czwartek, 27 kwietnia 2017

25 kwietnia bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu. Podczas spotkania dzieci słuchały i oglądały papierowy teatr Kamishibai pt. Groszki - Françoise Malnuit. To krótkie i ciepłe opowiadanie o historii pewnego nasionka - groszka, który spadł na ziemię, i troszkę w niej pospał, następnie zaczął wystawiać swój „nosek”, ponieważ wołały go motyle i ptaki razem z wiosennym wiatrem.

Po wysłuchaniu opowiadania dzieci wyklejały rodzinę groszków.

14:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

"DNIA 3. MAJA, ROKU 1791"

Prezentacja książek popularyzujących tematykę Konstytucji 3 Maja

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu 27.IV.-05.V.2017 r.

Konstytucja 3 maja była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie, i wprowadziła nowoczesną monarchię parlamentarną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja 3 Maja została obalona po roku przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej w 1792. W niedługim czasie doszło do całkowitego rozbioru Polski.

środa, 26 kwietnia 2017
Zachęcamy Państwa do zwiedzania Dolnego Śląska, a w szczególności zamków, pałaców i dworów. Te niesamowite budowle kryją w sobie wiele tajemnic. Niejednokrotnie położone w malowniczych miejscach czekają na odwiedziny.

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu znajduje się zbiór ponad 40 tytułów książek naukowych, popularnonaukowych, niekiedy wręcz sensacyjnych.

Proszę o zapoznanie się ze spisem publikacji. Może coś Państwa zainspiruje. Zapraszamy.

wtorek, 25 kwietnia 2017
Jaka ona piękna… To słowa Jurija Gagarina, oglądającego naszą planetę z przestrzeni kosmicznej. Błękitna Planeta swoje święto obchodzi 22 kwietnia, kiedy to na całym świecie prowadzone są liczna kampanie, konferencje i różnorodne akcje na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Dzień ten staje się refleksją nad losem Ziemi na której żyjemy. Ma uświadomić nam własne błędy, które popełniamy niszcząc przyrodę.

piątek, 21 kwietnia 2017

Informujemy, że dnia 24 kwietnia 2017 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godzinach 12:00 - 14.30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci). Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

12:37, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 kwietnia 2017

19 kwietnia bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków z wychowawczynią Jolantą Kotwicką z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu. Z okazji Światowego Dnia Ziemi, w naszej bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienie najmłodszym, jak chronić i dbać o nasze środowisko. Podczas spotkania czytaliśmy opowiadania o tematyce przyrodniczej. Rozmawialiśmy o konieczności dbania o nasze otoczenie, o zachowaniu podczas leśnych spacerów, pikników, o segregowaniu śmieci. Dzieci dowiedziały się co to jest recykling. Wiele radości sprawiły przedszkolakom zagadki dotyczące świata przyrody oraz zabawa ruchowa, podczas której naśladowały zachowania roślin i zwierząt. Na zakończenie spotkania przedszkolaki stworzyły plakat pt. „Kochajmy naszą Planetę”.

14:56, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 kwietnia 2017

8 kwietnia pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu po raz pierwszy uczestniczyli w Miejskim Jarmarku Wielkanocnym. Podczas spotkania nasze stoisko odwiedzali dorośli i dzieci, które miały okazję samodzielnie wykonać ozdoby i kartki świąteczne.

15:56, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

7 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów DKK w Zgorzelcu, tematem dyskusji było opowiadanie Joanny Krzyżanek pt. Kura Adela. Jak kura zgubiła pióra. Jest to historia o przygodach i pomysłach roztrzepanej kury Adeli. Czytając kolejne opowiadania za każdym razem wywołują one uśmiech na twarzy młodego czytelnika.

W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o wiosennych porządkach, o zbliżających się świętach Wielkanocnych. Przeczytaliśmy krótkie opowiadanie Agnieszki Galicy pt. Bajeczka Wielkanocna. Na zakończenie mali klubowicze wyklejali świąteczne kury i wycinali jajka. Kolejne spotkanie odbędzie się za miesiąc. Serdecznie zapraszamy.

14:59, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 kwietnia 2017


13:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 14 kwietnia (Wielki Piątek) Miejska Biblioteka Publiczna oraz filie będą czynne do godziny 16.00. 

13:07, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 kwietnia 2017

4 kwietnia odwiedziła nas grupa dzieci z Przedszkola Baby City. Podczas wizyty dzieci zwiedziły placówkę i zapoznały się z charakterem pracy biblioteki. Maluchy z zainteresowaniem oglądały regały pełne książek. Po krótkiej lekcji bibliotecznej każdy przedszkolak mógł wybrać dowolną książeczkę, by zapoznać się z jej zawartością. Największym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe bajeczki dla najmłodszych i książki w 3 D. Następnie odbyły się zajęcia plastyczne podczas których dzieci wyklejały kolorowa jajka.

Spotkanie odbyło się w radosnej, pełnej uśmiechów atmosferze.

12:14, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 kwietnia 2017
W blisko pięcioletniej historii „Literiady” było to pierwsze spotkanie poświęcone płytom muzycznym. Dodajmy, płytom winylowym, a więc XX-wiecznym poprzedniczkom CD, DVD i innych współczesnych nośników muzyki. Klubowicze spotkali się w Multimedialnej Filii nr 1 MBP w Zgorzelcu, przy ul. Orzeszkowej 30a, która doskonale nadaje się także do takich realizacji.

Dnia 3 kwietnia 2017 r. Filię Biblioteki na ul. Baczyńskiego 1 odwiedziły dwie grupy z Przedszkola Publicznego nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu.

Ze Złotej księgi bajek przeczytaliśmy opowiadanie o pociągu, którym później pojechaliśmy na zwiedzanie biblioteki. Gdy dojechaliśmy do stacji docelowej, kącik z bajkami czy opowiadaniami dla najmłodszych cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Na koniec każde dziecko otrzymało kolorowankę i grupa 3 - latków, mimo brzydkiej pogody, z zadowolonymi minami i uśmiechem na twarzy opuściła bibliotekę.

10:40, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 kwietnia 2017
3 kwietnia odwiedziliśmy uczniów w Szkole „Prymus” z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który obchodzony jest od 1967 roku w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 63
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa