piątek, 16 listopada 2018

10 listopada obchodzony jest Dzień Jeża. Z tej okazji zaprosiliśmy do biblioteki grupę trzylatków z Niepublicznego Przedszkola Tęcza w Zgorzelcu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały wierszy o jeżach: Hanny Zdzitowieckiej Jeż, Heleny Bechlerowej O jężyku i kasztanach, Jana Brzechwy Jeż. Rozmawialiśmy o zwyczajach jeży, o tym co zjadają, co z nimi się dzieje podczas zimy i do czego służą jeżowi kolce. Dzieci odgadywały zagadki, a na zakończenie spotkania malowały kolorowe jeże.

14:03, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 listopada 2018

W dniach 3-7 grudnia mieszkańcy Zgorzelca będą mogli pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.

Wszystkie materiały niezbędne do napisania listu w obronie konkretnej osoby będą dostępne w dniach 3-7 grudnia w godzinach pracy Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Bohaterów Getta 1 / I piętro).

13:16, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 listopada 2018

Na zwieńczenie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zorganizowała wernisaż dwóch wystaw niepodległościowych: „Chłopcy malowani” – wg scenariusza Justyny Polakowskiej oraz „Polska w moim domu”, która jest pokłosiem konkursu plastycznego pod tym samym tytułem. W piątek (9 listopada) oprócz wernisażu odbyło się także ogłoszenie wyników konkursów plastycznego i literackiego oraz wręczenie nagród laureatom.

wtorek, 13 listopada 2018

7 listopada Filię nr 2 na ulicy Iwaszkiewicza w Zgorzelcu odwiedziła grupa przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego Raj Malucha.

Podczas spotkania rozmawialiśmy z dziećmi na temat jesieni, zmian jakie zachodzą w przyrodzie i kolorów liści. Przedszkolaki odpowiadały na pytania jak postrzegają jesień, jakie są jej cechy charakterystyczne, odgadywały zagadki. Następnie wysłuchały opowiadania o przemiłej uczynnej wiewiórce, która chętnie dzieliła się z innymi zwierzętami swoimi zapasami pt. Szczęśliwy dzień ze zbioru opowiadań Joanny Wachowiak pt. Opowiastki dla małych uszu. Następnie dzieci wyklejały plakat pt. Jesień w lesie.

10:48, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 listopada 2018

16:39, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 listopada 2018

Wielkimi krokami zbliżamy się do uroczystej kulminacji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu swój aktywny udział w obchodach kończy mocnymi akordami. 9 listopada (piątek, godz. 16:30) w sali wystawienniczej MDK ogłoszone zostaną wyniki oraz odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursów „Polska w moim domu”.

Niewątpliwie ważnym wydarzeniem patriotycznym będzie wystawa wg scenariusza Justyny Polakowskiej „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”. Wystawa ta powstała w oparciu o unikatowe materiały archiwalne: wspomnienia, utwory poetyckie i pamiętniki żołnierzy Legionów Polskich, które są ilustrowane oryginalnymi fotografiami z epoki – w opracowaniu Ewy Gołdy - z Archiwum Biblioteki Narodowej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wystawę tę będzie można oglądać w dniach 26 października – 2 grudnia 2018 r. w sali wystawienniczej MDK w Zgorzelcu.

W tym samym miejscu i czasie bibliotekarze zaprezentują prace plastyczne i fragmenty prac literackich, które zgłoszone zostały na nasz konkurs „Polska w moim domu”. Pokazane zostaną także wprawki snycerskie (rzeźbienie w drewnie) i instalacja plastyczna o tematyce patriotycznej, które wykonały zgorzeleckie dzieci w czasie bibliotecznego happeningu niepodległościowego (8 czerwca).

Serdecznie zapraszamy do oglądania przygotowanych wystaw oraz do wzięcia udziału w uroczystym rozstrzygnięciu konkursów „Polska w moim domu”.

09:07, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 listopada 2018

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, 6 listopada bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej Prymus w Zgorzelcu.

Celem spotkania było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych i tradycji. Na wstępie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. Polska moja ojczyzna. W prezentacji wykorzystaliśmy tekst legendy O Lechu, Czechu i Rusie, z którego dzieci dowiedziały się dlaczego to wizerunek orła jest w godle Polski. Przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego państwa, tragedia rozbiorów Polski, trudne lata walk o niepodległość, radość z odzyskania wolności i powrotu naszej Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach zaborów. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat wydarzeń ważnych dla pamięci naszego narodu.

Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wyklejały kontury mapy Polski.

15:22, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że w dniach od 6 listopada do 13 listopada 2018 r. Filia nr 2 (ul. Iwaszkiewicza 12) będzie czynna do godz. 16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

12:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 listopada 2018

Informujemy, że dnia 6 listopada 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

13:32, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 października 2018

We wtorek, 30 października w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W ramach projektu "Globalnie w bibliotekach" rozmawialiśmy o trudnych tematach głodu i ubóstwa na świecie oraz o tym, jak przekazy medialne wpływają na nasze postrzeganie tych zjawisk. Za inspirację do dyskusji posłużyły materiały video Polskiej Akcji Humanitarnej, a także stworzona przez Annę Rosling strona internetowa Dollar Street, ukazująca za pomocą zdjęć nierówności ekonomiczne w różnych krajach. Zaprezentowaliśmy m.in. książkę "Głód" Martina Caparrosa i "Geopolitykę głodu" Jeana Zieglera. Efektem była interesująca i intensywna rozmowa, która z pewnością nie wyczerpała tego obszernego i złożonego zagadnienia.

15:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W sobotę 27 października odbyły się XV Zaduszki Poetyckie, które tym razem poświęcone były Zdzisławowi Smektale (1951-2018). Urodzony w Zgorzelcu był wybitnym felietonistą, pisarzem, animatorem sceny muzycznej i życia kulturalnego Wrocławia. Był Smektała także patriotą miasta nad Nysą Łużycką, wielokrotnie powtarzał, że „ojczyzna człowieka jest w jego młodości”.

26 października odwiedziliśmy grupę Krasnali w Przedszkolu nr 2. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat Zdrowia, dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchali pogadanki i wierszy Anny Mikity ze zbiorku pt. Różne sposoby na wredne choroby. Jest to zbiór wierszy, których celem jest uświadomienie najmłodszym znaczenia zdrowia i higieny. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz uświadomienie dzieciom, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych.

Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wyklejały plakat Dbamy o zdrowie.

13:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W ramach projektu profilaktyki uzależnień Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. „Książka uczy – leczy – pomaga” 25 października odbyły się trzy spotkania z Wojciechem Wanatem, terapeutą, matematykiem i autorem książek o substancjach psychoaktywnych. W dwóch przedpołudniowych spotkaniach uczestniczyli uczniowie SP nr 2, SP nr 5, SP nr 3, Łużyckiej Szkoły Podstawowej, Niepublicznego Gimnazjum Europejskiego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu. W wieczornym spotkaniu uczestniczyli terapeuci, nauczyciele i grupa uczestników zajęć z Poradni Profilaktyki Uzależnień. Wojciech Wanat jest autorem książek: Narkotyki i narkomania. Odlot donikąd, Rok w Monarze, współautorem książki W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania. Powołując się na wiedzę i własne doświadczenia życiowe opisał proces uzależnienia i jego skutki. Prelekcje kończyły pytania słuchaczy, zapisywane anonimowo na karteczkach oraz indywidualne rozmowy po części oficjalnej. W trzech spotkaniach wzięło łącznie udział około 400 osób.

13:18, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 października 2018

Informujemy, że dnia 30 października 2018 r. (wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:30 (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach Programu "Globalnie w Bibliotekach").

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

09:56, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa