Jurka Owsiaka z pomocą armii wolontariuszy. Jak co roku bibliotekarze przygotowali kiermasz książki i loteryjkę, które odbyły się w CHR Plaza, głównym miejscu zgorzeleckiego finału WOŚP. W bibliotece (ul. Bohaterów Getta nr 1) spotkali się uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada”. Gościem DKK była śpiewaczka operowa Eleni Triada Ioannidou (Prezes Stowarzyszenia Ars-Augusta w Görlitz, animatorka transgranicznej współpracy kulturalnej), która przedstawiła postać legendarnej primadonny stulecia Marii Callas (1923-1977). Kanwą tej opowieści były książki ze zbiorów biblioteki: biografia Maria Callas. Boski Potwór Steliosa Galatopoulosa oraz powieść Alfonso Signioriniego Zbyt dumna, zbyt krucha. Uczestnicy DKK hojnie wsparli Orkiestrę wrzucając datki do puszki. W wypożyczalni, każdy kto oddał przetrzymaną książkę i zasilił puszkę wolontariusza WOŚP, został zwolniony z obowiązku opłacenia regulaminowej kary.

13:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 stycznia 2018

10 stycznia do biblioteki w Zgorzelcu zawitała grupy cztero i pięciolatków z Niepublicznego Przedszkola Baby City z wychowawczynią Sabiną Majewską, aby zapoznać się z biblioteką i jej zbiorami. Dzieci dowiedziały się, co trzeba zrobić, żeby się zapisać i wypożyczyć książkę i na jak długo. Podczas spotkania dużym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe książeczki o zwierzętach, książki-zabawki, puzzle . Na zakończenie  dzieci zrobiły piękne misie i wykleiły plakat. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, ze zgromadzonymi w niej zbiorami oraz zasadami korzystania z niej, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Mamy nadzieję, że spotkanie zachęci przedszkolaków do kolejnych wizyt w naszej bibliotece.

15:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 72
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa