poniedziałek, 03 grudnia 2018

W Zgorzelcu rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. W dniach 3-7 grudnia mieszkańcy Zgorzelca będą mogli pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Czytelnię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób.

Jak napisać taki list?

To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5. podstawowymi zasadami:

- piszemy krótko,

- jesteśmy uprzejmi,

- opieramy się na faktach,

- mamy pozytywne nastawienie,

- i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny.

Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Wszystkie materiały niezbędne do napisania listu w obronie konkretnej osoby będą dostępne w dniach 3-7 grudnia w godzinach pracy Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Bohaterów Getta 1 / I piętro).

15:24, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

„Na świętego Andrzeja wszystkim pannom nadzieja…”

Tak mówiono i wierzono dawniej. Wigilia Świętego Andrzeja była czasem magii, wróżb i nadziei.

Panny nie tylko w Polsce ale też w całej Europie wierzyły, że tego dnia mogą wywróżyć sobie przyszłość, poznać swój los, a także wizerunek przyszłego małżonka. Praktykowano zaglądanie do studni, wychodzenie o północy na rozstaje dróg, słuchanie szczekania psów.

Powszechnie znaną wróżbą było lanie gorącego wosku czy ołowiu na wodę. Uważano bowiem, że małżeństwo wywróżone z ołowiu będzie trwalsze od tego z wosku, ale za to ciężkie. Kształty odlane z wosku miały symbolizować odpowiednio przyszłość np. dzban oznaczał zdrowie, zamek oznaczał poślubienie księcia, owoce to dobrobyt.

Dzisiaj wróżby andrzejkowe traktujemy jako zabawę, tradycję, historię.

W listopadowe popołudnie mieliśmy przyjemność gościć w Czytelni MBP wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu, którzy mogli obejrzeć prezentację multimedialną „Czas wróżb” oraz zapoznać się z literaturą na temat tradycji i historii Andrzejek.

26.11.2018 r.

30.11.2018 r.

14:40, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa