czwartek, 01 marca 2018

W piątek 16 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 3 w Zgorzelcu.

Tematem przewodnim były „Kobiece sekrety”, ale z racji walentynek przypadających na dzień 14 lutego, krótko omówiłyśmy historię walentynek w Polsce.

Święto to zyskało popularność dopiero w latach 90-tych XX w. Jest to dzień, w którym bez skrępowania można wyrazić miłość czy sympatię poprzez zwykłą kartkę, czerwone serce czy inne walentynkowe akcesoria.

Według legendy Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Omawiając twórczość takich pisarzy jak Jodi Picoult, Cecelii Ahern, Izabeli Krasińskiej, Pauliny Simons czy Agaty Przybyłek zastanawiałyśmy się również nad pytaniem czym jest miłość?

Wytworzyła się gorąca dyskusja. Na tak postawione pytanie poszukiwał odpowiedzi ks. Jan Twardowski, który w swojej książce pt. „Serce za serce, czyli Co to znaczy kochać”, podkreślał, że najważniejsze w życiu jest kierowanie się zasadą nie oko za oko, nie ząb za ząb ale zasadą serce za serce.

W spotkaniu uczestniczyło 6 pań z Dyskusyjnego Klubu Książki. Zapraszamy na następne spotkania.

11:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 2 marca 2018 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:30, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 lutego 2018

Magiczne, tajemnicze i niezwykłe, wzbudzające sympatie, intrygujące człowieka od zawsze... takie są koty. Udomowione przez człowieka około 10 tysięcy lat temu, stały się bliskie, a zarazem dalej podążają własnymi ścieżkami. Lubimy słuchać kociej muzyki-mruczenia, a jednocześnie stajemy się przesądni, kiedy czarny kot przebiegnie nam drogę.

Od 2006 roku w Polsce dzień 17 lutego ogłoszony został Dniem Kota. Dzień ten to nie tylko święto kotków tych kochanych, zadbanych, pełnych gracji, ale także tych bezdomnych. Prowadzone są liczne działania mające na celu uświadomienie społeczeństwu kocich problemów. Organizowane są różne konkursy plastyczne, pogadanki i prezentacje. Prowadzone są różne badania, które udowadniają terapeutyczne działanie tych zwierząt np. na oddziałach szpitalnych czy w "domach spokojnej starości".

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej zostały przygotowane lekcje biblioteczne przybliżające naszym czytelnikom historię, literaturę, ciekawostki dotyczące kotów. Literatura jest niezmiernie obszerna jeżeli chodzi o ten temat. W zbiorach naszej biblioteki znajduje się wiele publikacji, od atlasów, które w sposób bardzo profesjonalny przedstawiają nam rasy kotów, poprzez bliskie naszemu sercu baśnie np. " Kot w butach". Na uwagę zasługuje także opisana w książce Dewey. Wielki kot w małym mieście prawdziwa historia "kotka- bibliotekarza". Odwiedzili nas uczniowie i wychowawcy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu i na przygotowanych specjalnie dla nich lekcjach bibliotecznych dowiedzieli się więcej o kocich historiach i zwyczajach.

09:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 lutego 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu rozpoczęła cykl imprez patriotyczno-edukacyjnych w ramach miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na początek zaprosiliśmy uczniów 5-tych klas szkół podstawowych na multimedialną prezentację zatytułowaną „Jak żyli, co lubili, w co się bawili, co czytali, czego się uczyli rówieśnicy w odrodzonej 100 lat temu Polsce”, którą przedstawił Jarosław Górski z Warszawy.

piątek, 23 lutego 2018

23 lutego bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej z wychowawczynią Beatą Czabaj. Podczas spotkania dzieci miały okazję obejrzeć i posłuchać opowiadania Kumiko Yamamoto pt. „Szukając Marudka”. Jest to historia pieska Marudka i jego przyjaciela. Dzieci z uwagą wsłuchiwały się w historię zagubionego pieska. Barwne ilustracje rozbudziły wyobraźnię dzieci, które chętnie uczestniczyły w rozmowie o prezentowanym teatrzyku. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych i wykonali pieski metodą orgiami.

17:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 26 lutego 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godz. 11:30-13:30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 lutego 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej „Strofy o Ojczyźnie”

„ Ojczyzna – to samo życie.

Jak krew bije w tętnach,

Jak serce w piersiach uderza,

Jak myśl w mózgu przepływa-

Tak w nas żyje ojczyzna”

Stefan Żeromski

„Strofy o Ojczyźnie” to antologia wierszy, których wyboru i opracowania dokonał Stanisław Ryszard Dobrowolski.

Publikacja zawiera wiele interesujących utworów począwszy od epoki polskiego Odrodzenia gdzie Mikołaj Rej czy Jan Kochanowski mówią o ojczyźnie z troską, miłością, radością i oddaniem.

Tematyka patriotyczna spotykana jest w twórczości wielu poetów. Książka stanowi przykład jak na przestrzeni stuleci kształtował się nasz patriotyzm oraz jak ważne miejsce w sercu zajmowała Ojczyzna. Wiersze ułożone są w porządku chronologicznym, a więc w czasie kiedy datuje się ich powstanie.

Na szczególną uwagę zasługują utwory okresu zaborów.

Czytelnik może w nich zauważyć tęsknotę, żal, ból za utraconą wolnością. Ojczyzna dla wielu poetów, zwłaszcza tych na emigracji staje się ideałem, uosobieniem marzeń.

Zapraszamy do lektury wierszy Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i wielu innych poetów.

14:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

21 lutego Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedziła grupa pięcio i sześciolatków z Przedszkola Pajacyk wraz z opiekunkami. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej.

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, bardzo podobały się im kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądali. Jednak dużo radości sprawiło im oglądanie książeczek z trójwymiarowymi ilustracjami. Podczas spotkania dzieci obejrzały i wysłuchały teatrzyk Kamishibai - Kumiko Yamamoto. pt. Szukając Marudka oraz bajkę Elizy Piotrowskiej pt. Tupcio Chrupcio. Urodzinowy prezent. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak wykonał zakładkę do książki.

Spotkanie odbywało się w miłej i pełnej wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale na pewno nie ostatnia.

11:18, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 lutego 2018

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie z historykiem, pracownikiem Uniwersytetu Zielonogórskiego dr. Łukaszem Janeczkiem.

Dr Łukasz Janeczek

Pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego specjalizujący się w historii XIX i XX w., a zwłaszcza w historii gospodarczej i ekonomicznej tego okresu. Interesuje się ponadto zagadnieniami społecznymi, politycznymi i militarnymi.

„Błękitna Armia generała J. Hallera”

Błękitna Armia - armia polska we Francji stworzona na mocy dekretu prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 r. Jej inicjatorem był działający u boku ENTENTY Roman Dmowski i Komitet Narodowy Polski. Początkowo posiadała dowódcę francuskiego, którego zastąpił gen. Józef Haller. Jednostka ta, której kolor mundurów stał się źródłem jej nazwy, składała się z ochotników polskich. Po zakończeniu wojny oddziały wraz ze sprzętem przerzucono do Polski, gdzie wzięły czynny udział w walkach o granicę wschodnią odradzającego się państwa, oraz w wojnie polsko -bolszewickiej.

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec


15:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Z okazji Dnia Dinozaura w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu 20 lutego odbyły się zajęcia dla grupy pięciolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2.

Na początku spotkania dzieci wysłuchały opowieści o prehistorycznych zwierzętach, dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat tych stworzeń. W trakcie wspólnej zabawy przedszkolaki poznały historię życia dinozaurów oraz przyczyny ich wyginięcia. Z książek dowiedziały się czym się żywiły, jak były zbudowane, jak sobie radziły z wrogami oraz jak wychowywały swoje potomstwo. Następnie wysłuchały wierszy Marty Wysockiej-Jóźwiak pt. Wycieczka i Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk pt. Dinozaur ze zbioru Wiersze dla dzieci na każdą okazję oraz opowiadań Małgorzaty Strzałkowskiej Dinozaur Romek ze Świerszczyka nr 4/2014 i Marcina Przewoźniaka Gad przy gadzie ze Świerszczyka nr 3/2017

W dalszej części spotkania dzieci malowały, wycinały i tworzyły swoje własne papierowe dinozaury, które będą ozdobą na wystawie w Przedszkolu z okazji Dnia Dinozaura.

13:32, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 lutego 2018

17 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Kota. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu corocznie obchodzi to święto z przedszkolakami. W tym roku odwiedziła nas grupa pięcio i sześciolatków z Przedszkola Zaczarowany Domek.

Dzieci bardzo chętnie rozmawiały o swoich pupilach, ich przyzwyczajeniach, jak wspaniale potrafią się z nami bawić i oczywiście jak je pielęgnują.

Podczas spotkania przedszkolaki poznały nowinki z życia kotów i wysłuchały bajeczki Władimira Sutiejewa pt. Trzy kotki oraz wiersza Marty Wysockiej-Jóżwiak pt. Taki kot. Przedszkolaki odpowiadały również na pytanie: Jakie znają bajki, gdzie bohaterem jest kot? Okazało się, że znają dużo opowiadań o kotkach takich jak Kot w butach, Kot Prot, Kot Filemon, Kot Garfield, Kot Tom, Kot Klakier.

Następnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych, w czasie których każdy wykonał kolorowego kota i zabrał ze sobą do domu.

14:37, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 21 lutego 2018 r. (środa) oraz 22 lutego 2018 r. (czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 lutego 2018

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy corocznie 21 lutego od 1999 roku.

Święto to zostało ustanowione podczas 30 sesji Konferencji Generalnej UNESCO w celu upamiętnia wydarzenia roku 1952, kiedy to w mieście Dhace, obecnej stolicy Bangladeszu, zginęło pięciu studentów, którzy podczas pokojowej demonstracji domagali się, aby język bengalski otrzymał status jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim w tamtym czasie przynależnym do Pakistanu. W 1956 rząd Pakistanu uznał język bengalski za urzędowy. Obecnie 21 lutego to święto narodowe w Bangladeszu.

Dzień Języka Ojczystego niesie też inne przesłanie. Zwraca uwagę na różnorodność językową, promuje troskę o język ojczysty, podkreśla problem związany z wymieraniem języków i kultur.

W zbiorach Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu znajdują się interesujące książki, które mogą przybliżyć tematykę wielojęzyczności, historii i rozwoju języków świata. "Encyklopedia językoznawstwa ogólnego" pod redakcją Kazimierza Polańskiego, czy "Atlas języków. Pochodzenie i rozwój języków świata" to publikacje warte polecenia i uwagi.

Pielęgnujmy i dbajmy o piękno języka ojczystego.

13:49, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

15 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zorganizowała lekcję biblioteczną pt. Przysłowie prawdę ci powie dla klasy trzeciej a ze Szkoły Podstawowej Tęcza. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na obecność przysłów w naszym codziennym życiu, rozbudzenie zainteresowania nimi, wskazanie możliwości oraz źródeł ich poznania i wyszukiwania w książkach. Podczas lekcji uczniowie głośno czytali poszczególne przysłowia, skupiali uwagę na ich znaczeniu i bardzo chętnie włączyli się do dyskusji. Następnie odgadywali kalambury przysłowia na podstawie rysunków oraz rozwiązywali krzyżówki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania wykonali zakładki do książek.

09:13, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 74
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa