poniedziałek, 26 marca 2018

Informujemy, że dnia 27 marca 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

15:26, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 marca 2018

Informujemy, że dnia 26 marca 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:30 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada”).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:01, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 marca 2018

W rocznicowym cyklu imprez niepodległościowych Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprosiła Joannę Kuciel-Frydryszak, autorkę biografii Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie. Spotkanie (12 marca) z wrocławską pisarką spełniło wszelkie oczekiwania i przybliżyło zebranym wiele nieznanych szerzej faktów i informacji o tej niezwykłej postaci.

16 marca bibliotekę odwiedziła grupa maluszków z Przedszkola „Zaczarowany domek” z opiekunkami, była to ich już druga wizyta w naszej bibliotece. Podczas spotkania rozmawialiśmy o zbliżających się świętach wielkanocnych i wiośnie. Następnie przedszkolaki wysłuchały opowiadania Agnieszki Usakiewicz „O kurczaczku, który był wyjątkowo puchaty” i bajki Władimira Sutiejewa „Kogucik i kaczorek”. W dalszej części spotkania dzieci zrobiły papierowe kurczaczki, które zabrały do przedszkola. Dziękujemy za miłą wizytę, spotkamy się już za miesiąc.

12:04, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 marca 2018
czwartek, 08 marca 2018

7 marca bibliotekę odwiedziła grupa czterolatków z opiekunkami z Przedszkola Baby City. Podczas spotkania maluchy obejrzały teatrzyk Kamishibai, wysłuchały opowiadania Nathalie Dargent pt. Mój przyjaciel Kemushi o przemianach w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku. W trakcie czytania poznajemy malutką gąsienicę mieszkającą w małym domku na drzewie. Całą zimę poczwarka rośnie i dojrzewa schowana pod ciepłą kołderką, a na wiosnę budzi się ze snu. Kiedy owocowe drzewa przekwitają a płatki spadają na ziemię Kemushi staje się pięknym motylem. Przedstawiona bajka bardzo podobała się dzieciom a ilustracje do książki wykonane przez Mandane Sadat pobudziły w dzieciach wyobraźnię i pięknie ozdobiły własne motyle, które zabrały do przedszkola.

11:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 marca 2018

W ramach cyklu imprez związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką biografii Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie (1892-1983). 12 marca (godz. 17), sala MDK.

poniedziałek, 05 marca 2018

Podczas marcowego spotkania klubowiczów DKK rozmawialiśmy o książkach z serii „Martusia”. Są to opowiadania o wesołej i pomysłowej dziewczynce, która ma wielu ciekawych przyjaciół i zawsze znajduje sposób na świetną zabawę. Tym razem wspólnie z rodzicami poczytaliśmy opowiadanie pt. Martusia jest zakochana, wiersze Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk pt. Kwiatki dla pań, Rycerz oraz wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. Wiersz na Dzień Kobiet.

Dodatkową atrakcją spotkania dla dzieci były zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy wykonywali laurki dla swoich mam z okazji Dnia Kobiet.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 6 kwietnia.

17:00, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 marca 2018

Nie tylko tradycyjne książki drukowane mają swoje święto. Książki i czasopisma elektroniczne od 2004 roku z inicjatywy kanadyjskiej pisarki Rity Y. Toews też doczekały się uznania i popularności. Każdego roku w marcu obchodzony jest Tydzień Książki Elektronicznej. W bieżącym roku w dniach 4-10 marca odbędzie się wiele akcji mających na celu popularyzację e-książki i e-czytania. W tym czasie dystrybutorzy książek elektronicznych przedstawiają wiele promocji, aby zainteresować czytelników swoją ofertą.

Na świecie istnieje wiele bibliotek, muzeów, archiwów cyfrowych. W internecie można odnaleźć wiele źródeł z dostępem do bezpłatnych e-booków. W ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu też istnieje taka propozycja. Czytelnicy naszej biblioteki mogą otrzymać bezpłatnie kody dostępu do usług Legimi i IBUK Libra. Po odbiór kodów zapraszamy do Czytelni Dla Dorosłych (ul. Boh. Getta 1/I. piętro) oraz do Filii nr 1 Multimedialnej Biblioteki Popkulturalnej (ul. E. Orzeszkowej 30a).

16:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W piątek 16 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 3 w Zgorzelcu.

Tematem przewodnim były „Kobiece sekrety”, ale z racji walentynek przypadających na dzień 14 lutego, krótko omówiłyśmy historię walentynek w Polsce.

Święto to zyskało popularność dopiero w latach 90-tych XX w. Jest to dzień, w którym bez skrępowania można wyrazić miłość czy sympatię poprzez zwykłą kartkę, czerwone serce czy inne walentynkowe akcesoria.

Według legendy Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Omawiając twórczość takich pisarzy jak Jodi Picoult, Cecelii Ahern, Izabeli Krasińskiej, Pauliny Simons czy Agaty Przybyłek zastanawiałyśmy się również nad pytaniem czym jest miłość?

Wytworzyła się gorąca dyskusja. Na tak postawione pytanie poszukiwał odpowiedzi ks. Jan Twardowski, który w swojej książce pt. „Serce za serce, czyli Co to znaczy kochać”, podkreślał, że najważniejsze w życiu jest kierowanie się zasadą nie oko za oko, nie ząb za ząb ale zasadą serce za serce.

W spotkaniu uczestniczyło 6 pań z Dyskusyjnego Klubu Książki. Zapraszamy na następne spotkania.

11:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 2 marca 2018 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:30, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 lutego 2018

Magiczne, tajemnicze i niezwykłe, wzbudzające sympatie, intrygujące człowieka od zawsze... takie są koty. Udomowione przez człowieka około 10 tysięcy lat temu, stały się bliskie, a zarazem dalej podążają własnymi ścieżkami. Lubimy słuchać kociej muzyki-mruczenia, a jednocześnie stajemy się przesądni, kiedy czarny kot przebiegnie nam drogę.

Od 2006 roku w Polsce dzień 17 lutego ogłoszony został Dniem Kota. Dzień ten to nie tylko święto kotków tych kochanych, zadbanych, pełnych gracji, ale także tych bezdomnych. Prowadzone są liczne działania mające na celu uświadomienie społeczeństwu kocich problemów. Organizowane są różne konkursy plastyczne, pogadanki i prezentacje. Prowadzone są różne badania, które udowadniają terapeutyczne działanie tych zwierząt np. na oddziałach szpitalnych czy w "domach spokojnej starości".

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej zostały przygotowane lekcje biblioteczne przybliżające naszym czytelnikom historię, literaturę, ciekawostki dotyczące kotów. Literatura jest niezmiernie obszerna jeżeli chodzi o ten temat. W zbiorach naszej biblioteki znajduje się wiele publikacji, od atlasów, które w sposób bardzo profesjonalny przedstawiają nam rasy kotów, poprzez bliskie naszemu sercu baśnie np. " Kot w butach". Na uwagę zasługuje także opisana w książce Dewey. Wielki kot w małym mieście prawdziwa historia "kotka- bibliotekarza". Odwiedzili nas uczniowie i wychowawcy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu i na przygotowanych specjalnie dla nich lekcjach bibliotecznych dowiedzieli się więcej o kocich historiach i zwyczajach.

09:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 lutego 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu rozpoczęła cykl imprez patriotyczno-edukacyjnych w ramach miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na początek zaprosiliśmy uczniów 5-tych klas szkół podstawowych na multimedialną prezentację zatytułowaną „Jak żyli, co lubili, w co się bawili, co czytali, czego się uczyli rówieśnicy w odrodzonej 100 lat temu Polsce”, którą przedstawił Jarosław Górski z Warszawy.

piątek, 23 lutego 2018

23 lutego bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej z wychowawczynią Beatą Czabaj. Podczas spotkania dzieci miały okazję obejrzeć i posłuchać opowiadania Kumiko Yamamoto pt. „Szukając Marudka”. Jest to historia pieska Marudka i jego przyjaciela. Dzieci z uwagą wsłuchiwały się w historię zagubionego pieska. Barwne ilustracje rozbudziły wyobraźnię dzieci, które chętnie uczestniczyły w rozmowie o prezentowanym teatrzyku. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych i wykonali pieski metodą orgiami.

17:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa