czwartek, 15 września 2011

Magiczne drzewko szczęścia można znaleźć w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.

Na zielonych listkach widnieją aforyzmy i sentencje o książkach. Powstało ono z myślą o naszych wszystkich czytelnikach. Każdy może więc przyjść i na pustych listkach napisać swoje myśli i marzenia.


Drzewko czeka! Zapraszamy.

środa, 14 września 2011

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki .

15 września ( czwartek ) godz. 17.00

Filia nr 3  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Baczyńskiego)

Spotkanie poświęcone będzie Matuszkiewicz Irenie - dziennikarce mieszkającej we Wrocławiu , autorce książek min. "Szepty" , "Salonowe życie" , "Przebudzenie " .

"Tadeusz Różewicz  wielki poeta europejski"

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu oraz SAPOSe.V.Goerlitz  serdecznie zapraszają na wieczór poetycki poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi.

16.09.2011 (piątek) godz. 19.30

NeisseGalerie, Elizbethstrasse 10/11, Goerlitz

W programie:

wprowadzenie : Jan Stolarczyk

wiersze Poety w przekładach (na niemiecki) Andrzeja Słomianowskiego czytają:

Kulturwissenschaftlerin  Erika Luders - po niemiecku.

Poeta Andrzej Słomianowski - po polsku.

Oprawa muzyczna: Elżbieta Stankiewicz - skrzypce .

Rozmowa o twórczości T. Różewicza : Erika Luders, Andrzej Słomianowski, Jan Stolarczyk i goście

piątek, 09 września 2011
Właśnie mija okrągła rocznica powołania do życia Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego w naszej Bibliotece. Przez półwiecze wiele się zmieniło, zwłaszcza w zakresie stosowanych środków technicznych, w księgozbiorze i wyposażeniu; niezmienna pozostała życzliwość z jaką przyjmowani tu są najmłodsi miłośnicy książek. Pomimo znacznej poprawy w stosunku do roku 1961, w dalszym ciągu pracę Oddziału ogranicza niewystarczająca powierzchnia użytkowa. Mamy nadzieję,że problem lokalowy jest już naprawdę bliski pozytywnego rozwiązania, co ucieszy szczególnie uczestników organizowanych tu licznych spotkań, pogadanek i innych zajęć kulturalnych.
czwartek, 08 września 2011

Na naszym blogu z prawej strony utworzyliśmy pokaz slajdów przedstawiający nowe książki, które można już szukać w naszej bibliotece. Klikając na daną okładkę otworzy nam się nowa strona, gdzie uzyskamy więcej informacji na temat interesującej nas pozycji. W opisach umieszczamy odnośniki do recenzji, opinii czytelników a nawet do fragmentów książek. Prezentowane książki należy poszukiwać w naszym katalogu on-line wchodzącego w skład bazy Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego. Zapraszamy do wszystkich naszych działów i filii.

wtorek, 06 września 2011
Goerlitzkie stowarzyszenie SAPOS e. V w partnerstwie m.in. z Miejską Biblioteką Publiczną i MDK w Zgorzelcu zorganizowało kolejną próbę ożywienia legendarnego szlaku, który znakomicie symbolizuje ideę wymiany – także kulturalnej – Wschodu i Zachodu Europy. 2 września w Europamieście Zgorzelec-Goerlitz rozpoczął się festiwal „art@via-regia.pl”, który łącząc elementy współczesnej sztuki wizualnej, muzyki i poezji, stanowi polski wkład w przywracanie światłej i ponadczasowej idei nieskrępowanej „wędrówki i spotkania”.

poniedziałek, 05 września 2011
Na podstawie wspomnień Hanny Barbary Majewskiej

Nasza współpraca trwa już – dokładnie - 50 lat i ciągle jest kreatywna. Pani Hanna z zawodu jest nauczycielem matematyki, z zamiłowania badaczem historii, krzewicielem turystyki, muzyki, literatury i w ogóle kultury w najszerszym rozumieniu tego słowa. Przez wszystkie minione lata ogromnie dużo energii poświęciła na budowanie od podstaw i ciągłe ożywianie kontaktów polsko-niemieckich. Wychowała dla kultury pokolenia zgorzelczan.
Bez najmniejszej przesady zasługuje na miano naszego człowieka renesansu. Wielokrotnie zastanawialiśmy się skąd w tej filigranowej, delikatnej kobiecie bierze się taka ogromna energia i ciągła chęć poszukiwania kolejnych ciekawych tematów.
Dzisiaj już wiemy, jesteśmy pewni, że to musi być MIŁOŚĆ!. Miłość do człowieka, do kultury, do życia… Bowiem tylko ona daje tyle sił. Życzymy więc sto lat miłości, pani Hanno.

Minęły wakacje. Wielu naszych czytelników spędziło wolny czas poza Zgorzelcem. Z tego powodu rzadziej odwiedzali naszą bibliotekę. Pamiętali jednak o nas, o czym świadczą dziesiątki pocztówek przesłanych z uroczych miejsc, w których wypoczywali.

 

 

Serdecznie dziękujemy za pamięć i zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki. Niżej przedstawiamy nowe godziny otwarcia.

Godziny otwarcia biblioteki

Wypożyczalnia dla dorosłych:
poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00
środa 10:00 - 16:00

Czytelnia dla dorosłych
poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00
środa 10:00 - 16:00

Oddział dla dzieci
poniedziałek - piątek 10:00 - 17:00
środa 10:00 - 16:00

Filia nr 2 (Iwaszkiewicza)
poniedziałek - piątek 10:00 - 17:00
środa 10:00 - 16:00

Filia nr 3 (Baczyńskiego)
poniedziałek - piątek 10:00 - 17:00
środa 10:00 - 16:00

Filia nr 4 (Orzeszkowej)
poniedziałek 10:00 - 17:00
czwartek 10:00 - 17:00

10:22, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 września 2011

Celem ostatniej wakacyjnej wycieczki zorganizowanej przez panie z działu dziecięcego było spotkanie z Elżbietą Lech-Gotthardt, znaną zgorzelecką restauratorką, laureatką Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2010, którą otrzymała za ratowanie architektury regionalnej. Jej Dom Kołodzieja jest jednym z nielicznych uratowanych przed zagładą domów przysłupowych.

30 sierpnia z grupą dzieci wybraliśmy się do „Zagrody Kołodzieja”, malowniczej okolicy położonej w Zgorzelcu, będącej częścią historycznej krainy Górne Łużyce. Stoi tam przepiękny dom łużycki, a dookoła znajduje się duży plac zabaw i łąka, po której swobodnie mogą biegać dzieci. Właścicielami tego pięknego domu są Państwo Elżbieta i Jerzy Gotthardt.

Pani Elżbieta bardzo serdecznie nas przywitała i opowiedziała wyjątkową historię tego miejsca. Później biesiadowaliśmy przy ognisku i smażeniu kiełbasek. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu. Nasze spotkanie minęło więc bardzo szybko, tak jak i wakacje, które są już – niestety - za nami…
Dzieciaki czuły się tu wspaniale, a my jesteśmy pełni podziwu i uznania dla tego, co zrobiła Pani Elżbieta z Domem Kołodzieja, życzymy aby ciepła i dobra atmosfera nie opuszczały tego miejsca. Dziękujemy !
wtorek, 30 sierpnia 2011
Odeszli razem, w tajemnicy przed światem. Po cichu, skromnie i bez jakichkolwiek zapowiedzi. Marian i Jadwiga Szałeccy całe swe wspólne życie poświęcili zgorzeleckiej kulturze. On - poeta, dramaturg, twórca oraz animator naszych najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych; Ona - wieloletni pracownik miejscowego domu kultury, ale przede wszystkim wierna towarzyszka życia i jego Muza.

W ramach obchodów Święta Starego Miasta – JAKUBY, 27 sierpnia przy Domu Jakuba Böhme zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu na "Portret filozofa - Jakuba Böhme”. Niżej publikujemy listę nagrodzonych osób biorących udział w konkursie.
poniedziałek, 29 sierpnia 2011
Część IV - na podstawie rozmowy z panią Bogusławą Witkowską, która jest naszą czytelniczką od ponad 20 lat.

*Strach ma wielkie oczy
*Stale tu przychodzę
*Kamyczek do ogródka

piątek, 26 sierpnia 2011

Wczoraj udaliśmy się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Mogliśmy przyjrzeć się z bliska pracy strażaków w czasie pożaru. Zapoznaliśmy się z całym sprzętem gaśniczym, wozem strażackim, obserwowaliśmy jak strażacy zjeżdżają po rurze aby szybko reagować w czasie alarmu i jak gaszą pożar z pistoletu o wysokim ciśnieniu. Wspinaliśmy się także po drabinie na wieżę ćwiczebną. Strażacy podali nam dużo informacji na temat swojej trudnej i niebezpiecznej pracy.
czwartek, 25 sierpnia 2011
Konkurs plastyczny na Portret Filozofa Jakuba Böhme zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Zgorzelcu z okazji Święta Starego Miasta - "JAKUBY"

ROZSTRZYGNIĘTY !!!


BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa