czwartek, 02 listopada 2017
wtorek, 31 października 2017

26 października w naszej bibliotece odbyło się kolejne Jesienne spotkanie, tym razem odwiedziła nas grupa czterolatków z Przedszkola Prymuski.

Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania o jesieni, wierszy oraz piosenek o tej porze roku.

Na koniec odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonały muchomorki.

14:40, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

25 października Bibliotekę odwiedziła grupa cztero i pięciolatków z Kasztankowego Przedszkola. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt. Pan Kuleczka. Skrzydła Wojciecha Widłaka.

14:29, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
Piątkowy (27 października) wernisaż otworzył jubileuszową wystawę „200 lat Ossolineum. Litteris et Artibus.” Tę ciekawą ekspozycję sprowadziła do nas Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu; wystawę uzupełniają książki wydane przez Ossolineum z księgozbioru MBP oraz wystawa Justyny Polakowskiej „Biblioteka. Miejsce tajemnicy.” Wszystko to można oglądać w sali wystawienniczej MDK do 3 grudnia. Serdecznie zapraszamy.

W ramach projektu "Biblioteka bez barier" realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu propagujemy czytelnictwo w środowiskach osób z problemami niepełnosprawności. 25 października gościliśmy w Domu Pomocy Społecznej "Jutrzenka". Słowem i obrazem mogliśmy przenieść jego mieszkańców w świat baśni. Wędrowaliśmy przez Indie, Rosję, Polskę, Danię i inne kraje.

Baśnie znane są nam od zarania dziejów. Faraon Cheops - budowniczy Wielkiej Piramidy w Egipcie - był miłośnikiem baśni. Zaświadcza o tym odnaleziony z około 1700 r. p. n. e. papirus. Zachowane starożytne baśnie egipskie wykazują duże podobieństwo do baśni współczesnych.

W świecie fantazji wszystko może się wydarzyć: dobro odnosi zwycięstwo, zło zostaje surowo ukarane, a pycha nigdy nie popłaca. Na rzeczywistość baśniową składają się rozmaite dziwy i czary. Poznajemy bezkresne morza, dziwne zwierzęta, ptaki mówiące ludzkim głosem, możemy dosięgnąć gwiazd czy zwiedzić głębię morską.

Zakładając, że takie baśnie jak "Kopciuszek" czy "Śpiąca Królewna" znane są i lubiane powszechnie, przybliżyliśmy naszym słuchaczom te opowieści mniej znane jak "Młynek na dnie morza" czy "Król Kruków". Świat ukazany w baśniach od pokoleń tak samo zachwyca i wzrusza, a baśniowe duchy podróżują z nami po całym świecie.

11:17, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 października 2017

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu informuje, że 27 października br. (piątek) biblioteka przy Bohaterów Getta 1 oraz filie biblioteczne będą czynne od godz. 13:30.

Filia multimedialna przy ul. Orzeszkowej w tym dniu będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

12:18, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 października 2017

To tytuł interesującej wystawy, sprowadzonej do naszego miasta przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu, a którą można oglądać od 27 października do 3 grudnia w sali MDK przy ul. Parkowej 1. W czasie wernisażu – 27 października - wystawę przedstawi jej kurator, dr Łukasz Koniarek z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Wystawie jubileuszowej towarzyszy ekspozycja książek wydawnictwa Ossolineum ze zbiorów MBP oraz wystawa Justyny Polakowskiej „Biblioteka miejsce tajemnicy”.

Ossolineum to unikatowy, jedyny w swym rodzaju symbol polskiej kultury, książki i bibliotekarstwa. Dramatyczne lata wojenne i po zakończeniu II wojny światowej, nadają mu dodatkowego znaczenia, wręcz legendarnej mocy trwania polskości. Dlatego wystawę powinni zobaczyć wszyscy, dla których polska książka i kultura jest równie ważna jak niepodległość i wolność.

Tytułowa maksyma łacińska przekłada się na: Naukom i sztukom; w dzisiejszym Lwowie ozdabia ona fronton Politechniki Lwowskiej. Wystawa prezentuje burzliwe dzieje Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, opowiada jego lwowską historię oraz przypomina powojenne wydarzenia z historii Zakładu mieszczącego się już wówczas we Wrocławiu.

„Przez cały czas swego istnienia Ossolineum gromadziło i nadal gromadzi bezcenne zbiory, narodowe pamiątki – druki, rękopisy, mapy, dzieła sztuki, udostępniając je kolejnym pokoleniom Polaków. Zgromadzone na wystawie eksponaty jak i towarzyszące wystawie publikacje pozwolą prześledzić historię Biblioteki, Muzeum Lubomirskich i Wydawnictwa tworzących Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Na wystawie można zobaczyć m.in. rękopisy Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Jana Kasprowicza, Witkacego, Czesława Miłosza czy Tadeusza Różewicza. Wśród druków niezwykle rzadko pokazywane oryginalne wydanie dzieła Mikołaja Kopernika z 1543 r., Statuty Jana Łaskiego z 1506 r., Treny Jana Kochanowskiego z 1583 r., poświęcone astronomii prace Jana Heweliusza z 1668 r. czy dzieło Giordana Bruna z 1591 r. Prezentowane są także druki XIX–XXI w., a wśród nich liczne publikacje Wydawnictwa Ossolineum. Jednak Ossolineum to nie tylko prześwietna kolekcja, ale niezwykli, oddani idei założyciela ludzie zarówno pracownicy jak i darczyńcy. Dzięki wystawie można poznać codzienną pracę biblioteczno-muzealną, zaangażowanie pracowników w walki niepodległościowe i konspirację, działalność polityczną, naukową oraz literacką. Swoje miejsce w ramach ekspozycji mają także ossolińscy darczyńcy i ich bezcenne dary, które od początku istnienia Zakładu zasilały jego zbiory.” – czytamy na stronie ZNiO.

Patronat nad obchodami Jubileuszu objął Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Zapraszamy do obejrzenia tej ważnej wystawy.


15:35, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 25 października 2017 r. (środa) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 13:30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

11:05, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

23 października Bibliotekę odwiedziła grupa pięciolatków z Niepublicznego Przedszkola nr 4 „Prymuski”.

Podczas spotkania rozmawialiśmy z dziećmi o jesieni. Przedszkolaki wykazały się dużą znajomością o aktualnej porze roku, podzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat zjawisk zachodzących jesienią w przyrodzie. Następnie wysłuchały opowiadania Geny Rosołowskiej pt. „Jestem Kacperek i wolę Kasztankowe Przedszkole” ze zbioru opowiadań „Baju, Baju, Baj... ”. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały jesienne dekoracje.

11:01, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Od zarania dziejów ludzie opowiadają sobie baśnie. Przemawiają one do naszej wyobraźni i uczuć. W bajkowym świecie dobro prawie zawsze jest wynagradzane, a zło surowo ukarane. Wróżki, czarodziejki, krasnoludki czy elfy stanowią część folkloru wielu krajów, a wiara w nie niegdyś mocno popularna przetrwała do czasów nam współczesnych.

Baśnie często kojarzą się nam ze snami. Sceny i obrazy przeplatają się w nich nawzajem, płynąc z czarodziejską prędkością, przenosząc czytelnika do krainy, w której wszystko może się zdarzyć.

Baśniami należy się dzielić. Należy je czytać, a potem opowiadać. "Król Kruków", "Kwiat paproci", legenda o złej Kunegundzie to tylko niektóre opowieści wysłuchane w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w piątkowe przedpołudnie (20.10.2017 r.) przez uczniów i wychowawców Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu.

Zapraszamy na kolejne lekcje biblioteczne.

10:51, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 października 2017
W ramach programu profilaktyki uzależnień „Książka uczy, leczy, pomaga” Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprosiła na cykl spotkań z młodzieżą i mieszkańcami podróżnika, autora filmów z wypraw po świecie, i przysłowiowego człowieka po przejściach - Mariusza Kurca ze Szczecina.

czwartek, 19 października 2017

Informujemy, że dnia 20 października 2017 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 12:30 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

13:03, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 października 2017

Dolnośląski Festiwal Nauki odbywa się już po raz dwudziesty. Wpisując się w hasło tegorocznej, jubileuszowej edycji, które brzmi „Nauka bez granic”, Miejska Biblioteka w Zgorzelcu i Muzeum Śląskie w Görlitz zorganizowały wspólnie prezentację „Kolej w Dolinie Bobru – Koleją z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego”. Michalina Cieślicka ze Śląskiego Muzeum zabrała nas w podróż do początków kolei w Dolinie Bobru, opowiadając interesującą i bogato ilustrowaną zdjęciami historię powstawania nowoczesnej infrastruktury transportu. Momenty utrwalone na archiwalnych fotografiach budziły skojarzenia ze zdobywaniem Dzikiego Zachodu, ukazując w pełni znaczenie sieci kolejowej dla rozwoju regionu. Prezentacja towarzyszy i promuje większą, poświęconą rozwojowi kolei na Śląsku, wystawę pt. „Uwaga! Pociąg!”, którą oglądać można do września przyszłego roku w Muzeum Śląskim w Görlitz.

15:48, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
16.10.2017 r. Grupa 6-latków z Przedszkola nr 12

17.10.2017 r. Grupa 5-latków z Przedszkola nr 8

18.10.2017 r. Grupa 4- i 5-latków z Przedszkola nr 12

14:27, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na wycieczkę do Görlitz 22.10.2017 r.:

Tym razem skupimy się na tropach zgorzeleckich (görlitzkich) legend.

Görlitz/Zgorzelec ma bardzo długą i bogatą w różne wydarzenia historię. Część z nich to autentyczne fakty potwierdzone w dokumentach.

Ale sporo też historii przekazywanych od wieków z ust do ust kolejnych pokoleń, które z rzeczywistością mają niewiele lub zgoła nic wspólnego. Są one tworem niezwykłej wyobraźni, czasem zabobonów. Mimo to cieszą się zainteresowaniem i nadal są żywe. Dlatego podczas spaceru po Görlitz będziemy podążać śladami Nocnego Kowala, Trójnogiego Psa czy Buntowników zza Czerwonej Furty. Wszystkich chętnych na poznanie legend z grodu nad Nysą Łużycką zapraszamy w niedzielę 22.10.2017 r. o godz. 15.00.

Zbiórka przed Muzeum Łużyckim, gdzie aktualnie prezentowana jest znakomita wystawa poświęcona legendom łużyckim. Uzupełnieniem może być indywidualna wizyta w Muzeum Łużyckim i zwiedzanie wystawy: „Trójnogi pies i inne legendy łużyckie”.

Serdecznie zapraszamy!

Zapisy w Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu przy ul. Daszyńskiego 15, osobiście lub telefonicznie: Tel. 75 648 24 24

Koszt 12 zł/os.

Bilety prosimy zakupić do dnia 20.10.2017 r. w siedzibie muzeum. W przypadku braku zakupu biletu we wskazanym terminie, zapisana osoba będzie wykreślana z listy.

Każdy z uczestników zobowiązany jest pokazać bilet przewodnikowi wycieczki.

Zbiórka o godz. 14:59 pod Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu przy ul. Daszyńskiego 15.

Muzeum Łużyckie pracuje:

Poniedziałek-piątek 8:00-16:00

Środa 10:00-18:00 wstęp wolny

Sobota - Niedziela (21.10-22.10) 11:00-16:00

Każdy z uczestników wycieczki zobowiązuje się samodzielnie ubezpieczyć na czas trwania wycieczki (dot. kosztów leczenia poza RP oraz NNW).

W przypadku deszczowej pogody muzeum może przełożyć wycieczkę na inny termin.

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu11:47, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa