Kategorie: Wszystkie | Dla dorosłych | Dla dzieci i młodzieży | Literiada | Ogólne
RSS

Dla dzieci i młodzieży

piątek, 06 października 2017

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu ogłasza konkurs na wiersz inspirowany słowami Leśmiana „Nie śpiewam, lecz jeno słowami przez okno/ W świat wyglądam, choć nie wiem, kto okno otwiera”. Bolesław Leśmian (1877-1937) wybitny poeta okresu międzywojennego będzie bohaterem "X Zaduszek poetyckich”. Gościem specjalnym wspominek o Leśmianie (16 listopada) będzie wybitny współczesny poeta, prozaik, publicysta – Tomasz Jastrun, który zgodził się przewodniczyć jury konkursu.

wtorek, 06 września 2016

 

Przy rzymskiej pogodzie, w uroczym, parkowym otoczeniu, a co najważniejsze – w doskonałym towarzystwie – przebiegło V Narodowe Czytanie w naszym mieście. Przez Rzym I w. naszej ery oraz przez powieść Henryka Sienkiewicza Quo vadis po mistrzowsku poprowadził nas tym razem aktor i dyrektor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, Tadeusz Wnuk.

Nasze widowisko słowno-muzyczne trwało dwie godziny. W tym czasie przeczytano 15 przygotowanych fragmentów najpopularniejszej polskiej powieści wszechczasów – przetłumaczonej na 50 języków i wydanej w 80 krajach – Quo vadis. Wykonawcy dołożyli starań; wielu wykazało dużą odwagę i talent sceniczny, a wszyscy prawdziwą miłość do literatury. Cieszymy się ogromnie, że zgorzeleckie czytanie wykracza poza tradycyjne szablony, poza pożyteczną – rzecz jasna - funkcję popularyzacji czytelnictwa, i daje ludziom szansę na dobrą zabawę i niekłamaną radość wynikającą ze wspólnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.    

Muzycznymi przerywnikami fragmentów powieści były piosenki i utwory instrumentalne (Jana A. P. Kaczmarka i Piotra Rubika) z najnowszej ekranizacji Quo vadis (w reż. Jerzego Kawalerowicza). Po czytanym fragmencie literackim padało – nawiązujące doń -  konkursowe pytanie, a każdy, kto przedstawił  prawidłową odpowiedź, otrzymał nagrodę, oczywiście książkową.

Zdaniem uczestników była to kolejna udana impreza miejska. Niewątpliwie bez pomocy przyjaciół z Miejskiego Domu Kultury, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Schroniska Św. Brata Alberta, Centrum Sportowo Rekreacyjnego i CHR Plaza, to święto polskiej literatury nie byłoby tak okazałe. Za pomoc w realizacji NC 2016 serdecznie podziękowała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu, Danuta Korejke. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych naszych imprezach i w Narodowym Czytaniu 2017.

poniedziałek, 08 sierpnia 2016

2.08.2016 - Detektyw na tropie dobrej książki

4.08.2016 - Latawce

czwartek, 28 lipca 2016

 

"Przysłowia polskie"

wtorek, 26 lipca 2016

 

"Przygoda Czerwonego Kapturka"

poniedziałek, 25 lipca 2016

 

 

 

Biblioteka w Mieście Dzieci 2016

To była już 7. edycja lokalnego projektu, którego celem jest praktyczna lekcja wychowania obywatelskiego oraz współpracy polsko-niemieckiej, adresowana do dzieci w wieku 7-14 lat, mieszkających po obu stronach Nysy Łużyckiej. Tegoroczne Miasto Dzieci – Kinderstadt rozlokowało się w ogrodach wokół goerlitzkiej Stadthalle, tuż przy moście granicznym.

Miasto Dzieci jest miniaturą organizmu miejskiego z instytucjami samorządowymi, zakładami pracy, placówkami kulturalnymi, usługowymi i handlowymi. Przebywające tu dzieci biorą udział (dobrowolny) w wyborach samorządu, uczestniczą w codziennych zebraniach mieszkańców i rozwiązywaniu zaistniałych problemów, pracują i wydają zarobione pieniądze (w tym roku naszą walutą była żaba)  na towary, usługi i rozrywkę. Tradycyjnie już, biblioteka Miasta Dzieci – zorganizowana i prowadzona pod kierunkiem profesjonalnych bibliotekarzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu – była jedną z instytucji kultury i jednocześnie miejscem zatrudnienia dzieci.

Bawiąc - uczyć, ucząc - bawić

- Dzieci zatrudnione u nas zorganizowały prawdziwą bibliotekę – mówi Krystyna Radzięta z MBP w Zgorzelcu. – Pod naszym nadzorem opracowały zgromadzone na tę okazję książki i czasopisma, tworzyły profesjonalne dokumenty: karty książki, karty czytelnika; udostępniały zbiory; instruowały odwiedzających nas mieszkańców jak w praktyce wygląda wypożyczanie materiałów w bibliotece, także za pośrednictwem komputerowego systemu bibliotecznego. Mieliśmy prawdziwą listę obecności, a do kart pracy wpisywano przepracowane godziny, co było podstawą do otrzymania w banku wynagrodzenia. Współczesna biblioteka nie jest jedynie miejscem wypożyczania zbiorów, lecz staje się także ważnym ośrodkiem oświatowo-kulturalnym, miejscem relaksu i przyjemnego spędzania czasu, tzw. trzecim miejscem w życiu człowieka (dom-praca-biblioteka, wg założeń międzynarodowej federacji bibliotek - IFLA) i ta światła idea przyświeca całej naszej działalności, nie tylko w Mieście Dzieci – dodała Krystyna Radzięta.

Warsztaty, konkursy, nagrody

W trakcie warsztatów tworzono kwiatki z papieru, zakładki do książek; dzieci prowadziły także kronikę, wykonały też plakaty i zaproszenia na Wielkie Otwarcie Biblioteki (6 lipca). W konkursie plastycznym na projekt okładki ulubionej książki nagrodzono: Sandrę Walter (I m.), II m. zajęła Antonina Depa, III m. Oliwia Grochala. Konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater z książki” także wygrała Sandra Walter, II m. Victoria Piskorz, III m. Michelle Pietryszek i Sharusel. Komisję konkursową tworzyły wyłącznie dzieci. Na zakończenie wykonano koperty i kartki z pozdrowieniami dla bliskich. Bibliotekę Miasta Dzieci odwiedzili m.in. nadburmistrz Goerlitz Siegfried Deinege i burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

 

Marek Żytomirski /Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu

czwartek, 21 lipca 2016

 

"W krainie dinozaurów"

 

"Bakterie i zarazki", pod takim hasłem odbyło się czwartkowe, wakacyjne spotkanie dla dzieci, które prowadziły przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgorzelcu, Panie Grażyna Niedziele i Maria Podolska. 

"Wesoła przygoda z krówką Matyldą"

środa, 20 lipca 2016

 

"Moje kochane zwierzaki".

czwartek, 23 czerwca 2016

 

16 czerwca z okazji Światowego Dnia Wiatru odwiedziliśmy Przedszkole "Pajacyk". Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat pogody. Następnie dzieci wysłuchały wiersza Danuty Wawiłow "Jak wygląda wiatr?", "Wiatr", Juliana Tuwima "Dwa wiatry", Ludwika Jerzego Kerna "Panie wietrze". Następnie bawiliśmy się naśladując wiatr. W dalszej części spotkania dzieci za pomocą lupy sprawdzały, "co w trawie piszczy".

 

15 czerwca z okazji Dnia Wiatru na zaproszenie wychowawczyni Beaty Kasińskiej odwiedziliśmy grupę 5-latków "Misie". Podczas spotkania czytaliśmy wiersze "Kłótnia wiatrów", "Wiatr" i "Jak wieje wiatr. Następnie wspólnie z dziećmi bawiliśmy się w wiatr. W dalszej części spotkania dzieci za pomocą swojej wyobraźni namalowały wiatr.

wtorek, 31 maja 2016

 

25 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Czytamy dla Przedszkolaków". Przed spaniem dzieci wysłuchały opowiadania Jane Monmouth pt. "O małym lamparcie, który zawsze był dobrej myśli".

 

20 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Czytamy dla Przedszkolaków", podczas którego dzieci wysłuchały opowiadania Joanny Papuzińskiej "Nasza mama czarodziejka". Następnie każde dziecko wykonało laurkę dla mamy. 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 28
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa