poniedziałek, 11 grudnia 2017

Czas oczekiwania na święta i sam okres Bożego Narodzenia ma w naszym życiu znaczenie szczególne. Te najpiękniejsze polskie święta mają charakter rodzinny, skłaniają do bliskości, wzruszeń, wspomnień.

Przywołując bożonarodzeniowe klimaty, zawarte w literaturze, stworzyliśmy prezentację multimedialną, w której obecny był i święty Mikołaj, i twórcy literatury (m.in. Jan Christian Andersen, Karol Dickens), i ich bohaterowie z Dziewczynki z zapałkami, Opowieści wigilijnej itp. Baśnie, legendy i wiersze były ilustrowane wyświetlanymi na ekranie niezwykle barwnymi wręcz magicznymi grafikami. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu z wielkim zainteresowaniem wysłuchali lekcji bibliotecznej, aktywnie dzieląc się z nami swoją wiedzą na temat świąt Bożego Narodzenia, aniołów i świętego Mikołaja.

14:55, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 grudnia 2017

Informujemy, że dnia 11 grudnia 2017 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godz. 11:30-14.00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

11:03, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
01.12.2017 r. Grupa 5-latków z Zaczarowanego Domku

01.12.2017 r. Grupa 6-latków z Zaczarowanego Domku

03.12.2017 r. Magiczny świat św. Mikołaja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu

06.12.2017 r. Uczniowie klasy 1 ze Szkoły Podstawowej nr 3

07.12.2017 r. Grupa 5-latków z Przedszkola nr 2

11:00, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 grudnia 2017

W środę, 6 grudnia, Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu gościła książkowy klub DKK Literiada. Spotkanie poświęcone było odbywającej się właśnie akcji Amnesty International, związanej z pisaniem listów w sprawie uwolnienia więźniów politycznych w różnych rejonach świata. Klubowicze chętnie przyłączyli się do inicjatywy i wrzucili do skrzynki własnoręcznie napisane listy, zaadresowane do światowych przywódców. W tym roku apelowaliśmy m.in. w sprawie HANAN BADR EL-DIN, Egipcjanki aresztowanej za poszukiwanie zaginionego męża oraz NI YULAN, Chinki nękanej i eksmitowanej za obronę praw lokatorów. Akcja trwa do piątku, 8 grudnia. Gotowe wzory pism, informacje i ulotki dostępne są w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

14:14, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 grudnia 2017

Informujemy, że dnia 6 grudnia 2017 r. (środa) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 13:00 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada”).

Za utrudnienia przepraszamy.

12:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia 28 listopada na zaproszenia Pani Beaty Kasińskiej odwiedziliśmy najmłodszą grupę dzieci w Kasztankowym Przedszkolu. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania Carlos Busquets pt. „Złotowłosa i trzy misie”. Następnie dzieci malowały misie.

12:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 grudnia 2017

Śpieszymy Państwa poinformować, że nasza konferencja filozoficzna „Jakub Böhme z perspektywy 500-lecia reformacji” spotkała się z dużym zainteresowaniem zgorzelczan, a z kuluarowych rozmów wynika, że także jej poziom merytoryczny i artystyczny zyskały aprobatę. Dziękujemy wszystkim za niezawodne i aktywne uczestnictwo.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu włączyła się do akcji Amnesty International "Maraton Pisania Listów". Zapraszamy od 4 do 8 grudnia 2017 r. do Czytelni naszej biblioteki oraz do Filii nr 1 (ul. Orzeszkowej 30a).

"Napisz list, zmień życie"!


14:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 listopada 2017

 

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu mieli możliwość obejrzenia wystawy "200 lat Ossolineum Litteris et Artibus" sprowadzonej do naszego miasta przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu.

Przez cały czas swego istnienia Ossolineum gromadziło i nadal gromadzi bezcenne zbiory, narodowe pamiątki – druki, rękopisy, mapy, dzieła sztuki, udostępniając je kolejnym pokoleniom Polaków. Zgromadzone na wystawie eksponaty jak i towarzyszące wystawie publikacje pozwalają prześledzić historię Biblioteki, Muzeum Lubomirskich i Wydawnictwa tworzących Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Na wystawie można zobaczyć m.in. rękopisy Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Jana Kasprowicza, Witkacego, Czesława Miłosza czy Tadeusza Różewicza. Ossolineum to unikatowy, jedyny w swym rodzaju symbol polskiej kultury, książki i bibliotekarstwa. Dramatyczne lata wojenne i po zakończeniu II wojny światowej, nadają mu dodatkowego znaczenia, wręcz legendarnej mocy trwania polskości. Dlatego wystawę powinni zobaczyć wszyscy, dla których polska książka i kultura jest równie ważna jak niepodległość i wolność.

12:50, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 listopada 2017

Informujemy, że dnia 30 listopada 2017 r. (czwartek) Biblioteka będzie NIECZYNNA (Konferencja).

Zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury (ul. Parkowa 1), godz. 11.00.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:02, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 listopada 2017

To tytuł konferencji, na którą zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu. 30 listopada (godz. 11) spotykamy się w Miejskim Domu Kultury, ul. Parkowa 1. Patronat nad konferencją objął Instytut Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Od lat staramy się przybliżyć Państwu ważne fakty, wydarzenia i osoby związane z naszym regionem. Jedną z najważniejszych postaci z historii miasta nad Nysą Łużycką jest Jakub Böhme (1575-1624) – szewc i mistyk w jednej osobie. Przyczynkiem skłaniającym do ponownego podjęcia tematu jest tym razem pięćsetna rocznica reformacji, którą obchodzimy w tym roku. Niezwykle ciekawe wydają się spostrzeżenia Böhmego na temat wiary, teologii i praktyki religijnej z perspektywy stu lat od wystąpienia Marcina Lutra. Serdecznie zapraszamy do udziału.

W progamie:

11:00 – 13:00 „Wschodząca Jutrzenka. W hołdzie Jakubowi Böhme” – film. Reżyseria: Max Hopp, Jan Korthäuer, Ronald Steckel, Klaus Weingarten.

14:00 – 14:40 „Aurora Jakuba Böhme w świetle 4 zasad reformacji” – wykład ks. prof. Bogdana Ferdka z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

14:50 – 15:40 „Druga reformacja Jakuba Böhme” – wykład dr. hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Leona Miodońskiego.

17:00 – 18:00 Koncert muzyki renesansowej w wykonaniu Eleni Triady Joannidou wraz z zespołem muzyków i wokalistów pod dyrekcją Piotra Łykowskiego, dziekana Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu.


15:31, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

„Oto jest noc tańczących snów

I wschodzi znów na niebo nów

Jak sekret, który do połowy

mówiłem Tobie w inny czas

gdy znów podobny drżał

i gasł…”

(K.I. Gałczyński)

Słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego idealnie pasują do magicznej nocy wróżb i zalotów jakim jest wigilia św. Andrzeja przypadająca 29 listopada. Obecnie Andrzejki to tylko tradycja, zabawa. Natomiast dawniej, kiedy mocno była rozpowszechniona wiara w przesądy, czary i wróżby ten szczególny dzień był niezwykle wyczekiwany. Panny nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich pragnęły poznać swoje szanse na zamążpójście i miłość. Wróżby andrzejkowe poświęcone były wyłączne planom matrymonialnym.

Troska o zapewnienie powodzenia i szczęścia towarzyszyła człowiekowi od bardzo dawna, a długie, listopadowe wieczory sprzyjały marzeniom oraz wszelkim zabiegom mającym na celu zapewnienie sobie przychylności losu. W czasach nam współczesnych traktujemy wróżby andrzejkowe jako zabawę chociaż chętnie wsłuchujemy się w ich historię.

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu wraz z wychowawcami mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat wróżb i zwyczajów andrzejkowych, wspólna zabawa była dopełnieniem lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Czytelni MBP w Zgorzelcu.

15:25, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

23 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia do Biblioteki zaprosiliśmy Burmistrza Rafała Gronicza, który w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytał opowiadania Katarzyny Zychli „Bardzo mała dziewczynka i bardzo duży miś”. Na spotkanie z Panem Burmistrzem przyszły dzieci z Kasztankowego Przedszkola z Panią Jolantą Kotwicką i uczniowie z klasy Ic ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Panią Anitą Kupińską. Dzieci poznały historię powstania święta, które jest obchodzone na całym świecie co roku i przypada 25 listopada. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają zazwyczaj pluszowe. Na zakończenie spotkania Burmistrz obdarował najmłodszych pluszowymi maskotkami, a dzieci zaprezentowały piosenki o misiach, przy tym doskonale się bawiąc.

Dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia za rok.

15:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 listopada 2017

Informujemy, że w dniach 23 listopada (czwartek) oraz 24 listopada 2017 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12.00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 72
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa