czwartek, 23 maja 2013
19 maja grupa bibliotekarzy i czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu, dołączyła do akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. Grupa składająca się z 11 osób ruszyła spod biblioteki o godzinie 11.30 przez Jędrzychowice, Dłużynę do Czerwonej Wody gdzie połączyliśmy się z innymi „odjazdowymi” grupami. Na boisku przy szkole Podstawowej przy akompaniamencie gitarowych brzmień wspólnie piekąc kiełbaski na ognisku, zajadając się pyszną pajdą chleba ze smalcem integrowaliśmy się z innymi uczestnikami rajdu oraz z aktywnymi ludźmi „Pirata” w Ruszowie. Uczestniczyliśmy też w spotkaniu autorskim z pisarzem i poetą Robertem Karwatem. Wysłuchaliśmy również koncertu uczennicy Szkoły Muzycznej Pameli Kocel i pieśniarza Tomka z Czerwonej Wody. Do domu do Zgorzelca wracaliśmy przez Węgliniec, Zielonkę w sumie przejechaliśmy ok. 60 km.
poniedziałek, 20 maja 2013
Z okazji X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, 15 maja naszą bibliotekę odwiedziła grupa cztero i pięciolatków z Kasztankowego Przedszkola z wychowawczyniami Aliną Lenczewską i Wandą Michniewicz. Dzieci zawitały do naszej biblioteki po raz pierwszy, większość była bardzo zaskoczona tak dużą ilością książek. Na dobry początek przedszkolaki zwiedzili bibliotekę, ciekawscy weszli we wszystkie zakamarki. Dzieci poznały różne rodzaje książek, opowiedziały nam o swoich ulubionych książeczkach, zapoznały się z zasadami korzystania ze zbiorów, dowiedziały się do czego służy zakładka. Rozmawialiśmy o tym jak należy obchodzić się z książkami. Nasi najmłodsi czytelnicy przy wspólnej zabawie mieli okazję poznać twórczość jednego z największych poetów polskich Juliana Tuwima. Czytaliśmy wiersze poety; „Dyzio Marzyciel”, „Słowik” , „Lokomotywa”. Następnie dzieci namalowały nam piękne ilustracje, większość rysunków przedstawia marzenia Dyzia. Na zakończenie wręczyliśmy dzieciom zakładki do książek - zrobione specjalnie na tę okazję. Spotkania z przedszkolakami przebiegały w bardzo miłej atmosferze.
czwartek, 16 maja 2013
Od ośmiu już lat Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu organizuje w maju – zawsze w Tygodniu Bibliotek – wycieczkę krajoznawczą dla bibliotekarzy i przyjaciół książki z całego powiatu. We wtorek (14 maja) Małgorzata Lutowska zabrała nas w podróż po niezwykłych miejscach Dolnego Śląska. Zachwycaliśmy się tym razem m.in. XVII-wiecznym Kościołem Pokoju w Jaworze, XV-wieczną biblioteką łańcuchową w wieży kościelnej w Złotoryi oraz pałacem (XVII w.) i ruinami z XIII stulecia zamku Lenno k. Wlenia.
13 maja w Miejskiej Bibliotece w Zgorzelcu z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, które w tym roku przebiegało pod hasłem: „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Na spotkanie zostały zaproszone dzieci z Kasztankowego Przedszkola nr 2 wraz z wychowawczynią Panią Beatą Kasińską. Pasowanie organizowane co roku przez bibliotekę weszło na stałe do kalendarza wydarzeń i jest to oficjalne przyjęcie najmłodszych do grona czytelników biblioteki. Przedszkolaki w formie zabawy zapoznali się z regulaminem i księgozbiorem biblioteki, zasadami wypożyczania książek oraz prośbami książek, aby mogły one służyć przez wiele lat. Zanim jednak dzieci zostały przyjęte do grona nowych „moli książkowych”, musiały wykazać się znajomością bajek, podstawową wiedzą o książkach i zasadami bibliotecznego savoir-vivre-u. Dzieci bezbłędnie zdały egzamin, odpowiadały na wszystkie zadawane pytania. Największym przeżyciem dla dzieci było ślubowanie oraz akt pasowania na czytelnika. Następnie każde dziecko złożyło swój odcisk kciuka w "Kronice Czytelników". Kolejnym punktem programu była zabawa z okazji urodzin Juliana Tuwima, czytanie wierszy poety oraz krótka inscenizacja z wiersza „Rzepka”. Zabawy było co niemiara, po takiej atrakcji dzieci nie chciały wracać do przedszkola. Uroczystość zakończyła się wręczeniem okolicznościowych dyplomików i zakładek do książek oraz zaproszeniem do częstych odwiedzin i korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Życzymy naszym najmłodszym czytelnikom, by książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód, niezwykłych emocji i wiedzy. Niech rozwijają waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.
środa, 15 maja 2013
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek w piątek (10 maja) odbyło się uroczyste spotkanie uczestników wszystkich trzech zgorzeleckich dyskusyjnych klubów książki (DKK) z kierownictwem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu. Strawę duchową tego dnia dopełniły kwiaty od czytelników i tort od bibliotekarzy.
poniedziałek, 13 maja 2013
10 maja gościliśmy w naszej bibliotece młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu z Panią Alicją Zaręba. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek . Na zajęciach rozmawialiśmy na temat czytelnictwa; pracy bibliotekarzy. Następnie uczniowie zwiedzili bibliotekę. Podczas zajęć czytaliśmy opowiadanie Kumiko Yamamoto Szukając Marudka. Wykorzystana była nowa metoda wywodząca się z Japonii - KAMISHIBAI. Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, nie tylko byli odbiorcami teatru, lecz również jego „aktorami”. Młodzież wykorzystując „magiczną skrzynkę” sami tworzyli sceny zakończenia historii Marudka. Następnie na dużym papierze metodą kolażu powstał wspaniały plakat przedstawiający historię Leosia i pieska Marudka. Zajęcia upłynęły w atmosferze znakomitej zabawy.
Zainteresowanie prezentacją dotyczącą wędrówki po egzotycznej Wenezueli zatacza coraz szersze kręgi. W ramach dziecięco-młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, w czwartek (9 maja), Hanna Biernacka spotkała się w naszej czytelni z młodzieżą zgorzeleckiego Gimnazjum nr 1.

Informujemy, że dnia 14 maja Miejska Biblioteka Publiczna oraz filie będą nieczynne z powodu szkolenia.

13:13, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 maja 2013
Pomysł tej niekonwencjonalnej imprezy dla bibliotekarzy i miłośników książek zrodził się w Łodzi w 2010 r. Paulina Milewska postanowiła przełamać istniejący stereotyp i bibliotekarską brać - w ramach Tygodnia Bibliotek - zaprosiła na rowery... W tym roku w Odjazdowym Bibliotekarzu wzięli udział także koleżanki i koledzy z MBP w Zgorzelcu, a nasz rajd był jednym ze 193 w całym kraju.
czwartek, 09 maja 2013
wtorek, 07 maja 2013

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza wszystkich swoich P.T. Czytelników do przejrzenia posiadanych księgozbiorów. Celem akcji jest wyszukanie oraz zwrot książek wypożyczonych w MBP przy ul. Bohaterów Getta oraz w naszych filiach (przy ul. Orzeszkowej, Iwaszkiewicza, Baczyńskiego).

Szanowni Państwo, zdajemy sobie sprawę, iż zapominanie jest rzeczą ludzką, więc jeśli zdarzyło się Wam zapomnieć o zwrocie naszej książki, zróbcie to właśnie teraz. W maju bowiem można rozliczyć się z biblioteką bez najmniejszych konsekwencji finansowych, bez wymówek, tłumaczenia się itp. niezręcznych sytuacji – sami zresztą sprawdźcie. Jeśli więc posiadacie naszą książkę, oddajcie ją w maju, i bez oporów korzystajcie z naszych usług. Biblioteki są dla wszystkich ludzi – czekamy na Was. 

15:11, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »
Miejska Biblioteka Publiczna aktywnie uczestniczyła w drugiej już zgorzeleckiej majówce. Mimo niepewnej pogody, piątkowy piknik cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców, którym przedstawiono różnorodną ofertę kulturalno-rozrywkową. Nasze działania przebiegały pod hasłem Roku Tuwimowskiego.
poniedziałek, 06 maja 2013
26 kwietnia spotkaliśmy się z naszymi klubowiczami na spotkaniu DKK. Na wstępie zachęciliśmy naszych młodych czytelników do przeczytania książek autorów, którzy odwiedzili naszą bibliotekę w ostatnim miesiącu - Pawła Beręsewicza i Edyty Zarębskiej. Dyskutowaliśmy o książkach, które ostatnio przeczytali klubowicze: Andrzeja Maleszki „ Magiczne drzewo”, P.C. Cast, Kristin Cast „ Naznaczona”, Jodi Picoult „ Z innej bajki”, Collodi Carlo „Pinokio”, Kinney Jeff „ Dziennik Cwaniaczka” i Agnieszki Chylińskiej „ Zezia i Giler”. Klubowicze polecali książki do przeczytania i argumentowali dlaczego warto po nie sięgnąć. Głównym powodem jest interesująca fabuła i ciekawi bohaterowie książek. Omówiliśmy między innymi książkę pt. „ Z innej bajki” , w której spotykamy nastoletnią Delilah i księcia z bajki. Główny bohater Oliver pragnie uciec ze stron książki, a pomaga jemu w tym Delilah. Bohaterowie ze świata realnego i fikcji porozumiewają się tworząc niezwykłą i barwną historię. Książka ta napisana jest z myślą o młodych odbiorcach i posiada piękną oprawę graficzną. Zapraszamy do wypożyczania zaprezentowanych książek w bibliotece.
26 kwietnia na zaproszenie Pani Jolanty Kopaczyńskiej wybraliśmy się z wizytą do Publicznego Przedszkola nr 12, do grupy starszaków. Podczas spotkania zapoznaliśmy dzieci z nową formą teatru na papierze zwaną „Kamishibai”. Grupa przedszkolna dowiedziała się o początkach powstania teatru obrazkowego w Japonii, oraz o rozpowszechnieniu sztuki w naszym kraju. Przedstawiliśmy dwa teatrzyki pt. Kotka Milusia -Eleny Molisani i Szukając Marudka- Kumiko Yamamoto. Mini spektakl teatralny bardzo spodobał się młodym odbiorcom, którzy w skupieniu słuchali go i oglądali. Po zabawie w „ kotka i myszkę”, dzieci zostały podzielono na dwie grupy. Każda z grup wyklejała na plakatach elementy przedstawiające głównych bohaterów z opowiadań. Spotkanie upłynęło w ciepłej i miłej atmosferze.
25.04. (czwartek) na zaproszenie Pani Ani Matusewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Sulikowie w ramach współpracy Dyskusyjnego Klubu Książki który działa przy naszych bibliotekach. Odbyło się spotkanie z małymi klubowiczami i ich rodzicami. Dzieci miały okazję zapoznać się z nową dla nich formą zajęć literacko-teatralnych, z japońskim teatrzykiem Kamishibai. Można w nim prezentować krótkie historie przy pomocy przesuwających się ilustrowanych kart. Widzowie obejrzeli historię o zagubionym piesku Marudku i jego właścicielu Leosiu pt. „Szukając Marudka” Kumiko Yamamoto. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne nawiązujące do opowiadania, przyklejając według własnego pomysłu gotowe elementy ( chłopca, pieska, chmur, deszczu i inne). Po przerwie dzieci wysłuchały i obejrzały historyjkę pt. „Groszek” Francoise Malnuit. Opowiadanie to przedstawia etapy rozwoju grochu : jak groszek śpi w ziemi, następnie kiełkuje, wyciąga szyje i, jak bardzo ciekawy jest świata . Dzieci słysząc opowieść, widzą, co się dzieje. Historia o cyklu rozwoju zielonego grochu , bardzo wszystkich zachwyciła. Uczestnicy spotkania postanowili przedstawić ją samodzielnie po raz drugi i trzeci. Z widzów przekształcili się w narratorów i reżyserów, co było dla nich dużą frajdą. Tak oto mały groszek rozbudził w dzieciakach zainteresowanie teatrem oraz chęć kreatywnego działania. Następnie na dużej kartce papieru dzieci samodzielnie przedstawiły całą historię zielonego groszku. Spotkanie minęło miło i wesoło.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa