wtorek, 11 grudnia 2018

10 grudnia bibliotekę w Zgorzelcu odwiedziła grupa przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego Baby City. Podczas spotkania rozmawialiśmy o Mikołaju, o tradycjach świąt Bożego Narodzenia. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na temat święta, prezentów, wyglądu Mikołaja. Następnie czytaliśmy opowiadania: Cudowne Boże Narodzenia, Choinka pana Borsuka, Opowieści pod choinkę. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne podczas, których dzieci wykonały ozdoby świąteczne.

16:36, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Wpisując się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w tą jakże ważną dla Polaków rocznicę, przygotowali wiele działań upamiętniających to wydarzenie.

Podczas grudniowego popołudnia mieszkańcy Schroniska im. św. Brata Alberta w Zgorzelcu mogli się przenieść w świat literatury i historii. Wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie.

Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć pięknych życzeń na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2019.

„Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem”.

Zapraszamy na kolejne spotkania z historią i literaturą.

16:35, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

7 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rodziców. Podczas spotkania rozmawialiśmy o Świętym Mikołaju i o tradycjach świąt Bożego Narodzenia. Klubowicze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii o biskupie z Miry, który miał w zwyczaju podrzucać ukradkiem pieniądze najbardziej potrzebującym, a głodnym dzieciom przynosić miodowe ciasteczka. Dziś Mikołaj to sympatyczny staruszek z długą białą brodą i zaokrąglonym brzuchem, w czerwonym stroju i czapce z pomponem. Mieszka w Laponii na biegunie północnym. W okresie Świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Nieważne, czy prezenty znajdują pod poduszką, w skarpecie czy bucie – najważniejsze, że Mikołaj pamięta o każdym dziecku.

Podczas spotkania wspólnie z rodzicami czytaliśmy opowiadania: Cudowne Boże Narodzenie, Choinka pana Borsuka, Zimowe opowieści, Opowieści pod choinkę. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których wykonaliśmy ozdoby świąteczne.

16:13, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

W dniach 3-7 grudnia mieszkańcy Zgorzelca mogli pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczyło przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.

W mikołajkowy czwartek odwiedziła nas młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu, która po wysłuchaniu prezentacji dotyczącej praw człowieka, a także po zapoznaniu się z bohaterami maratonu postanowiła napisać listy.

Uczniowie Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu także zdecydowali się pomóc więźniom sumienia i osobom narażonym na łamanie praw człowieka. W swojej szkole napisali listy, które delegacja dostarczyła do naszej biblioteki.

Czytelnicy odwiedzający nas przez cały tydzień także odpowiadali na nasze zaproszenia i przyłączali się do całej akcji.

Napisz list. Zmień życie!

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej
w Zgorzelcu
06.12.2018 r.

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu
06.12.2018 r.

16:00, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 grudnia 2018

5 grudnia odwiedziliśmy dzieci w Punkcie Przedszkolnym Raj Malucha. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat Świętego Mikołaja. Dzieci bardzo chętnie wypowiedziały się na temat święta i o tym co chciałyby dostać od Mikołaja. Następnie przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. Święty Mikołaj przychodzi do wszystkich. W dalszej części naszego spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wyklejały bombki.

Na zakończenie dużą radości sprawił dzieciom Mikołaj, który przybył do przedszkola z małą niespodzianką.

16:20, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 grudnia 2018

Informujemy, że dnia 13 grudnia 2018 r. (czwartek) Biblioteka będzie czynna do godz. 13:00 (szkolenie pracowników).

Za utrudnienia przepraszamy.

14:28, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Zgodnie z doroczną tradycją, 4 grudnia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Literiada, połączone z akcją Maraton Pisania Listów, współorganizowaną z Amnesty International Polska. Organizacja co roku wybiera kilka osób, represjonowanych za walkę o prawa człowieka. Celem jest wywarcie nacisku na przywódców państw, poprzez zasypanie ich tysiącami listów z żądaniami podjęcia działań. Historia pokazuje, że taka forma protestu potrafi przynosić skutki, czego dowodem są przypadki więźniów zwolnionych po jej przeprowadzeniu. Tym razem listy pisaliśmy w sprawach takich, jak ochrona środowiska, kara śmierci czy dyskryminacja niepełnosprawnych. Nawiązując do tematyki spotkania, do dyskusji wybraliśmy dwie powiązane ze sobą książki. „To ja, Malala” jest portretem Malali Yousafzai, młodej pakistańskiej działaczki, walczącej o równy dostęp do edukacji dla kobiet, za co w 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. „Zwyczajne pakistańskie życie” Joanny Kusy to dla odmiany historia osoby, która próbuje się odnaleźć w obcej, egzotycznej kulturze i ułożyć sobie na nowo życie. Mówi o wszystkich aspektach codziennego funkcjonowania w kraju muzułmańskim z budzącą zaufanie szczerością i bezpośredniością. Dopełnieniem spotkania była krótka prezentacja o Pakistanie, jego kulturze, tradycjach oraz mieszkańcach.

10:52, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 grudnia 2018

Informujemy, że dnia 6 grudnia 2018 r. (czwartek) Filia nr 3 na ul. Baczyńskiego 1 będzie czynna do godz. 16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

11:45, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 grudnia 2018

Informujemy, że dnia 6 grudnia 2018 r. (czwartek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godz. 14:00 (zajęcia edukacyjne dla młodzieży).

Trwa Maraton Pisania Listów. Zapraszamy!

15:21, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 grudnia 2018

W Zgorzelcu rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. W dniach 3-7 grudnia mieszkańcy Zgorzelca będą mogli pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.

Jak napisać taki list?

To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5. podstawowymi zasadami:

- piszemy krótko,

- jesteśmy uprzejmi,

- opieramy się na faktach,

- mamy pozytywne nastawienie,

- i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny.

Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Wszystkie materiały niezbędne do napisania listu w obronie konkretnej osoby będą dostępne w dniach 3-7 grudnia w godzinach pracy Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Bohaterów Getta 1 / I piętro).

15:24, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

„Na świętego Andrzeja wszystkim pannom nadzieja…”

Tak mówiono i wierzono dawniej. Wigilia Świętego Andrzeja była czasem magii, wróżb i nadziei.

Panny nie tylko w Polsce ale też w całej Europie wierzyły, że tego dnia mogą wywróżyć sobie przyszłość, poznać swój los, a także wizerunek przyszłego małżonka. Praktykowano zaglądanie do studni, wychodzenie o północy na rozstaje dróg, słuchanie szczekania psów.

Powszechnie znaną wróżbą było lanie gorącego wosku czy ołowiu na wodę. Uważano bowiem, że małżeństwo wywróżone z ołowiu będzie trwalsze od tego z wosku, ale za to ciężkie. Kształty odlane z wosku miały symbolizować odpowiednio przyszłość np. dzban oznaczał zdrowie, zamek oznaczał poślubienie księcia, owoce to dobrobyt.

Dzisiaj wróżby andrzejkowe traktujemy jako zabawę, tradycję, historię.

W listopadowe popołudnie mieliśmy przyjemność gościć w Czytelni MBP wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu, którzy mogli obejrzeć prezentację multimedialną „Czas wróżb” oraz zapoznać się z literaturą na temat tradycji i historii Andrzejek.

26.11.2018 r.

30.11.2018 r.

14:40, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa