poniedziałek, 09 kwietnia 2018

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie z historykiem, pracownikiem Uniwersytetu Zielonogórskiego dr. Łukaszem Janeczkiem.

Dr Łukasz Janeczek

Pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego specjalizujący się w historii XIX i XX w., a zwłaszcza w historii gospodarczej i ekonomicznej tego okresu. Interesuje się ponadto zagadnieniami społecznymi, politycznymi i militarnymi.

„Błękitna Armia generała J. Hallera”

Błękitna Armia - armia polska we Francji stworzona na mocy dekretu prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 r. Jej inicjatorem był działający u boku ENTENTY Roman Dmowski i Komitet Narodowy Polski. Początkowo posiadała dowódcę francuskiego, którego zastąpił gen. Józef Haller. Jednostka ta, której kolor mundurów stał się źródłem jej nazwy, składała się z ochotników polskich. Po zakończeniu wojny oddziały wraz ze sprzętem przerzucono do Polski, gdzie wzięły czynny udział w walkach o granicę wschodnią odradzającego się państwa, oraz w wojnie polsko-bolszewickiej.

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ul. Daszyńskiego nr 15

59-900 Zgorzelec


12:00, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, i wspieranie czytania przez najmłodszych oraz promowanie  wartościowej literatury, grafiki dla młodego czytelnika.

Z tej okazji 6 kwietnia odwiedziła nas grupa Krasnali z Przedszkola nr 1 Zaczarowany Domek z wychowawczynią Marzeną Okoń.

Podczas spotkania rozmawialiśmy o baśniach H. Ch. Andersena, czytaliśmy fragmenty. W dalszej części lekcji dyskutowaliśmy na temat obecnej pory roku a dodatkową atrakcją dla dzieci były zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonały wiosenne bociany.

11:38, mbpzgorzelec
Link Dodaj komentarz »
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa