czwartek, 31 stycznia 2013
28.01.2013 r. pierwszy dzień ferii poświęcony były poezji dziecięcej Juliana Tuwima. „Julian Tuwim – przyjaciel dzieci” Na początku spotkania dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Julian Tuwim dzieciom”, następnie wspólnie czytaliśmy i omawialiśmy wiersze z książeczki „Wybór wierszy”. Podczas zabawy w słowa zadawaliśmy dzieciom wiele pytań. Pytania dotyczyły znajomości poznanych wierszy i ich bohaterów. Zawierały również zadania gramatyczno - ortograficzne z zakresu słownictwa zawartego w wierszach. Następnie dzieci wysłuchały wiersz “Lokomotywa”. Po wysłuchaniu wiersza przystąpiliśmy do części konkursowej, czyli rysowania wagonów lokomotywy. Każde dziecko miało za zadanie narysować jeden wagon lokomotywy. Technika była dowolna, dzięki czemu prace wyszły oryginalne i wyjątkowe. Na zakończenie spotkania wspólnie malowaliśmy plakat pt. „Rok 2013 rokiem Juliana Tuwima”.
wtorek, 29 stycznia 2013
Dzięki Twojej Bibliotece czytasz gdzie chcesz i jak chcesz !
25 stycznia na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy na temat motywu Wampira w literaturze. Na początku spotkania klubowiczki wypełniły ankietę odpowiadając na pytania dotyczące książek o wampirach. Porównaliśmy nasze skojarzenia ze słowem „wampir” ze znaczeniem wyjaśnionym w „Słowniku wyrazów obcych”. Dyskutowaliśmy o wampirach - bohaterach książek L.J Smith „Pamiętniki Wampirów”, Stephenie Meyer „ Zmierzch”, P.C Cast „Naznaczona” i Richelle Mead „Akademia Wampirów”. Pomimo małej frekwencji spotkanie było bardzo ciekawe.
poniedziałek, 28 stycznia 2013
24 stycznia na zaproszenie Pani Anny Matusewicz z Gminnego Ośrodka Kultury. Odwiedziliśmy bibliotekę w Sulikowie. Podczas spotkania rozmawialiśmy z rodzicami na temat czytelnictwa dzieci, dyskutowaliśmy „Dlaczego warto czytać książki dzieciom”. Następnie wspólnie z dziećmi obejrzeliśmy prezentację multimedialną pt. „Krasnoludki”. Podczas gdy dzieci malowały krasnoludki, rodzice zrobili piękne czapki dla swoich małych krasnali. Wspólna zabawa przeciągnęła się do późnych godzin popołudniowych, czas upłynął nam miło i wesoło. Na zakończenie dzieci stwierdziły, że każdy ma swojego własnego małego krasnoludka.
czwartek, 24 stycznia 2013
Wczoraj w bibliotece gościliśmy uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 3 z wychowawczynią Anitą Kupińską. Na spotkanie zaprosiliśmy policjanta z wydziału Prewencji Kryminalnej aspiranta Daniela Kuriate, który przeprowadził zajęcia z dziećmi pod tytułem „Bezpieczne Ferie”. Podczas spotkania było duże zainteresowanie tematem, dzieci zadawały mnóstwo pytań np. jak zostać policjantem, jak to jest ścigać bandytę, co zrobić gdy ktoś nas zaczepia na ulicy, jak się zachować gdy jesteśmy sami w domu i wiele innych. Na zakończenie spotkania policjant wręczył uczniom naklejki pod hasłem „ Bezpieczna Droga z radami Spongeboba” oraz kolorowanki „ Jak bezpiecznie bawić się podczas ferii.” Spotkanie było bardzo ważne i pouczające dla wszystkich dzieci.
Od Bezpieczne Ferie
wtorek, 22 stycznia 2013
Dnia 18 stycznia w bibliotece odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka. Na spotkaniu gościliśmy wnuków ze swoimi kochanymi babciami i dziadkami. W trakcie spotkania dzieci przygotowywały się do uroczystości a dziadkowie i babcie zostali zaproszeni do Czytelni dla dorosłych na prezentację projektu Polskiej Cyfrowej Równych Szans. Projekt ten ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach. Następnie przy słodkim poczęstunku wnukowie zaprezentowali wiersze okolicznościowe przygotowane na tę uroczystość. Podczas dyskusji na temat święta i tradycji związanej z Dniem Babci i Dziadka, nasi mali milusińscy przygotowywali kartki i laurki z życzeniami. W trakcie spotkania było dużo wspólnych gier i zabaw m.in. dzieci zdawały egzamin „ Za co kochamy Babcie i Dziadka”, „Słoneczko skojarzeń”, psychozabawa –„Jakim jestem wnukiem, wnuczką”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali laurki i kwiatki. Czas upłynął wszystkim w miłej i przyjaznej atmosferze.
poniedziałek, 21 stycznia 2013
Kolejny raz zgorzelczanie aktywnie uczestniczyli w „Orkiestrowych” akcjach Miejskiej Biblioteki Publicznej. W niedzielę odwiedzali nas prawdziwi, od lat wypróbowani, Przyjaciele, którzy aktywnie uczestniczyli w kiermaszu książki używanej, loterii fantowej, akcji wpłat elektronicznych czy sprzedaży książek nowych, po atrakcyjnych cenach. Serdecznie Wam za ten udział dziękujemy!
Pierwsze w tym roku spotkanie DKK (przy MBP w Zgorzelcu) poświęciliśmy izraelskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia Etgarowi Keretowi (ur. 1967). Twórczość tego autora, uznanego za mistrza krótkiej formy, została przełożona na wiele języków (również arabski). W Polsce ukazało się dotychczas siedem zbiorów jego opowiadań: Gaza blues ( 2000), Pizzeria „Kamikadze” (2001), 8% z niczego (2006), Rury (2007), Tęskniąc za Kissingerem (2008), Kolonie Knellera (2009), Nagłe pukanie do drzwi (2012) oraz książka dla dzieci Tata ucieka z cyrkiem (2011).
czwartek, 03 stycznia 2013
Także w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu aktywnie włączy się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy biorąc udział w 21. Finale społecznej akcji. Tym razem datki zebrane do kolorowych puszek zostaną podzielone na potrzeby najmłodszych i najstarszych mieszkańców naszego kraju.
piątek, 28 grudnia 2012
19 grudnia odbyło się nasze ostatnie spotkanie "Z@logowanych" w tym roku.
czwartek, 20 grudnia 2012
18 grudnia na zaproszenie Pani Jolanty Kotwickiej odwiedziliśmy grupę 3-latków z „Kasztankowego” Przedszkola nr 2. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Gentili, Marii Rity „Magiczne Boże Narodzenie”. Następnie przy świątecznych melodiach razem z dziećmi bawiliśmy się i tańczyliśmy. Po słodkim poczęstunku dzieci wyklejały na choince białe i żółte gwiazdki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i wesołej atmosferze.
„Jeśli człowiek wierzy w anioły, to może również wierzyć w to, że jest chroniony. Że istnieje ktoś kto zawsze poda mu pomocną dłoń”. 14 grudnia odbyło się spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania był motyw anioła w literaturze dla dzieci i młodzieży. Omówiliśmy książkę Doroty Terakowskiej „Tam gdzie spadają anioły”, Weatherly L.A „Anioł” , Heidi Hassenmuler „ Anioły stąd odeszły”, Iwony Czarkowskiej „Cień Anioła”, Adavida Almonda „Skrzydlak”, Adornetto Aleksandra „Blask” i Gwen Hayes „Strąceni”. Temat zaproponowany przez klubowiczów cieszył się dużym powodzeniem. „ Anioł zawsze nas chroni, jest darem boskim- nie trzeba go wzywać”. „Klubowiczki„
W styczniu 1982 r., w stanie wojennym, ukazał się w Paryżu pierwszy numer czasopisma Zeszyty Literackie. W zamyśle Barbary Toruńczyk, założycielki i redaktorki kwartalnika, ZL miały pełnić rolę swoistego transformatora emigracyjnej, wolnościowej myśli (w tym literatury), na grunt Polski. W naszych zbiorach posiadamy 53 egzemplarze ZL, które łączy Zbigniew Herbert, jego twórczość oraz prace jemu poświęcone.

Dużym zainteresowaniem cieszył się nasz tegoroczny konkurs fotograficzny. Prace wpływały do 30 listopada. 10 grudnia, w siedzibie MBP przy ul. Bohaterów Getta 1, komisja konkursowa w składzie: Stanisław Kożuszko, Jarosław Goszcz, Marek Żytomirski  - po obejrzeniu wszystkich nadesłanych prac – wybrała:

I.                    W kategorii - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:

1.       Bartosz Banaś (za „Park Ujazdowski”)

2.       Justyna Antkowiak (za „Bulwar Grecki”)

3.       Klaudia Kubiszewska (za „Kolorowe Domy”)

- specjalne wyróżnienie dla Patrycji Reślińskiej (za „Ul. Cienistą”)

- specjalne wyróżnienie dla Karoliny Łatak (za „Gimnazjum nr 3)

      II.             W kategorii - uczniowie szkół gimnazjalnych:

1.       Szymon Brzozowski (za „Kościół św. Józefa Robotnika)

2.       Wojciech Wojtukiewicz (za „Fontannę”)

 

III.                W kategorii - uczniowie szkół podstawowych:

1.       Alicja Brzozowska  

Nagrody (w/w laureatom) i dyplomy wszystkim uczestnikom konkursu zostaną wręczone 13 stycznia 2013 r. w Plazie, w ramach 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

wtorek, 18 grudnia 2012
Na szóste spotkanie "Z@logowanych" dołączył do nas p. Tadeusz. Każdy z nas miał już założone swoje konto pocztowe.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa