piątek, 23 listopada 2018

Informujemy, że dnia 26 listopada 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz. 15:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Za utrudnienia przepraszamy.

12:29, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 listopada 2018

Informujemy, że dnia 24 grudnia 2018 r. (poniedziałek) Biblioteka będzie NIECZYNNA.

Za utrudnienia przepraszamy.

13:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 23 listopada 2018 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

08:29, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 listopada 2018

16 listopada Filię nr 2 MBP w Zgorzelcu odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 12. Podczas spotkania rozmawialiśmy o porach roku, zmianach jakie zachodzą w przyrodzie. W dalszej części spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Joanny Wachowiak pt. Opowiastki dla małych uszu. Następnie wyklejały wiewiórki, które zabrały do przedszkola żeby ozdobić swój jesienny kącik.

17:39, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu gościliśmy dwóch grotołazów ze Speleoklubu „Bobry” z Żagania. Daniel Oleksy – aktualny prezes klubu - oraz Emil Piotrowski zaprezentowali ciekawe, autorskie filmy z wielkich wypraw do najgłębszych jaskiń świata, m.in. do Słowenii, Chin, Gruzji, Austrii, Papui Nowej Gwinei. Opowieść o ich życiowej pasji zawierała także wiele praktycznych wskazówek, dotyczących stosowanych sprzętów, niezbędnego ekwipunku i potrzebnego w jaskini ubioru. W czwartek (15 listopada) odbyły się dwa spotkania - pierwsze dla uczniów zgorzeleckich szkół, w drugim oprócz młodzieży szkolnej uczestniczyli także słuchacze Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Żagański klub powstał w 1966 roku i nieprzerwanie zalicza się do elitarnej czołówki speleoklubów w kraju. W ramach działalności szkoleniowej i promocyjnej prowadzone są także kursy taternictwa jaskiniowego, międzynarodowe zawody w technikach wspinaczkowych, wycieczki turystyczne dla dzieci, amatorów i początkujących grotołazów. Wojcieszów w Górach Kaczawskich (miasteczko pomiędzy Złotoryją a Jelenią Górą) jest prawdziwą bazą wypadową (z 40 miejscami noclegowymi w zakupionej i sukcesywnie remontowanej chacie) i terenem spotkań klubowiczów, ich rodzin i sympatyków. Wapienie wojcieszowskie są bogate w formy krasowe (proces wymywania i wypłukiwania skał wapiennych przez wodę), których skutkiem są liczne groty i studnie, nadające się do nauki podstaw taternictwa jaskiniowego.

17:18, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 listopada 2018

15 listopada bibliotekę odwiedziła grupa sześciolatków z Niepublicznego Przedszkola Tęcza w Zgorzelcu. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, ze zgromadzonymi zbiorami oraz zasadami korzystania z niej, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Podczas lekcji bibliotecznej przedszkolaki mieli możliwość zobaczenia wiele różnorodnych książek. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki o zwierzętach oraz rozkładane 3D. Na początku zajęć sześciolatki wysłuchały opowiadania Begona Ibarrola pt. Grzybobranie ze zbioru Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym.

Dzieci bardzo angażowały się w zajęcia, chętnie odpowiadały na stawiane im pytania oraz same zadawały dużo pytań dotyczących przyrody. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonały grzybki.

16:49, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

14 listopada bibliotekę odwiedziła grupa pięciolatków z Niepublicznego Przedszkola Tęcza w Zgorzelcu. Tematem spotkania była obecna pora roku - jesień. Dzieci bardzo angażowały się w zajęcia, chętnie odpowiadały na stawiane im pytania oraz same zadawały wiele pytań dotyczących przyrody. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.

16:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

10 listopada obchodzony jest Dzień Jeża. Z tej okazji zaprosiliśmy do biblioteki grupę trzylatków z Niepublicznego Przedszkola Tęcza w Zgorzelcu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały wierszy o jeżach: Hanny Zdzitowieckiej Jeż, Heleny Bechlerowej O jężyku i kasztanach, Jana Brzechwy Jeż. Rozmawialiśmy o zwyczajach jeży, o tym co zjadają, co z nimi się dzieje podczas zimy i do czego służą jeżowi kolce. Dzieci odgadywały zagadki, a na zakończenie spotkania malowały kolorowe jeże.

14:03, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 listopada 2018

W dniach 3-7 grudnia mieszkańcy Zgorzelca będą mogli pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.

Wszystkie materiały niezbędne do napisania listu w obronie konkretnej osoby będą dostępne w dniach 3-7 grudnia w godzinach pracy Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Bohaterów Getta 1 / I piętro).

13:16, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 listopada 2018

Na zwieńczenie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zorganizowała wernisaż dwóch wystaw niepodległościowych: „Chłopcy malowani” – wg scenariusza Justyny Polakowskiej oraz „Polska w moim domu”, która jest pokłosiem konkursu plastycznego pod tym samym tytułem. W piątek (9 listopada) oprócz wernisażu odbyło się także ogłoszenie wyników konkursów plastycznego i literackiego oraz wręczenie nagród laureatom.

wtorek, 13 listopada 2018

7 listopada Filię nr 2 na ulicy Iwaszkiewicza w Zgorzelcu odwiedziła grupa przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego Raj Malucha.

Podczas spotkania rozmawialiśmy z dziećmi na temat jesieni, zmian jakie zachodzą w przyrodzie i kolorów liści. Przedszkolaki odpowiadały na pytania jak postrzegają jesień, jakie są jej cechy charakterystyczne, odgadywały zagadki. Następnie wysłuchały opowiadania o przemiłej uczynnej wiewiórce, która chętnie dzieliła się z innymi zwierzętami swoimi zapasami pt. Szczęśliwy dzień ze zbioru opowiadań Joanny Wachowiak pt. Opowiastki dla małych uszu. Następnie dzieci wyklejały plakat pt. Jesień w lesie.

10:48, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 listopada 2018

16:39, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 listopada 2018

Wielkimi krokami zbliżamy się do uroczystej kulminacji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu swój aktywny udział w obchodach kończy mocnymi akordami. 9 listopada (piątek, godz. 16:30) w sali wystawienniczej MDK ogłoszone zostaną wyniki oraz odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursów „Polska w moim domu”.

Niewątpliwie ważnym wydarzeniem patriotycznym będzie wystawa wg scenariusza Justyny Polakowskiej „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”. Wystawa ta powstała w oparciu o unikatowe materiały archiwalne: wspomnienia, utwory poetyckie i pamiętniki żołnierzy Legionów Polskich, które są ilustrowane oryginalnymi fotografiami z epoki – w opracowaniu Ewy Gołdy - z Archiwum Biblioteki Narodowej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wystawę tę będzie można oglądać w dniach 26 października – 2 grudnia 2018 r. w sali wystawienniczej MDK w Zgorzelcu.

W tym samym miejscu i czasie bibliotekarze zaprezentują prace plastyczne i fragmenty prac literackich, które zgłoszone zostały na nasz konkurs „Polska w moim domu”. Pokazane zostaną także wprawki snycerskie (rzeźbienie w drewnie) i instalacja plastyczna o tematyce patriotycznej, które wykonały zgorzeleckie dzieci w czasie bibliotecznego happeningu niepodległościowego (8 czerwca).

Serdecznie zapraszamy do oglądania przygotowanych wystaw oraz do wzięcia udziału w uroczystym rozstrzygnięciu konkursów „Polska w moim domu”.

09:07, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 listopada 2018

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, 6 listopada bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej Prymus w Zgorzelcu.

Celem spotkania było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych i tradycji. Na wstępie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. Polska moja ojczyzna. W prezentacji wykorzystaliśmy tekst legendy O Lechu, Czechu i Rusie, z którego dzieci dowiedziały się dlaczego to wizerunek orła jest w godle Polski. Przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego państwa, tragedia rozbiorów Polski, trudne lata walk o niepodległość, radość z odzyskania wolności i powrotu naszej Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach zaborów. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat wydarzeń ważnych dla pamięci naszego narodu.

Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wyklejały kontury mapy Polski.

15:22, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 85
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa