środa, 16 maja 2018

14 maja grupa bibliotekarzy i najwierniejszych przyjaciół zgorzeleckiej książnicy wzięli udział w II spacerze (Rajdzie Czytelników i Bibliotekarzy) po Zgorzelcu. Tym razem trasa prowadziła od parkowej fontanny i Miejskiego Domu Kultury do Filii nr 2 MBP przy ul. Iwaszkiewicza. Zaprzyjaźniony przewodnik Waldemar Andryszak poprowadził spacerowiczów i opowiadał o historii domu kultury, o moście Jana Pawła II, kapsule czasu zakopanej nad Nysą, Domu Jakuba Böhme, moście Staromiejskim i o słupie dystansowym dawnej Poczty Polsko-Saskiej. Wędrówkę zakończył poczęstunek w bibliotece przy Iwaszkiewicza.

13:37, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

11 maja 2018 r. po raz szósty odbył się rowerowy rajd bibliotekarzy i czytelników, w którym uczestniczyły 22 osoby. Ubrana w pomarańczowe „odjazdowe” koszulki grupa cyklistów ruszyła spod biblioteki przy Bohaterów Getta do Siekierczyna, przez Studniska i Mikułowę. W Rudzicy zatrzymali się przy krzyżach pokutnych oraz weszli do kościoła św. Katarzyny, którego historię przybliżył prowadzący grupy Mieczysław Mosiński. Dalej był Siekierczyn, gdzie w domu kultury odwiedzono izbę pamięci oraz odbyło się spotkanie z Andrzejem Kuźniarem – emerytowanym nauczycielem, historykiem, regionalistą, autorem dwóch publikacji o gminie Siekierczyn. Posileni kiełbaskami z grilla i w doskonałych humorach, bo i pogoda dopisała, wrócili do Zgorzelca.

09:57, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W Tygodniu Bibliotek odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną – Centrum Kultury w Pieszycach, niespełna 10-tysięcznym mieście powiatu dzierżoniowskiego. Oddany do użytku (po przebudowie starego kina) w 2014 roku obiekt spełnia wszystkie współczesne wymogi architektoniczne, przestrzenne i funkcjonalne stawiane bibliotekom, traktowanym – zgodnie z założeniami IFLA - jako trzecie miejsce w życiu człowieka (dom, praca, biblioteka).

wtorek, 15 maja 2018

9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu odbyło się uroczyste „pasowanie na czytelnika” grupy sześciolatków z Kasztankowego Przedszkola. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zostały zapoznane z zasadami wypożyczania książek. Następnie odgadywały bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

15:51, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Wspólnie z bibliotekarkami z Filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Zgorzelcu oraz z bibliotekarzami z bibliotek szkolnych powiatu zgorzeleckiego zwiedzaliśmy Stadtbibliothek Görlitz.

15:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Muzeum Łużyckie zaprasza na wycieczkę do Görlitz dn. 17 maja 2018 r.

Rozpoczęliśmy sezon wycieczkowy! Miło nam poinformować, że już w najbliższy czwartek 17.05.2018 r. o godzinie 16:30 ruszy klasyczna wycieczka przez stare miasto Görlitz.

Wycieczka jest adresowana do osób, które nie miały jeszcze możliwości poznania GÓRNEGO I DOLNEGO RYNKU GÖRLITZ. Aczkolwiek dla osób, które chcą przypomnieć sobie klasyczne zabytki sąsiedniego miasta nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystały z naszej oferty.

Przewodnikiem wycieczki będzie Marek Bader.

Zapisy: osobiście w sekretariacie Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu oraz telefonicznie pod numerem 75 648 24 24.

Koszt: 10 zł /osoba.

Bilety prosimy zakupić w siedzibie muzeum do dnia 16.05.2018 r.

Każdy z uczestników wycieczki zobowiązany jest pokazać bilet przewodnikowi wycieczki.

Zbiórka o godz. 16:29 pod Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu przy ul. Daszyńskiego 15.

Muzeum Łużyckie pracuje:

Poniedziałek-piątek 8:00-16:00

Środa 10:00-18:00 wstęp wolny

Sobota - Niedziela 11:00-16:00

Każdy z uczestników wycieczki zobowiązuje się samodzielnie ubezpieczyć na czas trwania wycieczki (dot. kosztów leczenia poza RP oraz NNW).


Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec

11:30, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 maja 2018

Halina Kuropatnicka-Salamon, poetka, prozatorka, członkini Związku Literatów Polskich oraz Klubu Inteligencji Niewidomej RP we Wrocławiu. Niewidoma od wczesnego dzieciństwa. Ukończyła szkołę podstawową przy Państwowym Zakładzie dla Dzieci Niewidomych we Wrocławiu. Po skończeniu Liceum Pedagogicznego pracowała w szkole dla dzieci niewidomych. Ukończyła pedagogikę ogólną na UW oraz wyższe studia zawodowe w Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Poetka swoje wiersze i opowiadania kieruje do czytelników dorosłych, młodzieży i dzieci. Napisała między innymi cykl baśni wierszowanych: Co nowego w starych bajkach, Kasztanki, oraz zbiory wierszy Drugie śniadanie z Amorem, Landrynki. Jedną z pasji pisarki jest język esperanto, w którym tworzy, przekłada, opracowuje materiały publicystyczne.

8 maja gościliśmy w Zgorzelcu Halinę Kuropatnicką-Salamon. Poetka odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną, spotkała się z grupą przedszkolaków z Kasztankowego Przedszkola, następnie odwiedziła uczniów w Szkole Podstawowej PRYMUS. Podczas spotkań Pani Halina Kuropatnicka-Salamon opowiedziała dzieciom o swojej twórczości, czytała wiersze. Następnie pokazała technikę powstawania książki w alfabecie Braille'a-alfabecie umożliwiającym zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym.

Spotkanie z grupą przedszkolaków z Kasztankowego Przedszkola

Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej PRYMUS

17:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

27 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu.

Tematem zajęć była wiosna. Podczas spotkania dzieci wykazały się dużą wiedzą o tej porze roku. Potrafiły wymienić wiosenne kwiaty, ptaki, rozmawialiśmy o wiosennej pogodzie i wiosennych zwyczajach. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania Joanny Wachowiak pt. Pajęcza pułapka i wykonali plakat.

13:06, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 14 maja 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:22, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 maja 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Kiedy w 1795 roku po trzecim rozbiorze Polska zniknęła z mapy Europy nikt nie przypuszczał, że dopiero po ponad stu latach na nowo będziemy budować swoje państwo.

Podejmowano wiele prób odzyskania wolności, na różne sposoby walczono i okazywano swoje niezadowolenie. Walce o niepodległość zawsze towarzyszyła pieśń zarówno podczas powstań narodowych, jak i na frontach I wojny światowej.

Pieśń dawała wiarę, nadzieję i odwagę. Wytwarzała niesamowitą więź i siłę.

Już od pierwszych dni wolności kilka z nich pretendowało do miana hymnu narodowego m.in. Rota, Warszawianka, Boże coś Polskę, My Pierwsza Brygada, Jeszcze Polska nie zginęła.

Toczono wiele sporów i dyskusji, każda pieśń wzbudzała silne emocje i szacunek. Dopiero w 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie uznany za nasz hymn państwowy.

W opracowaniu Wacława Panka "Marsz, marsz Polonia - pieśni, z którymi szliśmy do niepodległości" znajdziemy wiele informacji na temat najbardziej popularnych pieśni historycznych, które towarzyszyły Polakom w drodze ku niepodległości.

14:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 maja 2018

Informujemy, że dnia 10 maja 2018 r. (czwartek) Biblioteka przy ul. Bohaterów Getta 1 oraz jej filie (Filia nr 1 przy ul. Orzeszkowej 30a, Filia nr 2 przy ul. Iwaszkiewicza 12, Filia nr 3 przy ul. Baczyńskiego 1) będą nieczynne (szkolenie pracowników).

11:30, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 maja 2018

Zapraszamy na jedyne i niepowtarzalne wydarzenie w kinie Kino PoZa NoVa! 10 maja 2018 r. o godzinie 18.01, Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu wraz z Kinem PoZa Nowa zapraszają na seans w ramach konkursu głównego 6-tego Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji (https://polskaanimacja.wordpress.com, Polska Animacja).

Zadaniem widzów będzie zagłosowanie na trzy filmy spośród ośmiu prezentowanych produkcji zrealizowanych w polskich studiach filmowych.

Z listą filmów można zapoznać się tutaj : https://polskaanimacja.wordpress.com/kategoria-studyjna-3/

Wstęp bezpłatny. Przyjdź, zobacz, zagłosuj!

10.05.2018 - Kino PoZa NoVa godz. 18:01 - zapraszamy!


Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec

17:08, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa