czwartek, 19 kwietnia 2018
środa, 18 kwietnia 2018
poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Woda jest jednym z czterech żywiołów, bardzo potężnym. Stanowimy jej część, ponieważ w 70% składamy się z wody. Od niej zależy nasza egzystencja, bez niej nie ma życia na naszej planecie. Podziwiamy jej piękno, choć jej prawa są surowe, nawiedza nas powodziami, potrafi być niszczycielska. Pomimo, że zajmuje większą część naszego globu tylko niewielki procent stanowi woda zdatna do picia.

Zasoby wody kurczą się, ekolodzy biją na alarm. Na całym świecie prowadzone są liczne kampanie mające na celu zwrócenie uwagi na umiejętne gospodarowanie wodą. W Miejskiej Bibliotece Publicznej też prowadzimy działania mające na celu uświadomienie młodym ludziom czym jest woda, jak należy z rozwagą korzystać z jej zasobów, dbać o jej jakość i czerpać energię do życia. Lekcje biblioteczne, prezentacje multimedialne przypominają, że woda ma swoje święto 22 marca, że należy pamiętać o zachowaniach ekologicznych nie tylko w tym dniu, ale przez cały czas. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu w czwartkowe przedpołudnie mieli możliwość obejrzenia w Czytelni MBP w Zgorzelcu prezentacji multimedialnej pt. Trzy oblicza wody.

Szanujmy wodę, dbajmy o jej jakość. Przecież od niej zależy nasze życie.

12:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Informujemy, że w dniach 18-19 kwietnia 2018 r. (środa-czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godz. 13:00, 20 kwietnia 2018 r. (piątek) od godz. 16:00 (zajęcia edukacyjne dla dzieci).

Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.

10:31, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 kwietnia 2018

11 kwietnia odwiedziła nas grupa maluchów z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu z opiekunkami Beatą Kasińską i Małgorzatą Gil. W czasie spotkania rozmawialiśmy o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie podczas pór roku. Dzieci wysłuchały opowiadania Joanny Wachowiak pt. Dwie biedronki z jednej łąki. Następnie przedszkolaki wyklejały biedronki. Dziękujemy za miłe spotkanie.

16:50, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 kwietnia 2018

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia, w naszej bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienie najmłodszym, jak chronić i jak dbać o nasze środowisko. Na spotkanie zaprosiliśmy grupę przedszkolaków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 w Zgorzelcu. W pierwszej części spotkania rozmawialiśmy na temat zanieczyszczeń i o tym jak powinniśmy dbać o nasze środowisko. Dzieci dowiedziały się, że o stanie środowiska decydują nasze codzienne zachowania takie jak: segregowanie odpadów, oszczędzanie prądu, wody, zbieranie makulatury; a także dlaczego należy chronić ziemię i jak należy się zachowywać by była zdrowa, czysta i piękna. Następnie przedszkolaki wysłuchały wierszy „Sznurek Jurka" Igora Sikiryckiego i „Pszczoły” Krzysztofa Roguskiego. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały pszczółki.

14:58, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Szanowni Państwo!

Już w najbliższy czwartek 12 kwietnia rozpoczną się 3. Dni Literatury nad Nysą. W niezwykłym miejscu, odnowionej Synagodze przy Parku Miejskim, odbędzie się o godz. 19:00 dyskusja inaugurująca nt. „Sharing Europe – Ile granic jest w stanie znieść Europa?“. Obok Olgi Tokarczuk wezmą w niej udział Najem Wali und Uwe-Karsten Heye, których biograficzne doświadczenia predestynują ich do zabierania głosu w kwestiach dotyczących kondycji projektu „Europa“. Z jakimi wartościami identyfikuje się stary kontynent? Jakie dobrodziejstwa i zagrożenia przynosi otwarta, liberalna Europa? Gdzie przebiegają podziały w Europie, jakie granice powstają na naszych oczach? To ważne i niejednokrotnie trudne tematy, podejmowane również przez literaturę, która zawsze była i pozostaje odbiciem lub komentatorem otaczającej rzeczywistości. Dyskusja jest tłumaczona symultanicznie, wstęp wolny.

Następne trzy dni obfitują w spotkania autorskie, prezentacje książek i projekcje filmowe. W programie są dwa polskojęzyczne wydarzenia w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu: rozmowa z Olgą Tokarczuk po projekcji filmu „Pokot“ na kanwie jej powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych“ (13 kwietnia, 10:00) oraz spotkanie z reporterką i pisarką Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki „1945. Wojna i pokój“ (13 kwietnia 17:00,). Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są do odbioru w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu, która jest współorganizatorem wydarzeń po polskiej stronie Nysy.

Zapraszamy także do Teatru Apollo w Görlitz na trzy wydarzenia z polsko-niemieckim tłumaczeniem symultanicznym. „W nurcie pogranicza“ to dyskusja o europejskich krajobrazach kulturowych wyznaczanych przez rzeki, takie jak Odra czy Niemen, w której udział biorą filmowiec Volker Koepp oraz dziennikarz, pisarz i znawca Polski Uwe Rada (14 kwietnia, 18:00). W poranku literackim „Nomadzi języka“ Olga Grjasnowa i Artur Becker podzielą się doświadczeniami swojego pisarstwa. Ona pochodzi z Azerbejdżanu, on z Polski, żyją w Niemczech i piszą w języku niemieckim (15 kwietnia, 11:30). Dni Literatury zakończą się lokalnym akcentem, niemiecką premierą filmu o Jakubie Böhme autorstwa Łukasza Chwałko ze Zgorzelca. Film będzie pokazywany w wersji niemieckiej z polskimi napisami, po nim odbędzie się rozmowa z twórcą (15 kwietnia, 17:00).

Zapraszamy serdecznie na wszystkie wydarzenia Dni Literatury. Program, informacje o autorach, moderatorach, miejscach wydarzeń i biletach na stronie www.literaturtage.eu w języku polskim i niemieckim. Do zobaczenia!

 

Z pozdrowieniami

Agnieszka Bormann

Projektkoordinatorin

Literaturtage an der Neiße – Dni Literatury nad Nysą

 

Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH

Brüderstraße 9

02826 Görlitz

09:43, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W piątkowe popołudnie 6 kwietnia w Oddziale dla Dzieci w Zgorzelcu odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rodziców. Podczas spotkania dyskutowaliśmy na temat książki Joanny Wachowiak pt. Opowiastki dla małych uszu oraz o przepięknych ilustracjach Anity Głowińskiej, które przyciągają wzrok i pomagają małym czytelnikom wyobrazić sobie przedstawiony świat. Książka ta to zbiór ośmiu opowiadań o zwierzątkach mieszkających w lesie. Poznajemy tu malutką żabkę, która nieświadomie spełniła swoje największe marzenie, a mianowicie chciała skoczyć na księżyc. Czytamy o bardzo hojnej i pomocnej wiewióreczce, która była bardzo szczęśliwa, że mogła pomóc zwierzętom, o strachliwym króliczku, który nie mógł wyspać się we własnej norce. Kolejne opowiadanie jest o dwóch bardzo podobnych biedronkach, następne o dwóch małych, biednych, polnych myszkach, które odkryły jakim wielkim skarbem jest przyjaźń. W dalszej części spotkania odbyły się zajęcia plastyczne, na których uczestnicy wykonali wiosenne dekoracje. Dziękujemy za miłe spotkanie a na następne zapraszamy 11 maja.

08:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 kwietnia 2018

Ze zbiorów Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

O minionych dziejach, poprzez swoje stronice czy ze ścian muzeów, opowiadają nam potomnym obrazy i książki. Uczymy się od nich historii, poznajemy tajemnice, staramy się utożsamić z przeszłością. Historia utrwalona pędzlem i piórem fascynuje, a zarazem skłania do refleksji. Współcześnie musimy się zmierzyć z tym co już było, dokonać analizy, wyciągnąć wnioski. Sztuka, poezja, literatura roztacza przed nami piękny obraz życia codziennego poprzednich epok, wydarzeń politycznych i historycznych. Zarówno z dzieł malarskich jak i literatury czerpiemy swoją wiedzę.

Książka autorstwa Janusza Wałka Dzieje Polski w malarstwie i poezji stanowi zbór niezwykle cennych informacji na temat przeszłości naszego narodu. W publikacji znajdziemy informacje na temat takich obrazów jak: Rejtan Jana Matejki, Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku Kazimierza Wojniakowskiego, a także teksty utworów poetyckich przedstawiające dzieje Polski.

 

Kazimierz Wierzyński Rok 1914:

 

Wymodlili ją wreszcie poeci, prorocy

I z niewoli jak z torby wyjęli pielgrzymiej,

Patrzą w ogień pisany zygzakiem po nocy:

Czy to pali się serce, czy to świt się dymi...

15:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 kwietnia 2018

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie z historykiem, pracownikiem Uniwersytetu Zielonogórskiego dr. Łukaszem Janeczkiem.

Dr Łukasz Janeczek

Pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego specjalizujący się w historii XIX i XX w., a zwłaszcza w historii gospodarczej i ekonomicznej tego okresu. Interesuje się ponadto zagadnieniami społecznymi, politycznymi i militarnymi.

„Błękitna Armia generała J. Hallera”

Błękitna Armia - armia polska we Francji stworzona na mocy dekretu prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 r. Jej inicjatorem był działający u boku ENTENTY Roman Dmowski i Komitet Narodowy Polski. Początkowo posiadała dowódcę francuskiego, którego zastąpił gen. Józef Haller. Jednostka ta, której kolor mundurów stał się źródłem jej nazwy, składała się z ochotników polskich. Po zakończeniu wojny oddziały wraz ze sprzętem przerzucono do Polski, gdzie wzięły czynny udział w walkach o granicę wschodnią odradzającego się państwa, oraz w wojnie polsko-bolszewickiej.

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec


12:00, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, i wspieranie czytania przez najmłodszych oraz promowanie  wartościowej literatury, grafiki dla młodego czytelnika.

Z tej okazji 6 kwietnia odwiedziła nas grupa Krasnali z Przedszkola nr 1 Zaczarowany Domek z wychowawczynią Marzeną Okoń.

Podczas spotkania rozmawialiśmy o baśniach H. Ch. Andersena, czytaliśmy fragmenty. W dalszej części lekcji dyskutowaliśmy na temat obecnej pory roku a dodatkową atrakcją dla dzieci były zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonały wiosenne bociany.

11:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 kwietnia 2018

Szanowni Państwo!

Już w najbliższy czwartek 12 kwietnia rozpoczną się 3. Dni Literatury nad Nysą. W niezwykłym miejscu, odnowionej Synagodze przy Parku Miejskim, odbędzie się o godz. 19:00 dyskusja inaugurująca nt. „Sharing Europe – Ile granic jest w stanie znieść Europa?“. Obok Olgi Tokarczuk wezmą w niej udział Najem Wali und Uwe-Karsten Heye, których biograficzne doświadczenia predestynują ich do zabierania głosu w kwestiach dotyczących kondycji projektu „Europa“. Z jakimi wartościami identyfikuje się stary kontynent? Jakie dobrodziejstwa i zagrożenia przynosi otwarta, liberalna Europa? Gdzie przebiegają podziały w Europie, jakie granice powstają na naszych oczach? To ważne i niejednokrotnie trudne tematy, podejmowane również przez literaturę, która zawsze była i pozostaje odbiciem lub komentatorem otaczającej rzeczywistości. Dyskusja jest tłumaczona symultanicznie, wstęp wolny.

Następne trzy dni obfitują w spotkania autorskie, prezentacje książek i projekcje filmowe. W programie są dwa polskojęzyczne wydarzenia w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu: rozmowa z Olgą Tokarczuk po projekcji filmu „Pokot“ na kanwie jej powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych“ (13 kwietnia, 10:00) oraz spotkanie z reporterką i pisarką Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki „1945. Wojna i pokój“ (13 kwietnia 17:00,). Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są do odbioru w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu, która jest współorganizatorem wydarzeń po polskiej stronie Nysy.

Zapraszamy także do Teatru Apollo w Görlitz na trzy wydarzenia z polsko-niemieckim tłumaczeniem symultanicznym. „W nurcie pogranicza“ to dyskusja o europejskich krajobrazach kulturowych wyznaczanych przez rzeki, takie jak Odra czy Niemen, w której udział biorą filmowiec Volker Koepp oraz dziennikarz, pisarz i znawca Polski Uwe Rada (14 kwietnia, 18:00). W poranku literackim „Nomadzi języka“ Olga Grjasnowa i Artur Becker podzielą się doświadczeniami swojego pisarstwa. Ona pochodzi z Azerbejdżanu, on z Polski, żyją w Niemczech i piszą w języku niemieckim (15 kwietnia, 11:30). Dni Literatury zakończą się lokalnym akcentem, niemiecką premierą filmu o Jakubie Böhme autorstwa Łukasza Chwałko ze Zgorzelca. Film będzie pokazywany w wersji niemieckiej z polskimi napisami, po nim odbędzie się rozmowa z twórcą (15 kwietnia, 17:00).

Zapraszamy serdecznie na wszystkie wydarzenia Dni Literatury. Program, informacje o autorach, moderatorach, miejscach wydarzeń i biletach na stronie www.literaturtage.eu w języku polskim i niemieckim. Do zobaczenia!

 

Z pozdrowieniami

Agnieszka Bormann

Projektkoordinatorin

Literaturtage an der Neiße – Dni Literatury nad Nysą

 

Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH

Brüderstraße 9

02826 Görlitz

15:09, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Koty to niewątpliwie niezwykłe zwierzęta, tajemnicze i intrygujące. Historia tych zwierząt sięga tysięcy lat, zostały one bowiem udomowione około 10 tysięcy lat temu. Można usłyszeć i takie głosy, że to właśnie koty udomowiły człowieka. Zdania są podzielone. Fakt jednak pozostaje, że koty słyną ze swojej niezależności, piękna, wymownej gracji, ich oczy błyszczą w ciemnościach. Ta wyjątkowość sprawia, że budzą one w ludziach silne emocje. Nasz stosunek do tych zwierząt wahał się zawsze od uwielbienia po głęboką niechęć. Wszystko pokazuje historia. Koty podnoszone były do rangi bóstw, czczono je i uwielbiano, a także obarczano za zło, czary, magię i masowo uśmiercano. Koty to stworzenia obdarzone niezwykłą inteligencją, zdolne do odczuwania emocji takich jak zazdrość czy miłość, świadome otaczającego je świata. Tą wiedzą mogliśmy się podzielić podczas lekcji bibliotecznej zorganizowanej dla uczniów Szkoły Podstawowej "Tęcza", podczas której przybliżyliśmy naszym słuchaczom historię oraz inne ciekawostki na temat tych interesujących zwierząt.

14:57, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 kwietnia 2018

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na wycieczkę do Görlitz w dniu 05.04.2018 r.:

Zaczynamy sezon wycieczkowy! Miło nam poinformować, że już w najbliższy czwartek o godzinie 16:30 ruszy pierwsza tegoroczna wycieczka. Prognozy zapowiadają ładną pogodę, co będzie doskonale zgrywało się z celem wycieczki - fortyfikacjami miejskimi. W podróż po średniowiecznych umocnieniach miasta zabierze niezawodny Marek Bader.

Zapisy: osobiście w sekretariacie Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu oraz telefonicznie pod numerem 75 648 24 24.

Koszt 10 zł /osoba

Bilety prosimy zakupić w siedzibie muzeum.

Każdy z uczestników wycieczki zobowiązany jest pokazać bilet przewodnikowi wycieczki.

Zbiórka o godz. 16:25 pod Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu przy ul. Daszyńskiego 15.

Muzeum Łużyckie pracuje:

Poniedziałek-piątek 8:00-16:00

Środa 10:00-18:00 wstęp wolny

Sobota - Niedziela 11:00-16:00

Każdy z uczestników wycieczki zobowiązuje się samodzielnie ubezpieczyć na czas trwania wycieczki (dot. kosztów leczenia poza RP oraz NNW).

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec

tel. 75 75 648 24 24


11:32, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa