środa, 22 listopada 2017

Mieszkamy na niezwykłej planecie, która potrafi nie tylko zachwycić nas przepięknymi krajobrazami, ale także wieloma zjawiskami przyrodniczymi. W Nowej Zelandii na Wyspie Północnej znajduje się jaskinia świecących robaczków. Są to poczwarki muchówki Arachnocampa luminosa, gatunku endemicznego, występujące tylko w Nowej Zelandii. Larwy przędą lepką pajęczynę, zwisającą ze stropu jaskini, w którą wpadają zwabione światłem owady. Świecenie jest wynikiem reakcji chemicznej zachodzącej w specjalnych organach w podbrzuszu owada. Natomiast w Kolumbii znajduje się "Tęczowa rzeka", która pomiędzy porą deszczową a suchą na skutek gwałtownego rozrostu roślinności nabiera kolorów czerwonych, żółtych, zielonych..., stąd też nazwa " Tęczowa rzeka". Na świecie istnieje jeszcze wiele podobnych zjawisk i miejsc, o których mogli posłuchać uczniowie Szkoły Podstawowej "Tęcza" wraz z opiekunem Panią Joanną Cymerman podczas lekcji bibliotecznej "Niezwykłe miejsca i zjawiska na Ziemi".

14.11.2017 r.

21.11.2017 r.

10:39, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W świecie baśni czas płynie inaczej. Spotykamy magiczne zwierzęta, czarodziejki, piękne księżniczki i dzielnych rycerzy. Niektóre opowieści nas rozśmieszają, inne skłaniają do zastanowienia. Niemal każda bajka niesie ze sobą naukę i przestrogę. Niezwykle dynamiczna akcja potrafi pobudzić wyobraźnię zarówno dzieci jak i dorosłych. Baśnie należy czytać, a potem je opowiadać...

Mogli się o tym przekonać uczniowie i wychowawcy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu, którzy w poniedziałkowy, zimny, deszczowy poranek odwiedzili naszą czytelnię. Wspólnie przenieśliśmy się do krainy fantazji wysłuchując baśni z różnych stron świata min. Trzy zaczarowane pomarańcze (baśń kostarykańska), O niemądrym żółwiu (bajka indyjska) czy Bieda (baśń rosyjska).

08:59, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 listopada 2017

XIV Zaduszki Poetyckie poświęcone były osobie i twórczości Bolesława Leśmiana (1877-1937) wybitnego poety polskiego, którego 140. rocznicę urodzin i 80. śmierci obchodzimy w tym roku. Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej z prelekcją o Leśmianie przybył do Zgorzelca Tomasz Jastrun, znany i ceniony warszawski poeta, prozaik i felietonista.

16 listopada bibliotekę odwiedziła grupa czterolatków z Przedszkola nr 8 z wychowawczynią Alicją Zajączkowską. Podczas spotkania dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. Zgorzelec wczoraj i dziś. Następnie rozmawialiśmy o zabytkach Zgorzelca i miejscach, które dzieci rozpoznały z wyświetlanych zdjęć. Na zakończenie spotkania dzieci pomalowały herb Zgorzelca.

09:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

15 listopada odwiedzili nas uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej z wychowawczynią Beatą Czabaj. W czasie spotkania rozmawialiśmy o jesieni i czytaliśmy wiersze. Dzieci opowiadały o swoich spostrzeżeniach jak zmieniają się pory roku i jak pięknymi kolorami mieni się jesień. W czasie warsztatów plastycznych uczniowie wyklejali jeże i czerwone muchomory.

09:36, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

10 listopada odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Rodziców w Zgorzelcu. Tematem spotkania były „Bajki o zwierzętach”. To prawdziwy skarbiec pełen bajek i wierszy o zwierzątkach. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały kolorową stonogę na podstawie wiersza Ireny Landau „Dookoła stonogi”.

08:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 listopada 2017

Informujemy, że dnia 21 listopada 2017 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godz. 11:30-13.30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

08:40, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 listopada 2017

Informujemy, że dnia 20 listopada 2017 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

16:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 listopada 2017

9 listopada odwiedzili nas uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej z wychowawczyniami Magdaleną Radawiec i Anetą Chmara. Podczas spotkania rozmawialiśmy o jesieni, czytaliśmy wiersze o tematyce jesiennej, dzieci obejrzały i wysłuchały opowiadania Yamamoto Kumiko pt. Szukając Marudka. Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wyklejali jeże i robili jesienne dekoracje.

10:51, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 listopada 2017

Dnia 16 listopada 2017 r. (czwartek) Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu, na ulicy Baczyńskiego, będzie czynna do godziny 16.

 

Za utrudnienia przepraszamy.

11:48, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 listopada 2017

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na XIV Zaduszki Poetyckie, 16 listopada (godz. 17), sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury przy ul. Parkowej 1. Tym razem wspominać będziemy twórczość i osobę wielkiego Bolesława Leśmiana w 140. rocznicę urodzin i w 80. rocznicę jego śmierci. Spotkanie poprowadzi wybitny poeta, pisarz, dziennikarz, ikona inteligenckiej opozycji z czasów PRL, Tomasz Jastrun.


Informujemy, że dnia 14 listopada 2017 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godzinach 11:30-13:30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

08:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 listopada 2017

7 listopada bibliotekę odwiedziła grupa pięciolatków z Kasztankowego Przedszkola z wychowawczynią Jolantą Kotwicką. Podczas spotkania dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. Zgorzelec wczoraj i dziś. Następnie rozmawialiśmy o zabytkach Zgorzelca i miejscach, które dzieci rozpoznają z wyświetlanych zdjęć.

13:18, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 listopada 2017

26 października gościliśmy w Zgorzelcu Halinę Kuropatnicką-Salamon. Poetka odwiedziła Miejska Bibliotekę Publiczną, spotkała się z grupą przedszkolaków z Przedszkola „Prymuski”, następnie odwiedziła dzieci w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i uczniów w Niepublicznej Szkole „Prymus”. Podczas spotkań Pani Halina Kuropatnicka Salamon opowiedziała dzieciom o swojej twórczości, przeczytała bajkę o „Kopciuszku” i czytała wiersze. Następnie pokazała technikę powstawania książki w alfabecie Braille'a-alfabecie umożliwiającym zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym.

Halina Kuropatnicka-Salamon, poetka, prozatorka, członkini Związku Literatów Polskich oraz Klubu Inteligencji Niewidomej RP we Wrocławiu. Niewidoma od wczesnego dzieciństwa. Ukończyła szkołę podstawową przy Państwowym Zakładzie dla Dzieci Niewidomych we Wrocławiu. Po skończeniu Liceum Pedagogicznego pracowała w szkole dla dzieci niewidomych. Ukończyła pedagogikę ogólną na UW oraz wyższe studia zawodowe w Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Poetka swoje wiersze i opowiadania kieruje do czytelników dorosłych, młodzieży i dzieci. Napisała między innymi cykl baśni wierszowanych: Co nowego w starych bajkach, Kasztanki, oraz zbiory wierszy, Drugie śniadanie z Amorem, Landrynki. Jedną z pasji pisarki jest język esperanto, w którym tworzy, przekłada, opracowuje materiały publicystyczne.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu

W Niepublicznej Szkole „Prymus”

14:42, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 72
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa