poniedziałek, 14 maja 2012
W ramach Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze”, w piątek (11 maja) Dom Kołodzieja gościł kolejną grupę zgorzeleckich uczniów. Pani Elżbieta Lech-Gotthardt nie ustaje w wysiłkach na rzecz popularyzacji i ocalenia architektonicznej atrakcji Górnych Łużyc, w tym powiatu zgorzeleckiego.
czwartek, 10 maja 2012
Dzisiejszym (środa, 9 maja) gościem w bibliotece był pan Józef Dziurman, pszczelarz z Jerzmanek. Było to niewątpliwie najsłodsze spotkanie z cyklu poznajemy ciekawe zawody, o miodowy poczęstunek zadbały bowiem nasze koleżanki z Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego. Pan Józef przyniósł ze sobą prawdziwy ul, pszczelarskie narzędzia i odzież ochronną. Był to strzał w przysłowiową 10, dzieci nie tylko wysłuchały opowiadania o życiu pszczelej rodziny, zwanej rojem, ale także widziały (i dotykały) sprzęty z prawdziwej pasieki. Taki kontakt jest najwłaściwszą formą edukacji, o czym świadczy żywe zainteresowanie młodych słuchaczy. Pokaz użycia podkurzacza – przyrząd do odymiania pszczół – oraz niekończące się przymiarki kapelusza z ochronną siatką tylko wzmagały aktywność dzieci ( dwie grupy z SP Nr 3 – opieka Izabela Adamowska i Anita Kupińska). Zabrakło właściwie tylko pszczół, lecz pan Józef obiecał, że na następne spotkanie – na które już został zaproszony - przyniesie specjalny szklany ul z jedną ramką i żywymi pszczołami. - Panie pszczolarzu, czy kiedyś użądliła pana pszczoła? Pytał chłopiec, który nie mógł wręcz doczekać się możliwości zadania tego intrygującego zapytania. Na koniec pan Józef wpisał się do naszej kroniki, a dzieci oklaskami podziękowały mu za ciekawe spotkanie.
poniedziałek, 07 maja 2012

Bardzo pochlebne opinie mieszkańców dało się słyszeć 3 maja na zgorzeleckim skwerze Popiełuszki, gdzie odbywał się I Zgorzelecki Piknik Miejski na Trawie. Swój sektor na pikniku miała także Miejska Biblioteka Publiczna, w którym można było nabyć książki z zasobów Księgarni Verbum oraz wziąć udział w zajęciach artystycznych i zabawach sprawnościowych dla dzieci.

27 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkaniu rozmawialiśmy o książkach Pani Roksanny Jędrzejewskiej–Wróbel.Czytaliśmy opowiadanie pt. Florka z pamiętnika Ryjówki. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie namalowały „Florkę”.
poniedziałek, 30 kwietnia 2012
26 kwietnia Bibliotekę odwiedziła grupa dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Panią Beatą Czabaj. Dzieci zwiedziły bibliotekę, obejrzały prezentację multimedialną,i czytaliśmy wiersze Juliana Tuwima. Na zakończenie spotkania malowały ilustrację do wiersza "Spóźniony słowik".
piątek, 27 kwietnia 2012
Tak brzmiał przewodni motyw środowego (25 kwietnia) spotkania z dziećmi. Bohaterem tego dnia był bowiem najprawdziwszy kominiarz, pan Rafał Jurek z Leśnej, który mówił o swej pracy oraz dzielnie odpowiadał na niezliczone i często zaskakujące pytania 6-latków.
środa, 25 kwietnia 2012
Znacznie dłużej niż zwykle - bo ponad 2 godziny - trwało czwartkowe (19 kwietnia) spotkanie autorskie lubanianina Janusza Skowrońskiego. Do sali kinowej Poza NoVa przybyło około 50 osób, a ich zainteresowanie prezentacją najlepiej - poza wytrwałością - ilustrowała okazała kolejka po autorskie dedykacje. Na spotkaniu bowiem sprzedawane były książki autorstwa J.Skowrońskiego, łącznie z najnowszą "Perły znad Kwisy" (Agencja Wydawnicza CB. Warszawa 2012).
wtorek, 24 kwietnia 2012
Z okazji Światowego Dnia Książki bibliotekę odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, klasa O „A” z Panią Anitą Kupińską.Na spotkaniu rozmawialiśmy na temat Święta Książki, autorów i Prawa Autorskiego, ustanowionego w 1995 roku przez UNESCO a w Polsce obchodzonego od 2007 r. Doroczne święto w tym roku obchodzimy pod hasłem promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej prawem autorskim. Do obchodów może przyłączyć się każdy – wystarczy przeczytać książkę czy po prostu polecić komuś coś dobrego do czytania. Nasi młodzi czytelnicy obejrzeli prezentację multimedialną o ptakach i wysłuchali wiersz Juliana Tuwima pt.”Ptasie plotki”. Na zakończenie spotkania namalowali kolorowe ptaki.
poniedziałek, 23 kwietnia 2012
Z okazji Światowego Dnia Ziemi bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z Kasztankowego Przedszkola. Na spotkaniu rozmawialiśmy na temat Światowego Dnia Ziemi, zanieczyszczeń środowiska i o tym jak powinniśmy dbać o czystość i piękno przyrody. Następnie dzieci obejrzały prezentację multimedialną i wysłuchały śpiewu ptaków. Na zakończenie grupa „Krasnali” malowała ulubione ptaki.
środa, 18 kwietnia 2012
Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP w Zgorzelcu gościliśmy w poniedziałek (16 kwietnia) Leszka Szczasnego. Ten podróżnik rodem z Raciborza opowiadał o swej pierwszej wyprawie do Turcji. Spotkanie w sali kina PoZa NoVa ubarwiły egzotyczne przeźrocza oraz oryginalna turecka muzyka etno , przybliżająca nieco ponadczasowy klimat kraju, w którym malowniczo nakładają się kultury Europy i Azji. Wyjątkowość Leszka Szczasnego – absolwenta filozofii i politologii na krakowskim UJ – jako podróżnika, polega na świadomym wyborze globtroterskiego minimalizmu. Parę Euro, mały plecak, karimata i to co na sobie – w zasadzie wystarczają, zwłaszcza, że Szczasny wybiera ciepłe strefy klimatyczne i odpowiednie pory roku. Nie ma więc problemu z noclegiem pod chmurką. Lata doświadczeń pozwoliły mu zrezygnować z balastu jakim okazał się namiot. Także sposób przemieszczania się z miejsca na miejsce wymaga iście stoickiego dystansu do życia. Autostop na przemian z metodą zwaną z łaciny per pedes sprawdza się znakomicie. Podobnie jak konieczna przecież aprowizacja – w dużej części bazująca na dobrej woli napotkanych ludzi. I ,o dziwo, Szczasny nie zawodzi się na swej wierze w bezinteresowną człowieczą dobroć. Przynajmniej w Turcji nie spotkały go przykrości z powodu etnicznej inności, swoistego wścibstwa w kierowaniu obiektywu fotograficznego, zadawania licznych pytań. Szczasny zaufał i nie zawiódł się, a konsekwencją tego – jednak zaskakującego w dzisiejszej dobie - doświadczenia jest jego nieskrywana sympatia dla poznanych ludzi, odrębnej kulturowo architektury i egzotycznych krajobrazów. Odkryte uroki Turcji stanowią także część prezentowanej na naszym spotkaniu książki (rzeczywiście odważnego – podróżuje zupełnie sam – trampa) pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”. Trzeba przyznać, że przykład takiej turystyki robi spore wrażenie i może się stać „niebezpiecznie” zaraźliwy. Wszak życie jest podróżą…
czwartek, 12 kwietnia 2012
11.04.2012. bibliotekę odwiedziła grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, kl. O ”b” z Panią Izabelą Adamowską. Podczas spotkania dzieci opowiadały jak spędzili tegoroczne Święta Wielkanocne. Najbardziej podobał im się drugi dzień świąt, Poniedziałek wielkanocny ( zwany Lanym poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem). Rozmawialiśmy o polskiej tradycji Wielkanocnej, tego dnia dla żartów polewa się wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem przyrody do życia i odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Na zakończenie spotkania dzieci malowały jak spędziły święta.
W środę (11 kwietnia) w sali widowiskowej MDK odbyło się spotkanie autorskie Romana Pankiewicza, autora książki pt. Islandia - trzeci żywioł. Widownię szczelnie wypełnili uczniowie zgorzeleckich szkół oraz zaproszeni goście. Było to kolejne "turystyczne" spotkanie zorganizowane przez naszą bibliotekę.
czwartek, 05 kwietnia 2012
4 kwietnia, bibliotekę odwiedziła grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, klasa 0 „b”. Na spotkaniu rozmawialiśmy na temat zbliżających się Świat Wielkanocnych. Następnie dzieci malowały jajka wielkanocne i obejrzały bajkę pt. „Ratunku jestem rybką”.
W poniedziałek (2 kwietnia) i wtorek Dział Dziecięco-Młodzieżowy naszej Biblioteki gościł najmłodszych miłośników czytania książek. Okazją do spotkań był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i Młodzieży, który od 1967 r. świętowany jest dokładnie w rocznicę urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena.
poniedziałek, 02 kwietnia 2012
Na dzisiejszej lekcji bibliotecznej z klasą O "b" ze Szkoły Podstawowej nr 3, rozmawialiśmy o tradycjach Świąt Wielkanocnych. Dzieci opowiadały jak pomagają w przygotowaniach do Świąt rodzicom i jakie zwyczaje obchodzenia Wielkanocy są u nich w domu. Przeczytaliśmy wiersz „ Wielkanocny stół” - E. Skarżyńskiej i „Wielkanoc” R. Przymusa. Na zakończenie spotkania dzieci malowały jajka Wielkanocne.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa