czwartek, 13 kwietnia 2017

7 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów DKK w Zgorzelcu, tematem dyskusji było opowiadanie Joanny Krzyżanek pt. Kura Adela. Jak kura zgubiła pióra. Jest to historia o przygodach i pomysłach roztrzepanej kury Adeli. Czytając kolejne opowiadania za każdym razem wywołują one uśmiech na twarzy młodego czytelnika.

W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o wiosennych porządkach, o zbliżających się świętach Wielkanocnych. Przeczytaliśmy krótkie opowiadanie Agnieszki Galicy pt. Bajeczka Wielkanocna. Na zakończenie mali klubowicze wyklejali świąteczne kury i wycinali jajka. Kolejne spotkanie odbędzie się za miesiąc. Serdecznie zapraszamy.

14:59, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 kwietnia 2017


13:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 14 kwietnia (Wielki Piątek) Miejska Biblioteka Publiczna oraz filie będą czynne do godziny 16.00. 

13:07, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 kwietnia 2017

4 kwietnia odwiedziła nas grupa dzieci z Przedszkola Baby City. Podczas wizyty dzieci zwiedziły placówkę i zapoznały się z charakterem pracy biblioteki. Maluchy z zainteresowaniem oglądały regały pełne książek. Po krótkiej lekcji bibliotecznej każdy przedszkolak mógł wybrać dowolną książeczkę, by zapoznać się z jej zawartością. Największym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe bajeczki dla najmłodszych i książki w 3 D. Następnie odbyły się zajęcia plastyczne podczas których dzieci wyklejały kolorowa jajka.

Spotkanie odbyło się w radosnej, pełnej uśmiechów atmosferze.

12:14, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 kwietnia 2017
W blisko pięcioletniej historii „Literiady” było to pierwsze spotkanie poświęcone płytom muzycznym. Dodajmy, płytom winylowym, a więc XX-wiecznym poprzedniczkom CD, DVD i innych współczesnych nośników muzyki. Klubowicze spotkali się w Multimedialnej Filii nr 1 MBP w Zgorzelcu, przy ul. Orzeszkowej 30a, która doskonale nadaje się także do takich realizacji.

Dnia 3 kwietnia 2017 r. Filię Biblioteki na ul. Baczyńskiego 1 odwiedziły dwie grupy z Przedszkola Publicznego nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu.

Ze Złotej księgi bajek przeczytaliśmy opowiadanie o pociągu, którym później pojechaliśmy na zwiedzanie biblioteki. Gdy dojechaliśmy do stacji docelowej, kącik z bajkami czy opowiadaniami dla najmłodszych cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Na koniec każde dziecko otrzymało kolorowankę i grupa 3 - latków, mimo brzydkiej pogody, z zadowolonymi minami i uśmiechem na twarzy opuściła bibliotekę.

10:40, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 kwietnia 2017
3 kwietnia odwiedziliśmy uczniów w Szkole „Prymus” z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który obchodzony jest od 1967 roku w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

31.03.2017 r. Filię Biblioteki przy ul. Baczyńskiego 1 odwiedziły dzieci z Przedszkola Pulbicznego nr 9 w Zgorzelcu.

Dzieci bardzo uważnie chłonęły wiedzę na temat księgozbioru, zasad jego rozmieszczenia na półkach i wypożyczania. Były zainteresowane tym, co np. oznacza literka B na grzbiecie książki. Przeczytaliśmy Najpiękniejsze bajki Czesława Janczarskiego a dzieci bez trudu odgadywały o jaką postać bajkową chodzi.

Wizyta odbyła się przy okazji Światowego Dnia Książki dla Dzieci przypadającego na dzień 2. kwietnia.

15:51, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 kwietnia 2017
W 12 punktach Goerlitz i Zgorzelca czytano w sobotę, 1 kwietnia, literaturę niemiecką, polską, arabską, serbo-łużycką i śląską. Kolejny raz Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu wzięła udział w organizacji imprezy po polskiej stronie Nysy Łużyckiej.

poniedziałek, 03 kwietnia 2017

29 marca na zaproszenie Pani Jolanty Kotwickiej odwiedziliśmy dzieci w Kasztankowym Przedszkolu. Tematem zajęć była historia o groszku Françoise Malnuit pt. Groszek, zaprezentowanej w formie teatrzyku Kamishibai.

Dzieci z zapartym tchem poznawały historię groszka, który przechodzi cykl wzrastania od małego nasionka aż do dorosłej rośliny, rodzącą kolejne ziarna grochu. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach, naśladując ruchy i dźwięki bohaterów opowiadania. Po wysłuchaniu i obejrzeniu bajki, wspólnie zastanawialiśmy się do czego służy groszek i co można z nim zrobić. Dzieci podzieliły się swoimi doświadczeniami z domu, opowiadały o różnych potrawach z groszku, które przygotowują ich rodzice i babcie. Po części artystycznej dzieci zasadziły w doniczce trzy małe ziarna grochu, które będą codziennie doglądać, aż roślinki zakiełkują i wypuszczą pierwsze listki.

Następnie przedszkolaki wykonały groszki z papieru.

08:06, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 marca 2017
Dynamicznie powiększa się zasób książek elektronicznych (E-booków, audiobooków) na Dolnym Śląsku. Do dyspozycji czytelników, zapisanych do bibliotek publicznych naszego województwa, znajduje się już ponad 17 tysięcy tytułów. Są wśród nich bestsellery i nowości literatury popularnej i literatury faktu – biografie, romanse, kryminały, fantastyka, powieści obyczajowe itd.

Dystrybucja kodów dostępu do usługi odbywa się w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu przy ul. Boh. Getta 1 oraz w Filii nr 1 przy ul. Orzeszkowej 30a
Tematem kolejnego spotkania DKK „Literiada” (piątek, 24 marca) było wspomnienie o Wojciechu Młynarskim (1941-2017) i jego wybitnej twórczości. Chociaż mówił o sobie „rzemieślnik”, wszyscy w środowisku nazywali go Mistrzem. Nie ma już i zapewne długo nie będzie takich mistrzów słowa jak Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka i właśnie Wojciech Młynarski.

środa, 29 marca 2017
Wszystkie zamki i pałace oprócz interesującej historii kryją w sobie różne tajemnice, opowieści o białych damach, duchach, niezliczonych skarbach. Jedne dumnie wznoszą się na wysokich skalistych wzgórzach, niejednokrotnie otoczone głębokimi przepaściami, inne romantycznie ukryte wśród gęstwin przypominają nam o minionych dziejach. W wirtualną podróż śladami starych zamczysk i ich legend przenieśli się uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zgorzelcu podczas lekcji bibliotecznej w Czytelni MBP.

Zasoby wodne świata nieubłagalnie się kurczą. Ponad miliard ludzi cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Wielu z nich zapada na choroby układu pokarmowego na skutek spożycia skażonej, niezdatnej do picia wody. Światowy Dzień Wody obchodzony 22 marca to dobry moment aby uświadomić ludziom, że wodę należy szanować. Na całym świecie prowadzone są liczne akcje popularyzujące ochronę zasobów wodnych.

W Czytelni MBP odbyła się lekcja biblioteczna uświadamiająca uczniom jak cenne posiadamy bogactwo bez którego nie jesteśmy w stanie przeżyć.

10:35, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 61
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa