piątek, 17 sierpnia 2018

14.08.2018

Portret Jakuba Böhme, filozofa ze Zgorzelca

16.08.2018

Okładka do mojej ulubionej książki

12:26, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 sierpnia 2018

07.08.2018

Pocztówka z wakacji - zajęcia plastyczne

09.08.2018

Akademia kreatywnego dziecka - sznurkowe maskotki - warsztaty twórcze

12:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 sierpnia 2018
31.07.2018
„Wrocławskie krasnale historie prawdziwe” – czytanie książki M. Urbanka
- zajęcia plastyczne

02.08.2018
Zaginione skarby w bibliotece – warsztaty edukacyjne

13:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 sierpnia 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

 

"Grzmią pod Stoczkiem armaty,

błyszczą białe rabaty,

a Dwernicki na przedzie,

na Moskala sam jedzie"

 

Pieśń ta często śpiewana była w okresie zaborów. Nazywano ją także "Mazurem Dwernickiego". Sławiła męstwo i odwagę generała Dwernickiego w bitwie pod Stoczkiem 14 lutego 1831 roku. Utwór ten śpiewano także w wolnej Polsce w czasie rocznicowych uroczystości i obchodów.

Generał Józef Dwernicki, Józef Orłowski, Tadeusz Kościuszko, Stefan Okrzeja, Karol Gajdzik to kilku z wielu bohaterów książki Marka Boruckiego "Bohaterowie Polskich Powstań Narodowych" Niezłomni, bohaterscy, waleczni. Znani i zapomniani, wielcy patrioci, nigdy nie pogodzeni z utratą niepodległości, których dążeń do wolności nikt nie mógł powstrzymać. Publikacja znajduje się w Czytelni MBP, wydana w 2018 roku, stanowi nowy nabytek naszej biblioteki. Zapraszamy.

13:11, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 lipca 2018
24.07.2018
Kirigami – zajęcia konstrukcyjne z wykorzystaniem materiałów recyklingowych

24.07.2018
Bezpieczne i zdrowe wakacje – prelekcja pracowników z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgorzelcu

26.07.2018
Ziemia, Wszechświat oraz życie na innych planetach – zajęcia edukacyjne i plastyczne

12:09, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 lipca 2018

Już po raz czwarty Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu gościła w wakacyjnym miasteczku zarządzanym przez dzieci. Pomiędzy 3 a 12 lipca na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu przy ul. Prusa 17, odbyła się kolejna edycja polsko-niemieckiej inicjatywy Miasto Dzieci - Kinderstadt, organizowanej w ramach międzynarodowego projektu “nasze miasto - unsere stadt”. Motywem przewodnim zajęć były “Zapomniane zawody”, w związku z czym zgorzelecka biblioteka zaoferowała pracę w kilku zawodach związanych z tworzeniem rękodzielniczej książki artystycznej.

poniedziałek, 23 lipca 2018

Informujemy, że dnia 24 lipca 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godz. 11:00-13:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 lipca 2018
17.07.2018
Smokolandia – planeta smoków

19.07.2018
Przez lądy i oceany – poznajemy kontynenty

14:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 lipca 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

Tradycje walk w obronie naszej ojczyzny sięgają dziesiątego stulecia. Już kronikarze w swoich zapiskach informują o najazdach wrogów i zmaganiach naszego wojska. Minione stulecia opowiadają nam potomnych jak wiele razy trzeba było stawać w obronie naszego kraju, toczyć wojny, brać udział w powstaniach, bitwach. Wojowie, rycerze, legioniści pięknie wpisują się w historię. Każdy okres w dziejach naszego państwa to momenty radości i smutku. Niemniej w czasach, kiedy Polska znika z mapy świata i rozpoczyna się okres zaborów a tym samym walk o niepodległość, kształtują się też pięknie polskie tradycje wojskowe.

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się wielotomowe dzieło " Polskie Tradycje Wojskowe". Publikacja opowiada o tradycjach i walkach obronnych toczonych przez wojsko polskie na przestrzeni stuleci. W książce można przeczytać o walkach obronnych z najazdami Krzyżaków, Szwedów, Turków, Tatarów, a także wszelkich zrywach wyzwoleńczych "Za naszą i waszą wolność".

Zapraszamy do lektury.

11:13, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 lipca 2018
10.07. 2018
O literki raban wielki – zabawy i zagadki z alfabetem polskim, gimnastyka dla języka.

12.07. 2018
Moje miasto - moja mała ojczyzna.

12:03, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 lipca 2018

Popbiblioteka Multimedialna jest czynna przez całe wakacje, w godzinach 9-16. Zgodnie z jej nazwą, na miejscu można wypożyczyć książkę w formie papierowej, ale również audiobooka na płycie czy kasecie, film na DVD czy grę. W zbiorach znajduje się też spora kolekcja płyt winylowych z muzyką, od klasycznej, przez jazz, po polskie pieśni patriotyczne i poezję śpiewaną. Można je pożyczyć lub posłuchać na miejscu przy użyciu jednego z dostępnych gramofonów i dołączonych słuchawek. Istnieje możliwość skorzystania z komputera na jednym z pięciu stanowisk. Jest też konsola do gier oraz dotykowy stół interaktywny, cieszący się dużą popularnością wśród najmłodszych czytelników. Filia Multimedialna przy ul. Orzeszkowej 30a jest też miejscem, gdzie czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu mogą otrzymać darmowe kody dostępu do usług Ibuk Libra oraz Legimi, zawierających książki w formie elektronicznej.

11:16, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
03.07.2018
Palcem po mapie – podróże po Polsce, poznajemy województwa, najważniejsze zabytki, parki narodowe.

05.07.2018
Przyjaciółki, przyjaciele, koleżanki i koledzy – zajęcia biblioterapeutyczne.

11:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W związku z prowadzeniem prac remontowych przy ul. Bohaterów Getta mogą wystąpić utrudnienia z przejściem do biblioteki. Istnieje także możliwość wejścia od strony podwórka.

Prosimy o zachowanie ostrożności.

09:22, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 lipca 2018

W piątek, 6 lipca, odwiedził Zgorzelec Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Ilias Wrazas, który – na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej - wygłosił wykład pt. „Udawanie Greka albo jak mają się nowi Grecy do Greków starożytnych”. Jak przystało na współczesnego naukowca, Ilias Wrazas przedstawił swoje przemyślenia i wnioski płynące z analizy wielowątkowego zjawiska jakim jest spuścizna cywilizacyjna antycznej Grecji.

Wydawało się, że znaczenie i powszechne postrzeganie tej cywilizacji są znane, ugruntowane i nic nowego o niej powiedzieć się nie da. A jednak. Jakże świeżo zabrzmiały słowa o budowaniu samej świadomości, mody i mitu o antycznej Grecji w XIX-wiecznej Europie. Jednakże powstały (i ciągle żywy) „cepeliowski” wizerunek nie jest pełnym obrazem ówczesnej greckiej rzeczywistości, która z jednej strony nie była tak sielankowa, lecz z drugiej, otwierała pole do rozwoju myśli, nauki, filozofii, humanizmu. Profesor podkreślał wagę demokracji, mnogości i wolności idei tak charakterystycznych dla greckiego antyku. Była to unikatowa cecha wśród wspólnot ówczesnego świata. W tym znaczeniu Grecja jest faktyczną kolebką kultury i nauki europejskiej.

Profesor Wrazas twierdzi, że dzisiejsza Grecja jest w pewnym sensie zakładnikiem antyku, może nawet niewolnikiem. - Tamci Grecy – mówił - usiłowali coś uczynić, my nie podjęliśmy żadnego trudu. To co jest dane wyklucza wysiłek, czyni go zbędnym, nonsensownym. Dlatego nie możemy dziś stać się tamtymi Grekami. Nikt się dzisiaj nie przejmuje hellenizmem, w Europie liczy się twardy rachunek ekonomiczny.

Ciekawym spostrzeżeniem jest także konstatacja, że Polskę z Grecją łączy m.in. podobne położenie geopolityczne – oba państwa leżą między wschodem a zachodem, co determinuje politykę zagraniczną. W obu przypadkach dyskredytuje się wschód i deklaruje przynależność do zachodu.

Interesujące i pouczające spotkanie zakończył mini recital pieśni i piosenek greckich w wykonaniu Profesora Wrazasa, czym jeszcze bardziej zaskarbił sobie zgorzelecką publiczność. Wykład wszak inaugurował XXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej.

10:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 lipca 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na wykład pt. „Udawanie Greka albo jak mają się nowi Grecy do Greków starożytnych”. Wykład wygłosi profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, filozof, poeta, muzyk - Ilias Wrazas. Profesor obiecał wykonać kilka ballad, pieśni i piosenek greckich. Spotkanie odbędzie się 6 lipca (piątek) o godz. 17. w MDK przy ul. Parkowej 1. Wykład profesora Wrazasa stanowi integralną część XXI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej. Serdecznie zapraszamy sympatyków filozofii, kultury i greckiej muzyki.

09:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 81
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa