piątek, 01 czerwca 2018

30 maja bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały i obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. Mój przyjaciel Kemushi. W dalszej części spotkania dzieci rysowały wycinały i naklejały motyle.

15:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

28 maja bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 3. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat naszej ojczyzny, języka ojczystego, symboli narodowych. Następnie dzieci wysłuchały legendy „O Lechu, Czechu i Rusie ”. W dalszej części odbyły się warsztaty plastyczne.

12:14, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

25 maja w Filii nr 2 w Zgorzelcu odbyły się zajęcia dla dzieci z Przedszkola "Raj Malucha". Podczas spotkania rozmawialiśmy o życiu dinozaurów, czytaliśmy opowiadanie pt. Franek Dinozaur, w dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wycinały dinozaury.

12:07, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 maja 2018

Przyczyn upadku państwowości polskiej w XVIII wieku istniało wiele, historycy poszukując prawdy przeprowadzili wiele badań, śledząc źródła historyczne, analizując materiały. Fakt pozostaje niezaprzeczalny - w 1795 roku Polska na ponad 100 lat zniknęła mapy Europy, a tym samym świata. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni.

W bieżącym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu przygotowali z okazji tego jubileuszu edukacyjne lekcje historyczne. W miesiącu maju uczniowie zgorzeleckich gimnazjów i szkół podstawowych mieli możliwość wysłuchania następujących tematów: 1. Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości 2. Towarzysz walk o niepodległość. Jak pieśń wojskowa stała się hymnem 3. Patrioci języka polskiego połączonych z warsztatami sprawdzającymi wiedzę na temat historii Polski. Zapraszamy na kolejne lekcje biblioteczne.

 

14:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 maja 2018

Informujemy, że w dniach 29 maja i 30 maja 2018 r. (wtorek-środa) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

13:09, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 maja 2018

Przy okazji Tygodnia Bibliotek, dnia 8 maja Filię nr 3 odwiedziła grupa maluszków z Przedszkola Publicznego nr 9 „Pod Brzozami” w Zgorzelcu przy ul. Powstańców Śl. 62.

Dzieci słuchały w wielkim skupieniu jak wypożycza się książki, według jakich zasad są one umieszczane na półkach i gdzie mogą szukać bajeczek, wierszyków czy opowiadań dla najmłodszych.

W specjalnym kąciku dla czytelników dzieci wysłuchały bajeczki jak to Tupcio Chrupcio szedł do przedszkola i jaki to był z niego przedszkolak na medal (Eliza Piotrowska „TUPCIO CHRUPCIO – Przedszkolak na medal”).

Maluszki uznały, że przedszkole jest fajne i lubią tam chodzić.

12:07, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 maja 2018

Informujemy, że dnia 25 maja 2018 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

18 maja bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego Baby City oraz z Przedszkola nr 9.

Podczas spotkania mali uczestnicy z wielkim zainteresowaniem poznawali tajniki pracy pszczół i pszczelarzy. Dowiedzieli się między innymi o tym, jak wygląda życie w ulu oraz o tym, jaka panuje w nim hierarchia, jak perfekcyjnie zorganizowane są rodziny pszczele, o ich pracowitości oraz dyscyplinie. Podczas spotkania dzieci obejrzały akcesoria pszczelarskie. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki malowały i wycinały pszczoły. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja ciasteczek smarowanych świeżym miodem.

Grupa przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego Baby City

Grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 9

14:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 maja 2018

17 maja Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola Baby City z opiekunkami Sabiną Majewską i Joanną Malec. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. Gołębica i mrówka z zbioru opowiadań pt. Historyjki i opowiastki. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne podczas których dzieci wycinały gołębie i zrobiły mrówkę.

15:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Muzeum Łużyckie zaprasza na Noc Muzeów 2018


 


Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec

15:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

16 maja odwiedziła nas – na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu – Izabella Klebańska, ceniona autorka książek dla dzieci i młodzieży, scenariuszy audycji telewizyjnych i radiowych, tekstów piosenek, teledysków muzycznych. Wszechstronna twórczyni znalazła wspólny język także z dziećmi klas trzecich i czwartych zgorzeleckich podstawówek (SP Prymus, SP 3, SP 5, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy). Spotkanie nawiązywało do 100-lecia odzyskania niepodległości, mówiono o narodowych kompozytorach – Fryderyku Chopinie i Stanisławie Moniuszce – o tańcach polskich i zagranicznych, opisanych m.in. w książeczce Jak tańczono przed wiekami, z zainteresowaniem wysłuchano kilku nagrań muzycznych (Etiuda Rewolucyjna, aria Skołuby ze Strasznego dworu), a nawet tańczono. I. Klebańska skutecznie przekazała cząstkę swego muzycznego entuzjazmu, i bez trudu namówiła dzieci do wspólnego tańca. Muzyka jest największą ze sztuk. Szkoda, że tak mało jej w polskich szkołach i w ogóle w naszym polskim życiu. Tym cenniejsze wydaje się to spotkanie.

15:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Każdy z nas ma swoją ulubioną książkę. W ich świecie pozostajemy anonimowi, zgłębiamy tajemnice zawarte na stronicach, przenosimy się do innych wymiarów, podróżujemy, marzymy, śnimy. W taką podróż udali się uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu wraz z czytelniczką MBP Olą Fitas, która w ramach Tygodnia Bibliotek opowiedziała swoim rówieśnikom o ulubionych książkach "Niekończącej się historii", "Momo", czy "Baśniach japońskich". Na zakończenie wszyscy wspólnie opowiadali o swoich marzeniach, planach, podróżach, także tych po świecie książek.

 

12:22, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

15 maja Bibliotekę w Zgorzelcu odwiedziła grupa czterolatków z Przedszkola nr 8 w Zgorzelcu z opiekunkami Alicją Zajączkowską i Natalią Frasunkiewicz. Podczas spotkania rozmawialiśmy o obecnej porze roku - wiośnie, kwiatach i pszczołach. Dzieci odgadywały zagadki związane z tematem, wysłuchały wiersza pt. Pszczółka i Bajki o pszczołach i matce naturze. Na zakończenie spotkania wszyscy wykonali papierowe pszczółki, które zabrały do przedszkola i są ozdobą w oknach. Dziękujemy za miłe spotkanie i zapraszamy na następne.

12:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 maja 2018

Wiele badań naukowych dowodzi, że pisanie ręczne pobudza mózg w takim samym stopniu jak gra na instrumencie, pozwala nam bardziej skoncentrować się, a także uczy kreatywności. Studenci uniwersytetu w Kalifornii, podzieleni na grupy, robili notatki z wykładu. Część z nich pisała odręcznie, część na swoich prywatnych laptopach. Po zakończeniu eksperymentu, notatki pisane na komputerze były bardziej obszerne, natomiast wiedza wyniesiona z wykładu przez studentów notujących tradycyjnie była o wiele bardziej bogatsza.

W Polsce warsztaty kaligrafii cieszą się coraz większą popularnością. Uczestnicy takich spotkań w wielkim skupieniu kreślą litery, wyrazy, powstają myśli, cytaty.

Aby, sztuka kaligrafii nie uległa zapomnieniu, podczas Tygodnia Bibliotek w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej zorganizowane zostały warsztaty kaligrafii. Praktyczne zajęcia połączone z wykładem dotyczącym historii pisma, średniowiecznej książki, prowadzone przez Pana Adama Turczyna wcielającego się średniowiecznego mnicha cysterskiego, cieszyły się dużym uznaniem młodzieży. Uczestnikami spotkań byli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej i Europejskiego Liceum w Zgorzelcu. Odręczne pisanie kształtnych liter nie okazało się zajęciem prostym, ale w ocenie początkujących kaligrafów dostarczyło wiele radości i satysfakcji.

Uczniowie Europejskiego Liceum w Zgorzelcu

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu

15:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 81
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa