piątek, 27 kwietnia 2018

24 kwietnia odbyło się spotkanie z dziećmi z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania Joanny Wachowiak pt. Wielkie marzenie małej żabki ze zbioru opowiadań Opowiastki dla małych uszu. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały żabki.

14:56, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 kwietnia 2018

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedzili uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej "Tęcza" z wychowawczynią Małgorzatą Marut. Na zajęciach dzieci poznały drogę książki od pisarza do czytelnika i zapoznały się z takimi pojęciami jak: autor, pisarz, ilustrator, księgarnia, biblioteka, czytelnik. Następnie dowiedziały się jak zbudowana jest książka i co to są prawa autorskie.

Podczas spotkania dzieci z ciekawością oglądały książki edukacyjne i obrazkowe. Z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania Joanny Wachowiak pt. Pajęcza pułapka ze zbiorku Opowiastki dla małych uszu, do którego zaprojektowali plakat.

Spotkanie miało na celu promocję czytelnictwa i ochrony praw autorskich.

13:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 kwietnia 2018
poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu wspiera rodzimych twórców kultury. Gościem kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada” była znana malarka Krystyna Adler. Powodem spotkania było ukazanie się wydanej w tym roku książeczki Słowa i obrazy, która jest tomikiem wierszy ilustrowanych autorskimi pracami plastycznymi.

W notce biograficznej czytamy m. in.: „Krystyna Adler – zodiakalna Waga – mieszka w Zgorzelcu. Ukończyła studia plastyczne we Wrocławiu i Legnicy oraz filologiczne we Wrocławiu. Tworzy niemal od 40 lat, działa w Grupie Plastyków Zgorzeleckich „euroart”. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą – w Niemczech (Görlitz, Niesky, Zentendorf, Löbau) i we Francji (Sainte-Genevieve-des-Bois). Jest artystką wszechstronną, wykorzystującą liczne techniki plastyczne odzwierciedlające pełne spektrum jej uzdolnień. Możemy podziwiać wychodzące spod jej rąk akwarele, grafiki, obrazy olejne, monotypie, linoryty, pastele, kolaże, obrazy na skórze, malarstwo witrażowe. Chętnie pracuje w glinie tworząc anioły, renowuje stare tkaniny oraz projektuje i wykonuje biżuterię. Zrealizowała serię graficznych kart pocztowych o tematyce architektury Zgorzelca i Görlitz. Jest ilustratorką książki Dzwony nad Nysą/Glocken an der Neisse.

Czytelnia zgorzeleckiej biblioteki z trudem pomieściła wszystkich sympatyków twórczości Krystyny Adler. W grupie ponad 30 osób znaleźli się przyjaciele, koledzy z DKK oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Korelin. Urząd Gminy w Zgorzelcu wsparł finansowo ten projekt wydawniczy.

16:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

19 kwietnia bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej Cogito z wychowawcami Aleksandrą Pietrańczyk i Piotrem Zarębskim. Lekcja, w której uczestniczyli zatytułowana była Droga książki od autora do czytelnika. Jakie są kolejne etapy powstawania książki? Jakie osoby pracują nad książką nim trafi ona do rąk czytelnika? Czym zajmuje się pisarz, ilustrator, redaktor, korektor, drukarz, wydawca, księgarz, bibliotekarz, antykwariusz czy introligator?  O tym rozmawialiśmy po obejrzeniu prezentacji multimedialnej.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zwiedzić naszą bibliotekę, zapoznać się z księgozbiorem, z działami biblioteki (oddziałem dla dzieci i młodzieży, wypożyczalnią dla dorosłych i czytelnią) oraz dowiedzieli się jak zostać czytelnikiem, jak znaleźć książkę w katalogu i na półce, gdzie szukać informacji o bibliotece.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wszystkich informacji. Byli zaskoczeni tak dużą liczbą książek na półkach. Aby zaspokoić swoją ciekawość, zadawali różne pytania dotyczące pracy w bibliotece, ilu czytelników jest zapisanych do biblioteki, i ile książek jest w bibliotece. Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości o pracy bibliotekarza oraz poznali wartość książki i zalety czytania.

16:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

18 kwietnia Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedzili uczniowie klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej nr 2 z wychowawczynią Marzanną Stelmasik. Celem spotkania było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych i tradycji. Na wstępie dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. Polska moja ojczyzna. W prezentacji przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego państwa, tragedia rozbiorów Polski, trudne lata walk o niepodległość, radość z odzyskania wolności i powrotu  naszej Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach zaborów. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat minionych ważnych dla pamięci naszego narodu wydarzeń. Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne.

16:21, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską (13 kwietnia), autorką zbioru reportaży historycznych 1945. Wojna i pokój, było drugą i ostatnią odsłoną polskiej części III Dni Literatury nad Nysą 2018 Crossing Borderlands. Moderatorem rozmowy był prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willego Brandta we Wrocławiu.

Otwarciem polskiej części III Dni Literatury nad Nysą, których tegoroczne hasło brzmi Crossing Borderlands (Przekraczając pogranicza), była projekcja głośnego filmu Agnieszki Holland Pokot. Po projekcji odbyło się spotkanie z autorką powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych, Olgą Tokarczuk. Rozmowę z pisarką prowadziły Annemarie Franke z Muzeum Śląskiego w Görlitz oraz Małgorzata Dziurman-Fitas z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu, która współorganizowała polską część Dni.

czwartek, 19 kwietnia 2018
środa, 18 kwietnia 2018
poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Woda jest jednym z czterech żywiołów, bardzo potężnym. Stanowimy jej część, ponieważ w 70% składamy się z wody. Od niej zależy nasza egzystencja, bez niej nie ma życia na naszej planecie. Podziwiamy jej piękno, choć jej prawa są surowe, nawiedza nas powodziami, potrafi być niszczycielska. Pomimo, że zajmuje większą część naszego globu tylko niewielki procent stanowi woda zdatna do picia.

Zasoby wody kurczą się, ekolodzy biją na alarm. Na całym świecie prowadzone są liczne kampanie mające na celu zwrócenie uwagi na umiejętne gospodarowanie wodą. W Miejskiej Bibliotece Publicznej też prowadzimy działania mające na celu uświadomienie młodym ludziom czym jest woda, jak należy z rozwagą korzystać z jej zasobów, dbać o jej jakość i czerpać energię do życia. Lekcje biblioteczne, prezentacje multimedialne przypominają, że woda ma swoje święto 22 marca, że należy pamiętać o zachowaniach ekologicznych nie tylko w tym dniu, ale przez cały czas. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu w czwartkowe przedpołudnie mieli możliwość obejrzenia w Czytelni MBP w Zgorzelcu prezentacji multimedialnej pt. Trzy oblicza wody.

Szanujmy wodę, dbajmy o jej jakość. Przecież od niej zależy nasze życie.

12:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że w dniach 18-19 kwietnia 2018 r. (środa-czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:00, 20 kwietnia 2018 r. (piątek) od godz. 16:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:31, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 kwietnia 2018

11 kwietnia odwiedziła nas grupa maluchów z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu z opiekunkami Beatą Kasińską i Małgorzatą Gil. W czasie spotkania rozmawialiśmy o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie podczas pór roku. Dzieci wysłuchały opowiadania Joanny Wachowiak pt. Dwie biedronki z jednej łąki. Następnie przedszkolaki wyklejały biedronki. Dziękujemy za miłe spotkanie.

16:50, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 kwietnia 2018

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia, w naszej bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienie najmłodszym, jak chronić i jak dbać o nasze środowisko. Na spotkanie zaprosiliśmy grupę przedszkolaków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu. W pierwszej części spotkania rozmawialiśmy na temat zanieczyszczeń i o tym jak powinniśmy dbać o nasze środowisko. Dzieci dowiedziały się, że o stanie środowiska decydują nasze codzienne zachowania takie jak: segregowanie odpadów, oszczędzanie prądu, wody, zbieranie makulatury; a także dlaczego należy chronić ziemię i jak należy się zachowywać by była zdrowa, czysta i piękna. Następnie przedszkolaki wysłuchały wierszy „Sznurek Jurka" Igora Sikiryckiego i „Pszczoły” Krzysztofa Roguskiego. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały pszczółki.

14:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 78
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa