Literiada

czwartek, 05 października 2017

Zetknąłem się co prawda z rysunkami Aleksandry Fitas, ale wydana przez nią książka była dla mnie zaskoczeniem. Nie spodziewałem się, że piętnastoletnia dziewczyna ma już na tyle konkretną wizję swojej twórczości.

Publikacja jest ilustrowaną opowieścią, która najbardziej przypomina baśń, na ogół opartą na prostej symbolice, momentami jednak wpadającą w głębsze fantazjowanie. Opisany świat, choć budzi skojarzenia z istniejącą już literaturą, ostatecznie dąży do autonomii i nieśmiało stara się tworzyć własne reguły. Pełno tu fantastycznych postaci i dziwnych zdarzeń, których celowość nie zawsze daje się zrozumieć, ale zawsze ma w sobie jakąś konsekwencję i nie sprawia wrażenia wymuszonej. To w końcu przestrzeń w głowie nastolatki, zbudowana ze złotych myśli, pobudzonej wyobraźni i zachwytu nad życiem. Chaotyczna, bo pisana z głową w chmurach. Skupiona bardziej na podróży niż na tym, dokąd zmierza.

Podobnie jest z ilustracjami, które są najciekawszym elementem książki. Pierwsze, co rzuca się w oczy to liczba detali. Drzewa pełne są liści, niebo wypełniają gwiazdy, wszystko narysowane z cierpliwą dokładnością i troską. Stworzenie tych prac musiało zająć sporo czasu, zupełnie jakby autorka nigdzie się nie spieszyła, czerpiąc przyjemność z przebywania w swoim małym świecie zegarów, róż i motyli. Właśnie to chyba ostatecznie decyduje o uroku książki, a wczesny debiut może się okazać budującym i cennym doświadczeniem w dalszym rozwoju.

 

Marcin Baran

DKK Literiada

 

 

11:01, mbpzgorzelec , Literiada
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 marca 2015
poniedziałek, 01 grudnia 2014
19.XI.2014 r. tematem spotkania DKK „Literiada” była twórczość Joanny Bator ­pisarki, publicystki, antropologa kultury i podróżniczki ­ nagrodzonej w 2013 r. literacką nagrodą Nike za powieść Ciemno prawie noc.
wtorek, 03 grudnia 2013
W rodzinnej i niemal już świątecznej atmosferze odbyło się czwartkowe (28 listopada) spotkanie uczestników dwóch zgorzeleckich klubów czytelniczych: DKK (seniorów) przy Filii nr 3 oraz DKK „Literiada” z biblioteki przy Bohaterów Getta 1. Gościnne progi biblioteki przy ul. Baczyńskiego 1 przekroczyli zdeklarowani i niezawodni przyjaciele książki i klubowych spotkań.
wtorek, 08 października 2013
Rozpoczął się nowy sezon działalności Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada” w Zgorzelcu. Pierwsze po wakacjach spotkanie jego członków odbyło się 2 października, jak zwykle w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bohaterów Getta. Tym razem członkowie DKK skupili się wokół twórczości Wisławy Szymborskiej, której będą poświęcone tegoroczne Zaduszki Poetyckie i związany z nimi konkurs "O Laur Poetycki". 20 miesięcy po śmierci Noblistki wspominano Jej życie, kontrowersyjne wybory ideowe (ideologiczne), oglądano zdjęcia Poetki z różnych okresów, ale przede wszystkim słuchano wierszy w interpretacji samej Autorki, czemu towarzyszyła muzyka Tomasza Stańki (Wisława Szymborska, Tomasz Stańko, "Tutaj" ).
piątek, 19 kwietnia 2013
To było rzeczywiście wyjątkowe spotkanie w naszym klubie książki. Nie często bowiem zdarza się, że tematem opowieści jest tak egzotyczny zakątek świata, jak Wenezuela. Natomiast fakt, iż w rolę przewodnika wcieliła się nasza koleżanka z DKK przy MBP w Zgorzelcu, zdarzył się poraz pierwszy. I był to debiut imponujący...
piątek, 15 marca 2013
Pożyteczne ale i budzące różnorakie refleksje było czwartkowe (7 marca) spotkanie DKK „Literiada”. Poświęciliśmy je nowoczesnym formom czytelnictwa, co ma związek z właśnie obchodzonym na świecie Tygodniem E-książki oraz realizacją programu „Polska Cyfrowa Równych Szans”.
poniedziałek, 11 marca 2013
Pomimo ponad 40-letniej historii istnienia e-booka, w Polsce ciągle jeszcze jesteśmy na początku powszechnego korzystania z tej formy czytelnictwa. Ponad 60 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju ma dostęp do Internetu, ceny czytników nie stanowią już bariery a zasady korzystania z (często darmowych) e-booków są bardzo proste - nie ma więc obiektywnych powodów do trwania w tym zapóźnieniu.
środa, 13 lutego 2013
Stół w jakże „literackim” kształcie litery L, biały obrus, tulipany, żywe płomienie świec oraz bezpretensjonalna i całkiem spontaniczna wyliczanka: książka, kawa, czekolada… – tak(mówiąc w skrócie) powstała LITERIADA
poniedziałek, 21 stycznia 2013
Pierwsze w tym roku spotkanie DKK (przy MBP w Zgorzelcu) poświęciliśmy izraelskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia Etgarowi Keretowi (ur. 1967). Twórczość tego autora, uznanego za mistrza krótkiej formy, została przełożona na wiele języków (również arabski). W Polsce ukazało się dotychczas siedem zbiorów jego opowiadań: Gaza blues ( 2000), Pizzeria „Kamikadze” (2001), 8% z niczego (2006), Rury (2007), Tęskniąc za Kissingerem (2008), Kolonie Knellera (2009), Nagłe pukanie do drzwi (2012) oraz książka dla dzieci Tata ucieka z cyrkiem (2011).
poniedziałek, 10 grudnia 2012
Pierwsze powojenne wydanie Encyklopedii PWN Grażynka nazwała książką swojego dzieciństwa. Była już w czwartej klasie szkoły podstawowej, kiedy zobaczyła koleżankę z wielkim zainteresowaniem czytającą encyklopedię. Subskrypcja, to była jedyna droga w tamtych czasach, żeby kupić taką książkę. Potrzebne były też pieniądze, aż 180 złotych, które mała Grażynka zgromadziła sprzedając butelki. Encyklopedię tę ma do dziś. Kończąc swoją opowieść dodała: Wychodząc za mąż, powiedziałam przyszłemu mężowi, że może zabraniać mi wszystkiego, ale nie kupowania książek. Wypowiedzi pozostałych klubowiczek były równie emocjonalne, książki wywoływały wspomnienia, przypominały ludzi i zdarzenia z nimi związane.
czwartek, 08 listopada 2012
6 listopada w naszej czytelni miało miejsce kolejne spotkanie DKK. Gościem specjalnym wieczoru był Andrzej Słomianowski, poeta, pisarz i tłumacz literatury; od wielu lat przebywający poza granicami Polski, aktualnie mieszkaniec sąsiedzkiego Goerlitz.
piątek, 26 października 2012
Uroczyście i radośnie 24 października 2012 r. otworzyliśmy kolejny Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu. Nasz Klub to ośmioro miłośników różnych gatunków literackich (a także wszystkiego co się da przeczytać...). Przez dwie godziny interesującej i dowcipnej rozmowy poznaliśmy nie tylko swoich ulubionych autorów, ale również nasze zwyczaje czytelnicze.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa