środa, 11 stycznia 2012
Pod takim hasłem odbyło się spotkanie w bibliotece z dziećmi z klasy "0"b z Panią Izabelą Adamowską ze Szkoły Podstawowej nr 3. Dzieci wysłuchały opowiadania Heleny Bechlerowej pt.. "O zwyczajnym bałwanie ze śniegu". Po wysłuchaniu opowiadania rozmawialiśmy o zimie i obejrzeliśmy zdjęcia ze spotkań w naszej bibliotece. Z uczniami z klasy "0'b spotkamy się również w czasie ferii.


wtorek, 10 stycznia 2012
W dniu wczorajszym (09.01.2012 r.) podsumowaliśmy nasze wspólne spotkania z dziećmi za rok 2011. Omówiliśmy tematy lekcji przeprowadzone w bibliotece i obejrzeliśmy zdjęcia. Pokaz slajdów podobał się dzieciom i paniom. Następne spotkanie zaplanowane jest po feriach na 30 stycznia.
Zgorzelecka Miejska Biblioteka Publiczna aktywnie włączyła się w XX edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz kiermaszu książek oraz loterii fantowej na terenie "Plazy", w naszej siedzibie przy Boh. Getta nr 1 zorganizowaliśmy m. in. bufet i miejsce odpoczynku dla strudzonych wolontariuszy, a także kolejny kiermasz książki.

środa, 04 stycznia 2012
03.01.2012 r. na spotkaniu omawialiśmy książkę Ju Honisch pt. "Obsydianowe serce". Rozmawialiśmy na temat książek które, przeczytaliśmy w czasie ferii świątecznych. Następnie wykonaliśmy serca z masy solnej, które zasilą fundusz 20 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaangażowanie dzieci i młodzieży było ogromne.

wtorek, 03 stycznia 2012
29 grudnia, na ostatniej ubiegłorocznej sesji Rady Miasta, uhonorowano Mariana Szałeckiego, zmarłego w sierpniu 2011 r. poetę, dramaturga, reżysera i animatora życia kulturalnego. Na ręce Dariusza Szałeckiego (syna zmarłych Mariana i Jadwigi) Medal Miasta Zgorzelec wręczyli Burmistrz Rafał Gronicz i Przewodnicząca Rady Miasta Zofia Barczyk.
poniedziałek, 02 stycznia 2012
Jak co roku, punktualnie o 10.00, na zgorzeleckie ulice wyruszą orkiestrowi wolontariusze, którzy przez cały dzień, aż do wieczora będą kwestować zbierając datki do 150 kolorowych puszek, odwdzięczając się za hojność czerwonymi serduszkami.

Serdecznie zapraszamy do udziału w finale również naszych czytelników. W niedzielę 8 stycznia Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu będzie czynna w godz. 10:00 do 18:00
W dniu dzisiejszym 02.01.2012 r. bibliotekę odwiedziła grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, klasa 0 „a” z Panią Anitą Kupińską. Dzieci przyszły do nas z życzeniami noworocznymi. Na spotkaniu opowiadały o tym jak spędziły święta, jakie prezenty znalazły pod choinką. Wysłuchały wiersza pt. "Choinka" Tadeusza Kubiaka, malowały swoje prezenty i kolorowały Świętego Mikołaja.
poniedziałek, 19 grudnia 2011
16 grudnia 2011 r. w naszej bibliotece odbyło się przedświąteczne, ostatnie już w tym roku spotkanie małych klubowiczów DKK. Na spotkaniu czytaliśmy Opowieści Różowego Aniołka na Boże Narodzenie. Przy nastrojowych kolędach miło i wesoło wykonywaliśmy aniołki z masy solnej.
Sporo ciekawostek o bibliotece w angielskim mieście Selby opowiedziała nam nasza koleżanka Krystyna Radzięta, która przebywała w tej części Anglii na przełomie listopada i grudnia. Także w Selby osiedliła się w ostatnich latach spora grupa podążających za pracą Polaków. Fakt ten nie umknął uwadze brytyjskich bibliotekarzy.

wtorek, 13 grudnia 2011
Niestety, skromne jeszcze są zbiory dokumentujące przeszłość naszego Zgorzelca i całego powiatu. Dotyczy to oczywiście historii sprzed 1945 roku, kiedy to Dolny Śląsk był częścią Niemiec. Ratowaniu śladów przeszłości służy nasz program edukacyjny „Widzieliśmy”. Ostatnio pozyskaliśmy kolejne eksponaty.
poniedziałek, 12 grudnia 2011
W piątkowy (9 grudnia) wieczór, na zaproszenie naszej MBP, Miejski Klub Seniora w Zgorzelcu rozbrzmiewał znanymi wszystkim kolędami i pastorałkami. Jednak koncert krakowskiego zespołu Janusza Barana nie był jedynie kolejną powtórką bożonarodzeniowych nut i klimatów. Oryginalne i zupełnie nowe aranżacje polskich – i nie tylko – kolęd, wytworzyły znakomitą aurę na widowni, jednocześnie nie tracąc nic z przypisanych im świątecznych wzruszeń.
piątek, 09 grudnia 2011

W czwartek (8 grudnia) gościliśmy zaprzyjaźnione z nami zgorzeleckie dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 oraz najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 3. Okazją do spotkania były tym razem Mikołajki, które, rozpoczęte 6 grudnia, trwają przecież aż do Wigilii Bożego Narodzenia, kiedy to św. Mikołaj zostawia prezenty pod choinką. Starosta Artur Bieliński – gość specjalny spotkania – przypomniał o tym fakcie, czym zyskał szczere uznanie wszystkich obecnych.

środa, 07 grudnia 2011
W piątek (2 grudnia) goerlitzka NeisseGalerie była miejscem ostatniego spotkania w ramach programu ART(AT)VIA-REGIA.PL (we współpracy z SAPOS e. V. Goerlitz), związanego z Rokiem Miłosza. Obok wystawy wg scenariusza Justyny Polakowskiej „Świat, poema naiwne Czesława Miłosza”, która w październiku cieszyła się zainteresowaniem zgorzelczan, wydarzeniem wieczoru był dwujęzyczny wykład dr Mirosławy Zielińskiej pt. „Miłosz i Różewicz – dwaj wielcy polscy poeci”. Wiersze czytali Monika Luders(Kulturwissenschaftlerin) i poeta Andrzej Słomianowski.
poniedziałek, 05 grudnia 2011
W piątek (2 grudnia)w sali widowiskowej zgorzeleckiego MDK zawiązało się powiatowe partnerstwo lokalne na rzecz osób z niepełnosprawnością. To bardzo ważne wydarzenie konkretyzuje deklaracje słowne zawarte w projekcie „Niepełnosprawność Niejedno Ma Imię” i przybliża realizację idei: Równe szanse – większe możliwości. Toczące się w doskonałej atmosferze spotkanie urozmaiciła informacja na temat wrocławskiego „okna życia”, przedstawiona przez siostrę boromeuszkę Ewę Jędrzejak SMCB.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa