wtorek, 06 listopada 2018

Informujemy, że w dniach od 6 listopada do 13 listopada 2018 r. Filia nr 2 (ul. Iwaszkiewicza 12) będzie czynna do godz. 16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

12:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 listopada 2018

Informujemy, że dnia 6 listopada 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

13:32, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 października 2018

We wtorek, 30 października w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W ramach projektu "Globalnie w bibliotekach" rozmawialiśmy o trudnych tematach głodu i ubóstwa na świecie oraz o tym, jak przekazy medialne wpływają na nasze postrzeganie tych zjawisk. Za inspirację do dyskusji posłużyły materiały video Polskiej Akcji Humanitarnej, a także stworzona przez Annę Rosling strona internetowa Dollar Street, ukazująca za pomocą zdjęć nierówności ekonomiczne w różnych krajach. Zaprezentowaliśmy m.in. książkę "Głód" Martina Caparrosa i "Geopolitykę głodu" Jeana Zieglera. Efektem była interesująca i intensywna rozmowa, która z pewnością nie wyczerpała tego obszernego i złożonego zagadnienia.

15:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W sobotę 27 października odbyły się XV Zaduszki Poetyckie, które tym razem poświęcone były Zdzisławowi Smektale (1951-2018). Urodzony w Zgorzelcu był wybitnym felietonistą, pisarzem, animatorem sceny muzycznej i życia kulturalnego Wrocławia. Był Smektała także patriotą miasta nad Nysą Łużycką, wielokrotnie powtarzał, że „ojczyzna człowieka jest w jego młodości”.

26 października odwiedziliśmy grupę Krasnali w Przedszkolu nr 2. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat Zdrowia, dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchali pogadanki i wierszy Anny Mikity ze zbiorku pt. Różne sposoby na wredne choroby. Jest to zbiór wierszy, których celem jest uświadomienie najmłodszym znaczenia zdrowia i higieny. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz uświadomienie dzieciom, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych.

Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wyklejały plakat Dbamy o zdrowie.

13:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W ramach projektu profilaktyki uzależnień Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. „Książka uczy – leczy – pomaga” 25 października odbyły się trzy spotkania z Wojciechem Wanatem, terapeutą, matematykiem i autorem książek o substancjach psychoaktywnych. W dwóch przedpołudniowych spotkaniach uczestniczyli uczniowie SP nr 2, SP nr 5, SP nr 3, Łużyckiej Szkoły Podstawowej, Niepublicznego Gimnazjum Europejskiego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu. W wieczornym spotkaniu uczestniczyli terapeuci, nauczyciele i grupa uczestników zajęć z Poradni Profilaktyki Uzależnień. Wojciech Wanat jest autorem książek: Narkotyki i narkomania. Odlot donikąd, Rok w Monarze, współautorem książki W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania. Powołując się na wiedzę i własne doświadczenia życiowe opisał proces uzależnienia i jego skutki. Prelekcje kończyły pytania słuchaczy, zapisywane anonimowo na karteczkach oraz indywidualne rozmowy po części oficjalnej. W trzech spotkaniach wzięło łącznie udział około 400 osób.

13:18, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 października 2018

Informujemy, że dnia 30 października 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:30 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach Programu "Globalnie w Bibliotekach").

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

09:56, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Wpisując się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w tą jakże ważną dla Polaków rocznicę przygotowali wiele działań upamiętniających to wydarzenie.

Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii wiele ważnych dat i wydarzeń. Pamiętamy słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni, były też inne sposoby manifestowania swojego niezadowolenia z zaistniałej sytuacji, przywdziewano czarny strój. Panie nosiły czarne suknie rozpięte na krynolinie, do tego noszono odpowiednią biżuterię np. bransoletki w kształcie kajdan.

Podczas październikowego poranka uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu mogli się przenieść w świat literatury i historii. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Spotkanie podsumowały ćwiczenia sprawdzające wiedzę na temat prezentowanych postaci i historii Polski, a także niezwykle interesujące warsztaty plastyczne nawiązujące do tematyki niepodległości i naszych symboli narodowych. Uczniowie mieli za zadanie w naszych barwach narodowych wykleić mapę Polski, uwzględniając na niej największą rzekę Wisłę. Warsztaty zostały przygotowane przez Panią Genowefę Laszczak, kierownik Oddziału dla Dzieci MBP w Zgorzelcu.

Zapraszamy na kolejne spotkania z historią i literaturą.

09:09, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 października 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza wszystkich Państwa na kolejne – coroczne – Zaduszki Poetyckie. 27 października w Miejskim Domu Kultury (godz. 17:00) wspominać będziemy urodzonego w Zgorzelcu dziennikarza, pisarza, działacza kultury, aktora i człowieka o wielu nietuzinkowych obliczach – Zdzisława Smektałę. O tym kim był „Zdzichu” opowiadać będą jego zgorzeleccy i wrocławscy przyjaciele, współpracownicy, znajomi oraz krewni. Serdecznie zapraszamy.

15:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W roku 2018 przypada jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Włączając się aktywnie w tą jakże ważną dla Polaków rocznicę, bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu przygotowali wiele działań przypominających to wydarzenie: wystawy, lekcje biblioteczne, wykłady.

Podczas 21 edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pod hasłem „Na tropach wiedzy” dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zgorzelcu został wygłoszony wykład połączony z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Spotkanie z historią i literaturą stało się okazją do przybliżenia dziejów i ciekawostek z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiet w których życiu i działalności nie zabrakło patriotyzmu, odwagi, wrażliwości na krzywdę i niesprawiedliwość społeczną.

14:27, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 października 2018

Październik to miesiąc, w którym możemy cieszyć się pięknem kolorowych liści, dojrzałych,  owoców i warzyw. 19 października bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały wierszy Heleny Bechlerowej O jeżyku i kasztanach, Jana Brzechwy Jeż, Michała Jankowiaka Jeż, Zofii Poletyło Jesień Jeżyka.

Po wysłuchaniu wierszy dzieci odpowiadały na jesienne zagadki, rozpoznawały warzywa i owoce. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonali prace plastyczne.

10:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 października 2018
środa, 17 października 2018

W roku 2018 przypada jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Włączając się aktywnie w tą jakże ważną dla Polaków rocznicę, bibliotekarze przygotowali wiele działań przypominających to wydarzenie.

Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni.

Podczas październikowego popołudnia wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu mogli się przenieść w świat literatury i historii. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Spotkanie podsumowały ćwiczenia sprawdzające wiedzę na temat prezentowanych postaci i historii Polski.

Zapraszamy na kolejne spotkania z historią i literaturą.

09:39, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 października 2018

16 października Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu. Podczas lekcji bibliotecznej rozmawialiśmy o Jesieni. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami jesieni i jej darami. Uczniowie chętnie brali udział w pogadance, odpowiadali na zadawane im pytania i odgadywali zagadki. Następnie wysłuchali opowiadania Rachel Bright pt. „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”.

Jest to historia o dwóch wiewiórkach. Zwierzątka mają bardzo różne charaktery - Beztroski Cyryl całą jesień spędza na zabawie, a później odkrywa, że nie ma nic do jedzenia, podczas gdy Skrzętny Błażej ma już sporo zapasów na zimę, ale chce mieć ich jeszcze więcej. Nagle na drzewie zauważają ostatnią w tym sezonie szyszkę! Rozpoczyna się szaleńczy wyścig. Komu uda się dostać smakołyk?

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania i oglądali piękne ilustracje w książce. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których wykonali wiewiórki i jesienne dekoracje.

15:35, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 85
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa