Literiada

czwartek, 19 marca 2015
poniedziałek, 01 grudnia 2014
19.XI.2014 r. tematem spotkania DKK „Literiada” była twórczość Joanny Bator ­pisarki, publicystki, antropologa kultury i podróżniczki ­ nagrodzonej w 2013 r. literacką nagrodą Nike za powieść Ciemno prawie noc.
wtorek, 03 grudnia 2013
W rodzinnej i niemal już świątecznej atmosferze odbyło się czwartkowe (28 listopada) spotkanie uczestników dwóch zgorzeleckich klubów czytelniczych: DKK (seniorów) przy Filii nr 3 oraz DKK „Literiada” z biblioteki przy Bohaterów Getta 1. Gościnne progi biblioteki przy ul. Baczyńskiego 1 przekroczyli zdeklarowani i niezawodni przyjaciele książki i klubowych spotkań.
wtorek, 08 października 2013
Rozpoczął się nowy sezon działalności Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada” w Zgorzelcu. Pierwsze po wakacjach spotkanie jego członków odbyło się 2 października, jak zwykle w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bohaterów Getta. Tym razem członkowie DKK skupili się wokół twórczości Wisławy Szymborskiej, której będą poświęcone tegoroczne Zaduszki Poetyckie i związany z nimi konkurs "O Laur Poetycki". 20 miesięcy po śmierci Noblistki wspominano Jej życie, kontrowersyjne wybory ideowe (ideologiczne), oglądano zdjęcia Poetki z różnych okresów, ale przede wszystkim słuchano wierszy w interpretacji samej Autorki, czemu towarzyszyła muzyka Tomasza Stańki (Wisława Szymborska, Tomasz Stańko, "Tutaj" ).
piątek, 19 kwietnia 2013
To było rzeczywiście wyjątkowe spotkanie w naszym klubie książki. Nie często bowiem zdarza się, że tematem opowieści jest tak egzotyczny zakątek świata, jak Wenezuela. Natomiast fakt, iż w rolę przewodnika wcieliła się nasza koleżanka z DKK przy MBP w Zgorzelcu, zdarzył się poraz pierwszy. I był to debiut imponujący...
piątek, 15 marca 2013
Pożyteczne ale i budzące różnorakie refleksje było czwartkowe (7 marca) spotkanie DKK „Literiada”. Poświęciliśmy je nowoczesnym formom czytelnictwa, co ma związek z właśnie obchodzonym na świecie Tygodniem E-książki oraz realizacją programu „Polska Cyfrowa Równych Szans”.
poniedziałek, 11 marca 2013
Pomimo ponad 40-letniej historii istnienia e-booka, w Polsce ciągle jeszcze jesteśmy na początku powszechnego korzystania z tej formy czytelnictwa. Ponad 60 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju ma dostęp do Internetu, ceny czytników nie stanowią już bariery a zasady korzystania z (często darmowych) e-booków są bardzo proste - nie ma więc obiektywnych powodów do trwania w tym zapóźnieniu.
środa, 13 lutego 2013
Stół w jakże „literackim” kształcie litery L, biały obrus, tulipany, żywe płomienie świec oraz bezpretensjonalna i całkiem spontaniczna wyliczanka: książka, kawa, czekolada… – tak(mówiąc w skrócie) powstała LITERIADA
poniedziałek, 21 stycznia 2013
Pierwsze w tym roku spotkanie DKK (przy MBP w Zgorzelcu) poświęciliśmy izraelskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia Etgarowi Keretowi (ur. 1967). Twórczość tego autora, uznanego za mistrza krótkiej formy, została przełożona na wiele języków (również arabski). W Polsce ukazało się dotychczas siedem zbiorów jego opowiadań: Gaza blues ( 2000), Pizzeria „Kamikadze” (2001), 8% z niczego (2006), Rury (2007), Tęskniąc za Kissingerem (2008), Kolonie Knellera (2009), Nagłe pukanie do drzwi (2012) oraz książka dla dzieci Tata ucieka z cyrkiem (2011).
poniedziałek, 10 grudnia 2012
Pierwsze powojenne wydanie Encyklopedii PWN Grażynka nazwała książką swojego dzieciństwa. Była już w czwartej klasie szkoły podstawowej, kiedy zobaczyła koleżankę z wielkim zainteresowaniem czytającą encyklopedię. Subskrypcja, to była jedyna droga w tamtych czasach, żeby kupić taką książkę. Potrzebne były też pieniądze, aż 180 złotych, które mała Grażynka zgromadziła sprzedając butelki. Encyklopedię tę ma do dziś. Kończąc swoją opowieść dodała: Wychodząc za mąż, powiedziałam przyszłemu mężowi, że może zabraniać mi wszystkiego, ale nie kupowania książek. Wypowiedzi pozostałych klubowiczek były równie emocjonalne, książki wywoływały wspomnienia, przypominały ludzi i zdarzenia z nimi związane.
czwartek, 08 listopada 2012
6 listopada w naszej czytelni miało miejsce kolejne spotkanie DKK. Gościem specjalnym wieczoru był Andrzej Słomianowski, poeta, pisarz i tłumacz literatury; od wielu lat przebywający poza granicami Polski, aktualnie mieszkaniec sąsiedzkiego Goerlitz.
piątek, 26 października 2012
Uroczyście i radośnie 24 października 2012 r. otworzyliśmy kolejny Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu. Nasz Klub to ośmioro miłośników różnych gatunków literackich (a także wszystkiego co się da przeczytać...). Przez dwie godziny interesującej i dowcipnej rozmowy poznaliśmy nie tylko swoich ulubionych autorów, ale również nasze zwyczaje czytelnicze.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!!!

Napisz do nas e-mail: czytelnia.mbp.zgorzelec@gmail.com

POLECAMY >>>

Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa