czwartek, 22 grudnia 2016

Informujemy, że dnia 23 grudnia 2016 r. (piątek) Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu oraz filie będą czynne do godziny 16.00.

11:35, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 grudnia 2016

Tak nazywa się projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu, który propaguje czytelnictwo w środowiskach osób z problemami niepełnosprawności, wszelkiego rodzaju życiowych utrudnień, czy wręcz społecznego wykluczenia. Docieramy z książką m.in. do domów pomocy społecznej (DPS). W grudniu 2016 roku odwiedziliśmy mieszkańców DPS-ów „Ostoja” i „Jutrzenka”.

DPS "Jutrzenka"

DPS "Ostoja"

Warsztaty Terapii Zajęciowej

Czas oczekiwania na święta i sam okres Bożego Narodzenia ma w naszym życiu znaczenie szczególne. Te najpiękniejsze polskie święta mają charakter rodzinny, skłaniają do bliskości, wzruszeń, wspomnień. Nieco ciepła, życzliwości i literackich słów zanieśliśmy w tym roku mieszkańcom zgorzeleckich domów opieki społecznej.

Przywołując bożonarodzeniowe klimaty, zawarte w literaturze, stworzyliśmy prezentację multimedialną, w której obecny był i święty Mikołaj, i twórcy literatury (m.in. Jan Christian Andersen, Karol Dickens), i ich bohaterowie z Dziewczynki z zapałkami, Opowieści wigilijnej itp. Baśnie, legendy i wiersze były ilustrowane wyświetlanymi na ekranie grafikami, w tle rozbrzmiewały nastrojowe dźwięki kolędy.

Świąteczne opowieści wszystkich poruszyły, uczestnicy tych spotkań spontanicznie dzielili się swoimi – nie zawsze radosnymi, jak to w życiu – wigilijnymi wspomnieniami, niektórzy śpiewali znane sobie kolędy. Życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń w Boże Narodzenie i w nadchodzącym Nowym Roku 2017 padały z obu stron.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu

 

Na stronie www Powiatu Zgorzeleckiego zapraszamy również do przeczytania relacji Pani Doroty Frazik ze spotkania w DPS "Jutrzenka":

http://www.powiatzgorzelecki.pl/index.php/item/2888-ciekawi-goscie-w-jutrzence

13:10, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 grudnia 2016

9 grudnia bibliotekę odwiedziła grupa cztero i pięciolatków ze Słonecznego Przedszkola nr 8 w Zgorzelcu z wychowawczynią Anną Gruszecką. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania piosenki którą zaśpiewały nam dzieci. Następnie rozmawialiśmy na temat pór roku, dzieci aktywnie włączyły się do rozmowy dyskutując o urokach każdej z nich. Zajęcia uatrakcyjniły zimowe wierszyki i zagadki, zwłaszcza te ostatnie sprawiły dzieciom wiele radości.

Spotkanie obyło się też z ulubioną przez wszystkie dzieci zabawą plastyczną . Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem sklejały bałwanki doczepiając im kapelusze, rączki, noski, guziki. Efektem owych działań plastycznych były piękne, pełne indywidualnych inwencji twórczych dziecięce prace.

Na zakończenie spotkania dzieci przekazały nam pięknego Mikołaja z podziękowaniem za współpracę. Następne spotkania. odbędzie się w styczniu na które serdecznie zapraszamy.

14:08, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

8 grudnia bibliotekę odwiedziła grupa uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z wychowawczyniami Agnieszką Wankowską, Agnieszką Kuriatą i Małgorzatą Zarębą. Podczas spotkania rozmawialiśmy o zbliżającej się porze roku - Zimie, o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Następnie uczniowie wysłuchali wiersza pt. Bałwan . W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne podczas których dzieci wykonały zimowe dekoracje.

Następne spotkanie odbędzie się w styczniu.

14:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Mikołajkowe spotkanie i głośne czytanie dla dzieci w bibliotece, miało szczególną oprawę. W tym roku uczestniczyła w nim sekretarz Starostwa Zgorzeleckiego Izabela Marcinkowska, która przeczytała dzieciom opowiadanie pt. Gwiazdkowe prezenty ze zbioru opowiadań Cudowne Boże Narodzenie. Na spotkanie przyszła grupa 6-latków z Przedszkola „Prymuski” oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej „Prymus”. Na wstępie dzieci wysłuchały genezy o świętym Mikołaju, odgadywały zagadki związane z zimą i świętami. Następnie obejrzały prezentację multimedialną pt. Witaj Mikołaju.

Na zakończenie spotkania nasz gość poczęstował wszystkie dzieci pysznymi cukierkami.

14:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

4 grudnia pracownicy MBP uczestniczyli w mikołajkowych warsztatach dla dzieci, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury. Podczas spotkania dzieci miały okazję obejrzeć baśniowy spektakl w wykonaniu pracowników MOPS, spotkać prawdziwego Mikołaja, wykonać piękne ozdoby świąteczne.

 

13:55, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

2 grudnia bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II a i b ze Szkoły Podstawowej Prymus z wychowawczyniami Alicją Wieczorek i Joanną Potocką. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o porach roku, o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie, o pogodzie, o tym jaką porę roku lubimy najbardziej i dlaczego. Następnie dzieci wysłuchały wiersza Wandy Chotomskiej pt. Dziesięć bałwanków. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne podczas których uczniowie rysowali pory roku, i wycinali bałwanki z papieru.

13:49, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 grudnia 2016

Informujemy, że dnia 9 grudnia 2016 r. (piątek) Filia nr 2 (przy ul. Iwaszkiewicza 12) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godziny 15.30.

14:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 grudnia 2016
Informujemy, że dnia 7 grudnia 2016 r. (środa) Czytelnia Dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 11.30 (zajęcia edukacyjne dla dorosłych)

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do ODDZIAŁU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

14:24, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 grudnia 2016
W Zgorzelcu rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. W dniach 5-9 grudnia mieszkańcy Zgorzelca będą mogli pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Bohaterów Getta 1 / I piętro).

Informujemy, że dnia 5 i 6 grudnia 2016 r. (poniedziałek i wtorek) Czytelnia Dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13.00 (zajęcia dla grup zorganizowanych w ramach Maratonu Pisania Listów).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

16:28, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
Krzysztof Piersa, autor książki Komputerowy ćpun, gościł w Zgorzelcu na zaproszenie biblioteki miejskiej. 30 listopada odbyły się dwa spotkania dla młodzieży szkolnej i jedno adresowane do dorosłych. Spotkania, w których uczestniczyło łącznie ponad 500 osób, odbyły się w ramach autorskiego projektu MBP „Książka uczy – leczy – pomaga”.

29 listopada bibliotekę odwiedziła grupa 4-latków z Kasztankowego Przedszkola z wychowawczynią Jolantą Kotwicką. W czasie spotkania dzieci wysłuchały opowiadania o Kubusiu Puchatku, odgadywały misiowe zagadki. Następnie wycinały i malowały misie.

16:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

28 listopada odwiedzili nas uczniowie klasy III i IV ze Szkoły Podstawowej „Prymus”. Podczas spotkania rozmawialiśmy o genezie powstania Dnia Pluszowego Misia. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o dzielnym Niedźwiedziu Wojtku z książki Łukasza Wierzbickiego pt. Dziadek i niedźwiadek. W dalszej części spotkania uczniowie wspólnie przeczytali opowiadanie Muriel Pepina pt. Nowy przyjaciel niedźwiadka, dyskutowaliśmy na temat przeczytanej bajki. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i wykonały prace plastyczne w postaci niedźwiadka.

15:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

25 listopada odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rodziców. Podczas spotkania czytaliśmy bajki o przygodach Kubusiu Puchatku, rozmawialiśmy o naszych ulubionych misiach z bajek. Następnie dzieci stworzyły swojego misia.

15:05, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 58
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa