piątek, 19 maja 2017
W czwartek 18 maja uroczyście ogłoszono wyniki konkursu literackiego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu. Zwyciężyła praca pt. Fortuna stołem się toczy, autorstwa Grzegorza Żaka. Wieczór w kinie PozaNova uzupełniły ballady i poezje Cohena oraz prezentacja fotografii Zgorzelca, ofiarowanych bibliotece przez mieszkańców.

W czwartek, 11 maja, w ramach Tygodnia Bibliotek wyruszyliśmy autokarem, przekraczając zachodnią granicę, na wycieczkę śladami życia hrabiny von Cosel.

Zaczęło się od ruin zamku w Stolpen, zbudowanego na pozostałościach stożka wulkanicznego, który był przymusowym domem dla hrabiny przez 49 lat jej życia i który stanowi miejsce jej pochówku. Ponure, ciemne wnętrza średniowiecznego obiektu i zwiedzanie sali tortur dobrze oddają doświadczenie trudnego żywota w tym zamku zmienionym w więzienie.

Dla odmiany nastroju udaliśmy się do Pilnitz, gdzie August Mocny specjalnie dla swojej faworyty stworzył kompleks pałacowy, a w nim ogromne i kolorowe ogrody. Przepych architektury i piękno tysięcy kwiatów potrafią oszołomić. Nic dziwnego, że hrabina spędzała tu dużą część swojego czasu.

Wycieczkę zakończyliśmy w samym Dreźnie, gdzie zwiedziliśmy stare miasto, wraz z Zwingerem, byłą barokową rezydencją Augusta Mocnego. Mieliśmy możliwość podziwiania miasta, które, niemal zrównane z ziemią podczas II wojny światowej, zostało ogromnym wysiłkiem odbudowane i dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Niemczech.

13:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 maja 2017
Zgorzelecki Tydzień Bibliotek zakończył tradycyjny już rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. 12 maja grupa bibliotekarzy i przyjaciół wyruszyła do Radomierzyc. Humory dopisały chociaż zdrajca deszcz robił co mógł, żeby zepsuć zabawę – oczywiście nie udało mu się. Co tam deszcz dla odjazdowych bibliotekarzy.

Maj to miesiąc, w którym chętnie odwiedzają nas dzieci z przedszkoli i szkół. 10 maja bibliotekę odwiedziła grupa 4-latków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu z wychowawczynią Jolantą Kotwicką. Dzieci przyszły z życzeniami z okazji Dnia Bibliotekarza. Był to bardzo miły gest, że mali czytelnicy pamiętali o nas. Serdecznie dziękujemy za pamięć! Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania o naszym mieście, następnie malowały mapę i symbole Polski.

14:35, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
W Tygodniu Bibliotek gościliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu Adama Turczyna, który z podziwu godnym znawstwem i wręcz z pietyzmem odtworzył warsztat średniowiecznego skryby z zakonu cystersów. 10 maja odbyły się dwa spotkania z młodzieżą: grupą Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej (opiekunowie – Izabela Malara i Sylwia Zawadzka) oraz Gimnazjum nr 1 im. Bolesława Chrobrego (opieka – Teresa Wilk).

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Bolesława Chrobrego

środa, 17 maja 2017

9 maja Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedziła grupa sześciolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 z wychowawczynią Beatą Kasińską. Podczas spotkania odbyło się pasowanie na czytelnika.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie przedszkolaków do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz do rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki. Zanim dzieci złożyły przyrzeczenie, dowiedziały się, jak należy dbać o książki, na jak długo można wypożyczyć książkę do domu, czego nie wolno robić, czytając książkę. Następnie odbył się egzamin podczas którego przedszkolaki odgadywały bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Następnie odbyło się pasowania przez dotyk książką każdego z dzieci. Już jako czytelnicy przypieczętowali swoją przynależność do biblioteki kciukiem umoczonym w atramencie. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

12:59, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu od lat wychodzą z działaniami poza mury bibliotek. W tym roku po raz pierwszy 8 maja zorganizowaliśmy Pieszy Rajd Bibliotekarzy i Czytelników z okazji obchodzonego 8-15 maja Tygodnia Bibliotek, ogólnopolskiej akcji, która ma na celu promocję bibliotek w środowisku lokalnym oraz popularyzację czytelnictwa.

Trasa prowadziła wzdłuż Nysy Łużyckiej do nowej Filii Multimedialnej Biblioteki Popkulturalnej w Zgorzelcu. Podczas wędrówki odwiedziliśmy kilka zabytków wartych polecenia. Głaz narzutowy znajduje się w pobliżu Miejskiego Domu Kultury przy placu ks. Jerzego Popiełuszki, Kapsuła Czasu 2014-2041 w Miejskim Parku nad Nysą Łużycką. Wiadukt kolejowy wzniesiony przez  Kieslera w latach 1844-1847 liczy około 475 metrów długości i 35 metrów wysokości. Pomnik upamiętniający śmierć żołnierzy, którzy zginęli podczas manewrów porwani przez wezbraną Nysę Łużycką w 1852 roku, przy drodze biegnącej wzdłuż rzeki w pobliżu Parku Ujazdowskiego. Następnie przechodziliśmy obok barokowego pałacyku przy ulicy Francuskiej, który powstał około 1730 r. Obiekt stanowił dawniej siedzibę rodziny Raschke, obecnie znajduje się tam Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Cogito. Po drodze od strony ul. Francuskiej minęliśmy budynek pełniący dawniej funkcję administarcyjno-biurową przy magazynach zbożowych - spichlerz zbożowy. Na murze, po obu stronach wejścia do tego budynku, znajdują się reliefy nawiązujące tematyką do przeznaczenia całego kompleksu magazynowego. Doszliśmy do ul. E. Orzeszkowej, gdzie znajdował się dawniej Pułk Chemiczny w dzielnicy Ujazd. Obecnie znajduje się tam Gimnazjum nr 2 oraz budynki mieszkalne.

Zmoczeni w strugach deszczu, ale zadowoleni i uśmiechnięci dotarliśmy do Filii Multimedialnej Biblioteki Popkulturalnej. Na miejscu czekała nas miła i słodka niespodzianka. Dziękujemy sponsorom za słodkości :)

12:51, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 maja 2017

18 maja w kinie PozaNova zgorzeleckiego domu kultury odbędzie się (o godz. 17) ogłoszenie wyników konkursu literackiego rozpisanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu „Zgorzelec. Moje miasto – moje życie”. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć ofiarowanych przez mieszkańców oraz widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu Adama Tomaszewskiego (gitara, śpiew) i Jana Hili (poezja) pt. „Leonard Cohen – Jestem twoim mężczyzną”. Serdecznie zapraszamy.11:18, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 maja 2017

5 maja odbyło się wiosenne spotkanie dla dzieci i rodziców w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania czytaliśmy wiersze o wiosennych biedronkach pt. Kropki biedronki, Jak biedronka kropki zgubiła, Biedroneczka, Żuk. Następnie dzieci bardzo chętnie rozwiązywały zagadki, rebusy i wykonały biedroneczki. Spotkanie upłynęło w miłej, przyjemnej atmosferze.

Następne spotkanie odbędzie się już za miesiąc.

15:51, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 maja 2017

Dnia 11.05.2017 r. (czwartek) Czytelnia, Oddział dla Dzieci oraz Filia nr 1 przy ul. Orzeszkowej 30a, Filia nr 2 przy ul. Iwaszkiewicza 12, Filia nr 3 przy ul. Baczyńskiego 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będą nieczynne (szkolenie pracowników).

Czynna będzie Wypożyczalnia dla Dorosłych przy ul. Boh. Getta 1 w Zgorzelcu w godz. 10:00-18:00.

13:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 maja 2017

Informujemy, że dnia 10 maja 2017 r. (środa) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 13:00 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej). Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:16, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 maja 2017
piątek, 28 kwietnia 2017

W dniu 23. kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To międzynarodowe święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 r., w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa, a także ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Z tej okazji w naszej bibliotece zorganizowaliśmy spotkania dla dzieci. Gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej "Tęcza", z którymi rozmawialiśmy na temat 70. urodzin Dzieci z Bullerbyn. Z uczniami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego rozmawialiśmy na temat uwielbianego przez kilka pokoleń najmłodszych Misia Uszatka, który obchodzi w tym roku 60. urodziny. Natomiast z uczniami ze Szkoły Podstawowej Prymus wybraliśmy się do Księgarni Autorskiej w Zgorzelcu, aby porozmawiać o książkach i prawach autorskich. Podczas spotkania uczniowie otrzymali nagrody książkowe i upominki za prace, które wpłynęły na konkurs plastyczny pt. Świat baśni Hansa Christiana Andersena. Konkurs zorganizowała biblioteka wspólnie z Księgarnią Autorską z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

70. urodziny Dzieci z Bullerbyn - uczniowie Szkoły Podstawowej "Tęcza"

60. urodziny Misia Uszatka - uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

Uczniowie Szkoły Podstawowej Prymus w Księgarni Autorskiej

15:05, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 2 maja 2017 r. (wtorek) Miejska Biblioteka Publiczna oraz filie będą nieczynne. 

Za utrudnienia przepraszamy.

08:56, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 63
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa