Ogólne

poniedziałek, 02 października 2017

 Miłym gościem na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada„ 22.09.2017 r. była licealistka Aleksandra Fitas, autorka książki Moja wielka podróż do mego małego świata. Ola, osoba wielu pasji i talentów, zabrała klubowiczów w podróż do świata , w którym spełniają się wszystkie sny i marzenia.

 

Autorka jest uczennicą Europejskiego Liceum w Zgorzelcu, laureatką konkursów recytatorskich, literackich i - nagrodzonego wyjazdem do Petersburga - historycznego konkursu wiedzy o Rosji „Białe noce”. Jednym z jej licznych uzdolnień jest talent plastyczny, który rozwija i kształtuje w Pracowni Plastycznej Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu.

 

Klubowiczom „Literiady„ Aleksandra zaprezentowała swoją książkę, na którą składają się bajkowe opowieści i grafiki. Każdy rysunek - wykonany cienkopisem - to zbudowana z delikatnych kresek niepowtarzalna, misterna kompozycja, pełna ukrytych znaczeń. W rysunkach i towarzyszących im opowieściach odnajdziemy młodzieńcze emocje i przemyślenia, które autorka często wyraża przez symbole: zegary, motyle i róże.

 

O najczęściej pojawiającym się w książce motywie zegara Ola napisała:

Zegar, dla mnie, symbolizuje wiarę w nieskończoność, przełamywanie rzeczywistości

i przeniesienie się do zupełnie innego świata, w którym czas stoi w miejscu...Zegar to także coś,

co trwa wiecznie, i nie ma końca ...”.

 

Maria Kret

Moderatorka DKK Literiada

 

11:49, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 lutego 2017

Informujemy, że w dniach 20 i 21 lutego 2017 r. (poniedziałek i wtorek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 13 (zajęcia edukacyjne dla dzieci). Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.12:26, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 lutego 2017

Informujemy, że dnia 17 lutego 2017 r. (piątek) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu będzie czynna od godziny 13 (zajęcia edukacyjne dla dzieci). Czytelników prasy i internautów zapraszamy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży.

Za utrudnienia przepraszamy.16:01, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 kwietnia 2016

 

16 kwietnia Biblioteka Miejska zaproszona została do uczestnictwa w podwójnym jubileuszu Muzeum Śląskiego w Goerlitz. Zostały tam zaprezentowane efekty naszego zeszłorocznego konkursu pt. „70 lat Zgorzelca”. Fragmenty zgłoszonych prac pojawiły się w dwóch wersjach językowych. Pani Bożena Blansjaar i Erna Wilim czytały swoje prace, zaś w imieniu zmarłego Franciszka Przeklasy czytała jego siostra, Józefina Bartkowicz. Tłumaczenia na język niemiecki przedstawili pani Martina Pietsch oraz pan Klaus-Dieter Hübel. Mimo poważnego tematu, wracającego do trudnej historii obu państw, spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze. Polsko-niemiecka publiczność okazała życzliwe zainteresowanie, a udana praca tłumacza sprawiła, że łatwiej było o wrażenie wzajemnego zrozumienia. Autorzy wydawali się być mile zaskoczeni kierowanymi do nich pytaniami i z chęcią na nie odpowiadali. Drażliwe tematy poruszane były dość otwarcie i bez nerwowości. Pod tym względem spotkanie było przykładem udanego dialogu historyczno-kulturowego w naszym regionie.15:09, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »

 

9 kwietnia miał miejsce 8. Śląski Wieczór Literacki. W jego ramach Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała spotkanie w kawiarni „przy Jakubie”. Dyskusyjny Klub Książki Literiada i zaproszeni goście rozpoczęli o godz 16 czytaniem wierszy Urszuli Kozioł. Wybór autorki jest nieprzypadkowy, gdyż ta wielokrotnie nagradzana i ceniona poetka niemal całe swoje dotychczasowe życie związała z Wrocławiem.  Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Thomas Schulz, pomysłodawca Dni Literatury nad Nysą, z którymi zbiegło się sobotnie spotkanie. Pan Schulz, znawca literatury Europy Środkowo-Wschodniej, pełnił funkcję dyrektora artystycznego podczas pierwszej edycji wydarzenia w 2014 roku.

 

W sobotę czytali m.in.: Dyskusyjny Klub Książki Literiada, Thomas Schulz oraz uczniowie Europejskiego Gimnazjum w Zgorzelcu: Aleksandra Fitas, Iweta Humeniuk, Maria Kanczewska, Klaudia Kruszewska, Jagoda Paszkiewicz oraz Natalia Piotrowicz wraz z nauczycielką Anną Bednarz. Obecna była również przedstawicielka Muzeum Śląskiego oraz współorganizatorka Annemarie Franke. Spotkanie odbyło się w gościnnej atmosferze. Kameralne wnętrze oraz wyciszony nastrój dawały możliwość poetyckiej refleksji.

 

Po krótkiej przerwie przeszliśmy do drugiej części wieczoru, którą było spotkanie z Henrykiem Wańkiem, autorem książki „Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca: 1257-1957”. Prowadzący Thomas Schulz rozmawiał z nim na przeróżne tematy, ukazując wszechstronność filozoficznej myśli autora. Następnie uczestnicy zadali pisarzowi pytania. Na każde z nich odpowiedział wyczerpująco, znajdując punkty odniesienia dla kolejnych interesujących wywodów. Tematyka książki zdawała się być tylko  pretekstem dla wartościowego i otwartego intelektualnie spotkania.  Na zakończenie panowie Waniek i Schulz złożyli podpisy w kronice biblioteki.

Chcielibyśmy podziękować właścicielce kawiarni przy Jakubie, Pani Małgorzacie Zubrzyckiej, za udostępnienie lokalu.

15:00, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 marca 2016
W środę (24 lutego) kolejny raz odwiedziliśmy zaprzyjaźnionych z MBP mieszkańców zgorzeleckiego Schroniska im. Św. Brata Alberta. Te cykliczne spotkania są formą naszego podziękowania za udzielaną wszechstronną i niezawodną pomoc. Głównym wydarzeniem środowego wieczoru była historyczna narracja Tadeusza Świetlińskiego.
środa, 24 lutego 2016

Albert Woodfox, bohater tegorocznego Maratonu Pisania Listów na wolności po 43 latach! Dziękujemy wszystkim osobom, które razem z nami podejmowały akcję w jego imieniu.

13:53, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 lutego 2016
Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu ogłasza nową edycję konkursu literackiego na wspomnienie związane z życiem mieszkańców i naszym miastem. W ten sposób kontynuujemy ubiegłoroczny projekt „70 Lat Zgorzelca”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem i twórczym zaangażowaniem Państwa. Ponawiamy swój apel o przekazywanie zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych z historią jak i współczesnością Zgorzelca. Czekamy na kolejne wspomnienia zarówno pionierów jak i dzisiejszych nastolatków.
środa, 13 stycznia 2016
Jurek „Siema” Owsiak kontynuuje swój fenomenalny projekt pospolitego ruszenia serc Polaków. Bezprecedensowa w swym charakterze akcja zbierania pieniędzy na dofinansowanie publicznej służby zdrowia ciągle porusza wrażliwych. Tysiące wolontariuszy i miliony darczyńców pozwalają wierzyć, że Orkiestra grać będzie tak długo, jak wymyślił Owsiak, czyli „do końca świata i jeden dzień dłużej”.
poniedziałek, 16 listopada 2015

Informujemy, że dnia 17 listopada (wtorek) Miejska Biblioteka Publiczna oraz filie będą czynne od godziny 11.00. 

12:28, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 listopada 2015
Wymianie cennych doświadczeń i dalszej aktywizacji bibliotekarzy w środowisku lokalnym służyła konferencja (środa, 4 listopada) zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Węgliniec.
czwartek, 15 października 2015
Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie autorskie z Tomaszem A. Żakiem, autorem głośnej książki pt. Dom za żelazną kurtyną. Listy do Pani S. (Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza za 2014 r.).Spotkanie odbędzie się w sobotę, 17 października (godz. 17.), w sali MDK ul. Parkowa 1.
środa, 13 maja 2015
W ramach ogólnopolskiej akcji, której celem jest łamanie stereotypowego wizerunku bibliotekarzy, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu już po raz trzeci zorganizowała rajd rowerowy po atrakcyjnych zakątkach regionu. Dowodem na to, iż coroczny przejazd bibliotekarzy został już zauważony przez mieszkańców, jest wzrost zainteresowania współuczestnictwem. W tym roku nasz odjazdowy peleton liczył 30 osób.
poniedziałek, 17 listopada 2014
12 listopada wspominaliśmy Halinę Poświatowską (1935-1967), której poświęcone były nasze XI Zaduszki Poetyckie. Przez ciekawe, pełne najróżniejszych – także dramatycznych – meandrów, życie legendarnej poetki, poprowadziła nas Kalina Błażejowska, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, autorka wydanej w tym roku książki Uparte serce. Biografia Poświatowskiej.

Najmłodszą naszą czytelniczką – oczywiście zarejestrowaną - jest Pamela Wrzoła z
Czerwonej Wody. Na zdjęciu z mamą Żanetą Pinkowicz w czytelni MBP.


11:23, mbpzgorzelec , Ogólne
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa