piątek, 15 grudnia 2017

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu po raz trzeci włączyła się do Maratonu Pisania Listów w obronie praw człowieka. Akcja toczy się pod auspicjami organizacji Amnesty International, która w tym roku wytypowała 10 spraw łamania prawa z całego świata, a w których intencji pisano tegoroczne listy.

W czytelni zgorzeleckiej MBP powstał punkt pisania listów. W dniach 4-8 grudnia odwiedzali nas mieszkańcy – zarówno młodzież szkolna jak i dorośli – którym leży na sercu sprawa prześladowanych, niesłusznie więzionych i torturowanych ludzi. Napisano łącznie 175 listów.

W tym roku apelowaliśmy w obronie: Ruchu Niepodległości Rdzennej Ludności - Milpah w Hondurasie, którego członkowie ryzykują własnym życiem w obronie swojej ziemi, Clovisa Razafimalala z Madagaskaru, skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego, Hanan Badr El-Din z Egiptu skazanej za poszukiwanie zaginionego męża i kampanię na rzecz osób zaginionych, Ni Yulan z Chin, nękanej, skazanej na bezdomność za obronę praw lokatorów i osób niesłusznie eksmitowanych z własnych domów, Mahadine obrońcę praw człowieka z Czadu, któremu grozi dożywocie za opublikowanie posta na facebooku.

Amnesty International od ponad 50 lat zajmuje się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka na całym świecie. Funkcjonuje w ponad 150 krajach i regionach, zrzesza około 3 mln członków. AI walczy o świat, w którym każdy człowiek będzie mógł korzystać z praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Liczne kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka zakończyły się sukcesem, prześladowani i krzywdzeni ludzie odzyskiwali wolność. W 1977 r. za swą działalność AI otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zgorzeleckiego Maratonu Pisania Listów.

10:27, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 grudnia 2017

Jak co roku w okresie jesiennym od września do listopada odbywały się wykłady i warsztaty „z profilaktyki uzależnień” w zgorzeleckich szkołach, które wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną prowadził terapeuta Leopold Lisicki. W tym roku postanowiliśmy urozmaicić spotkania i zaprosiliśmy do dyskusji młodych ludzi po „przejściach”, którzy są uczestnikami terapii w Stowarzyszeniu Profilaktyki i Profesjonalnej Pomocy Osobom Uzależnionym „SUBSYDIUM”. Panowie Gerard, Kamil i Remigiusz rozmawiali z młodzieżą o tym jak łatwo wpaść w pułapkę uzależnień i jak ciężko z niej wyjść. Spotkania odbyły się pod hasłem „Żywa książka”. Dziękujemy za spotkania i zapraszamy za rok.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Zgorzelcu

Szkoła Podstawowa nr 5 im. im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu

Łużycka Szkoła Podstawowa w Zgorzelcu

Szkoła Podstawowa "Tęcza" w Zgorzelcu

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu

14:44, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

11 grudnia Bibliotekę odwiedziła grupa sześciolatków z Przedszkola nr 8 „Pod Słonkiem” z wychowawczyniami Małgorzatą Janczuk i Aleksandrą Słabicką. Podczas spotkania rozmawialiśmy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia, o tym co jest najważniejsze w ten świąteczny czas, dzieci odgadywały zagadki. Następnie wysłuchały wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt. „Wiersz o Mikołajach” i opowiadania pt. „Magiczne Boże Narodzenie”.

Na zakończenie spotkania dzieci wykonały Mikołaje.

13:27, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 grudnia 2017

W miniony piątek 8 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów DKK dla dzieci i rodziców. Tym razem dyskutowaliśmy o Mikołaju, omówiliśmy „Genezę św. Mikołaja”, rozmawialiśmy o świętach, i o tym co jest najważniejsze w Święta Bożego Narodzenia. Następnie przeczytaliśmy opowiadanie pt. „Zagubione renifery”. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały papierowe reniferki. W świątecznej atmosferze z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku złożyliśmy sobie życzenia. Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy w styczniu 2018 r.

17:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 13 grudnia 2017 r. (środa) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

15:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Czas oczekiwania na święta i sam okres Bożego Narodzenia ma w naszym życiu znaczenie szczególne. Te najpiękniejsze polskie święta mają charakter rodzinny, skłaniają do bliskości, wzruszeń, wspomnień.

Przywołując bożonarodzeniowe klimaty, zawarte w literaturze, stworzyliśmy prezentację multimedialną, w której obecny był i święty Mikołaj, i twórcy literatury (m.in. Jan Christian Andersen, Karol Dickens), i ich bohaterowie z Dziewczynki z zapałkami, Opowieści wigilijnej itp. Baśnie, legendy i wiersze były ilustrowane wyświetlanymi na ekranie niezwykle barwnymi wręcz magicznymi grafikami. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu z wielkim zainteresowaniem wysłuchali lekcji bibliotecznej, aktywnie dzieląc się z nami swoją wiedzą na temat świąt Bożego Narodzenia, aniołów i świętego Mikołaja.

14:55, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 grudnia 2017

Informujemy, że dnia 11 grudnia 2017 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godz. 11:30-14.00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

11:03, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
01.12.2017 r. Grupa 5-latków z Zaczarowanego Domku

01.12.2017 r. Grupa 6-latków z Zaczarowanego Domku

03.12.2017 r. Magiczny świat św. Mikołaja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu

06.12.2017 r. Uczniowie klasy 1 ze Szkoły Podstawowej nr 3

07.12.2017 r. Grupa 5-latków z Przedszkola nr 2

11:00, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 grudnia 2017

W środę, 6 grudnia, Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu gościła książkowy klub DKK Literiada. Spotkanie poświęcone było odbywającej się właśnie akcji Amnesty International, związanej z pisaniem listów w sprawie uwolnienia więźniów politycznych w różnych rejonach świata. Klubowicze chętnie przyłączyli się do inicjatywy i wrzucili do skrzynki własnoręcznie napisane listy, zaadresowane do światowych przywódców. W tym roku apelowaliśmy m.in. w sprawie HANAN BADR EL-DIN, Egipcjanki aresztowanej za poszukiwanie zaginionego męża oraz NI YULAN, Chinki nękanej i eksmitowanej za obronę praw lokatorów. Akcja trwa do piątku, 8 grudnia. Gotowe wzory pism, informacje i ulotki dostępne są w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

14:14, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 grudnia 2017

Informujemy, że dnia 6 grudnia 2017 r. (środa) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 13:00 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada”).

Za utrudnienia przepraszamy.

12:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia 28 listopada na zaproszenia Pani Beaty Kasińskiej odwiedziliśmy najmłodszą grupę dzieci w Kasztankowym Przedszkolu. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały opowiadania Carlos Busquets pt. „Złotowłosa i trzy misie”. Następnie dzieci malowały misie.

12:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 grudnia 2017

Śpieszymy Państwa poinformować, że nasza konferencja filozoficzna „Jakub Böhme z perspektywy 500-lecia reformacji” spotkała się z dużym zainteresowaniem zgorzelczan, a z kuluarowych rozmów wynika, że także jej poziom merytoryczny i artystyczny zyskały aprobatę. Dziękujemy wszystkim za niezawodne i aktywne uczestnictwo.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu włączyła się do akcji Amnesty International "Maraton Pisania Listów". Zapraszamy od 4 do 8 grudnia 2017 r. do Czytelni naszej biblioteki oraz do Filii nr 1 (ul. Orzeszkowej 30a).

"Napisz list, zmień życie"!


14:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 listopada 2017

 

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu mieli możliwość obejrzenia wystawy "200 lat Ossolineum Litteris et Artibus" sprowadzonej do naszego miasta przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu.

Przez cały czas swego istnienia Ossolineum gromadziło i nadal gromadzi bezcenne zbiory, narodowe pamiątki – druki, rękopisy, mapy, dzieła sztuki, udostępniając je kolejnym pokoleniom Polaków. Zgromadzone na wystawie eksponaty jak i towarzyszące wystawie publikacje pozwalają prześledzić historię Biblioteki, Muzeum Lubomirskich i Wydawnictwa tworzących Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Na wystawie można zobaczyć m.in. rękopisy Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Jana Kasprowicza, Witkacego, Czesława Miłosza czy Tadeusza Różewicza. Ossolineum to unikatowy, jedyny w swym rodzaju symbol polskiej kultury, książki i bibliotekarstwa. Dramatyczne lata wojenne i po zakończeniu II wojny światowej, nadają mu dodatkowego znaczenia, wręcz legendarnej mocy trwania polskości. Dlatego wystawę powinni zobaczyć wszyscy, dla których polska książka i kultura jest równie ważna jak niepodległość i wolność.

12:50, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa