środa, 17 maja 2017

9 maja Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu odwiedziła grupa sześciolatków z Kasztankowego Przedszkola nr 2 z wychowawczynią Beatą Kasińską. Podczas spotkania odbyło się pasowanie na czytelnika.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie przedszkolaków do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz do rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki. Zanim dzieci złożyły przyrzeczenie, dowiedziały się, jak należy dbać o książki, na jak długo można wypożyczyć książkę do domu, czego nie wolno robić, czytając książkę. Następnie odbył się egzamin podczas którego przedszkolaki odgadywały bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Następnie odbyło się pasowania przez dotyk książką każdego z dzieci. Już jako czytelnicy przypieczętowali swoją przynależność do biblioteki kciukiem umoczonym w atramencie. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

12:59, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu od lat wychodzą z działaniami poza mury bibliotek. W tym roku po raz pierwszy 8 maja zorganizowaliśmy Pieszy Rajd Bibliotekarzy i Czytelników z okazji obchodzonego 8-15 maja Tygodnia Bibliotek, ogólnopolskiej akcji, która ma na celu promocję bibliotek w środowisku lokalnym oraz popularyzację czytelnictwa.

Trasa prowadziła wzdłuż Nysy Łużyckiej do nowej Filii Multimedialnej Biblioteki Popkulturalnej w Zgorzelcu. Podczas wędrówki odwiedziliśmy kilka zabytków wartych polecenia. Głaz narzutowy znajduje się w pobliżu Miejskiego Domu Kultury przy placu ks. Jerzego Popiełuszki, Kapsuła Czasu 2014-2041 w Miejskim Parku nad Nysą Łużycką. Wiadukt kolejowy wzniesiony przez  Kieslera w latach 1844-1847 liczy około 475 metrów długości i 35 metrów wysokości. Pomnik upamiętniający śmierć żołnierzy, którzy zginęli podczas manewrów porwani przez wezbraną Nysę Łużycką w 1852 roku, przy drodze biegnącej wzdłuż rzeki w pobliżu Parku Ujazdowskiego. Następnie przechodziliśmy obok barokowego pałacyku przy ulicy Francuskiej, który powstał około 1730 r. Obiekt stanowił dawniej siedzibę rodziny Raschke, obecnie znajduje się tam Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Cogito. Po drodze od strony ul. Francuskiej minęliśmy budynek pełniący dawniej funkcję administarcyjno-biurową przy magazynach zbożowych - spichlerz zbożowy. Na murze, po obu stronach wejścia do tego budynku, znajdują się reliefy nawiązujące tematyką do przeznaczenia całego kompleksu magazynowego. Doszliśmy do ul. E. Orzeszkowej, gdzie znajdował się dawniej Pułk Chemiczny w dzielnicy Ujazd. Obecnie znajduje się tam Gimnazjum nr 2 oraz budynki mieszkalne.

Zmoczeni w strugach deszczu, ale zadowoleni i uśmiechnięci dotarliśmy do Filii Multimedialnej Biblioteki Popkulturalnej. Na miejscu czekała nas miła i słodka niespodzianka. Dziękujemy sponsorom za słodkości :)

12:51, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa