środa, 19 grudnia 2018

Informujemy, że dnia 31 grudnia 2018 r. (poniedziałek) oraz 2 stycznia 2019 r. (środa) Filia nr 4 na ul. Mickiewicza 13 (Miejski Klub Seniora) będzie NIECZYNNA.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 24 grudnia 2018 r. (poniedziałek) Biblioteka będzie NIECZYNNA.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:01, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 grudnia 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu od 2001 roku tworzy Biblioteczkę Profilaktyki Uzależnień, organizujemy spotkania z terapeutami, psychologami, lekcje biblioteczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Współpracujemy ze szkołami i organizacjami: m.in. Stowarzyszeniem Profilaktyki i Profesjonalnej Pomocy Osobom Uzależnionym. W tym roku w październiku, listopadzie i grudniu odbyły się wykłady i warsztaty, które prowadził terapeuta Leopold Lisicki. Na spotkania zaprosiliśmy również młodego człowieka Remigiusza, który opowiedział młodzieży o tym jak łatwo wpaść w sidła uzależnień a jak trudno z nich wyjść.

Program z zakresu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii finansowany jest przez Wydział Spraw Społecznych przy Urzędzie Miasta Zgorzelec.

Spotkanie w Łużyckiej Szkole Podstawowej

Spotkanie w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. Janusza Korczaka

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie

Spotkanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej
w Zgorzelcu

13:01, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 grudnia 2018

14 grudnia bibliotekę odwiedziły dzieci z Kasztankowego Przedszkola w Zgorzelcu. Wkrótce święta Bożego Narodzenia - ulubione święto wszystkich dzieci - dlatego tematyka zajęć nie mogła być inna, niż świąteczna. Czas poprzedzający święta jest okazją do zapoznania dzieci z tradycjami i obyczajami. Na wstępie przedszkolaki obejrzały dużą kolekcję świątecznych książek. Poznały tradycje świąt Bożego Narodzenia i wysłuchały opowiadania Gill Guile Cudowne Boże Narodzenie. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały dekoracje świąteczne.

10:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 grudnia 2018

Z okazji tygodnia mikołajkowych spotkań czytelniczych bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I, II i III ze Szkoły Podstawowej Prymus w Zgorzelcu.

W czasie zajęć dzieci wysłuchały prawdziwej historii o Mikołaju, gdzie mieszka, kiedy przynosi prezenty dzieciom w innych krajach. Następnie przeczytaliśmy opowiadania Svena Nordqvist Niezwykły Święty Mikołaj.

Podczas warsztatów plastycznych uczniowie wykonali papierowe aniołki. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy życzenia świąteczne i zaproszenie na Jasełka.

15:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

12 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki uczniów klasy I ze szkoły Podstawowej PRYMUS. Podczas spotkania uczniowie zostali wprowadzeni w zaczarowany świat bajek i baśni. Przed złożeniem ślubowania pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem oraz zasadami zachowania się w bibliotece. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci własnoręcznie wykonały zakładki do książek oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Pasowanie na Czytelnika to uroczyste i oficjalne przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników biblioteki. Głównym jego celem jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów, do czytania i samodzielnego wypożyczania książek.

15:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 14 grudnia 2018 r. (piątek) Filia nr 3 na ul. Baczyńskiego 1 będzie czynna do godz. 16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:16, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 grudnia 2018

10 grudnia bibliotekę w Zgorzelcu odwiedziła grupa przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego Baby City. Podczas spotkania rozmawialiśmy o Mikołaju, o tradycjach świąt Bożego Narodzenia. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na temat święta, prezentów, wyglądu Mikołaja. Następnie czytaliśmy opowiadania: Cudowne Boże Narodzenia, Choinka pana Borsuka, Opowieści pod choinkę. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne podczas, których dzieci wykonały ozdoby świąteczne.

16:36, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Wpisując się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w tą jakże ważną dla Polaków rocznicę, przygotowali wiele działań upamiętniających to wydarzenie.

Podczas grudniowego popołudnia mieszkańcy Schroniska im. św. Brata Alberta w Zgorzelcu mogli się przenieść w świat literatury i historii. Wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie.

Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć pięknych życzeń na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2019.

„Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem”.

Zapraszamy na kolejne spotkania z historią i literaturą.

16:35, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

7 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rodziców. Podczas spotkania rozmawialiśmy o Świętym Mikołaju i o tradycjach świąt Bożego Narodzenia. Klubowicze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii o biskupie z Miry, który miał w zwyczaju podrzucać ukradkiem pieniądze najbardziej potrzebującym, a głodnym dzieciom przynosić miodowe ciasteczka. Dziś Mikołaj to sympatyczny staruszek z długą białą brodą i zaokrąglonym brzuchem, w czerwonym stroju i czapce z pomponem. Mieszka w Laponii na biegunie północnym. W okresie Świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Nieważne, czy prezenty znajdują pod poduszką, w skarpecie czy bucie – najważniejsze, że Mikołaj pamięta o każdym dziecku.

Podczas spotkania wspólnie z rodzicami czytaliśmy opowiadania: Cudowne Boże Narodzenie, Choinka pana Borsuka, Zimowe opowieści, Opowieści pod choinkę. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których wykonaliśmy ozdoby świąteczne.

16:13, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W dniach 3-7 grudnia mieszkańcy Zgorzelca mogli pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczyło przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.

W mikołajkowy czwartek odwiedziła nas młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu, która po wysłuchaniu prezentacji dotyczącej praw człowieka, a także po zapoznaniu się z bohaterami maratonu postanowiła napisać listy.

Uczniowie Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu także zdecydowali się pomóc więźniom sumienia i osobom narażonym na łamanie praw człowieka. W swojej szkole napisali listy, które delegacja dostarczyła do naszej biblioteki.

Czytelnicy odwiedzający nas przez cały tydzień także odpowiadali na nasze zaproszenia i przyłączali się do całej akcji.

Napisz list. Zmień życie!

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej
w Zgorzelcu
06.12.2018 r.

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu
06.12.2018 r.

16:00, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 grudnia 2018

5 grudnia odwiedziliśmy dzieci w Punkcie Przedszkolnym Raj Malucha. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat Świętego Mikołaja. Dzieci bardzo chętnie wypowiedziały się na temat święta i o tym co chciałyby dostać od Mikołaja. Następnie przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. Święty Mikołaj przychodzi do wszystkich. W dalszej części naszego spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wyklejały bombki.

Na zakończenie dużą radości sprawił dzieciom Mikołaj, który przybył do przedszkola z małą niespodzianką.

16:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 grudnia 2018

Informujemy, że dnia 13 grudnia 2018 r. (czwartek) Biblioteka będzie czynna do godz. 13:00 (szkolenie pracowników).

Za utrudnienia przepraszamy.

14:28, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 88
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa