poniedziałek, 05 czerwca 2017
piątek, 02 czerwca 2017

Informujemy, że dnia 5 czerwca 2017 r. (poniedziałek) Czytelnia Dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godzinach 12:00-14.30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:06, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 czerwca 2017

Od poniedziałkowego popołudnia, codziennie w holu MDK, od godziny 16.00 do 18.00, można kupić wejściówki na sobotni koncert charytatywny „Zgorzelec dla Aleppo”. Będzie on zwieńczeniem Dnia z Polską Akcją Humanitarną, na który zapraszamy w sobotę, 3 czerwca, do Miejskiego Domu Kultury.


środa, 31 maja 2017

Informujemy, że dnia 1 czerwca 2017 r. (czwartek) Czytelnia Dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godziny 16:00.

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

15:26, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 maja 2017

Kolejny MAJOWY PIKNIK za nami... Dopisało wszystko - pogoda, dobry humor, frekwencja mieszkańców, fantastyczna atmosfera. Pozostały tylko wspomnienia...

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu aktywnie uczestniczyła w tym wydarzeniu promując książkę i czytelnictwo. Na naszą ofertę składały się: Czytelnia na trawie, warsztaty plastyczne oraz kiermasz książek. Najmłodsi czytelnicy mogli dostojnie zasiąść w okazałym fotelu i przeczytać wiersze Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Każdy odważny czytelnik w nagrodę otrzymał piękny złoty medal z napisem "Kocham czytać".

Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz książek oraz warsztaty plastyczne, na których można było wykonać różnego rodzaju zakładki do książek, magiczne, kolorowe kwiatki z bibuły, a także przepiękne, okolicznościowe kartki.

12:51, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Z inicjatywy zgorzeleckich Dyskusyjnych Klubów Książki, działających przy Miejskiej Bibliotece Publicznej spotykaliśmy się w czwartek, 25.05.2017 z Arkadym Pawłem Fiedlerem, wnukiem jednego z najsłynniejszych polskich podróżników.

W pierwszym spotkaniu udział brało około 200 uczniów gimnazjów, którzy obejrzeli i wysłuchali prezentacji o przemierzaniu Azji we Fiacie 126p.

Okazją do drugiego, popołudniowego spotkania było wydanie oraz promocja książki Maluchem przez Afrykę, będącej relacją z podróży naszego gościa po Czarnym Lądzie.

Obejrzeliśmy zdjęcia i fragmenty filmów z wypraw, uzupełnione entuzjastyczną i pełną humoru narracją autora. Obie podróże obfitowały w niespodzianki i interesujące zdarzenia, często w momentach, w których można by się tego najmniej spodziewać. Mimo nietypowego i nieco ryzykownego pomysłu projekty się powiódł i po niewielkich komplikacjach Arkady Paweł Fiedler dotarł do wyznaczonych celów.

Po spotkaniu gość zdradził nam, że pracuje już nad książką o swoim rajdzie przez kontynent azjatycki, więc niedługo będziemy mogli poczytać ze szczegółami również o tej przygodzie.

12:32, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Dnia 19 maja (piątek) Filię nr 3 odwiedziła grupa "Biedronek" z Przedszkola Publicznego nr 9 w Zgorzelcu.

Celem wizyty była chęć pokazania różnicy pomiędzy księgarnią a biblioteką. Dzień wcześniej dzieci odwiedziły pobliską księgarnię. Dowiedziały się, że książki należy szanować i dbać o nie.

Podczas wizyty w bibliotece przedszkolaczki zapoznały się z zasadami wypożyczania książek i ogólnymi zasadami obowiązującymi w bibliotece. Dowiedziały się o magicznym miejscu, gdzie można usiąść i poczytać ulubioną książeczkę. Siedząc w kąciku czytelniczym dzieci z uwagą wysłuchały bajki O Szewczyku Dratewce.

Po dzisiejszych odwiedzinach wszystkie dzieci już wiedzą, że w księgarni można kupić książkę, a w bibliotece wypożyczyć ją. Wypożyczoną książkę trzeba oddać.

Dzieci obiecały odwiedzać bibliotekę.

09:41, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 maja 2017

24 maja bibliotekę odwiedziła grupa czterolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu z wychowawczynią Jolantą Kotwicką. Spotkanie rozpoczęliśmy pogawędką o zbliżającym się święcie Dniu Matki. Dzieci opowiedziały nam o swoich Mamach, gdzie pracują, co robią i za co je kochają. Następnie wysłuchały wierszy Włodzimierza Ścisłowskiego Bukiecik dla mamy oraz Czesława Janczarskiego Piękny dzień ze zbioru pt. Sto wierszy na każdą okazję. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których maluchy wykonały piękne laurki dla swoich mam.

13:49, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

22 maja na zaproszenie Pani dyrektor Aleksandry Soleckiej z Punktu Przedszkolnego Baby City w Zgorzelcu odwiedziliśmy grupę maluchów.

Tematem zajęć była historia o groszku, który przechodzi cykl wzrastania od małego nasionka aż do dorosłej rośliny. Podczas spotkania dzieci obejrzały i wysłuchały opowiadania Françoise Malnuit pt. Groszki.

Po przedstawieniu odbyły się prace plastyczne, podczas których dzieci wykonały papierowe groszki. Prace uczestników zostały zaprezentowane na przedszkolnej tablicy.

13:40, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

19 maja bibliotekę odwiedziły dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z wychowawczynią Agatą Dorobisz. Podczas spotkania uczniowie wysłuchali i obejrzeli baśniową historię pt. Mój przyjaciel Kemushi autorstwa Nathalie Dargent. Kemushi po japońsku oznacza gąsienicę. Jest to opowiadanie o przemianach w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku.

Kemushi mieszka w niezwykłym ogrodzie. Przez całą zimę schowany w swoim domku na drzewie słucha wietrznych melodii. Kiedy nadchodzi wiosna w ogrodzie zaczynają się wiosenne porządki. Kemushi opuszcza swój domek, wdycha upojne zapachy kwitnących śliw i czereśni. Wyrusza w dalszą drogę…

Tekstowi towarzyszą piękne, utrzymane w stylu orientalnym ilustracje, które wykonała ilustratorka Mandany Sadat.

W dalszej części spotkania dzieci wykonały motyle.

13:24, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 maja 2017

Od stycznia 2017 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu, uczestniczy w projekcie bezpłatnej prenumeraty magazynu żydowskiego CHIDUSZ - czasopisma o kulturze, historii i tradycji żydowskiej wydawanego we Wrocławiu od 2013 roku.

Sponsorem projektu bezpłatnej prenumeraty dla bibliotek i instytucji kultury jest firma PITax.pl Łatwe Podatki.

14:16, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 maja 2017

W dniach od 16 do 19 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu odbyły się lekcje biblioteczne dla uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Podczas spotkania rozmawialiśmy o zabytkach, wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście. Następnie omówiliśmy usytuowanie miasta na Dolnym Śląsku. W dalszej części spotkania młodzież wysłuchała legendy Krzysztofa Kwaśniewskiego ze zbioru Podania dolnośląskie pt. Jak powstał Zgorzelec oraz opowiadanie pt. Nocny kowal w Zgorzelcu ze zbioru opowiadań Dziedzictwo Kulturowe Dolnego Śląska. Każde ze spotkań zakończyło się malowaniem i omówieniem symboli Polski oraz opisem herbu Zgorzelca.

16.05.2017 r. Uczniowie Szkoły Podstawowej - Klasy III-IV

17.05.2017 r. Uczniowie Gimnazjum - Klasa III

18.05.2017 r. Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej

15:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

15 maja na zaproszenie Pani Alicji Zajączkowskiej odwiedziliśmy grupę 4-latków w Przedszkolu nr 8 pod Słonkiem w Zgorzelcu. Podczas spotkania nastąpiło uroczyste otwarcie kącika z książkami dla maluchów co sprawiło im dużo radości. Następnie dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy Żuk i zrobiły piękne biedronki.

15:08, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

„PoDrodze Afryka – jak „Mały Fiat” podbił Afrykę” to tytuł spotkania, na które zaprasza Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu. Zapraszamy wszystkich miłośników podróży, Czarnego Lądu i małego fiata – legendy polskiej i światowej motoryzacji - na spotkanie z Arkadym Pawłem Fiedlerem, wnukiem wybitnego polskiego podróżnika i autora książek Arkadego Fiedlera (1894-1985). Spotkanie odbędzie się 25 maja 2017 roku, o godz. 17, w sali MDK. Serdecznie zapraszamy.


11:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 22.05.2017 r. (poniedziałek) Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu przy ul. Orzeszkowej 30a będzie nieczynna (szkolenie pracowników).

11:06, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 63
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa