wtorek, 16 października 2018

15 października Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedziły przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego Baby City. Tematem przewodnim spotkania była aktualna pora roku - Jesień. Podczas spotkania rozmawialiśmy o jesieni - jak wygląda, czym się charakteryzuje. Omówiliśmy ciekawostki z życia zwierząt, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci wykazały się dużą aktywnością i wiedzą. Chętnie odpowiadały na zadawane im  pytania i odgadywały jesienne zagadki. Z wielką uwagą słuchały jesiennych wierszy. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały prace plastyczne, nawiązujące do omawianej jesiennej tematyki.

15:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 października 2018

Informujemy, że dnia 15 października 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz. 15:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Za utrudnienia przepraszamy.

12:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 października 2018

8 października bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej Prymus w Zgorzelcu. Podczas spotkania dzieci zwiedziły bibliotekę, wysłuchały informacji o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Uczniowie dowiedzieli się jak można zostać czytelnikiem biblioteki, jak należy dbać o książki, poznali zasady wypożyczania książek. Dyskutowaliśmy na temat „Drogi książki od autora do czytelnika”. W trakcie lekcji bibliotecznej uczniowie dowiedzieli się, kim jest i czym zajmuje się autor, jak wydaje się książkę, kim jest wydawca, redaktor, ilustrator, grafik komputerowy, drukarz, introligator, księgarz i bibliotekarz. Następnie czytaliśmy fragmenty opowiadania Zofii Staneckiej pt. Basia i biblioteka. Na zakończenie spotkania każdy uczeń wykonał zakładkę do książki.

15:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 października 2018

5 października odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie klubowiczów DKK. Tematem spotkania była Jesień, jej kolory, barwy, liście, oraz dary jakie przynosi ze sobą ta pora roku.

Podczas spotkań czytaliśmy wiersz Marii Terlikowskiej pt. Idzie jesień z pełnym koszem, wiersz Doroty Gellner Jesienny spacer oraz wiersz Heleny Bechlerowej O jeżyku i kasztanach. Natępnie dzieci odgadywały jesienne zagadki, rozpoznawały dary jesieni poprzez dotyk, degustację.

Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których klubowicze wykonali jesienne ptaki.

15:50, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

5 października bibliotekę odwiedziła grupa sześciolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu. Tematem lekcji była Jesień, jej kolory, barwy, liście, oraz dary jakie przynosi ze sobą ta pora roku: warzywa, owoce, grzyby, orzechy, kasztany, żołędzie. Podczas spotkań dzieci wysłuchały opowiadania Marii Terlikowskiej pt. Idzie jesień z pełnym koszem oraz wierszy Jabłonka, Kasztany, Muchomór. Odgadywały jesienne zagadki, rozpoznawały dary jesieni poprzez dotyk, degustację, segregowały je według rodzaju.

Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których dzieci wyklejały słoiki i kosz zapasów na zimę.

15:37, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

5 października 2018 r. pięciolatki z Przedszkola nr 8 w Zgorzelcu odwiedziły naszą bibliotekę. Tematem spotkania była obecna pora roku Jesień. Na początku zajęć dzieci opowiadały z czym kojarzy im się jesień, jak się zmienia przyroda, jakie dary przynosi ta pora roku. Odgadywały jesienne zagadki, rozpoznawały dary jesieni poprzez dotyk, degustację, segregowały je według rodzaju.

Następnie wysłuchały opowiadania Marii Terlikowskiej pt. Idzie jesień z pełnym koszem. Na zakończenie każde dziecko wykonało drzewko z owocami.

15:26, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 października 2018

24 września odwiedziliśmy dzieci w Szkole Podstawowej w Łagowie. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli teatrzyk Kamishibai i wysłuchali opowiadania Kumiko Yamamoto pt. "Szukając Marudka". Widzowie z przejęciem słuchali historii o małym chłopcu, który w złości nakrzyczał na swojego pieska.

Razem z Leosiem  przemierzaliśmy deszczowe ulice, stragany, plac zabaw i park, w poszukiwaniu zagubionego Marudka, przez cały czas wierząc, że nasze poszukiwania zakończą się powodzeniem.

Dzieci wspaniale angażowali się we wspólne tworzenie odgłosów szumiących drzew, wiatru, spadających kropli deszczu, płaczu pieska oraz klapiących w deszczu sandałów Leosia.

Po przedstawieniu, wszyscy wspólnie stworzyli wspaniały plakat i zrobili pieski metodą origami.

Dziękujemy za zaproszenie.

15:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Przyczyn upadku państwowości polskiej w XVIII wieku istniało wiele, historycy poszukując prawdy przeprowadzili wiele badań, śledząc źródła historyczne, analizując materiały. Fakt pozostaje niezaprzeczalny - w 1795 roku Polska na ponad 100 lat zniknęła mapy Europy, a tym samym świata. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni.

W bieżącym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu przygotowali z okazji tego jubileuszu edukacyjne lekcje historyczne.

W miesiącu wrześniu mieliśmy przyjemność gościć wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu, którzy wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Spotkanie podsumowały ćwiczenia sprawdzające wiedzę na temat prezentowanych postaci i historii Polski.

Zapraszamy na kolejne lekcje biblioteczne.

14:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

5 września zbiory Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu wzbogaciła wyjątkowa pozycja książkowa. W imieniu wydawcy – Towarzystwa Naukowego "Societas Vistulana" – dar przekazali dr Krzysztof Fokt i dr Maciej Mikuła.

Liber Vetustissimus Gorlicensis. Das älteste Görlitzer Stadtbuch. Najstarsza księga miejska zgorzelecka 1305-1416 (1423) Cz. 1 (1305-1343) w opracowaniu Krzysztofa Fokta, Christiana Speera oraz Macieja Mikuły to edycja naukowa zgorzeleckiej księgi miejskiej zwanej Czerwoną Księgą.

Czerwona Księga jest najstarszą (pierwszą) księgą miejską Zgorzelca (Görlitz), jest ona również jedną z najstarszych i najobszerniejszych niemieckich ksiąg miejskich. Do 1943 r. należała do zasobu zgorzeleckiego Archiwum Rady (Ratsarchiv). Współcześnie Czerwona Księga przechowywana jest w Archiwum Państwowym we Wrocławiu w Oddziale w Bolesławcu co czyni ją jednocześnie najstarszą niewydaną dotychczas księgą miejską znajdującą się w polskich zbiorach rękopiśmiennych.

Prezentowana edycja jest pierwszą z zapowiadanych trzech części. Zawiera pierwsze 1 768 zapisków i obejmuje okres do 1343 r. Pisana w języku niemieckim i łacińskim zawiera opis czynności prawnych przeprowadzanych przed radą miejską i sądem ławniczym. Jest bezcennym źródłem informacji na temat średniowiecznego prawa prywatnego oraz życia mieszkańców Zgorzelca, z której możemy poznać nazwiska zgorzeleczan z XIII i XIV w. oraz dowiedzieć się między innymi jak zawierali kontrakty, umowy kupna-sprzedaży czy też zarządzali swoim majątkiem.

Publikacja Liber Vetustissimus Gorlicensis. Das älteste Görlitzer Stadtbuch. Najstarsza księga miejska zgorzelecka powstała w ramach projektu badawczego „Fontes Iuris Lusatiae Superioris Vetustissimi” finansowanego w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki". Wydana została w Krakowie w 2017 r. w ramach serii wydawniczej „Fontes Iuris Polonici”.

13:08, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 października 2018

Informujemy, że dnia 5. października 2018 r. (czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:30 (szkolenie).

Za utrudnienia przepraszamy. 

14:37, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 października 2018
Zakończył się właśnie prowadzony w Popbibliotece Multimedialnej przy ul. Orzeszkowej kurs „O finansach… w bibliotece”. Uczestnicząca w nim grupa 25 osób w wieku 50+ miała możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu wiedzy o finansach oraz rozwinięcie umiejętności obsługi komputera. Relacja z przeprowadzonych u nas zajęć wzięła udział w konkursie na najciekawsze wykonanie projektu edukacji finansowej.
piątek, 28 września 2018
21 września Dom Jakuba Böhme stał się miejscem sentymentalnego i trochę wspomnieniowego spotkania. Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła do Zgorzelca Katarzynę Janus, autorkę książek spod znaku gorących romansów, damsko-męskich związków i wakacyjnych przygód. Katarzyna Janus w Zgorzelcu spędziła swoje dzieciństwo i licealną młodość – maturę zdała w LO im. Braci Śniadeckich.

czwartek, 20 września 2018

Informujemy, że dnia 21 września 2018 r. (piątek) Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Orzeszkowej 30a będzie czynna do godz. 15:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

12:55, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 września 2018

Dzień Kropki 15 września to święto kreatywności, talentu, zabawy i odwagi w pokonywaniu trudności. W 2003 roku amerykański ilustrator i pisarz Peter H. Reynolds wydał książeczkę dla dzieci o tytule "The Dot" (ang. kropka). Jest to opowiadanie o losach małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

Z tej okazji bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola Baby City w Zgorzelcu.

16:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 24 września 2018 r. (poniedziałek) Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Baczyńskiego 1 będzie czynna od godz. 11:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

12:22, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 85
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa