środa, 18 października 2017

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na wycieczkę do Görlitz 22.10.2017 r.:

Tym razem skupimy się na tropach zgorzeleckich (görlitzkich) legend.

Görlitz/Zgorzelec ma bardzo długą i bogatą w różne wydarzenia historię. Część z nich to autentyczne fakty potwierdzone w dokumentach.

Ale sporo też historii przekazywanych od wieków z ust do ust kolejnych pokoleń, które z rzeczywistością mają niewiele lub zgoła nic wspólnego. Są one tworem niezwykłej wyobraźni, czasem zabobonów. Mimo to cieszą się zainteresowaniem i nadal są żywe. Dlatego podczas spaceru po Görlitz będziemy podążać śladami Nocnego Kowala, Trójnogiego Psa czy Buntowników zza Czerwonej Furty. Wszystkich chętnych na poznanie legend z grodu nad Nysą Łużycką zapraszamy w niedzielę 22.10.2017 r. o godz. 15.00.

Zbiórka przed Muzeum Łużyckim, gdzie aktualnie prezentowana jest znakomita wystawa poświęcona legendom łużyckim. Uzupełnieniem może być indywidualna wizyta w Muzeum Łużyckim i zwiedzanie wystawy: „Trójnogi pies i inne legendy łużyckie”.

Serdecznie zapraszamy!

Zapisy w Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu przy ul. Daszyńskiego 15, osobiście lub telefonicznie: Tel. 75 648 24 24

Koszt 12 zł/os.

Bilety prosimy zakupić do dnia 20.10.2017 r. w siedzibie muzeum. W przypadku braku zakupu biletu we wskazanym terminie, zapisana osoba będzie wykreślana z listy.

Każdy z uczestników zobowiązany jest pokazać bilet przewodnikowi wycieczki.

Zbiórka o godz. 14:59 pod Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu przy ul. Daszyńskiego 15.

Muzeum Łużyckie pracuje:

Poniedziałek-piątek 8:00-16:00

Środa 10:00-18:00 wstęp wolny

Sobota - Niedziela (21.10-22.10) 11:00-16:00

Każdy z uczestników wycieczki zobowiązuje się samodzielnie ubezpieczyć na czas trwania wycieczki (dot. kosztów leczenia poza RP oraz NNW).

W przypadku deszczowej pogody muzeum może przełożyć wycieczkę na inny termin.

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu11:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 października 2017


Kolej Doliny Bobru - pociągiem z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego

Pierwsza wystawa okolicznościowa towarzysząca wystawie “Uwaga! Pociąg!”

28 września 1909 otwarto linię kolejową z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego. Historia jej budowy jest długa i bezpośrednio związana z budową Zapory Pilchowickiej. Na 32 historycznych fotografiach ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze zobaczyć można zmagania maszyn i ludzi przy realizacji tego niezwykłego projektu. Zdjęcia zobaczyć można na wystawie, którą Muzeum Śląskie przygotowało wraz ze swoim jeleniogórskim partnerem. Fotografie historyczne uzupełniają dzisiejsze zdjęcia linii kolejowej. Wystawie towarzyszy publikacja ze zdjęciami oraz tekstem Roberta Rzeszowskiego na temat genezy Kolei Doliny Bobru.

Już w latach 80. XIX w. planowano połączenie koleją Jeleniej Góry ze Lwówkiem Śląskim, jednak ze względu na trudny przebieg potencjalnej linii wzdłuż doliny Bobru oraz dużą różnicę poziomów był to projekt zbyt kosztowny. Aby go urzeczywistnić musiały minąć dwa dziesięciolecia, kiedy po katastrofalnej powodzi na Bobrze i jego dopływach w roku 1897 podjęto decyzję o budowie zapory w Pilchowicach. Od roku 1902 budowano ją równocześnie z linią kolejową, która była ważnym środkiem transportu materiałów budowlanych na budowę zapory. Największe wyzwanie stanowił odcinek od zapory do Wlenia, gdzie niezbędnym było wybudowanie trzech tuneli i licznych wiaduktów.


Grupa robotników obok pociągu z parowozem firmy Krauss & Co. w pobliżu Pilchowic,
1902–1912 r.

 


Końcówka prac przy budowie tunelu pod wzgórzem Dwory, 1909 r. 

 


Budowa mostu nad przyszłym Jeziorem Pilchowickim, 1908/1909 r. Zdjęcia (3): MJG

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG Polska-Saksonia 

Schlesisches Museum zu Görlitz


15:33, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Dnia 13 października na Filii nr 3 przy ul. Baczyńskiego 1 o godz. 16.00 odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem była "Literatura kobieca na długie, jesienne wieczory".

Omawiane były wybrane oferty na wieczorne lektury. Są to m. in. powieści Nicolasa Sparksa, Guillaume Musso, Katarzyny Michalak, Agaty Kołakowskiej i Rosamunde Pilcher.

Dużo dzieł Nicolasa Sparksa ma swoje odzwierciedlenie na dużym ekranie. Jego pierwsza powieść "Pamiętnik" (1997) została sfilmowana w 2004 r. Wszystkie panie pamiętają scenę, gdy starszy mężczyzna czyta chorej na Alzheimera kobiecie pamiętnik opisujący historię miłości dziewczyny z zamożnego domu i ubogiego pracownika tartaku.

Katarzyna Michalak jak i Agata Kołakowska piszą prostym językiem, który "przemawia" do czytelników, dając obrazy kolorów jesieni czy barwnego życia na wsi.

Na koniec spotkania okazało się, że twórczość Agaty Kołakowskiej jest mało znana wśród pań obecnych na spotkaniu. Zgodnie postanowiły nadrobić tę małą zaległość i zapoznać się z jej twórczością.

10:54, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 października 2017

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie z Mariuszem Kurcem, podróżnikiem, pedagogiem, religioznawcą i autorem programu profilaktyczno-motywacyjnego. Spotkanie odbędzie się 19 października (godz. 17), w sali Miejskiego Domu Kultury; będzie to kolejna odsłona profilaktyki uzależnień w ramach naszego autorskiego programu „Książka uczy, leczy, pomaga”.

Mariusz Kurc ma za sobą wiele meandrów życiowych – rodzinny problem alkoholowy, przemyt, więzienie. Udało mu się „pozbierać” i świadomie wybrać dalszą drogę przez życie. Zaczął podróżować, widział różne barwy życia w 73 krajach Europy, Azji, Afryki i Australii. Podróżuje sam, ze śpiworem i niewielką sumą dolarów w kieszeni. Zaczął kręcić o tym filmy. Okazały się ciekawe, ale także pomocne w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Mariusz Kurc ze swą narracją o życiu trafia do ludzi szukających swej drogi. Może zainspiruje też Państwa. Serdecznie zapraszamy.


17:07, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

 

Zapach Jesieni

- Czym pachnie jesień?

- Bukietem liści!

- Wiatrem,

chłodem i deszczem, smugami dymu na polach,

lasem, szalikiem w kratkę, konfiturami z jabłek

i kroplą żalu za latem …

 

Strzałkowska Małgorzata

 

10.10.2017 r.
Grupa pięciolatków z Przedszkola nr 2 z wychowawczynią Jolantą Kotwicką

11.10.2017 r.
Grupa czterolatków z Przedszkole nr 8 „Pod Słonkiem” z wychowawczynią Alicją Zajączkowską

12.10.2017 r.
Grupa sześciolatków z Niepublicznego Przedszkola nr 4 "Prymusik" z wychowawczyniami K. Boczan i A. Ściebura

17:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 października 2017

Baśnie, bajki i legendy towarzyszą nam przez całe życie. Niejednokrotnie przenosząc, zarówno dzieci jak i dorosłych, w świat fantazji pobudzając wyobraźnię. Wielu z nas będąc dzieckiem pragnęło zostać rycerzem lub księżniczką. Takie baśnie jak "Kopciuszek", "Mała Syrenka" czy "Czerwony Kapturek" znane są powszechnie i niezmiernie przez dziesięciolecia cieszą się tą samą popularnością.

My jednak podczas lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Czytelni Miejskiej Biblioteki w Zgorzelcu postaraliśmy się przedstawić młodym czytelnikom mniej znane legendy i baśnie z całego świata. Tajemniczy "Król Kruków" (baśń francuska) czy "Młynek na dnie morza" (baśń duńska) niezmiernie spodobały się naszym gościom, a zaproszenie przyjęli od nas uczniowie i wychowawcy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu.

14:41, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 12 października 2017 r. (czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

11:26, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 października 2017

Informujemy, że dnia 10 października 2017 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Za utrudnienia przepraszamy.

15:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

6 października odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Rodziców w Zgorzelcu. Podczas spotkania rozmawialiśmy o obecnej porze roku, o kolorach jesieni. Dzieci  z ogromnym zaangażowaniem odpowiadały na „jesienne zagadki”. Następnie czytaliśmy wiersze: „Na straganie” Jana  Brzechwy, „Warzywa” Juliana Tuwima, „Jesienny rap” Tamary Michałowskiej, „O jeżyku i kasztanach” Heleny Bechlerowej oraz wiersze ze zbioru „Cztery pory roku”. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z rodzicami wykonały jesienny sad.

14:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 października 2017

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu ogłasza konkurs na wiersz inspirowany słowami Leśmiana „Nie śpiewam, lecz jeno słowami przez okno/ W świat wyglądam, choć nie wiem, kto okno otwiera”. Bolesław Leśmian (1877-1937) wybitny poeta okresu międzywojennego będzie bohaterem "X Zaduszek poetyckich”. Gościem specjalnym wspominek o Leśmianie (16 listopada) będzie wybitny współczesny poeta, prozaik, publicysta – Tomasz Jastrun, który zgodził się przewodniczyć jury konkursu.

czwartek, 05 października 2017

Informujemy, że w dniach 5 i 6 października 2017 r. (czwartek i piątek) Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu przy ul. Baczyńskiego 1 będzie czynna do godziny 16:00.

11:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Zetknąłem się co prawda z rysunkami Aleksandry Fitas, ale wydana przez nią książka była dla mnie zaskoczeniem. Nie spodziewałem się, że piętnastoletnia dziewczyna ma już na tyle konkretną wizję swojej twórczości.

Publikacja jest ilustrowaną opowieścią, która najbardziej przypomina baśń, na ogół opartą na prostej symbolice, momentami jednak wpadającą w głębsze fantazjowanie. Opisany świat, choć budzi skojarzenia z istniejącą już literaturą, ostatecznie dąży do autonomii i nieśmiało stara się tworzyć własne reguły. Pełno tu fantastycznych postaci i dziwnych zdarzeń, których celowość nie zawsze daje się zrozumieć, ale zawsze ma w sobie jakąś konsekwencję i nie sprawia wrażenia wymuszonej. To w końcu przestrzeń w głowie nastolatki, zbudowana ze złotych myśli, pobudzonej wyobraźni i zachwytu nad życiem. Chaotyczna, bo pisana z głową w chmurach. Skupiona bardziej na podróży niż na tym, dokąd zmierza.

Podobnie jest z ilustracjami, które są najciekawszym elementem książki. Pierwsze, co rzuca się w oczy to liczba detali. Drzewa pełne są liści, niebo wypełniają gwiazdy, wszystko narysowane z cierpliwą dokładnością i troską. Stworzenie tych prac musiało zająć sporo czasu, zupełnie jakby autorka nigdzie się nie spieszyła, czerpiąc przyjemność z przebywania w swoim małym świecie zegarów, róż i motyli. Właśnie to chyba ostatecznie decyduje o uroku książki, a wczesny debiut może się okazać budującym i cennym doświadczeniem w dalszym rozwoju.

 

Marcin Baran

DKK Literiada

 

 

11:01, mbpzgorzelec , Literiada
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 października 2017

 Miłym gościem na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada„ 22.09.2017 r. była licealistka Aleksandra Fitas, autorka książki Moja wielka podróż do mego małego świata. Ola, osoba wielu pasji i talentów, zabrała klubowiczów w podróż do świata , w którym spełniają się wszystkie sny i marzenia.

 

Autorka jest uczennicą Europejskiego Liceum w Zgorzelcu, laureatką konkursów recytatorskich, literackich i - nagrodzonego wyjazdem do Petersburga - historycznego konkursu wiedzy o Rosji „Białe noce”. Jednym z jej licznych uzdolnień jest talent plastyczny, który rozwija i kształtuje w Pracowni Plastycznej Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu.

 

Klubowiczom „Literiady„ Aleksandra zaprezentowała swoją książkę, na którą składają się bajkowe opowieści i grafiki. Każdy rysunek - wykonany cienkopisem - to zbudowana z delikatnych kresek niepowtarzalna, misterna kompozycja, pełna ukrytych znaczeń. W rysunkach i towarzyszących im opowieściach odnajdziemy młodzieńcze emocje i przemyślenia, które autorka często wyraża przez symbole: zegary, motyle i róże.

 

O najczęściej pojawiającym się w książce motywie zegara Ola napisała:

Zegar, dla mnie, symbolizuje wiarę w nieskończoność, przełamywanie rzeczywistości

i przeniesienie się do zupełnie innego świata, w którym czas stoi w miejscu...Zegar to także coś,

co trwa wiecznie, i nie ma końca ...”.

 

Maria Kret

Moderatorka DKK Literiada

 

11:49, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »

25 września bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IV i V z Prywatnej Szkoły Prymus w Zgorzelcu. Spotkanie rozpoczęliśmy wysłuchaniem utworu Antonio Vivaldiego z cyklu Cztery Pory Roku „Jesień ”. Rozmawialiśmy o jesieni i próbowaliśmy owoce i warzywa z naszych ogrodów i sadów. Podczas degustacji dyskutowaliśmy o tym jak ważne są owoce i warzywa dla zdrowia i jak zatrzymać jesień robiąc przetwory na zimę. Wrzesień to miesiąc, w którym możemy się cieszyć pięknem dojrzałych,  kolorowych owoców i warzyw. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem odpowiadali na zadawanie im pytania-zagadki. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały papierowe słoje pełne warzyw i owoców i wysłuchały opowiadania Geny Rosołowskiej pt. „Ptasia szkoła”.

09:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 27 września 2017

22 września z okazji pierwszego dnia Jesieni odwiedziła nas grupa uczniów z klasy III a i b z Prywatnej Podstawowej Szkoły „Prymus” z wychowawczyniami Joanną Potocką i Alicją Wieczorek. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat obecnej pory roku. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz odpowiadały na pytania, dlaczego lubią tę porę roku i co ona nam daje. Następnie wysłuchały wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie” Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali prace plastyczne „Jesienne drzewa”. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i zapraszamy za miesiąc.

15:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 68
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa