piątek, 23 września 2011

Miejska Biblioteka Publiczna i Interclub Femina w Zgorzelcu, zapraszają na spotkanie pt: "NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ"

W ramach Partnerstwa na rzecz równych praw w dostępie do instytucji publicznych

BIBLIOTEKA DOSTĘPNA DLA WSZYSTKICH

             27.09.2011   godz. 10.00-11.30

w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu, ul 2 Armii WP 8 pok. 305

Ważne : Dojazd windą z poziomu 0 za bankiem drugie wejście

W programie spotkanie:

10.00               Powitanie

10.10 - 10.20   Prezentacja " Równe szanse-większe możliwości "

10.20 - 10.40   Prezentacja Miejskiej Biblioteki Publicznej

10.40 - 11.20   Rozmowa przy kawie

11.30              Zakończenie spotkania

Klasa 0 wraz z wychowawczynią Panią Izabelą Adamowską ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Janusza Korczaka uczestniczyła w swojej pierwszej lekcji bibliotecznej. Dzieci poprzez zabawę, zagadki, rebusy poznały zasady korzystania i pracę w bibliotece. Pani kierownik Oddziału dla Dzieci Genowefa Laszczak opowiedziała małym czytelnikom o historii i powstaniu książki.

Gościliśmy w czwartek ( 22 września) prezesa Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego we Wrocławiu pana Grzegorza Mendykę. Spotkanie z młodzieżą zgorzeleckich szkół (w sali widowiskowej MDK zasiadło ok.100 słuchaczy) odbyło się w ramach XIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, którego współorganizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu. Czy owocem tego spotkania będzie powołanie nowego koła genealogicznego - nie wiemy, natomiast wykład z całą pewnością zainteresował wielu młodych ludzi.środa, 21 września 2011

Wiersze z wydanego w 2007 r. tomiku „nauka chodzenia” okrasiły piątkowe (16 września) spotkanie w goerlitzkiej NeisseGalerie, poświęcone w całości osobie oraz twórczości Tadeusza Różewicza, wybitnego poety, laureata m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2007.

Bogaty życiorys urodzonego w Radomsku (9 października 1921 r.) poety i pisarza przedstawił Jan Stolarczyk, a fakty splatały się z poezją czytaną przez Erikę Luders i Andrzeja Słomianowskiego (także autora zaprezentowanych niemieckich przekładów). Oprawę muzyczną dodała skrzypaczka Elżbieta Stankiewicz.

Dwugodzinne spotkanie, zorganizowane przez SAPOS e. V. oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu, zakończyła dyskusja zaproszonych (ok. 30 osób) gości. Na spotkaniu zaprezentowano wiersze: „Kamień filozoficzny”, „Słowa”, „Urodziłem się nosorożcem”, „Nauka chodzenia”, „Wieczny powrót” oraz „Mistrz Jacob Boehme”.

„Mistrz Jacob Boehme”

(fragment)

Szedłem ze Zgorzelca do Goerlitz

żeby kupić buty a może koniak

armie mrówek maszerowały

przez most niosąc w ramionach

Ogrodowe Krasnale Gartenzwerge

koszyki wiklinowe napoje wyskokowe

nie pamiętam już dokładnie

opowiadania tego skromnego człowieka

i rzetelnego rzemieślnika

wtorek, 20 września 2011

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Thomasem Rosenlöcher - lirykiem, eseistą i narratorem, działaczem w Saksońskiej Akademii Sztuk i Akademii Sztuk w Berlinie;

oraz z Julią Fiedorczuk - poetką i tłumaczką literatury, Adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim, autorką poezji "Planeta rzeczy zagubionych" i opowiadań "Poranek Marii".

Spotkanie poprowadzi Andre Rudolph - poeta, tłumacz literatury polskiej na j. niemiecki z Lipska.

Spotkanie autorskie odbędzie się 23 września o godz. 17.00 w Domu Jakuba Boheme (Przedmieście Nyskie w Zgorzelcu).

Zapraszają: Stowarzyszenie Sächsischen Literaturrat i Instytut Polski w Berlinie - Filia w Lipsku, Stadtbibliothek w Görlitz i Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu.

Szczegółowy program Polsko-Niemieckich Dni Literatury w Saksonii dostępny jest TUTAJ.

poniedziałek, 19 września 2011

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na wykład połączony z prezentacją multimedialną pt. "Genealogiczne peregrynacje z Miłoszami".

Wykład poprowadzi Grzegorz Mendyka prezes Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Spotkanie odbędzie się dnia 22.09.2011 o godzinie 11:00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu przy ul. Parkowej 1.

Spotkanie odbywać się będzie podczas trwania Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Zgorzelcu.

W miniony piątek koleżanki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu miały przyjemność uczestniczyć w wernisażu Pani Krystyny Adler artystki plastyka, czytelniczki zaprzyjaźnionej z naszą biblioteką.
piątek, 16 września 2011

W wiele ciekawych imprez i spotkań obfitowało nasze tegoroczne lato. Wysoką, wojewódzką rangę miał VIII Finał Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami pt. „Z książką na walizkach”, który odbywał się w Zgorzelcu. W naszych progach gościliśmy także znakomitych gości, ponadto zorganizowaliśmy liczne spotkania i wycieczki dla dzieci, kinową projekcję filmu „Dolina Issy”, spotkanie z filozofem, uczestniczyliśmy w Jakubach. Wbrew aurze, nasze lato było z pewnością słoneczne i ciekawe.

czwartek, 15 września 2011

Magiczne drzewko szczęścia można znaleźć w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.

Na zielonych listkach widnieją aforyzmy i sentencje o książkach. Powstało ono z myślą o naszych wszystkich czytelnikach. Każdy może więc przyjść i na pustych listkach napisać swoje myśli i marzenia.


Drzewko czeka! Zapraszamy.

środa, 14 września 2011

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki .

15 września ( czwartek ) godz. 17.00

Filia nr 3  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Baczyńskiego)

Spotkanie poświęcone będzie Matuszkiewicz Irenie - dziennikarce mieszkającej we Wrocławiu , autorce książek min. "Szepty" , "Salonowe życie" , "Przebudzenie " .

"Tadeusz Różewicz  wielki poeta europejski"

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu oraz SAPOSe.V.Goerlitz  serdecznie zapraszają na wieczór poetycki poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi.

16.09.2011 (piątek) godz. 19.30

NeisseGalerie, Elizbethstrasse 10/11, Goerlitz

W programie:

wprowadzenie : Jan Stolarczyk

wiersze Poety w przekładach (na niemiecki) Andrzeja Słomianowskiego czytają:

Kulturwissenschaftlerin  Erika Luders - po niemiecku.

Poeta Andrzej Słomianowski - po polsku.

Oprawa muzyczna: Elżbieta Stankiewicz - skrzypce .

Rozmowa o twórczości T. Różewicza : Erika Luders, Andrzej Słomianowski, Jan Stolarczyk i goście

piątek, 09 września 2011
Właśnie mija okrągła rocznica powołania do życia Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego w naszej Bibliotece. Przez półwiecze wiele się zmieniło, zwłaszcza w zakresie stosowanych środków technicznych, w księgozbiorze i wyposażeniu; niezmienna pozostała życzliwość z jaką przyjmowani tu są najmłodsi miłośnicy książek. Pomimo znacznej poprawy w stosunku do roku 1961, w dalszym ciągu pracę Oddziału ogranicza niewystarczająca powierzchnia użytkowa. Mamy nadzieję,że problem lokalowy jest już naprawdę bliski pozytywnego rozwiązania, co ucieszy szczególnie uczestników organizowanych tu licznych spotkań, pogadanek i innych zajęć kulturalnych.
czwartek, 08 września 2011

Na naszym blogu z prawej strony utworzyliśmy pokaz slajdów przedstawiający nowe książki, które można już szukać w naszej bibliotece. Klikając na daną okładkę otworzy nam się nowa strona, gdzie uzyskamy więcej informacji na temat interesującej nas pozycji. W opisach umieszczamy odnośniki do recenzji, opinii czytelników a nawet do fragmentów książek. Prezentowane książki należy poszukiwać w naszym katalogu on-line wchodzącego w skład bazy Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego. Zapraszamy do wszystkich naszych działów i filii.

wtorek, 06 września 2011
Goerlitzkie stowarzyszenie SAPOS e. V w partnerstwie m.in. z Miejską Biblioteką Publiczną i MDK w Zgorzelcu zorganizowało kolejną próbę ożywienia legendarnego szlaku, który znakomicie symbolizuje ideę wymiany – także kulturalnej – Wschodu i Zachodu Europy. 2 września w Europamieście Zgorzelec-Goerlitz rozpoczął się festiwal „art@via-regia.pl”, który łącząc elementy współczesnej sztuki wizualnej, muzyki i poezji, stanowi polski wkład w przywracanie światłej i ponadczasowej idei nieskrępowanej „wędrówki i spotkania”.

poniedziałek, 05 września 2011
Na podstawie wspomnień Hanny Barbary Majewskiej

Nasza współpraca trwa już – dokładnie - 50 lat i ciągle jest kreatywna. Pani Hanna z zawodu jest nauczycielem matematyki, z zamiłowania badaczem historii, krzewicielem turystyki, muzyki, literatury i w ogóle kultury w najszerszym rozumieniu tego słowa. Przez wszystkie minione lata ogromnie dużo energii poświęciła na budowanie od podstaw i ciągłe ożywianie kontaktów polsko-niemieckich. Wychowała dla kultury pokolenia zgorzelczan.
Bez najmniejszej przesady zasługuje na miano naszego człowieka renesansu. Wielokrotnie zastanawialiśmy się skąd w tej filigranowej, delikatnej kobiecie bierze się taka ogromna energia i ciągła chęć poszukiwania kolejnych ciekawych tematów.
Dzisiaj już wiemy, jesteśmy pewni, że to musi być MIŁOŚĆ!. Miłość do człowieka, do kultury, do życia… Bowiem tylko ona daje tyle sił. Życzymy więc sto lat miłości, pani Hanno.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa