Kategorie: Wszystkie | Dla dorosłych | Dla dzieci i młodzieży | Literiada | Ogólne
RSS

Dla dorosłych

środa, 06 września 2017

 Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zrealizowała kolejne, piąte w naszym mieście,  Narodowe Czytanie. W przepięknej scenografii, autorstwa Ewy Domańskiej, krakowianka Monika Hyla poprowadziła przez scenę korowód postaci z dramatu Wyspiańskiego, których kwestie czytali przybyli goście. Niezapomnianych wzruszeń muzycznych dostarczyła wszystkim gra na skrzypcach w wirtuozerskim wykonaniu Ireneusza Rapaka, nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Zgorzelcu.   

Załamanie pogody w przeddzień, spowodowało przeniesienie tegorocznego czytania z parku do sali widowiskowej domu kultury. Do tej pory w Zgorzelcu czytaliśmy w plenerze, co było dodatkowym  atutem, jednak obawa przed skutkami deszczu i chłodem przeniosła sobotnie spotkanie (2 września) w gościnne progi MDK. I słusznie, trawnik był nasiąknięty wodą, a kilka godzin siedzenia w chłodzie i na wietrze byłoby nie do zniesienia nawet dla najzagorzalszych sympatyków książki i głośnego czytania.  

W czytaniu wzięli udział zaproszeni goście – m. in. starosta powiatu zgorzeleckiego Urszula Ciupak, ksiądz dziekan Maciej Wesołowski, wiceburmistrz Radosław Baranowski. Czytali także ochotnicy, sporą grupę stanowiła młodzież. Każdy czytający otrzymał okazjonalny medal z podobizną Stanisława Wyspiańskiego. Zainteresowaniem widowni cieszył się także quiz wiedzy o Weselu: każdy, kto udzielił prawidłowej odpowiedzi, otrzymał egzemplarz Wesela z pamiątkową pieczęcią Pary Prezydenckiej, która tradycyjnie patronowała Narodowemu Czytaniu.

Nie zawiedli nas także wierni przyjaciele z Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,  DKK Literiada, uczniowie Europejskiego Gimnazjum i Europejskiego Liceum, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz niezawodni Czytelnicy. Dziękujemy wszystkim. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach zorganizowanych przez bibliotekarzy.

czwartek, 21 lipca 2016

 

W ramach XIX Festiwalu Piosenki Greckiej – niejako w jego intelektualnym
dopełnieniu – Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła z prelekcją do Zgorzelca Adama
Tuszyńskiego, autora pracy Obóz jeniecki w Goerlitz (1914-1919).Ten mało znany – także w Grecji - epizod składa się na zdumiewającą historię greckich związków z miastem (po 1945 roku - miastami) nad Nysą Łużycką.

Adam Tuszyński jest zgorzelczaninem z urodzenia, a zainteresowania historią, także, a może
przede wszystkim historią lokalną - są skutkiem dobrych relacji szkolnych z nauczycielem
historii, entuzjastą odkrywania przeszłości naszego miasta, Romanem Zgłobickim. Obecnie
A. Tuszyński mieszka i pracuje w Bad Nauheim (Niemcy), gdzie powstała jego unikatowa i
cenna książka o żołnierzach IV korpusu armii greckiej, którzy zrządzeniem losu trafili do
Goerlitz w okresie I wojny światowej. Przebywali tu na zaproszenie cesarza Wilhelma II więc
ich status był zupełnie inny od doli jeńców wojennych. Ślady ich pobytu nad Nysą Łużycką
zaciera czas więc książka Tuszyńskiego jest ważnym elementem badania i ocalania XX-
wiecznej historii miasta, w której Grecy – także po II wojnie światowej - odegrali znaczącą
rolę.

Środowe (8 lipca) spotkanie z historią – z uwagi na festiwalowe okoliczności – ubarwiły
przepiękne dźwięki buzuki, które dla publiczności wydobywał – z maestrią – Spiros
Serwinowski. Jak zapowiedziała dyrektor MBP Danuta Korejke, prelekcja Adama
Tuszyńskiego jest początkiem cyklu spotkań popularno-naukowych o Grekach i Grecji
towarzyszących Festiwalowi Piosenki Greckiej. Do zobaczenia w przyszłym roku.

piątek, 08 lipca 2016

Informujemy, że dnia 8 lipca 2016 r. (piątek) Czytelnia Dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna do godziny 15.00. Za utrudnienia przepraszamy.  

środa, 23 grudnia 2015
Wizyty w Schronisku Św. Brata Alberta stały się już bibliotekarską tradycją. W ten sposób pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu wyrażają swą wdzięczność i podziękowania za fachową i nieocenioną pomoc, którą każdorazowo otrzymują od kierownictwa i mieszkańców schroniska.
poniedziałek, 14 grudnia 2015
XII Zaduszki Poetyckie (czwartek, 10 grudnia) odbyły się w kościele św. Bonifacego. A stało się tak dzięki życzliwości Księdza Dziekana Macieja Wesołowskiego, który od lat owocnie współpracuje z naszą biblioteką na niwie kultury. Uzasadnieniem takiego wyboru miejsca jest zarówno osoba księdza-poety Jana Twardowskiego (1915-2006) jak i wyjątkowy charakter jego twórczości.
poniedziałek, 08 czerwca 2015
Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej gościliśmy w Zgorzelcu znanego pisarza, poetę, pedagoga oraz działacza społeczno-politycznego Stanisława Srokowskiego. Do interesującego spotkania doszło przy współudziale Janiny Słabickiej ze Stowarzyszenia „Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej”, które zaprosiło wrocławskiego twórcę.
Od spotkanie autorskie Srokowski
poniedziałek, 16 marca 2015
Już w sobotę (21 marca, godz. 16.00) Goerlitz i Zgorzelec staną się areną niezwykłego wydarzenia kulturalnego – 7. Śląskiego Wieczoru Literackiego. Spotkanie w „Jutrzence” nawiązuje do greckich motywów, charakterystycznie i unikatowo łączących XX-wieczne doświadczenia społeczności niemieckiej i polskiej. Współorganizator Wieczoru, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza Państwa do udziału w bezpłatnym spotkaniu w „Jutrzence” oraz w licznych pozostałych imprezach (bilety w cenie 10 i 15 zł do nabycia w MBP, ul. Bohaterów Getta 1).
środa, 04 marca 2015
Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu - już w marcu - odwiedzi nas Zdzisław Smektała, pisarz, dziennikarz, animator imprez muzycznych i kulturalnych. Urodzony w Zgorzelcu (rocznik 1951), zdeklarowany na wieki wrocławianin, spotka się z nami dwu- a właściwie trzykrotnie, 11 i 21 marca.
środa, 14 stycznia 2015
To był już 23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu czwarty rok z rzędu grała z drużyną Jurka Owsiaka, a także wymiernie wspomagała wolontariuszy, uczniów zgorzeleckich szkół, którzy przez cały dzień zbierali do puszek datki mieszkańców.
czwartek, 18 grudnia 2014
Grudniowe spotkanie w Schronisku Św. Brata Alberta miało jednak odświętny charakter, jakby na przekór tytułowi. Do mieszkańców przybył Jerzy R. Szulc, autor dwóch wydanych zbiorów opowiadań oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu, z dyrektor Danutą Korejke na czele.
wtorek, 04 listopada 2014
Gościem tegorocznych wspomnień o ludziach literatury z cyklu Zaduszki Poetyckie będzie Kalina Błażejowska, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, autorka wydanej w tym roku biografii Poświatowskiej Uparte Serce. Na kolejny wieczór poezji i wspomnień Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do sali widowiskowej zgorzeleckiego MDK w środę (12 listopada), o godz. 17.
wtorek, 28 października 2014
W piątkowy wieczór (24 października) gościliśmy Andre Rudolpha, urodzonego w Warszawie niemieckiego poetę i tłumacza polskiej poezji współczesnej na język niemiecki. Spotkanie odbyło się w ramach Projektu „Landnahme”, kreowanego przez Saksońską Radę Literatury, stację tv MDR oraz Wolny Kraj Saksonia. Zgorzeleckiej publiczności gościa przedstawiła Ines Thoermer, kierownik Stadbibliothek Goerlitz.
środa, 17 września 2014
Krótka wizyta tej wybitnej pisarki polskiej zwabiła do sali domu kultury blisko 130 osób, uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Okazją do spotkania były – trwające od 11 do 14 września - Dni Literatury Nad Nysą „Historia i historie”. Olgę Tokarczuk zaprosiła do naszego miasta Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu, jeden z partnerów projektu.
piątek, 12 września 2014
Kolejną bohaterką z cyklu "Spotkań z pasjami" będzie Pani Anna Musiałówna - wybitna fotoreporterka tygodnika "Polityka".
Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek 18 września 2014 o godz 11.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu.
Serdecznie zapraszamy.
poniedziałek, 01 września 2014
Tradycyjnie już - w trakcie corocznego święta Starego Miasta >>Jakuby<< - Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zadbała o pierwiastek filozoficzny, jak się godzi z uwagi na osobę patrona imprezy, światowej sławy zgorzeleckiego mistyka Jakuba Boehme (1575-1624). W piątek (29 sierpnia) dr Tomasz Mazur z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił wykład na temat stoicyzmu, a w sobotę przeprowadził interesujące warsztaty stoickie. Obie imprezy wzbudziły rekordowe zainteresowanie.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa