czwartek, 06 kwietnia 2017

31.03.2017 r. Filię Biblioteki przy ul. Baczyńskiego 1 odwiedziły dzieci z Przedszkola Pulbicznego nr 9 w Zgorzelcu.

Dzieci bardzo uważnie chłonęły wiedzę na temat księgozbioru, zasad jego rozmieszczenia na półkach i wypożyczania. Były zainteresowane tym, co np. oznacza literka B na grzbiecie książki. Przeczytaliśmy Najpiękniejsze bajki Czesława Janczarskiego a dzieci bez trudu odgadywały o jaką postać bajkową chodzi.

Wizyta odbyła się przy okazji Światowego Dnia Książki dla Dzieci przypadającego na dzień 2. kwietnia.

15:51, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 kwietnia 2017
W 12 punktach Goerlitz i Zgorzelca czytano w sobotę, 1 kwietnia, literaturę niemiecką, polską, arabską, serbo-łużycką i śląską. Kolejny raz Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu wzięła udział w organizacji imprezy po polskiej stronie Nysy Łużyckiej.

poniedziałek, 03 kwietnia 2017

29 marca na zaproszenie Pani Jolanty Kotwickiej odwiedziliśmy dzieci w Kasztankowym Przedszkolu. Tematem zajęć była historia o groszku Françoise Malnuit pt. Groszek, zaprezentowanej w formie teatrzyku Kamishibai.

Dzieci z zapartym tchem poznawały historię groszka, który przechodzi cykl wzrastania od małego nasionka aż do dorosłej rośliny, rodzącą kolejne ziarna grochu. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach, naśladując ruchy i dźwięki bohaterów opowiadania. Po wysłuchaniu i obejrzeniu bajki, wspólnie zastanawialiśmy się do czego służy groszek i co można z nim zrobić. Dzieci podzieliły się swoimi doświadczeniami z domu, opowiadały o różnych potrawach z groszku, które przygotowują ich rodzice i babcie. Po części artystycznej dzieci zasadziły w doniczce trzy małe ziarna grochu, które będą codziennie doglądać, aż roślinki zakiełkują i wypuszczą pierwsze listki.

Następnie przedszkolaki wykonały groszki z papieru.

08:06, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 marca 2017
Dynamicznie powiększa się zasób książek elektronicznych (E-booków, audiobooków) na Dolnym Śląsku. Do dyspozycji czytelników, zapisanych do bibliotek publicznych naszego województwa, znajduje się już ponad 17 tysięcy tytułów. Są wśród nich bestsellery i nowości literatury popularnej i literatury faktu – biografie, romanse, kryminały, fantastyka, powieści obyczajowe itd.


Dystrybucja kodów dostępu do usługi odbywa się w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu przy ul. Boh. Getta 1 oraz w Filii nr 1 przy ul. Orzeszkowej 30a
Tematem kolejnego spotkania DKK „Literiada” (piątek, 24 marca) było wspomnienie o Wojciechu Młynarskim (1941-2017) i jego wybitnej twórczości. Chociaż mówił o sobie „rzemieślnik”, wszyscy w środowisku nazywali go Mistrzem. Nie ma już i zapewne długo nie będzie takich mistrzów słowa jak Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka i właśnie Wojciech Młynarski.

środa, 29 marca 2017
Wszystkie zamki i pałace oprócz interesującej historii kryją w sobie różne tajemnice, opowieści o białych damach, duchach, niezliczonych skarbach. Jedne dumnie wznoszą się na wysokich skalistych wzgórzach, niejednokrotnie otoczone głębokimi przepaściami, inne romantycznie ukryte wśród gęstwin przypominają nam o minionych dziejach. W wirtualną podróż śladami starych zamczysk i ich legend przenieśli się uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zgorzelcu podczas lekcji bibliotecznej w Czytelni MBP.

Zasoby wodne świata nieubłagalnie się kurczą. Ponad miliard ludzi cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Wielu z nich zapada na choroby układu pokarmowego na skutek spożycia skażonej, niezdatnej do picia wody. Światowy Dzień Wody obchodzony 22 marca to dobry moment aby uświadomić ludziom, że wodę należy szanować. Na całym świecie prowadzone są liczne akcje popularyzujące ochronę zasobów wodnych.

W Czytelni MBP odbyła się lekcja biblioteczna uświadamiająca uczniom jak cenne posiadamy bogactwo bez którego nie jesteśmy w stanie przeżyć.

10:35, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 marca 2017

Informujemy, że dnia 29 marca 2017 r. (środa) Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu przy ul. Bohaterów Getta 1 będzie czynna do godz. 14:00, natomiast filie do godz. 13:30 (szkolenie pracowników).

Za utrudnienia przepraszamy.

15:23, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 marca 2017

Kolejny raz Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu, we współpracy z Schlesisches Museum zu Görlitz i Stadtbibliothek Görlitz, bierze udział w Śląskim Wieczorze Literackim. Tegoroczny nawiązuje do 500-lecia wystąpienia Marcina Lutra, które zapoczątkowało reformację. Polska część wieczoru odbędzie się 1 kwietnia (godz.17.00) w Domu Jakuba Boehme, gdzie będą czytać członkowie DKK "Literiada", uczniowie zgorzeleckich szkół oraz zaproszeni goście.

Dzieła Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja czytane będą po polsku i niemiecku.

Zapraszamy wszystkich miłośników czytania.

Program do pobrania >>>

16:53, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 27 marca 2017 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godzinach 12:00 - 15.00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci). Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:24, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

23 marca Bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z wychowawczynią Beatą Czabaj. Podczas lekcji dzieci wysłuchały wierszy i śpiewu ptaków ze zbioru Nasze ptaki Wandy Chotomskiej. Następnie rozmawialiśmy o pierwszych zwiastunach wiosny. W dalszej części spotkania uczniowie wykonali ptaki z papieru.

13:54, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

21 marca Bibliotekę odwiedziła grupa 6-latków z Kasztankowego Przedszkola z wychowawczynią Beatą Kasińską. Podczas spotkania rozmawialiśmy z dziećmi na temat obecnej pory roku – Wiosny. Przedszkolaki odpowiadały na pytania związane z tą porą roku, odgadywały zagadki. Następnie wysłuchały bajeczki pt. Ptasia szkoła ze zbioru Geny Rosołowskiej Baju, baju, baj. W drugiej części spotkania dzieci wykonały wiosenne ptaki.

13:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 marca 2017

Informujemy, że dnia 23 marca 2017 r. (czwartek) Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (przy ul. Orzeszkowej 30a) będzie nieczynna z powodu szkolenia pracownika.09:49, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 24 marca 2017 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 14.00 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Literiada"). Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

08:42, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 marca 2017

Informujemy, że dnia 23 marca 2017 r. (czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godzinach 12:00 - 14.30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci). Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

11:48, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa