czwartek, 11 stycznia 2018

9 stycznia odwiedziła nas grupa pięciolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 z wychowawczynią Jolantą Kotwicką. Podczas spotkania rozmawialiśmy z dziećmi na temat zimy, następnie przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Mały miś polarny”. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których powstał piękny plakat z rodziną polarnych niedźwiedzi.

15:49, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 stycznia 2018

14 stycznia 2018 roku kolejny raz zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jest już wieloletnią tradycją, że Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu wspiera ten fenomen, wymyślony i z niezwykłym powodzeniem realizowany przez Jurka Owsiaka z armią wolontariuszy. Jak co roku bibliotekarze przygotowali kiermasz książki i loteryjkę, które odbędą się w CHR Plaza (od godz. 14.00), głównym miejscu zgorzeleckiego finału WOŚP. W bibliotece (ul. Bohaterów Getta nr 1 o godz. 11) spotkają się uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki na rozmowie z cyklu „Literatura z Sercem”. Gościem DKK będzie, zaprzyjaźniona z biblioteką, śpiewaczka operowa Eleni Triada Ioannidou (Prezes Stowarzyszenia Ars-Augusta w Görlitz, animatorka transgranicznej współpracy kulturalnej), która przedstawi postać legendarnej primadonny stulecia Marii Callas (1923-1977). Kanwą tej opowieści będą książki ze zbiorów biblioteki: biografia Maria Callas. Boski Potwór Steliosa Galatopoulosa oraz powieść Alfonso Signioriniego Zbyt dumna, zbyt krucha. Jak co roku, w czasie finału WOŚP, zachęcamy Państwa do zwrotu przetrzymanych książek. Biblioteka przy ul. Bohaterów Getta 1 czynna będzie od godz. 11.00 do 14.00. Zapraszamy.

12:32, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 stycznia 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza dzieci spędzające ferie zimowe w mieście do wspólnej zabawy. Oddział dla Dzieci (ul. Bohaterów Getta 1) zaprasza uczniów w wieku 7-13 lat. W poniedziałki, środy i piątki, w godzinach 11-14, i w towarzystwie bohaterów ulubionych baśni, zorganizujemy ciekawe zabawy, konkursy i zajęcia plastyczne. Także Filia nr 1 (ul. Orzeszkowej 30a) – nasza najnowocześniejsza placówka – zaprasza na cykl spotkań rozwijających wiedzę na temat programowania w języku SCRATCH z wykorzystaniem robotów Finch. „Ferie z duszkami i robotami” odbywać się będą w poniedziałki, wtorki i czwartki. Grupa dzieci w wieku 7-10 lat spotykać się będzie w godzinach 12-13, a spotkania grupy starszej (11-14 lat) odbędą się w godzinach 15:30-16:30. Chętni do udziału w zajęciach komputerowych – organizowanych w ramach programu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, proszeni są o zapisy na e-mail: pop@biblioteka-zgorzelec.info do dnia 12 stycznia.

09:40, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 stycznia 2018

10 stycznia (środa) 2018 r. Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu, ul. Bohaterów Getta 1, będzie czynna do godz. 13:30. Pozostałe działy oraz wszystkie filie MBP tego dnia będą do dyspozycji Państwa do godz. 14:00. Ograniczenia te wynikają z planowanych szkoleń pracowników. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

10:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 28 grudnia 2017
wtorek, 19 grudnia 2017

15 grudnia odwiedziła nas grupa 4-latków z Przedszkola „Zaczarowany Domek” z wychowawczyniami Mileną Makowską i Edytą Obuchowską. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt. Magiczne święta Bożego Narodzenia, następnie ozdabiały choinki. Dziękujemy za miłe spotkanie.

14:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W ramach współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu i Stadtbibliothek Görlitz do wspólnego czytania bajek i opowiadań o świętach dla dzieci w okresie Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Görlitz zaprosiła nas Pani dyrektor Stadtbibliothek Thoermer Ines.

09:37, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 grudnia 2017

Informujemy, że dnia 22 grudnia 2017 r. (piątek) Biblioteka będzie czynna do godz. 16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

12:48, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 grudnia 2017

13 grudnia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia gościliśmy w Bibliotece bibliotekarkę Wiesławę Żandarską z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu, która przeczyta dzieciom opowiadanie pt. Magiczne Boże Narodzenie, następnie uczennica PSM Aleksandra Wojnarowicz wykonała najpiękniejsze kolędy polskie na skrzypcach. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z „Kasztankowego” Przedszkola nr 2 z wychowawczyniami Aliną Lenczewską i Urszulą Zalewską oraz z Przedszkola nr 8 „Pod Słonkiem” z wychowawczyniami Aleksandrą Wojtukiewicz i Natalią Humeniuk. Podczas koncertu można było posłuchać polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu małych artystów.

Dziękujemy za koncert i spotkanie.

17:31, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu po raz trzeci włączyła się do Maratonu Pisania Listów w obronie praw człowieka. Akcja toczy się pod auspicjami organizacji Amnesty International, która w tym roku wytypowała 10 spraw łamania prawa z całego świata, a w których intencji pisano tegoroczne listy.

W czytelni zgorzeleckiej MBP powstał punkt pisania listów. W dniach 4-8 grudnia odwiedzali nas mieszkańcy – zarówno młodzież szkolna jak i dorośli – którym leży na sercu sprawa prześladowanych, niesłusznie więzionych i torturowanych ludzi. Napisano łącznie 175 listów.

W tym roku apelowaliśmy w obronie: Ruchu Niepodległości Rdzennej Ludności - Milpah w Hondurasie, którego członkowie ryzykują własnym życiem w obronie swojej ziemi, Clovisa Razafimalala z Madagaskaru, skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego, Hanan Badr El-Din z Egiptu skazanej za poszukiwanie zaginionego męża i kampanię na rzecz osób zaginionych, Ni Yulan z Chin, nękanej, skazanej na bezdomność za obronę praw lokatorów i osób niesłusznie eksmitowanych z własnych domów, Mahadine obrońcę praw człowieka z Czadu, któremu grozi dożywocie za opublikowanie posta na facebooku.

Amnesty International od ponad 50 lat zajmuje się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka na całym świecie. Funkcjonuje w ponad 150 krajach i regionach, zrzesza około 3 mln członków. AI walczy o świat, w którym każdy człowiek będzie mógł korzystać z praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Liczne kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka zakończyły się sukcesem, prześladowani i krzywdzeni ludzie odzyskiwali wolność. W 1977 r. za swą działalność AI otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zgorzeleckiego Maratonu Pisania Listów.

10:27, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 grudnia 2017

Jak co roku w okresie jesiennym od września do listopada odbywały się wykłady i warsztaty „z profilaktyki uzależnień” w zgorzeleckich szkołach, które wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną prowadził terapeuta Leopold Lisicki. W tym roku postanowiliśmy urozmaicić spotkania i zaprosiliśmy do dyskusji młodych ludzi po „przejściach”, którzy są uczestnikami terapii w Stowarzyszeniu Profilaktyki i Profesjonalnej Pomocy Osobom Uzależnionym „SUBSYDIUM”. Panowie Gerard, Kamil i Remigiusz rozmawiali z młodzieżą o tym jak łatwo wpaść w pułapkę uzależnień i jak ciężko z niej wyjść. Spotkania odbyły się pod hasłem „Żywa książka”. Dziękujemy za spotkania i zapraszamy za rok.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Zgorzelcu

Szkoła Podstawowa nr 5 im. im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu

Łużycka Szkoła Podstawowa w Zgorzelcu

Szkoła Podstawowa "Tęcza" w Zgorzelcu

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu

14:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

11 grudnia Bibliotekę odwiedziła grupa sześciolatków z Przedszkola nr 8 „Pod Słonkiem” z wychowawczyniami Małgorzatą Janczuk i Aleksandrą Słabicką. Podczas spotkania rozmawialiśmy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia, o tym co jest najważniejsze w ten świąteczny czas, dzieci odgadywały zagadki. Następnie wysłuchały wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt. „Wiersz o Mikołajach” i opowiadania pt. „Magiczne Boże Narodzenie”.

Na zakończenie spotkania dzieci wykonały Mikołaje.

13:27, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 grudnia 2017

W miniony piątek 8 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów DKK dla dzieci i rodziców. Tym razem dyskutowaliśmy o Mikołaju, omówiliśmy „Genezę św. Mikołaja”, rozmawialiśmy o świętach, i o tym co jest najważniejsze w Święta Bożego Narodzenia. Następnie przeczytaliśmy opowiadanie pt. „Zagubione renifery”. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały papierowe reniferki. W świątecznej atmosferze z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku złożyliśmy sobie życzenia. Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy w styczniu 2018 r.

17:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 13 grudnia 2017 r. (środa) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

15:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 72
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa