czwartek, 06 grudnia 2018

Zgodnie z doroczną tradycją, 4 grudnia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Literiada, połączone z akcją Maraton Pisania Listów, współorganizowaną z Amnesty International Polska. Organizacja co roku wybiera kilka osób, represjonowanych za walkę o prawa człowieka. Celem jest wywarcie nacisku na przywódców państw, poprzez zasypanie ich tysiącami listów z żądaniami podjęcia działań. Historia pokazuje, że taka forma protestu potrafi przynosić skutki, czego dowodem są przypadki więźniów zwolnionych po jej przeprowadzeniu. Tym razem listy pisaliśmy w sprawach takich, jak ochrona środowiska, kara śmierci czy dyskryminacja niepełnosprawnych. Nawiązując do tematyki spotkania, do dyskusji wybraliśmy dwie powiązane ze sobą książki. „To ja, Malala” jest portretem Malali Yousafzai, młodej pakistańskiej działaczki, walczącej o równy dostęp do edukacji dla kobiet, za co w 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. „Zwyczajne pakistańskie życie” Joanny Kusy to dla odmiany historia osoby, która próbuje się odnaleźć w obcej, egzotycznej kulturze i ułożyć sobie na nowo życie. Mówi o wszystkich aspektach codziennego funkcjonowania w kraju muzułmańskim z budzącą zaufanie szczerością i bezpośredniością. Dopełnieniem spotkania była krótka prezentacja o Pakistanie, jego kulturze, tradycjach oraz mieszkańcach.

10:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 grudnia 2018

Informujemy, że dnia 6 grudnia 2018 r. (czwartek) Filia nr 3 na ul. Baczyńskiego 1 będzie czynna do godz. 16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

11:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 grudnia 2018

Informujemy, że dnia 6 grudnia 2018 r. (czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz. 14:00 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Trwa Maraton Pisania Listów. Zapraszamy!

15:21, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 grudnia 2018

W Zgorzelcu rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. W dniach 3-7 grudnia mieszkańcy Zgorzelca będą mogli pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.

Jak napisać taki list?

To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5. podstawowymi zasadami:

- piszemy krótko,

- jesteśmy uprzejmi,

- opieramy się na faktach,

- mamy pozytywne nastawienie,

- i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny.

Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Wszystkie materiały niezbędne do napisania listu w obronie konkretnej osoby będą dostępne w dniach 3-7 grudnia w godzinach pracy Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Bohaterów Getta 1 / I piętro).

15:24, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

„Na świętego Andrzeja wszystkim pannom nadzieja…”

Tak mówiono i wierzono dawniej. Wigilia Świętego Andrzeja była czasem magii, wróżb i nadziei.

Panny nie tylko w Polsce ale też w całej Europie wierzyły, że tego dnia mogą wywróżyć sobie przyszłość, poznać swój los, a także wizerunek przyszłego małżonka. Praktykowano zaglądanie do studni, wychodzenie o północy na rozstaje dróg, słuchanie szczekania psów.

Powszechnie znaną wróżbą było lanie gorącego wosku czy ołowiu na wodę. Uważano bowiem, że małżeństwo wywróżone z ołowiu będzie trwalsze od tego z wosku, ale za to ciężkie. Kształty odlane z wosku miały symbolizować odpowiednio przyszłość np. dzban oznaczał zdrowie, zamek oznaczał poślubienie księcia, owoce to dobrobyt.

Dzisiaj wróżby andrzejkowe traktujemy jako zabawę, tradycję, historię.

W listopadowe popołudnie mieliśmy przyjemność gościć w Czytelni MBP wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu, którzy mogli obejrzeć prezentację multimedialną „Czas wróżb” oraz zapoznać się z literaturą na temat tradycji i historii Andrzejek.

26.11.2018 r.

30.11.2018 r.

14:40, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 listopada 2018

Informujemy, że dnia 4 grudnia 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:30 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Literiada").

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Trwa Maraton Pisania Listów. Zapraszamy!

14:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
Misiowe spotkanie z uczniami klasy I ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu
29.11.2018 r.

13:42, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
Misiowe spotkanie z przedszkolakami z Przedszkola Zaczarowany Domek
28.11.2018 r.

13:42, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Czas Bożego Narodzenia niesie ze sobą wiele radości, czaru i uśmiechu.

Magiczne światełka, piękna choinka, prezenty przywołują wspomnienia, niekiedy tęsknotę, ale też radość.

Od wielu stuleci czas ten był niezwykle magiczny i owiany tajemnicą. Dzieci zawsze czekały na prezenty, chociaż przed wiekami były one o wiele skromniejsze - obdarowywano się słodkościami, orzechami, jabłkami.

Wielu pisarzy swoje wiersze, baśnie czy opowieści wiązało z Bożym Narodzeniem.

Maria Konopnicka w jednym ze swoich wierszy opisywała choinkę rosnącą w lesie, Jan Chrystian Andersen napisał wzruszającą baśń „Dziewczynka z zapałkami”. O wielkiej przemianie w życiu człowieka pisał Charles Dickens w znanej współcześnie na całym świecie „Opowieści wigilijnej” (A Christmas Carol, 1843).

O magicznych świętach, pełnych radości, świętym Mikołaju, jego historii, jak również o wielu innych utworach związanych z tematyką bożonarodzeniową dowiedzieli się uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu podczas lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Czytelni MBP w Zgorzelcu. Niech ten magiczny czas i nastrój pozostanie z nami przez cały kolejny rok.

13:41, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Nasze wystawy niepodległościowe – „Chłopcy malowani” wg scenariusza Justyny Polakowskiej oraz pokonkursowa „Polska w moim domu” – można oglądać w Galerii MDK od 27 października do 2 grudnia. Oprócz osób indywidualnych do Galerii przychodziły także grupy zorganizowane. Jedną z nich była kilkunastoosobowa grupa pensjonariuszy DPS Jutrzenka pod opieką Pani Doroty Frazik. Zwiedzanie wystaw – 27 listopada – połączone było w tym przypadku z udziałem bibliotekarek z Czytelni MBP w Zgorzelcu, które przybliżyły zwiedzającym historyczne wydarzenia 1918 roku, opowiedziały także o wszystkich działaniach biblioteki związanych z obchodami rocznicowymi: o konkursach literackim i plastycznym, happeningu plastycznym z czerwca bieżącego roku kiedy to powstała nasza niepodległościowa instalacja przestrzenna, o cyklu lekcji bibliotecznych poświęconych kobietom naszej niepodległości.

11:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 listopada 2018

Informujemy, że dnia 30 listopada 2018 r. (piątek) Filia nr 2 na ul. Iwaszkiewicza 12 będzie czynna do godz. 16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

15:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 listopada 2018

Informujemy, że dnia 30 listopada 2018 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz. 15:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Za utrudnienia przepraszamy.

15:29, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego Raj Malucha w dniu 26 listopada uczestniczyły w spotkaniu w bibliotece. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z historią powstania maskotki Misia. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała w 1902 roku w Nowym Jorku, na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań uratował młodego niedźwiadka) została nazwana „Teddy’s Bear”. Obecnie pluszowe misie są jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie. Następnie dzieci wysłuchały opowiadała pt. Nowy przyjaciel niedźwiadka, odgadywały zagadki, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki o misiach, a także prezentowały „okrzyk misiowy”. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wyklejały misie. Misiowe spotkanie zakończyła wspólna sesja zdjęciowa.

13:21, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 88
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa