środa, 24 sierpnia 2011

Rok 2011 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Rokiem Lasów. Jego główne hasło „Lasy dla ludzi” uświadamia nam, jak ogromne znaczenie mają lasy w życiu każdego z nas. Las łagodzi klimat, daje ludziom na całym świecie drewno, leki i środki do życia.

W ramach obchodów "Międzynarodowego Dnia Lasów" w dniu wczorajszym wybraliśmy się na wycieczkę do lasu...
wtorek, 23 sierpnia 2011

Również w piątek, po projekcji filmu „Dolina Issy” w kinie PoZa Nova w Zgorzelcu, Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała w Domu Jakuba Böhme spotkanie z drem hab. Leszkiem Kleszczem. Spotkanie miało formę wykładu i odbywało się w ramach corocznie obchodzonego święta starego miasta „JAKUBY”.
poniedziałek, 22 sierpnia 2011

W miniony piątek (18 sierpnia) sala kinowa zgorzeleckiego domu kultury była miejscem niezwykłej projekcji filmowej. Prezentacja poetyckiego obrazu „Dolina Issy” sama w sobie była interesująca, i to z wielu powodów, ale dodatkowej wyjątkowości dodawało seansowi niecodzienne audytorium. Wśród ponad 50 widzów przeważały osoby, które w sali kinowej nie bywały od dziesięcioleci. Bardzo szczęśliwie się złożyło, że w MDK-u powstała i funkcjonuje tak potrzebna winda, która udział ten umożliwiła.
piątek, 19 sierpnia 2011

Cudaki-zwierzaki pod takim hasłem odbyło się wczorajsze spotkanie wakacyjne, które prowadził lekarz weterynarii Mieczysław Dyś, autor książek "Dlaczego pies się drapie" i "Kocie kłopoty". Dzieci na spotkaniu zadawały mnóstwo pytań dotyczących pracy ze zwierzętami jak i innych zainteresowań doktora; jak można zostać weterynarzem, padło nawet pytanie "czy leczył Pan słonia?".
środa, 17 sierpnia 2011

„- Co lubicie czytać?” To pytanie skierowaliśmy do naszych młodych czytelników na wczorajszym spotkaniu. Zabawne, fascynujące i tajemnicze książki – odpowiadali. Dzieci po tytułach wymieniały lektury warte przeczytania, i na ich podstawie, utworzyliśmy listę pięciu najczęściej powtarzających się.


Książki, które warto przeczytać:

1. Harry Potter i Insygnia Śmierci
2. Bon czy Ton: savoir-vivre dla dzieci
3. Mgiełka
4. Pan Mamutko i Zwierzęta
5. Wiersze Juliana Tuwima

piątek, 12 sierpnia 2011

Regulamin konkursu 

1. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu

2. Czas trwania: Od 12 sierpnia 2011 r. do 30 września 2011 r.

3. Zasady konkursu: Uczestnicy, którzy zadeklarują udział w konkursie będą zdobywać punkty za wypożyczone książki oraz za zaproszenie do biblioteki nowego czytelnika.

  • Każda wypożyczona książka to jeden punkt.

4. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie są zobowiązane do podpisania zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach związanych z tym konkursem (zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002r., nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami).

5. Nagrody: Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 października,  wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej biblioteki. Nagrodzone zostaną trzy najaktywniejsze osoby, które zdobędą największą ilość punktów. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymają dyplomy uczestnictwa .

6. Wszelkie dodatkowe pytania prosimy kierować do bibliotekarzy.

Miejska Biblioteka Publiczna

Oddział dla dzieci i młodzieży

ul. Boh. Getta 1

59-900 Zgorzelec

Tel. 75 77 52 567

Część III – na podstawie wspomnień i przemyśleń pana Zbigniewa Pawlikowskiego, wiernego i długoletniego czytelnika naszej biblioteki.

*”Uderzająco nieporównywalna infrastruktura”
*Czym skorupka za młodu…
*Dział prawniczy ma przyszłość
*”Dbajcie o biblioteki”
*Ukłony, ukłony…
czwartek, 11 sierpnia 2011

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy prezentację multimedialną pt: "Życie rycerzy i dam dworu w średniowiecznych zamkach”, która przeniosła nas w dawne czasy. Następnie chłopcy wykonali niezwykły zamek zaś dziewczynki - urocze damy dworu. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające dla dzieci.


Na zaproszenie biblioteki dziś gościliśmy Panią Emilię Piędel - emerytowaną bibliotekarkę. Dzieci zadawały Pani mnóstwo pytań dotyczących jej pracy w bibliotece, przeczytanych książek, zainteresowań, spędzania wolnego czasu a najmłodsza uczestniczka spotkania zapytała nawet: "Jakie Pani lubi cukierki?". Po tej ujmującej dyskusji, wszyscy wspólnie czytaliśmy legendę "O strasznym zamku i dzielnym Michale". Legenda wprowadziła nas do następnej części spotkania o zamkach i damach dworu.
środa, 10 sierpnia 2011

Tematem dzisiejszego spotkania były urocze zakątki naszego pięknego kraju. Dzieci wybrały się w podróż do Świnoujścia, Warszawy, Torunia i Zakopanego. Każda grupa omówiła wybrane miasto, opracowała trasę dojazdu, wybrała środek lokomocji, i wspólnie wyruszyliśmy w podróż. Na zakończenie tej wycieczki z cyklu "palcem po mapie", wykonaliśmy - jak najbardziej prawdziwe - ilustracje poznanych zabytków i innych atrakcji turystycznych.

„Znaczenie bakterii w przyrodzie i życiu człowieka” pod takim hasłem odbyło się wczorajsze wakacyjne spotkanie z naszymi najmłodszymi czytelnikami. Pogadankę na temat związków bakterii z organizmem człowieka wygłosiły panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgorzelcu. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną pt.: "Profilaktyka Escherichia Coli” oraz usłyszeli frapującą opowiastkę o bakteriach podróżujących "na gapę”.
poniedziałek, 08 sierpnia 2011
Część II - na podstawie wspomnień pani Lucyny Zawiły, która pracowała (z przerwami) w naszej bibliotece od lipca 1962 do czerwca 1974 r. Początek jej pracy zbiega się z otwarciem działu dziecięco-młodzieżowego.

* Małolata w bibliotece
* Katalogi i kindersztuba
* Kierowniczka działu
* Spotkania okazjonalne
czwartek, 04 sierpnia 2011

Bohaterami dzisiejszego spotkania w Oddziale dla Dzieci były smoki (Smok Wawelski, Bazyliszek i wiele innych smoków dużych i małych).

Głośne czytanie legend połączone z interesującą prezentacją multimedialną przybliżyło uczestnikom spotkania świat baśni i stworzeń fantastycznych.

Na zakończenie każde dziecko mogło wykonać własnego latającego smoka. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Zapraszamy na kolejne!
środa, 03 sierpnia 2011
Zapraszamy na wykład " Retoryka - erystyka - manipulacja " dr.hab. Leszka Kleszcza z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego.

19.08. 2011, godz. 17.00

Dom Jakuba Bohme
wtorek, 02 sierpnia 2011

Wycieczka do Egiptu to marzenie nie tylko dorosłych. Egipt, jego kultura i sztuka fascynowała ludzi od zawsze. Kolejne wakacyjne spotkanie przeniosło dzieci do świata krainy faraonów. Poznając życie codzienne w Dolinie Nilu uczestnicy spotkania wykonali makietę piramid oraz mające przynosić szczęście skarabeusze.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa