wtorek, 15 maja 2018

Wspólnie z bibliotekarkami z Filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Zgorzelcu oraz z bibliotekarzami z bibliotek szkolnych powiatu zgorzeleckiego zwiedzaliśmy Stadtbibliothek Görlitz.

15:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Muzeum Łużyckie zaprasza na wycieczkę do Görlitz dn. 17 maja 2018 r.

Rozpoczęliśmy sezon wycieczkowy! Miło nam poinformować, że już w najbliższy czwartek 17.05.2018 r. o godzinie 16:30 ruszy klasyczna wycieczka przez stare miasto Görlitz.

Wycieczka jest adresowana do osób, które nie miały jeszcze możliwości poznania GÓRNEGO I DOLNEGO RYNKU GÖRLITZ. Aczkolwiek dla osób, które chcą przypomnieć sobie klasyczne zabytki sąsiedniego miasta nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystały z naszej oferty.

Przewodnikiem wycieczki będzie Marek Bader.

Zapisy: osobiście w sekretariacie Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu oraz telefonicznie pod numerem 75 648 24 24.

Koszt: 10 zł /osoba.

Bilety prosimy zakupić w siedzibie muzeum do dnia 16.05.2018 r.

Każdy z uczestników wycieczki zobowiązany jest pokazać bilet przewodnikowi wycieczki.

Zbiórka o godz. 16:29 pod Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu przy ul. Daszyńskiego 15.

Muzeum Łużyckie pracuje:

Poniedziałek-piątek 8:00-16:00

Środa 10:00-18:00 wstęp wolny

Sobota - Niedziela 11:00-16:00

Każdy z uczestników wycieczki zobowiązuje się samodzielnie ubezpieczyć na czas trwania wycieczki (dot. kosztów leczenia poza RP oraz NNW).


Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec

11:30, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 maja 2018

Halina Kuropatnicka-Salamon, poetka, prozatorka, członkini Związku Literatów Polskich oraz Klubu Inteligencji Niewidomej RP we Wrocławiu. Niewidoma od wczesnego dzieciństwa. Ukończyła szkołę podstawową przy Państwowym Zakładzie dla Dzieci Niewidomych we Wrocławiu. Po skończeniu Liceum Pedagogicznego pracowała w szkole dla dzieci niewidomych. Ukończyła pedagogikę ogólną na UW oraz wyższe studia zawodowe w Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Poetka swoje wiersze i opowiadania kieruje do czytelników dorosłych, młodzieży i dzieci. Napisała między innymi cykl baśni wierszowanych: Co nowego w starych bajkach, Kasztanki, oraz zbiory wierszy Drugie śniadanie z Amorem, Landrynki. Jedną z pasji pisarki jest język esperanto, w którym tworzy, przekłada, opracowuje materiały publicystyczne.

8 maja gościliśmy w Zgorzelcu Halinę Kuropatnicką-Salamon. Poetka odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną, spotkała się z grupą przedszkolaków z Kasztankowego Przedszkola, następnie odwiedziła uczniów w Szkole Podstawowej PRYMUS. Podczas spotkań Pani Halina Kuropatnicka-Salamon opowiedziała dzieciom o swojej twórczości, czytała wiersze. Następnie pokazała technikę powstawania książki w alfabecie Braille'a-alfabecie umożliwiającym zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym.

Spotkanie z grupą przedszkolaków z Kasztankowego Przedszkola

Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej PRYMUS

17:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

27 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu.

Tematem zajęć była wiosna. Podczas spotkania dzieci wykazały się dużą wiedzą o tej porze roku. Potrafiły wymienić wiosenne kwiaty, ptaki, rozmawialiśmy o wiosennej pogodzie i wiosennych zwyczajach. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania Joanny Wachowiak pt. Pajęcza pułapka i wykonali plakat.

13:06, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 14 maja 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:22, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 maja 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Kiedy w 1795 roku po trzecim rozbiorze Polska zniknęła z mapy Europy nikt nie przypuszczał, że dopiero po ponad stu latach na nowo będziemy budować swoje państwo.

Podejmowano wiele prób odzyskania wolności, na różne sposoby walczono i okazywano swoje niezadowolenie. Walce o niepodległość zawsze towarzyszyła pieśń zarówno podczas powstań narodowych, jak i na frontach I wojny światowej.

Pieśń dawała wiarę, nadzieję i odwagę. Wytwarzała niesamowitą więź i siłę.

Już od pierwszych dni wolności kilka z nich pretendowało do miana hymnu narodowego m.in. Rota, Warszawianka, Boże coś Polskę, My Pierwsza Brygada, Jeszcze Polska nie zginęła.

Toczono wiele sporów i dyskusji, każda pieśń wzbudzała silne emocje i szacunek. Dopiero w 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie uznany za nasz hymn państwowy.

W opracowaniu Wacława Panka "Marsz, marsz Polonia - pieśni, z którymi szliśmy do niepodległości" znajdziemy wiele informacji na temat najbardziej popularnych pieśni historycznych, które towarzyszyły Polakom w drodze ku niepodległości.

14:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 maja 2018

Informujemy, że dnia 10 maja 2018 r. (czwartek) Biblioteka przy ul. Bohaterów Getta 1 oraz jej filie (Filia nr 1 przy ul. Orzeszkowej 30a, Filia nr 2 przy ul. Iwaszkiewicza 12, Filia nr 3 przy ul. Baczyńskiego 1) będą nieczynne (szkolenie pracowników).

11:30, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 maja 2018

Zapraszamy na jedyne i niepowtarzalne wydarzenie w kinie Kino PoZa NoVa! 10 maja 2018 r. o godzinie 18.01, Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu wraz z Kinem PoZa Nowa zapraszają na seans w ramach konkursu głównego 6-tego Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji (https://polskaanimacja.wordpress.com, Polska Animacja).

Zadaniem widzów będzie zagłosowanie na trzy filmy spośród ośmiu prezentowanych produkcji zrealizowanych w polskich studiach filmowych.

Z listą filmów można zapoznać się tutaj : https://polskaanimacja.wordpress.com/kategoria-studyjna-3/

Wstęp bezpłatny. Przyjdź, zobacz, zagłosuj!

10.05.2018 - Kino PoZa NoVa godz. 18:01 - zapraszamy!


Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec

17:08, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 maja 2018

27 kwietnia Filię nr 2 w Zgorzelcu odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola Raj Malucha, aby  wspólnie poczytać i wziąć udział w zajęciach plastycznych. Podczas spotkania rozmawialiśmy o obecnej porze roku, dzieci odgadywały zagadki i udzielały prawidłowych odpowiedzi. Towarzyszyły nam także wiersze o tematyce wiosennej.

Ponadto przedszkolaki miały okazję obejrzeć księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek. Wędrując pośród półek z książkami, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Na koniec dzieci wykonały wiosenny plakat, który zabrały do przedszkola.

Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale jak zapewniały nie ostatnia.

Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze.

13:01, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

26 kwietnia Bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat ochrony środowiska. Czytaliśmy wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej pt. Raj na Ziemi.

W dalszej części spotkania młodzież wykonała plakat pt. Nasza Planeta Ziemia.

12:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 kwietnia 2018

Dnia 24 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na zaproszenie Izabeli Adamowskiej odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Łagowie. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania i obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. Mój przyjaciel Kemushi Nathalie Dargent. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których dzieci wykonały papierowe motyle.

15:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 78
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa