poniedziałek, 07 listopada 2016
Informujemy, że dnia 15 listopada 2016 r. (wtorek) Czytelnia Dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie nieczynna w godzinach 12.30 do 15.00 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży)
Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

15:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 listopada 2016

Mieć przyjaciela to szczęście dane niewielu. Do tych wybrańców zaliczyć może się DPS „Jutrzenka”, który jest wielkim orędownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu. Z okazji jej Jubileuszu 70–ciu lat istnienia i działalności na rzecz mieszkańców Zgorzelca, w tym naszego domu, z dobrym słowem zapisanym w książkach, prezentem od serca, światełkiem zamkniętym w świecy i czytelniczymi skrzatami – udaliśmy się do MBP, aby dołączyć się do tysiąca życzeń i powinszowań.

Źródło: http://www.powiatzgorzelecki.pl/index.php/item/2805-dps-jutrzenka-i-mbp-w-zgorzelcu-czyli-z-wizyta-u-przyjaciol

15:19, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

28 października naszą bibliotekę odwiedziła grupa 5-latków z Przedszkola nr 8 z wychowawczynią Anną Gruszecką.

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom a szczególnie książeczkom dla dzieci. Jednak największą radość sprawiło im oglądanie różnego rodzaju atlasów o roślinach, zwierzętach, motocyklach, samochodach, bajkach oraz książeczek z trójwymiarowymi ilustracjami. Przedszkolaki dowiedziały się skąd biorą się książki w bibliotece, jak można zapisać się do biblioteki, zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Następnie czytaliśmy wiesze o tematyce jesiennej, niektórzy próbowali nawet czytać ich fragmenty. Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne podczas których każde dziecko zrobiło jesienna sowę. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w bibliotece. Dzieci obiecały że niedługo znów nas odwiedzą.

10:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

27 października gościliśmy grupę 6-latków z Przedszkola nr 8 z wychowawczyniami Krystyną Kułakowską i Violettą Czubak-Dacko.

W trakcie wizyty przedszkolaki zwiedzili bibliotekę, zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz z procesem wypożyczania książek.

Z ogromnym zainteresowaniem przeglądały pozycje przeznaczone dla ich grupy wiekowej, największym zainteresowaniem cieszył się dział „Literatura dla dzieci”. Dużą radość sprawiło im oglądanie różnego rodzaju pozycji z trójwymiarowymi ilustracjami, atlasów o roślinach, zwierzętach ,dinozaurach i kosmosie. Przedszkolaki brały aktywny udział w zajęciach, rozwiązywały zagadki na temat oznak jesieni w przyrodzie, słuchały wierszy dotyczących jesieni, wysłuchały opowiadania pt.”Zarozumiała marchewka” Grzegorza Kasdepke. Była to ich pierwsza, ale nie ostatnia wycieczka do biblioteki.

10:30, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

24 października odbyła się kolejna lekcja z cyklu Jesienne czytanie, tym razem gościliśmy uczniów klasy III i IV ze Szkoły Prymus. Podczas spotkania czytaliśmy wiersze o jesieni, dyskutowaliśmy o obecnej porze roku. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których dzieci malowały liście i zrobiły jesienne jabłuszka.

10:21, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” 21 października odwiedziliśmy dzieci w Przedszkolu nr 8 „ Pod Słonkiem ”. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Elizy Piotrowskiej pt. Tupcio Chrupcio ma rodzeństwo. Dzieci były bardzo zainteresowane, książka poprzez swoje kolorowe ilustracje bardzo ich zaciekawiła. Przedszkolaki z entuzjazmem odpowiadały na zadane pytania dotyczące przeczytanych bajek. Na zakończenie spotkania maluszki podziękowały za odwiedziny śpiewem i tańcem. To było bardzo miłe spotkanie. Dziękujemy za zaproszenie. Następne spotkanie z maluszkami już za miesiąc.

10:17, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 października 2016

20 października w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki które działa przy naszej bibliotece, gościliśmy Joannę Zagner-Kołat – ilustratorkę książek dla dzieci, która podzieliła się swoimi umiejętnościami z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz z dziećmi z Niepublicznej Szkoły PRYMUS w Zgorzelcu.

Pani Joanna ilustruje książki dla dzieci, komiksy i opowiadania w czasopiśmie „Bluszczyk”,  współpracuje również ze „Świerszczykiem” oraz „Misiem”. Podczas spotkania uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach plastycznych a następnie wcielili się w ilustratorów.

Pani Joanna Zagner – Kołat przeczytała fragment książki pt. „Filipek i szkoła ” następnie poprosiła dzieci , aby uruchomiły swoją wyobraźnię i stworzyły do niego rysunki. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i humorem przy tworzeniu wspólnej ilustracji do książki. Dziękujemy za udział w warsztatach!

17:51, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

18 października gościliśmy uczniów klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Łagowie z wychowawczyniami Danutą Winiarską i Jadwigą Antonowicz.

Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego najpierw zostały zapoznane z regulaminem wypożyczalni, dowiedziały się jak można zapisać się do biblioteki, jak należy zachować się w bibliotece. Następnie przeprowadziliśmy zajęcia podczas których uczniowie poznali „drogę książki od autora do czytelnika”. Na zakończenie każdy uczeń zrobił zakładkę do książki. Zadowoleni uczniowie z entuzjazmem zapowiedzieli kolejną wizytę. Spotkanie wzbudziło w dzieciach chęć zapisania się do biblioteki i korzystania z jej bogatych zbiorów.

17:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

17 października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Jesienne spotkania w bibliotece”. Tym razem odwiedzili nas uczniowie klasy II a i b ze Szkoły Podstawowej „Prymus”. Na wstępie dzieci wysłuchały utworu Antonio Vivaldiego z cyklu "Cztery pory roku" – Jesień. Następnie zastanawiały się czy można i w jaki sposób można zatrzymać jesień. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz odpowiadały na pytania, dlaczego lubią tę porę roku i co ona nam daje. Z odpowiedzi uczniów dowiedzieliśmy się że Jesień można zatrzymać w słoikach , w obrazach, w poezji, w opowiadaniach, na zdjęciach, w muzyce. Na zakończenie każdy uczeń wykonał prace plastyczną „Jesienne drzewo”.

17:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 października 2016
Informujemy, że dnia 27 października 2016 r. (czwartek) Czytelnia Dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 11.30 (zajęcia edukacyjne dla dorosłych)

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do ODDZIAŁU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

14:06, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 października 2016

19 października obchodziliśmy nasz kolejny jubileusz. Zaczęliśmy w kościele pw. św. Bonifacego od porannej mszy w intencji zmarłych oraz byłych i obecnych bibliotekarzy. Uroczystość jubileuszowa odbyła się w gościnnych progach domu kultury. Było sporo wspomnień i wzruszeń, nie brakowało jednak także radości i uśmiechu.

17 października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Jesienne spotkania w bibliotece”, tym razem odwiedzili nas uczniowie klasy II a i b ze Szkoły Podstawowej „Prymus”. Na wstępie dzieci wysłuchały utworu Antonio Vivaldiego z cyklu "Cztery pory roku" – Jesień. Następnie zastanawiały się czy można i w jaki sposób można zatrzymać jesień. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz odpowiadały na pytania, dlaczego lubią tę porę roku i co ona nam daje. Z odpowiedzi uczniów dowiedzieliśmy się że Jesień można zatrzymać w słoikach , w obrazach, w poezji, w opowiadaniach, na zdjęciach, w muzyce. Na zakończenie każdy uczeń wykonał prace plastyczną „Jesienne drzewo”.

15:48, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

12 października odwiedziliśmy przedszkolaków w Kasztankowym Przedszkolu. Tematem spotkania była „Jesień w ogrodzie”, rozmawialiśmy o tym jak wygląda jesień na wsi, w ogrodzie, w sadzie , w lesie. Zastanawialiśmy się jakie przetwory można wykonać z darów jesieni owoców i warzyw. Dzieci w skupieniu  wysłuchały wiersza pt. Na straganie Jana Brzechwy i Dary Jesieni Anny Tomaszewicz. Na zakończenie wykonali plakat, przyklejając na nim warzywa.

15:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 21 października (piątek) 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Bohaterów Getta 1 będzie nieczynna w godzinach 12.30 - 15.00. Za utrudnienia przepraszamy.

08:33, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 października 2016

"Dzisiaj, w poniedziałek, na początek tygodnia, naddajmy się ciutkę Duchowi. Biblioteka miejska w Zgorzelcu obchodzi 70, ma 5 lat więcej niż ja. Panie bibliotekarki zapytały mnie czy w jubileuszowym katalogu mogą wykorzystać tekst, który publikowałem w gazetach sporo lat temu. A mając lat naście, pochłaniałem książki tak, jak nakazywał ulubiony mój pisarz, Sandor Marai. Niedawno poznałem w jego Dzienniku zdanie, że „Czytać należy tak, jakbyś w celi śmierci czytał ostatnią książkę, którą ci przyniósł strażnik więzienny”. W latach 60. byłem pryszczatym zbuntowanym podrostkiem. Ale książki pochłaniałem jak recydywista."

Więcej refleksji i wspomnień pisarza na temat naszego jubileuszu przeczytać można we wpisie na jego blogu http://bbd.pl/blog/ostatnia-ksiazka-w-celi-smierci/

11:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa