piątek, 02 listopada 2012
26 października odbyło się kolejne spotkanie miłośników Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Tym razem skupiliśmy swoją uwagę na powieściach z serii Kroniki Imaginarium Geographica. Dyskutowaliśmy o smokach w literaturze i wymieniliśmy opinie na temat publikacji James A. Owen: "Tu żyją smoki", "Powrót Czerwonego Smoka", "Król Indygo", "Cienie Smoków", "Uczeń smoka". Omówiliśmy również cykl książek Christophera Paoliniego: "Dziedzictwo", "Eragon", "Najstarszy", "Dziedzictwo t. 1, t. 2".
wtorek, 30 października 2012
Kolejne zajęcia zalogowanych studentów Uniwersytetu III Wieku odbyły się 24.10.2012 r., w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu.
Udział w spotkaniu wzięły Pani Marianna i Pani Krystyna.
piątek, 26 października 2012
Uroczyście i radośnie 24 października 2012 r. otworzyliśmy kolejny Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu. Nasz Klub to ośmioro miłośników różnych gatunków literackich (a także wszystkiego co się da przeczytać...). Przez dwie godziny interesującej i dowcipnej rozmowy poznaliśmy nie tylko swoich ulubionych autorów, ale również nasze zwyczaje czytelnicze.
Dnia 18 października w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu miały miejsce obchody Światowego Dnia Seniora. Nasza biblioteka włączyła się w obchody tego święta. Przygotowaliśmy prezentację multimedialną przestawiającą książki znajdujące się w zbiorach Czytelni i Wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu. Prezentację uzupełniała wystawa publikacji o różnej tematyce, z których można skorzystać w naszej placówce. Zorganizowaliśmy również kiermasz książek, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
czwartek, 25 października 2012
Biblioteka bierze udział w programie z zakresu profilaktyki uzależnień pod hasłem "UZALEŻNIENIE - TWÓJ WYBÓR", finansowanego przez Wydział Spraw Społecznych przy Urzędzie Miasta Zgorzelec.
poniedziałek, 22 października 2012
19 października odbyło się spotkanie z cyklu „Cztery pory roku”. W jesienny nastrój wprowadziła nas melodia Antoniego Vivaldiego- Jesień. Po wysłuchaniu koncertu czytaliśmy wiersze: „Liście”, „Jesienny spacer”, „Na grzybach”, „W lesie” i opowiadanie Anny Marii Dalmais „Jesień”. W następnej części programu rozmawialiśmy o urokach jesieni, każde dziecko opowiadało z czym kojarzy się ta pora roku. Później wykonaliśmy jesienne dekoracje z darów jesieni takich jak: pestki dyni, słoneczników, jabłek, śliwek, kukurydzy, kory, liści, suszonych kwiatów, szyszek. Na zakończenie spotkania zajadaliśmy pyszne ciasto z jabłkami. Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze. Zapraszamy na następne spotkanie za miesiąc.
Pod taką nazwą odbywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu cykliczne zajęcia komputerowo-internetowe skierowane do uczestników Uniwersytetu III Wieku. Pierwsze zajęcia odbyły się 17 października w Czytelni MBP na I piętrze.

czwartek, 18 października 2012
W dniu dzisiejszym bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków z „Kasztankowego Przedszkola” nr 2 z wychowawczynią Teresą Walczak i Beatą Kasińską. Na spotkaniu dyskutowaliśmy o darach i skarbach jesieni. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o znakach jesieni , odpowiadały na pytania, dlaczego lubią tą porę roku, odgadywały jesienne zagadki. Jednym z trudniejszych pytań które zadaliśmy dzieciom brzmiało: czy można zatrzymać jesień na dłużej i w jaki sposób? Dzieci dzielnie odpowiadały na pytania wymieniły między innymi: jesienne opowiadanie, jesienne wiersze, bukiety zasuszonych kwiatów, jesień w obrazie, jesienne fotografie , jesienne ozdoby, jesienne przetwory w słoikach. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem oglądały książeczki z naszych zbiorów, wysłuchały wierszy pt. „Dwa wiatry” Juliana Tuwima, „Jeżyk i kasztany” Hanny Bechlerowej i „Jeż” Jana Brzechwy. Na zakończenie spotkania powstały piękne jesienne ilustracje które zawiesimy na wystawie.Z uśmiechem na twarzach dzieci potwierdziły, że w bibliotece można miło i przyjemnie spędzić czas.
16 października na zaproszenie wychowawczyni Jolanty Kotwickiej panie z działu dziecięcego wybrały się z wizytą do Przedszkola nr 2. Podczas spotkania dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowiadania i obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt.„Kopciuszek” Hanny Januszewskiej. Następnie wspólnie z grupą maluszków zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy do piosenki „Stary niedźwiedź śpi”. Na zakończenie spotkania dostaliśmy od dzieci ilustracje jesiennych jeżyków, które powiesimy w naszej bibliotece na wystawie. Spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze.
poniedziałek, 15 października 2012
12 października w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Poznajemy zawody”. Gościliśmy w naszej bibliotece panie z Państwowej Szkoły Muzycznej, panią bibliotekarkę Wiesławę Żandarmską oraz panią Annę Szpil – wiolonczelistkę która była naszym gościem honorowym. Na spotkanie zaprosiliśmy uczniów klasy I „A” ze Szkoły Podstawowej nr 3 z wychowawczynią Anitą Kupińską. W muzyczny nastrój wprowadził nas wiersz Wandy Chotomskiej Wiolonczela odczytany przez panią Wiesławę. Młodzi goście przez godzinę bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu; słuchali z ogromną uwagą opowieści pani Anny na temat instrumentów muzycznych oraz wysłuchali koncertu. Zadawali ciekawe pytania jak również uczestniczyli we wspólnej sesji zdjęciowej. Na zakończenie spotkania dzieci bardzo serdecznie podziękowały za możliwość udziału w bardzo przyjemnym i udanym spotkaniu, wręczając paniom kwiaty. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną oraz ze Szkołą Podstawową nr 3. Serdecznie dziękujemy!
poniedziałek, 08 października 2012
4 października w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Janusza Korczaka. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas ze szkół podstawowych w Zgorzelcu. Dzieci obejrzały wystawę „Miłość” opartą na tekstach Janusza Korczaka. Wystawa i poznanie przygód „Króla Maciusia Pierwszego” wprowadziło dzieci w świat idei pedagogicznej Wielkiego Pedagoga, który oddał dzieciom swoje serce, wiedzę i życie.
wtorek, 02 października 2012
28 września spotkaliśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki. Nasi klubowicze opowiadali o książkach przeczytanych w czasie wakacji i zachęcali do przeczytania. Największą popularnością cieszą się powieści fantasy i przygodowe. Dziewczyny lubią opowieści o pięknej miłości w świecie ludzi i fantazji o wampirach. Natomiast chłopców wciąga świat przygody i literatury science-fiction. Wspólna dyskusja klubowiczów doprowadziła do ciekawych spostrzeżeń, że trzeba czytać różną literaturę i wybrać tę najciekawszą dla siebie.
poniedziałek, 01 października 2012
Spotkanie z Beatą Ostrowicką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, laureatką wielu nagród literackich. W związku z tym, że rok 2012 został ogłoszony rokiem Janusza Korczaka, autorka zainteresowała uczestników swoją najnowszą książką "Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku". „Książka ta to wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie Januszu Korczaku – pedagogu, który poświęcił całe życie broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia”.
środa, 26 września 2012
21 września odbyło się spotkanie dla dzieci i rodziców. Tematem były nasze wakacyjne przygody i podróże. Miło wspominaliśmy wakacje, każdy z uczestników opowiedział swoją wakacyjną przygodę. Dzieci przyniosły swoje skarby i pamiątki przywiezione z podróży. Wykonaliśmy przepiękne ramki na zdjęcia słuchając opowiadania Françoise Le Gloahec pt.„ Wakacje z delfinami” i „Wakacje Emilki” Joanny Klugmann. Spotkanie w bibliotece upłynęło miło i wesoło. Dzieci zapraszamy już na kolejne spotkanie pt.”Cztery pory roku – Jesień.”
piątek, 21 września 2012
20 września na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu odbyło się spotkanie w Miejskim Domu Kultury poświęcone twórczości Janusza Korczaka. Wystawę „Miłość” opartą na tekstach Janusza Korczaka obejrzeli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 z wychowawcą Dariuszem Florkiem, ze Szkoły Podstawowej nr 5 z wychowawczynią Marzeną Zaborowską-Ziembą oraz uczniowie z Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej „Tęcza” z wychowawczyniami Agnieszką Hucał i Katarzyną Serocką. Wystawa i poznanie przygód „ Króla Maciusia Pierwszego” wprowadziło dzieci w świat idei pedagogicznej Wielkiego Pedagoga, który oddał dzieciom swoje serce, wiedzę i życie.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa