środa, 27 czerwca 2018

Informujemy, że dnia 28 czerwca 2018 r. (czwartek) wszystkie odzdziały i filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będą czynne od godz. 11:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

13:03, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 czerwca 2018

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprasza młodych czytelników bibliotek i uczniów szkół z Dolnego Śląska do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Polska na 6”.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

11:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 czerwca 2018

Informujemy, że w okresie od 2 lipca 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r. wszystkie odziały i filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu z wyjątkiem Filii nr 4 będą czynne w godz. 9:00-16:00.

Godziny otwarcia Filii nr 4 (ul. Mickiewicza 13) pozostają bez zmian (poniedziałek, wtorek: 10:00-17:00, środa: 10:00-16:00).

15:28, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 czerwca 2018

15 czerwca bibliotekę odwiedziła grupa czterolatków z Przedszkola nr 2. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Christiana Wilsdon pt. Pomocy, mała żabko! Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wyklejały żabki.

Dziękujemy za miłe spotkanie.

10:27, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 czerwca 2018

8 czerwca (piątek) w parku ks. Popiełuszki odbyło się spotkanie dla dzieci i młodzieży nawiązujące do 100-lecia odzyskania niepodległości. Młodzi zgorzelczanie brali udział w tworzeniu instalacji plastycznej o tematyce patriotycznej, zajęciach plastycznych, warsztatach tworzenia w glinie i rzeźbienia w drewnie.

To było hasło tegorocznej XV edycji Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. W ramach cyklu, dolnośląskie miasta i miasteczka odwiedzają znani autorzy książek dla dzieci i młodzieży. Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w tym roku do Zgorzelca przyjechała pisarka Agnieszka Tyszka oraz przedstawiciele wydawnictwa Akapit Press z Łodzi, którzy prowadzili kiermasz książek.

Nasza biblioteka aktywnie uczestniczy w miejskich obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Kolejnym wydarzeniem z tego cyklu było spotkanie ze słuchaczami Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W środę (6 czerwca) w sali kinowej MDK bibliotekarki przedstawiły autorską prezentację o wybitnych Polkach okresu rozbiorów i dwudziestolecia międzywojennego. Prezentacja zawierała bardzo dużo wartościowych – opartych także na źródłach naukowych - informacji i mało znanych ciekawostek dotyczących ich życia. Nakreślono obraz czasów niewoli, panujące wśród Polaków tej doby obyczaje oraz dążenia do niepodległości. Wśród przedstawionych patriotek znalazły się: księżna Izabela Czartoryska, generałowa Katarzyna Sowińska, Emilia Plater, Maria Konopnicka, Helena Modrzejewska i Maria Skłodowska-Curie. Multimedialna prezentacja spotkała się z zadowoleniem i uznaniem widzów, którzy podkreślali jej merytoryczną i estetyczną wartość.

11:50, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 czerwca 2018

Informujemy, że dnia 21 czerwca 2018 r. (czwartek) Wypożyczalnia przy ul. Boh. Getta 1 będzie czynna od godz. 15:00.

Czytelnia dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Boh. Getta 1 oraz filie (Filia nr 1 przy ul. Orzeszkowej 30a, Filia nr 2 przy ul. Iwaszkiewicza 12, Filia nr 3 przy ul. Baczyńskiego 1) będą N I E C Z Y N N E.

Szkolenie pracowników.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 czerwca 2018

8 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu odbyło się przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rodziców. Tym razem młodzi klubowicze mieli okazję poznać teatrzyk Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) - „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” i obejrzeć dwie bajeczki: Szukając Marudka i Mój przyjaciel Kemushi.

Po obejrzeniu bajeczek dzieci wykonały motyle i malowały ilustracje przedstawiające głównych bohaterów bajek. Następnie zostały zachęcone do stworzenia własnej historii i przedstawienie jej w teatrzyku obrazkowym.

Na zakończenie nasi młodzi klubowicze otrzymali dyplomy i skromne podarunki.

Dziękujemy za miłe spotkanie.

 

15:22, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 czerwca 2018

Informujemy, że dnia 12 czerwca 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Za utrudnienia przepraszamy.

14:29, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 czerwca 2018

4 czerwca bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego Baby City w Zgorzelcu. Podczas spotkania rozmawialiśmy o cyklu powstawania motyla, o gąsieniach, które tworzą kokony wewnątrz których formują się poczwarki. Następnie poczwarka przeobraża się w dorosłego motyla i tak dorosły motyl ponownie składa jajeczka i cały cykl zaczyna się od nowa. W dalszej części spotkania dzieci wysłuchały i obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. Mój przyjaciel Kemushi autorki Nathalie Dargent. Jest to francuska książka opowiadająca o przemianach w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku. Kemushi po japońsku to gąsienica. W tekście zostały przepięknie, bardzo poetycko wykorzystane ilustracje autorstwa Mandana Sadat. Na zakończenie przedszkolaki malowały motyle.

14:39, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 czerwca 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

Jak pieśń wojskowa stała się naszym hymnem narodowym?

Napisana została po przyjeździe Józefa Wybickiego do miejscowości Reggio, gdzie stacjonował ze swoimi legionami jego przyjaciel generał Jan Henryk Dąbrowski. Wielu Polaków w tym czasie śpieszyło na wezwanie Dąbrowskiego, by walczyć pod sztandarami Legionów. Dokładna data powstania tej pieśni nie jest znana. Na pewno napisana została pomiędzy 15 a 21 lipca 1797 roku, zrobiła największą karierę z polskich pieśni historycznych. Towarzyszyła podczas wszystkich walk o wolność naszej ojczyzny. Dawała wiarę i nadzieję na zwycięstwo. Umacniała marzenia wielu milionów Polaków skazanych na niewolę, nędzę i tułaczkę. Jeszcze Polska nie umarła... te słowa przez długie lata pozostawały na ustach i w sercach Polaków.

Książka "Mazurek Dąbrowskiego" autorstwa Dionizy Wawrzykowskiej-Wierciochowej nie tylko przybliża czytelnikowi postać generała Jana Henryka Dąbrowskiego czy Józefa Wybickiego, ale dostarcza wielu cennych informacji i ciekawostek dotyczących genezy i historii naszego hymnu narodowego. Zapraszamy do lektury.

14:03, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 czerwca 2018

Informujemy, że dnia 8 czerwca 2018 r. (piątek) Czytelnia Dla Dorosłych i Oddział Dla Dzieci i Młodzież przy ul. Boh. Getta 1 będą czynne od godz. 14:00.

Dnia 8 czerwca 2018 r. (piątek) Filia nr 1 Multimedialna Biblioteka Popkulturalna przy ul. Orzeszkowej 30a będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

15:17, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 81
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa