środa, 28 listopada 2018

23 listopada odbyło się kolejne spotkanie dla dzieci i rodziców w ramach spotkań DKK. Tematem spotkania były Misie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, które przypada 25 listopada. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy na temat niedźwiadków prawdziwych i tych znanych nam z książek i telewizji. Dzieci miały także okazję zapoznać się z książeczkami o misiach, które można znaleźć na bibliotecznych półkach. Następnie wspólnie z rodzicami czytaliśmy opowiadania Uśmiechnij się misiu i Nowy przyjaciel niedźwiadka. W dalszej części spotkania odbyły się zajęcia plastyczne polegające na wykonaniu misia z kawałków papieru. Na pamiątkę tego dnia każde dziecko otrzymało specjalnie przygotowaną nalepkę, przedstawiającą pluszowego misia, oraz misiową zawieszkę, którą ufundował Burmistrz Miasta Zgorzelec.

Uśmiechnięte i zadowolone twarze wszystkich dzieci były najlepszym i największym podziękowaniem za zorganizowane spotkania.

11:57, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 listopada 2018

Informujemy, że dnia 29 listopada 2018 r. (czwartek) Filia nr 3 na ul. Baczyńskiego 1 będzie czynna do godz. 16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

14:16, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 28 listopada 2018 r. (środa) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży).

Za utrudnienia przepraszamy.

09:14, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Przyczyn upadku państwowości polskiej w XVIII wieku istniało wiele, historycy poszukując prawdy przeprowadzili wiele badań, śledząc źródła historyczne, analizując materiały. Fakt pozostaje niezaprzeczalny - w 1795 roku Polska na ponad 100 lat zniknęła mapy Europy, a tym samym świata. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni.

W listopadowe popołudnie w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu uczniowie wysłuchali wykładu przygotowanego przez bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu „Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości”. Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej, Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiet, którym los naszej ojczyzny nie był obojętny, które poprzez swoją działalność przypominały o Polsce i jej losie pod zaborami. Spotkanie podsumowały ćwiczenia sprawdzające wiedzę na temat prezentowanych postaci i historii Polski.

Zapraszamy na kolejne lekcje biblioteczne.

08:55, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 listopada 2018

W Zgorzelcu rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. W dniach 3-7 grudnia mieszkańcy Zgorzelca będą mogli pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.

Jak napisać taki list?

To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5. podstawowymi zasadami:

- piszemy krótko,

- jesteśmy uprzejmi,

- opieramy się na faktach,

- mamy pozytywne nastawienie,

- i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny.

Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Wszystkie materiały niezbędne do napisania listu w obronie konkretnej osoby będą dostępne w dniach 3-7 grudnia w godzinach pracy Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Bohaterów Getta 1 / I piętro).

11:36, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Już od 116 lat Teddy Bear (pluszowy miś) funkcjonuje w zbiorowej świadomości. Legenda głosi, że pierwowzorem ulubieńca milusińskich - na całym świecie i do dnia dzisiejszego - jest mały niedźwiadek, ułaskawiony przez prezydenta USA Teodora Roosevelta na jednym z polowań. Historia małego misia od razu trafiła na łamy prasy, i tak mocno zadziałała na wyobraźnię, że stał się on symbolem przyjaciela dzieci, najlepszym kumplem i najmilszą przytulanką. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu z okazji Dnia Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada, co roku zaprasza dzieci ze zgorzeleckich przedszkoli i przedstawicieli władz samorządowych Zgorzelca do wspólnego czytania książek. W piątek 23 listopada dzieciom pięknie czytała Pani Jolanta Ptak, Sekretarz Miasta i Pełnomocnik ds. Systemu Zarządzania Jakością UM.

Przedszkolakom z Kasztankowego Przedszkola czytała Pani Jolanta Ptak
23.11.2018 r.

Grupa Misiów z Kasztankowego Przedszkola
22.11.2018 r.

Misiowe spotkanie w Filii nr 2 z dziećmi z Przedszkola nr 12
22.11.2018 r.

11:15, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 listopada 2018

Informujemy, że dnia 26 listopada 2018 r. (poniedziałek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz. 15:30 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Za utrudnienia przepraszamy.

12:29, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 listopada 2018

Informujemy, że dnia 24 grudnia 2018 r. (poniedziałek) Biblioteka będzie NIECZYNNA.

Za utrudnienia przepraszamy.

13:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że dnia 23 listopada 2018 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 12:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

08:29, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 listopada 2018

16 listopada Filię nr 2 MBP w Zgorzelcu odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 12. Podczas spotkania rozmawialiśmy o porach roku, zmianach jakie zachodzą w przyrodzie. W dalszej części spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Joanny Wachowiak pt. Opowiastki dla małych uszu. Następnie wyklejały wiewiórki, które zabrały do przedszkola żeby ozdobić swój jesienny kącik.

17:39, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu gościliśmy dwóch grotołazów ze Speleoklubu „Bobry” z Żagania. Daniel Oleksy – aktualny prezes klubu - oraz Emil Piotrowski zaprezentowali ciekawe, autorskie filmy z wielkich wypraw do najgłębszych jaskiń świata, m.in. do Słowenii, Chin, Gruzji, Austrii, Papui Nowej Gwinei. Opowieść o ich życiowej pasji zawierała także wiele praktycznych wskazówek, dotyczących stosowanych sprzętów, niezbędnego ekwipunku i potrzebnego w jaskini ubioru. W czwartek (15 listopada) odbyły się dwa spotkania - pierwsze dla uczniów zgorzeleckich szkół, w drugim oprócz młodzieży szkolnej uczestniczyli także słuchacze Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Żagański klub powstał w 1966 roku i nieprzerwanie zalicza się do elitarnej czołówki speleoklubów w kraju. W ramach działalności szkoleniowej i promocyjnej prowadzone są także kursy taternictwa jaskiniowego, międzynarodowe zawody w technikach wspinaczkowych, wycieczki turystyczne dla dzieci, amatorów i początkujących grotołazów. Wojcieszów w Górach Kaczawskich (miasteczko pomiędzy Złotoryją a Jelenią Górą) jest prawdziwą bazą wypadową (z 40 miejscami noclegowymi w zakupionej i sukcesywnie remontowanej chacie) i terenem spotkań klubowiczów, ich rodzin i sympatyków. Wapienie wojcieszowskie są bogate w formy krasowe (proces wymywania i wypłukiwania skał wapiennych przez wodę), których skutkiem są liczne groty i studnie, nadające się do nauki podstaw taternictwa jaskiniowego.

17:18, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 listopada 2018

15 listopada bibliotekę odwiedziła grupa sześciolatków z Niepublicznego Przedszkola Tęcza w Zgorzelcu. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, ze zgromadzonymi zbiorami oraz zasadami korzystania z niej, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Podczas lekcji bibliotecznej przedszkolaki mieli możliwość zobaczenia wiele różnorodnych książek. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki o zwierzętach oraz rozkładane 3D. Na początku zajęć sześciolatki wysłuchały opowiadania Begona Ibarrola pt. Grzybobranie ze zbioru Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym.

Dzieci bardzo angażowały się w zajęcia, chętnie odpowiadały na stawiane im pytania oraz same zadawały dużo pytań dotyczących przyrody. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonały grzybki.

16:49, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

14 listopada bibliotekę odwiedziła grupa pięciolatków z Niepublicznego Przedszkola Tęcza w Zgorzelcu. Tematem spotkania była obecna pora roku - jesień. Dzieci bardzo angażowały się w zajęcia, chętnie odpowiadały na stawiane im pytania oraz same zadawały wiele pytań dotyczących przyrody. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.

16:34, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa