wtorek, 12 lutego 2019

11 lutego bibliotekę odwiedziła grupa pięciolatków z Punktu Przedszkolnego Baby City z opiekunkami. Podczas spotkania rozmawialiśmy o zimie, o ssakach morskich, dzieci obejrzały książki przyrodnicze Z życia zwierząt, wysłuchały bajki Urszuli Kozłowskiej pt. Pingwinek. Podczas warsztatów plastycznych malowały foki.

15:50, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Gdybym spotkał Ciebie znowu pierwszy raz,

Ale w innym sadzie, w innym lesie

Może by inaczej zaszumiał nam las

Wydłużony mgłami na bezkresie....

 

Może innych kwiatów wśród zieleni bruzd

Jęłyby się dłonie dreszczem czynne

Może by upadły z niedomyślnych ust

Jakieś inne słowa - jakieś inne...

 

Może by i słońce zniewoliło nas

Do spłynięcia duchem w róż kaskadzie,

Gdybym spotkał Ciebie znowu pierwszy raz,

Ale w innym lesie, w innym sadzie....

Bolesław Leśmian

 

Miłość jest silną emocją o wielu znaczeniach, uczuciem postrzeganym niejednoznacznie – dla większości miłość jest uważana za bardzo pozytywne przeżycia, dla innych – negatywne. Spotykamy ją w literaturze, poezji, sztuce, życiu codziennym.

14 luty to popularne „Walentynki” - Dzień Zakochanych, któremu patronuje Św. Walenty. Tajemnicą pozostaje, jak św. Walenty został patronem zakochanych. Próbują to tłumaczyć różne legendy. Według jednej z nich Walenty uwięziony za szerzenie wiary chrześcijańskiej, wzruszył się prośbami swego dozorcy i przywrócił wzrok jego niewidomej córce. Gdy Walentego prowadzono na ścięcie, przesłał dziewczynie list podpisany od Twojego Walentego. I tak powstała walentynkowa tradycja wysyłania kartek. Według innej legendy, za czasów cesarza Klaudiusza II, kiedy imperium potrzebowało jak najwięcej żołnierzy, cesarz zabronił udzielania ślubów. Wbrew cesarskiemu edyktowi Św. Walenty udzielał ich potajemnie. Do Polski kult Walentego przywędrował z Niemiec, gdzie w średniowieczu Walenty został patronem wyłącznie epileptyków. Wizerunki świętego Walentego zawieszano nad łóżkami chorych na epilepsję, zwaną też chorobą świętego Walentego. Do niego modlono się o zdrowie dla nich. Ale rzucano też przekleństwa: „Bodaj cię świętego Walentego niemoc dopadła”, „A bodajże cię święty Walenty ciskał”. Epilepsję poczytywano za dzieło szatana i mówiono też o niej „wielka choroba”, „święta choroba” czy „opętanie”. Wierzenia ludowe upatrywały źródła epilepsji tak jak i miłości właśnie w opętaniu.

Podczas lutowego spotkania klubowicze DKK „LIteriada” wysłuchali opowieści połączonej z prezentacją multimedialną o miłości, szczęściu i fortunie „ Dopomóc Fortunie. Jak dawniej próbowano zapewnić sobie szczęście i miłość oraz oddalić zły los”.

Bibliotekarze zaprezentowali także wybrane wiersze z tomików poezji miłosnej znajdujących się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu.

15:46, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa