poniedziałek, 08 października 2018

24 września odwiedziliśmy dzieci w Szkole Podstawowej w Łagowie. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli teatrzyk Kamishibai i wysłuchali opowiadania Kumiko Yamamoto pt. "Szukając Marudka". Widzowie z przejęciem słuchali historii o małym chłopcu, który w złości nakrzyczał na swojego pieska.

Razem z Leosiem  przemierzaliśmy deszczowe ulice, stragany, plac zabaw i park, w poszukiwaniu zagubionego Marudka, przez cały czas wierząc, że nasze poszukiwania zakończą się powodzeniem.

Dzieci wspaniale angażowali się we wspólne tworzenie odgłosów szumiących drzew, wiatru, spadających kropli deszczu, płaczu pieska oraz klapiących w deszczu sandałów Leosia.

Po przedstawieniu, wszyscy wspólnie stworzyli wspaniały plakat i zrobili pieski metodą origami.

Dziękujemy za zaproszenie.

15:12, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Przyczyn upadku państwowości polskiej w XVIII wieku istniało wiele, historycy poszukując prawdy przeprowadzili wiele badań, śledząc źródła historyczne, analizując materiały. Fakt pozostaje niezaprzeczalny - w 1795 roku Polska na ponad 100 lat zniknęła mapy Europy, a tym samym świata. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego państwa. Podejmowano walkę zbrojną, organizowano manifestacje patriotyczne. Pamiętamy z lekcji historii słynny wóz Drzymały czy niezwykle poruszający protest dzieci z Wrześni.

W bieżącym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu przygotowali z okazji tego jubileuszu edukacyjne lekcje historyczne.

W miesiącu wrześniu mieliśmy przyjemność gościć wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu, którzy wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną "Od arystokratki do żołnierza – welon, krynolina, tajemnica. Kobiety niepodległości". Przybliżyliśmy historię i ciekawostki z życia księżnej Izabeli Czartoryskiej, Katarzyny Sowińskiej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Spotkanie podsumowały ćwiczenia sprawdzające wiedzę na temat prezentowanych postaci i historii Polski.

Zapraszamy na kolejne lekcje biblioteczne.

14:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

5 września zbiory Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu wzbogaciła wyjątkowa pozycja książkowa. W imieniu wydawcy – Towarzystwa Naukowego "Societas Vistulana" – dar przekazali dr Krzysztof Fokt i dr Maciej Mikuła.

Liber Vetustissimus Gorlicensis. Das älteste Görlitzer Stadtbuch. Najstarsza księga miejska zgorzelecka 1305-1416 (1423) Cz. 1 (1305-1343) w opracowaniu Krzysztofa Fokta, Christiana Speera oraz Macieja Mikuły to edycja naukowa zgorzeleckiej księgi miejskiej zwanej Czerwoną Księgą.

Czerwona Księga jest najstarszą (pierwszą) księgą miejską Zgorzelca (Görlitz), jest ona również jedną z najstarszych i najobszerniejszych niemieckich ksiąg miejskich. Do 1943 r. należała do zasobu zgorzeleckiego Archiwum Rady (Ratsarchiv). Współcześnie Czerwona Księga przechowywana jest w Archiwum Państwowym we Wrocławiu w Oddziale w Bolesławcu co czyni ją jednocześnie najstarszą niewydaną dotychczas księgą miejską znajdującą się w polskich zbiorach rękopiśmiennych.

Prezentowana edycja jest pierwszą z zapowiadanych trzech części. Zawiera pierwsze 1 768 zapisków i obejmuje okres do 1343 r. Pisana w języku niemieckim i łacińskim zawiera opis czynności prawnych przeprowadzanych przed radą miejską i sądem ławniczym. Jest bezcennym źródłem informacji na temat średniowiecznego prawa prywatnego oraz życia mieszkańców Zgorzelca, z której możemy poznać nazwiska zgorzeleczan z XIII i XIV w. oraz dowiedzieć się między innymi jak zawierali kontrakty, umowy kupna-sprzedaży czy też zarządzali swoim majątkiem.

Publikacja Liber Vetustissimus Gorlicensis. Das älteste Görlitzer Stadtbuch. Najstarsza księga miejska zgorzelecka powstała w ramach projektu badawczego „Fontes Iuris Lusatiae Superioris Vetustissimi” finansowanego w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki". Wydana została w Krakowie w 2017 r. w ramach serii wydawniczej „Fontes Iuris Polonici”.

13:08, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa